Dzienna wartość i prawidłowa dawka witaminy B12 (cyjanokobalamina)

Cyjanokobalamina jest potrzebna do utrzymania funkcji organizmu ludzkiego. Witamina B12 zapewnia:

  • stworzenie optymalnych warunków do produkcji erytrocytów i leukocytów;
  • rozszczepienie, wiązanie i wydalanie homocysteiny (aminokwas zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i udaru);
  • obniżenie poziomu tłuszczów cholesterolowych o niskiej gęstości, które powodują pojawienie się blaszek miażdżycowych;
  • pełnoprawny proces tworzenia DNA komórkowego, stymulujący syntezę kwasów dezoksyrybonukleinowych i rybonukleinowych;
  • zmniejszenie nasilenia neuropatii cukrzycowej (zmniejsza ból, który pojawia się z powodu uszkodzenia procesów nerwowych);
  • wytwarzanie przez szyszynkę hormonu melatoniny, który odpowiada za regulację snu i czuwania;
  • zwiększenie stężenia plemników w nasieniu i poprawa funkcji rozrodczych u mężczyzn;
  • zapobieganie powstawaniu nowotworów złośliwych.
  • Dodatkowo witamina B12 zwiększa przyswajalność witaminy A i kwasu foliowego, wspomaga odporność oraz poprawia kondycję włosów i skóry.

    Pięć oznak niedoboru witaminy B12 (wideo)

    https://www.youtube.com/watch?v=1GdxOFEutgM

    Dzienne zapotrzebowanie

    Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 mierzy się w mg i μg. Miligram (mg) jest równy 1000 mikrogramów, a dla wygody obliczania dawki u dzieci jednostką miary jest μg. Ile cyjanokobalaminy potrzebuje dana osoba, zależy od wieku i kilku innych czynników. Dzienne spożycie witaminy B12 wzrośnie wraz z następującymi chorobami:

    Przyjmowanie niektórych leków, palenie lub picie alkoholu może zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na witaminę B12. Organizm ludzki potrzebuje dużych dawek cyjanokobalaminy nawet w chwilach stresu lub przeciążenia psycho-emocjonalnego.

    Ilość witaminy B12 potrzebnej do wzrostu i utrzymania zdrowego metabolizmu u dzieci zależy od wieku.

    W przypadku infekcji dziecięcych lub regularnych ćwiczeń dziecko będzie potrzebować więcej witamin, niż podano w tabeli.

    Ile potrzebuje kobieta

    Dziewczynka i kobieta w wieku od 17 do 50 lat muszą otrzymywać 3 mcg dziennie.

    Po menopauzie więcej witaminy B12 jest potrzebne do utrzymania metabolizmu i utrzymania funkcji organizmu.

    Dzienna dawka cyjanokobalaminy jest zwiększana u kobiet w ciąży i karmiących do 4 μg. W czasie ciąży witamina B12 jest niezbędna do zapobiegania wadom rozwojowym płodu. W okresie laktacji cyjanokobalamina jest częściowo wydzielana z mlekiem matki, dostarczając witaminę organizmowi rosnącego dziecka. Przy niewystarczającym wykorzystaniu witaminy B12 u niemowląt i matek karmiących rozwija się niedobór witamin.

    Używając hormonów, musisz również przyjmować więcej witaminy B12.

    Garden of Life, MyKind Organics, Organiczna witamina B-12 w sprayu, Smak malinowy, 2 oz (58 ml)

    Potrzeby męskiego ciała

    Mężczyźni poniżej 50 roku życia o umiarkowanej aktywności fizycznej potrzebują 3 mcg witaminy B12 dziennie. Przy ciężkiej pracy fizycznej lub intensywnych sportach dzienna stawka wzrasta do 4-5 mcg.

    Normy są wskazane dla osoby zdrowej. Ilość witaminy B12 potrzebnej do niedoboru witamin ustalana jest indywidualnie na podstawie stopnia nasilenia niedoboru witamin. Dawka terapeutyczna może być kilkakrotnie wyższa niż dzienne normy.

    Manifestacje hipo- i hiperwitaminozy

    Osoby poniżej 50 roku życia, które nie praktykują wegetarianizmu, rzadko mają niedobór witaminy B12. Żywność pochodzenia zwierzęcego zawiera dużo witamin, dlatego młodzi ludzie, jeśli nie ma specjalnych wskazań, nie potrzebują dodatkowego przyjmowania suplementów diety.

    Prowokują niedobór witamin w każdym wieku: choroby przewodu pokarmowego, którym towarzyszy naruszenie przyswajania użytecznych składników, złe nawyki (palenie, alkohol). U osób starszych, ze względu na związany z wiekiem spadek metabolizmu, pogarsza się wchłanianie witamin w jelicie. Niedobór witaminy B12 można podejrzewać, gdy pojawią się następujące objawy:

  • depresja i nieuzasadniona drażliwość;
  • trudności w oddychaniu (duszność, ataki astmy);
  • zwiększone pocenie się (pot ma nieprzyjemny zapach);
  • zaburzenia widzenia i ciągłe uczucie „zmęczenia oczu”;
  • zapalenie jamy ustnej i inne choroby jamy ustnej.
  • Badanie laboratoryjne krwi pobranej do badania krwi ujawnia zmniejszenie liczby utworzonych elementów: płytek krwi, erytrocytów i leukocytów, a także obniżenie poziomu hemoglobiny. Prowadzi to do pojawienia się niedokrwistości złośliwej, której towarzyszą takie oznaki, jak zaburzona jasność świadomości, a bez leczenia prowadzi do rozwoju demencji.

    Nature’s Way, witamina B12, o smaku wiśniowym, 2000 mcg, 100 pastylek do ssania

    Podczas spożywania pokarmów zawierających dużo witaminy B12 hiperwitaminoza nie rozwija się. Nadmiar witaminy jest wydalany przez nerki. Gromadzenie się cyjanokobalaminy w tkankach powoduje niekontrolowane przyjmowanie suplementów witaminowych lub regularne przekroczenie dziennego spożycia witaminy B12 podczas przyjmowania leków przepisanych przez lekarza.

  • skrzepy krwi w małych tętnicach i żyłach;
  • Przy regularnym przekroczeniu dziennej normy B12 objawy nasilają się stopniowo. Nie należy ignorować drobnych problemów z oddychaniem lub nieprawidłowej czynności serca. Jeśli pojawią się oznaki pogorszenia stanu zdrowia, należy przestać pić suplementy diety z cyjanokobalaminą i udać się do lekarza.

    Ile pić

    Przepisując suplementy diety zawierające witaminę B12, bierze się pod uwagę nie tylko wiek, ale także dietę. Dawkę suplementów diety dobiera się tak, aby zrekompensować brak cyjanokobalaminy, której nie podawano z pożywieniem, bez wywoływania rozwoju hiperwitaminozy. Przy diecie ubogiej w cyjanokobalaminę zaleca się picie pełnej normy witaminy B12 dziennie.

    Umiarkowanie aktywni dorośli Sportowcy lub osoby ciężko pracujące fizycznie

    Przy zbilansowanej diecie dawki suplementów diety będą mniejsze lub suplementacja nie będzie wymagana.

    Jeśli dana osoba otrzymuje witaminę B12 codziennie z pożywieniem i dodatkowo spożywa wzmocniony lek, wówczas nadmiar cyjanokobalaminy odkłada się w wątrobie. Długotrwałe przyjmowanie leczniczych dawek witaminy B12 prowadzi do pojawienia się objawów hiperwitaminozy. Lekarze zalecają przyjmowanie suplementów witaminowych na krótkich kursach w celu zapobiegania.

    Najlepsze leki B12

    Suplementy z cyjanokobalaminą są sprzedawane w sieci aptek bez recepty. Farmaceuci zaoferują szeroki wybór drogich produktów znanych firm i ich tanich odpowiedników. Trudno dokonać wyboru spośród bogatego asortymentu. Dlatego przed przyjęciem suplementu diety warto zapoznać się z listą TOP-6 popularnych suplementów diety:

    Solgar, podjęzykowa metylokobalamina (witamina B12), 1000 mcg, 60 kapsułek Doctor’s Best, Best, aktywna witamina B12, 1500 mcg, 60 Veggie Caps Garden of Life, MyKind Organics, B-12 Organic Spray, Malina, 2 fl oz (58 ml)

    Proponowane leki są dobrze wchłaniane i pomagają wyeliminować objawy hipowitaminozy.

    Ale w aptekach produkty wysokiej jakości są drogie z powodu marży handlowych i pośrednich, a tanie wzbogacone suplementy nie zawsze są skuteczne. Zasoby internetowe iHerb zapewniają możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i zakupu wysokiej jakości produktów. Witryna oferuje suplementy od czołowych producentów z USA i krajów europejskich. Dzięki bezpośredniej współpracy z konsumentami i dużym obrotom sklep internetowy ma możliwość zaoferowania odwiedzającym wysokiej jakości produktów zdrowotnych o 30-50 niższych kosztach niż w sieci aptek.

    Witryna ma dział wsparcia, a kompetentni konsultanci udzielą informacji na temat powstałych problemów. Kupując produkt, iHerb oferuje użytkownikowi do wyboru kilka wygodniejszych opcji dostawy.

    Dla czytelników magazynu przy pierwszym zamówieniu 10% rabatu. Możesz otrzymać bonus, korzystając z kodu promocyjnego AGK4375 lub klikając link.

    Jeśli zamówiłeś suplementy diety z witaminą B12 na iHerb, to napisz swoją opinię o stronie i jakości kupowanych produktów.

    Niebezpieczne konsekwencje przedawkowania

    Cyjanokobalamina jest stosunkowo bezpieczną substancją, a pojedyncza dawka powyżej 1 mg (1000 mcg) prowadzi do ostrego przedawkowania. Osoba może rozwinąć:

  • ostra niewydolność oddechowa spowodowana obrzękiem płuc;
  • U kobiet w ciąży przedawkowanie może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego płodu i narodzin dziecka z autyzmem.

    Przedawkowanie często występuje po wstrzyknięciu dużych dawek preparatów witaminowych w celu wyeliminowania hipowitaminozy. W przypadku zastrzyków witamina B12 prawie natychmiast dostaje się do krwiobiegu, a stężenie cyjanokobalaminy w osoczu znacznie wzrasta.

    Jeśli pojawią się oznaki przedawkowania, należy skonsultować się z lekarzem. Brak opieki medycznej wpłynie negatywnie na zdrowie.

    Czy można nie pić suplementów diety?

    Jeśli nie ma chorób, które zakłócają wchłanianie witaminy B12, wówczas dzieci i osoby poniżej 50 roku życia mogą otrzymywać cyjanokobalaminę ze źródeł żywności.

    Na pierwszym miejscu pod względem zawartości substancji są produkty pochodzenia zwierzęcego:

  • wątroba, nerki i serce bydła;
  • Stosowanie ryb i owoców morza pomaga dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę witamin:

    Z drugiej strony pokarmy roślinne nie mogą być źródłem witaminy B12. Niewielka ilość cyjanokobalaminy zawiera:

    Gdy w jadłospisie znajdzie się mięso, produkty uboczne i owoce morza, nie ma potrzeby spożywania suplementów diety – organizm człowieka otrzymuje niezbędną dawkę witaminy B12 z pożywieniem. Aby zapobiec hipowitaminozy, wegetarianie muszą przyjmować suplementy diety – pokarmy roślinne są ubogie w witaminy i bez dodatkowego przyjmowania cyjanokobalaminy, hematopoeza zostanie zakłócona i pojawią się inne problemy zdrowotne.

    Hipowitaminoza witaminy B12 u osób jedzących pokarm dla zwierząt występuje, gdy wchłanianie witamin jest upośledzone z powodu chorób układu pokarmowego, związanego z wiekiem pogorszenia wchłaniania lub podczas przyjmowania leków. Niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety w celu „profilaktyki” staje się przyczyną hipowitaminozy. Osoba otrzymuje dzienną dawkę wraz z pożywieniem lub wymaga uzupełnienia niedoboru witamin, lekarz ustala po zbadaniu pacjenta i uzyskaniu wyników laboratoryjnych badań krwi.

    Solgar, podjęzykowa metylokobalamina (witamina B12), 1000 mcg, 60 kapsułek Doctor’s Best, Best, Active Vitamin B12, 1500 mcg, 60 Veggie Caps Garden of Life, MyKind Organics, organiczna witamina B12 w sprayu, zawiera … Więcej


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska