Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Zwijanie się liści pomidora obserwuje się zwykle przy niedoborze magnezu. Jednak kształt blachy może również ulec zmianie z powodu niewłaściwej konserwacji. Kręcone włosy, podobnie jak wiele innych patologii, są często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji roślin.

Słaba opieka

Mocno zielone liście są wskaźnikiem pełnego wzrostu i rozwoju krzewów pomidora. Jeśli liście zaczną się zwijać i opadać, zwijają się w ślimaka lub łódkę, to jest to powód do okazania troski i uważnego obserwowania swoich sadzonek.Konwencjonalnie wszystkie przyczyny deformacji i przebarwień można podzielić na kilka grup – choroby zakaźne i działania szkodników owadzich. Ale najczęściej błędy w opiece stają się przyczyną chorób roślin.

Jeśli liście krzewów pomidora zwijają się i żółkną natychmiast po zbiorze, najprawdopodobniej korzenie zostały uszkodzone podczas przesadzania. Innym prawdopodobnym powodem jest użycie gleby o niskiej jakości. Wielu producentów gotowych mieszanek glebowych do sadzonek grzeszy odkładaniem zbyt dużej ilości torfu – taka gleba nie zatrzymuje wody, spływa do patelni, a zielone części rośliny nie otrzymują wilgoci. Ale w takich podłożach jest niewiele pierwiastków śladowych, podczas gdy w początkowej fazie życia sadzonki potrzebują azotu, fosforu i potasu.

Brak minerałów powoduje również zwijanie się liści pomidora.

Krzewy pomidora sadzi się po całkowitym przejściu groźby nawracających mrozów. Jednak nikt nie może zagwarantować, że po posadzeniu sadzonek w otwartym terenie temperatura będzie stale wysoka. Jeśli temperatura spadnie do 5-7 stopni, to młoda, niedojrzała roślina jest pod wpływem stresu. Jego pierwszą reakcją na hipotermię jest deformacja i zmiana koloru liści. W takiej sytuacji pomidory bardzo długo chorują i mogą długo nie opamiętywać się.

Dojrzałe krzewy nie tolerują zbyt wysokich temperatur. Rośliny te najlepiej czują się w temperaturze 22-24 stopni. W upale, gdy termometr przekracza 30 stopni, pomidory odczuwają dyskomfort. Ich liście zaczynają się zwijać, łodygi tracą turgor tkanek, zwisają bez życia i zrzucają jajniki.

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

W pielęgnacji pomidorów bardzo ważne jest utrzymanie równowagi nawadniania. Zarówno brak wilgoci, jak i jej nadmiar może powodować patologię. Przy braku wody liście zawijają się do wewnątrz – w ten sposób roślina zmniejsza powierzchnię parowania i tym samym chroni przed wysychaniem.

Niebezpieczne jest również zalanie rośliny, nadmierna wilgoć prowadzi do chorób, zahamowania wzrostu i pogorszenia właściwości smakowych owoców. W warunkach nasiąkania wodą pomidory zaczynają podnosić liście jak łódka, aby zapewnić maksymalne parowanie. Dlatego każda zmiana kształtu zielonej masy pomidorów staje się sygnałem do zrewidowania harmonogramu nawadniania łóżek.

Niewłaściwe karmienie często powoduje patologię upraw warzyw. Przez cały sezon wegetacyjny pomidory potrzebują 4-5 dodatkowego nawożenia, a dawki substancji mineralnych i organicznych są precyzyjnie dozowane.

W początkowych stadiach wzrostu rośliny potrzebują azotu do budowy zielonej masy, w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego krzewy rzucają całą swoją siłę na tworzenie i wzrost owoców, w tym okresie preferowany jest fosfor-potas związki.

Nadmiar nawozów zawierających azot w glebie powoduje „tuczenie” roślin – intensywne narastanie zielonej masy z jednoczesnym skręcaniem się liści w pierścień. Pomidory zaczynają się zwijać i dawać pogrubione pędy, zjawisko to jest szczególnie widoczne w odmianach nisko rosnących.

Zwijanie się można również zaobserwować przy niedoborze potasu. Zwijaniu się liści w tym przypadku towarzyszy pojawienie się białawych plam na skórce owocu. Cóż, jeśli liście są wygięte do góry nogami, mocno przyciemnione i nabrały wyraźnego niebieskawego odcienia – dlatego pomidory potrzebują fosforu.

Brak zakleszczenia może prowadzić do skręcania się blach. Następnie krzaki pomidorów zarastają dużą liczbą pędów bocznych. Tracą swój kształt, łodygi pod ciężarem masy liściowej zaczynają zginać się do ziemi, a same liście ulegają deformacji.

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Choroby i szkodniki

Liście sadzonek pomidora mogą ulegać deformacji i wysychaniu z powodu infekcji grzybiczych i wirusowych.

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Rak bakteryjny

To niebezpieczna choroba. Pierwszym objawem patologii jest więdnięcie i lekkie zwijanie się górnych płatów liści, które wkrótce zaczynają żółknąć i wysychać. Można zrozumieć, że pomidory są chore na raka bakteryjnego przez nekrotyczne plamy na łodygach i brązowe rany na ogonkach i szypułkach.

Zwykle choroba zaczyna się od niższego poziomu i stopniowo wznosi się na szczyt.

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Stolbur (fitoplazmoza)

Infekcja jest groźna dla rośliny na każdym etapie wegetacji, jej nosicielami stają się pluskwy i cykady. Zaraz po infekcji liście zaczynają się gwałtownie rozjaśniać i deformować, ich obrzeża nabierają różowawego lub fioletowego koloru i unoszą się do góry. Stolbur szybko zaraża całą roślinę, łącznie z już uformowanymi owocami.

Traktowanie takiego krzewu nie ma sensu – należy go jak najszybciej usunąć z ogrodu i spalić.

Fusarium więdnie

Pierwszym objawem choroby jest przebarwienie żył. Wkrótce liście zaczynają się zwijać, bledną i opadają, a sama roślina wysycha i szybko umiera.

Pionowy

Ta infekcja nie prowadzi do śmierci sadzonki, ale ogrodnik raczej nie będzie czekał na obfite zbiory. Pierwsze oznaki patologii to żółknięcie dolnej warstwy masy liściowej, a od góry równolegle rozwija się chlorotyczny zwijacz.Wynika to z faktu, że grzyb glebowy zatyka naczynia na powierzchni blaszki liściowej i pociąga za sobą martwicę tkanek zielonych.

Wirus mozaiki tytoniu

Jedna z najczęstszych chorób pomidora, przenoszona przez szkodniki ogrodowe i ludzkie ręce. Powoduje deformację liści, ich marszczenie i przebarwienia – liście zwijają się, przybierając kształt nitkowaty lub paprociowy.

Bakterioza

O obecności choroby świadczy zwijanie się liści na dole łodygi i ich żółknięcie. Jednocześnie gołym okiem na pędach widoczne są brązowe pasy i powietrzne korzenie, aw miejscu cięcia pędu zaczyna pojawiać się śluz.

Wirus delikatności

Przy przedłużającej się suszy i upale liście pomidora zaczynają zwijać się w cienkie rurki. W tym przypadku owoce osadzają się bardzo powoli, nie przybierają na wadze, pozostają drobne i pomarszczone.

Dlaczego liście pomidora żółkną i zwijają się?

Wiele kłopotów dla właścicieli grządek pomidorowych powodują szkodniki. Szczególnie niebezpieczne dla pomidorów są mszyce, przędziorki i mączliki. Owady te żywią się żywotnymi sokami rośliny, w wyniku czego liście zmieniają swój kształt, a następnie wysychają i opadają.

Sposoby radzenia sobie z problemem

Zwijanie się liści w krzakach pomidorów zawsze wskazuje na problem, z którym należy się uporać. Aby poprawić stan pomidorów, traktuje się je specjalnymi środkami chemicznymi, wykonuje się nawożenie i zmienia techniki rolnicze.

Tryb nawadniania

Bardzo ważne jest dostosowanie harmonogramu podlewania sadzonek. Młode sadzonki należy spryskiwać, wyrosłe sadzonki podlewać u nasady, gdy ziemna śpiączka wysycha. Kilka dni przed zbiorem i piątego dnia po nim roślinę należy obficie podlać.

Przez resztę czasu powinieneś przestrzegać następujących zasad:

  • trzeba podlewać krzaki pomidorów 1-2 razy w tygodniu, przy suchej pogodzie dozwolone jest trzykrotne nawadnianie;
  • pod jeden dorosły krzew należy wlać około 10 litrów wody;
  • konieczne jest nawadnianie w taki sposób, aby woda przepływała pod korzeniem i nie spadała na łodygi i liście;
  • kiedy owoce są uformowane i zaczynają dojrzewać, zmniejsza się ilość podlewania;
  • jeśli ziemia jest zbyt wilgotna, to na chwilę musisz przestać podlewać ogród;
  • jeśli przyczyną nadmiernej wilgoci są przedłużające się deszcze, przykryj pomidory folią;
  • aby uniknąć problemów z nasiąkaniem gleby, podczas sadzenia należy dodać piasek lub trociny do otworu siewnego, aby wchłonęły nadmiar wilgoci;
  • do nawadniania najlepiej używać stopionego śniegu, deszczu lub osiadłej wody z kranu;
  • ściółka pomaga chronić korzenie roślin przed wysychaniem i przegrzaniem;
  • jeśli roślina uschnie z upału, to jednorazowo można użyć nadmanganianu potasu lub mocznika – do tego 2 łyżki. l. nawozy rozcieńcza się w wiadrze z wodą, a krzewy spryskuje się butelką z rozpylaczem;
  • jeśli pomidory rosną na otwartej przestrzeni, wskazane jest stworzenie cieniowania w łóżkach, aby rośliny były chronione przed palącymi promieniami słońca.

Najlepszy opatrunek

Przy nadmiarze azotu w glebie pomidory nie otrzymują już ptasich odchodów, dziewanny i innych nawozów organicznych. W takim przypadku najskuteczniejszy będzie opatrunek dolistny z użyciem monofosforanu potasu lub siarczanu miedzi. Dobry wynik uzyskuje się, przetwarzając liście sadzonek wywar z popiołu drzewnego.

W przypadku niedoboru miedzi, molibdenu, boru, cynku i żelaza roślinie można podać specjalne dodatki. Najpopularniejszym nawozem jest „Kelkat”, zawiera wszystkie pierwiastki śladowe niezbędne do pełnego rozwoju krzewów pomidora.

Niedobór fosforu uzupełniany jest superfosfatem, w przypadku braku potasu roślinę należy karmić siarczanem potasu, humusem lub popiołem drzewnym.

Jeżeli zwijanie się liści jest spowodowane nadmierną koncentracją składników mineralnych w glebie, należy zaprzestać stosowania pogłównie do końca sezonu wegetacyjnego.

Leczenie

Leczenie większości chorób grzybiczych i bakteryjnych może być skuteczne dopiero w początkowej fazie rozwoju roślin. Patologie wirusowe są nieuleczalne.

  • W przypadku raka bakteryjnego konieczne jest usunięcie wszystkich zaatakowanych krzewów z ogrodu, a zdrowe rosnące w pobliżu należy spryskać tlenochlorkiem miedzi.
  • Pomidory zakażone fusarium również muszą zostać usunięte. Są usuwane z korzeni, a gleba jest traktowana lekami przeciwgrzybiczymi.
  • Podczas obróbki krzewów ze stolburu największy efekt daje roztwór „Fitoplazmina”.
  • W przypadku więdnięcia bakteryjnego krzewy są niszczone, nie ma na nie lekarstwa.

Środki zapobiegawcze

Aby zapobiec występowaniu problemów prowadzących do zwijania się i żółknięcia liści, konieczne jest przestrzeganie standardowych praktyk rolniczych.

  • Ważne jest, aby rosnące pomidory nie nakładały się na siebie, zapewniając swobodny dostęp do światła słonecznego. Aby to zrobić, między krzakami należy zachować odległość 45-50 cm.
  • Komfortowy zakres temperatur dla pomidorów to 20-28 stopni, więc musisz chronić krzaki przed zimnym załamaniem i palącymi promieniami słońca.
  • Podlewanie powinno być umiarkowane, nawet w najgorętsze dni nie należy podlewać grządek pomidorowych częściej niż 3 razy w tygodniu. Ale gleba nie powinna też wysychać.
  • Opatrunek górny przeprowadza się tylko w razie potrzeby: jeśli roślina zatrzymuje się we wzroście, nie gromadzi zielonej masy i nie daje jajników.
  • Zapobieganie chorobom pomidora rozpoczyna się od zaprawiania nasion i trwa przez cały sezon wegetacyjny.
  • Na miejscu należy przestrzegać zasady naprzemiennych lądowań. Podczas uprawy pomidorów w szklarniach na tym samym łóżku ogrodowym wierzchnia warstwa gleby musi być odnawiana co roku.
  • W celu ochrony nasadzeń przed szkodnikami ogrodowymi zaleca się spryskiwanie liści naparami z silnie pachnących ziół, pyłu tytoniowego lub popiołu drzewnego.
  • Dobrym efektem jest praktyka sadzenia mieszanego, gdy grządki z pomidorami przeplatają się z grządkami pachnących roślin (nagietki, kolendra, rumianek apteczny lub czosnek).
  • Na obszarze sadzenia konieczne jest regularne usuwanie chwastów i spulchnianie ziemi, ściółka za pomocą igieł lub wierzchołków.
  • Jeśli w zeszłym sezonie w ogrodzie wykryto infekcję, insektycydy należy zastosować późną jesienią i wczesną wiosną.
  • Po znalezieniu owadów na krzakach pomidorów konieczne jest traktowanie roślin chemikaliami. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się szkodników, należy przeprowadzić profilaktyczne opryskiwanie naparami mniszka lekarskiego, piołunu lub krwawnika.

Zwijanie się liści w pomidorach może mieć wiele przyczyn. Nie musisz natychmiast pozbywać się sadzonek ani uciekać się do wysoce toksycznej chemii – najpierw musisz znaleźć przyczynę patologii, a dopiero potem podjąć niezbędne środki (dostosować reżim podlewania i karmienia, leczyć rośliny z grzyba lub eksterminować szkodniki owadzie).


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska