Dlaczego liście truskawek żółkną i co robić?

Dlaczego liście truskawek żółkną i co robić?

Często ogrodnicy mają do czynienia z takim problemem, jak zażółcenie liści truskawki. W wielu przypadkach mogą z czasem ulec poplamieniu i uschnąć. Istnieje wiele powodów, dla których może się to zdarzyć. Co z tym zrobić, powiemy w tym artykule.

Główne przyczyny w technice rolniczej

Niedobór minerałów

Jest to jeden z głównych powodów, dla których liście truskawek aktywnie żółkną. Może to wynikać z błędów popełnionych podczas płodozmianu. Najczęściej sadzi się krzew truskawkowy tam, gdzie wcześniej rosły inne rośliny, które nie nadają się do truskawek.

Wśród takich roślin, papryki, pomidorów, ziemniaków i bakłażanów – wszystkie wyciągają z ziemi wiele pożytecznych substancji, dlatego później truskawkom jest ich bardzo mało, co wyraźnie wpływa na ich stan. Ale po roślinach strączkowych czosnek, marchewka, rzodkiewka i warzywa, wręcz przeciwnie, dobrze rosną krzewy truskawkowe.

Bezpośrednie światło słoneczne

Bezpośrednie promienie słońca aktywnie wpływają na liście truskawek latem, dlatego żółkną i wysychają. Promienie słoneczne szczególnie silnie oddziałują na młode krzewy truskawek, które nie zdążyły się wzmocnić, oraz stare, które przetrwały ostatnie lata.Poradzenie sobie z tym problemem nie jest trudne: konieczne jest sadzenie krzewów truskawek, aby mogły pozostać na słońcu i cieniu przez cały dzień.

Jeśli nie jest to możliwe, możesz samodzielnie wykonać cieniowanie, na przykład sadząc w pobliżu łuk.

Brak wilgoci

Kolejny bardzo częsty powód, dla którego krzewy truskawek mogą żółknąć i wyschnąć. Bez regularnego i wysokiej jakości podlewania trudno jest roślinie wchłonąć z gleby, nawet jeśli jest dobrze nawożona, wszystkie potrzebne jej składniki odżywcze.Z tego powodu truskawki należy regularnie podlewać. Jednocześnie oczywiście nie należy z tym przesadzać, może to również nie odzwierciedlać w najlepszy sposób stanu rośliny: może umrzeć. Ponadto w warunkach wysokiej wilgotności bardzo aktywnie rozwijają się niebezpieczne choroby grzybowe, zwłaszcza szara zgnilizna, z którą nie jest tak łatwo walczyć.

Krzewy truskawek zaleca się podlewać rano, aby wierzchnia warstwa ziemi mogła wyschnąć wieczorem, gdy temperatura mas powietrza nieznacznie spadnie.Średnio zaleca się wydanie do 12 litrów płynu na podlewanie 1 metra kwadratowego ziemi obsadzonej krzewami truskawek. Ponadto, aby ziemia nie wysychała niepotrzebnie i nie wymagała częstego podlewania, należy ją ściółkować słomą, igłami sosnowymi lub skoszoną trawą. Grubą warstwę ściółki należy pozostawić do końca sezonu.

Jak pozbyć się szkodników?

Owady szkodniki to jeden z najczęstszych problemów. Dosłownie każdy ogrodnik ma do czynienia z tym. Żółknięcie liści z reguły może powodować następujące szkodliwe owady:

 • wołek malinowo-truskawkowy;
 • slobber grosza;
 • mszyca;
 • przędziorek;
 • roztocz truskawkowy;
 • nicienie;
 • Fartuch.

Wszystkie te pasożyty aktywnie żywią się sokami z uprawianych nasadzeń, zubażając je i wpływając na system korzeniowy, co następnie wpływa na stan roślin: krzew truskawkowy zaczyna zwalniać w rozwoju, żółknie, wysycha i umiera. Może to również wpływać na smak jagód i ich wielkość. Ponadto wiele pasożytów jest także nosicielami chorób grzybiczych.

Możliwe jest dokładne określenie, który owad może zaatakować twoją roślinę za pomocą określonych znaków. Na przykład roztocz truskawkowy pozostawia tłustą powłokę na krzaku. Rozpoczyna się zwykle w słabo wentylowanych szklarniach, czyli w sprzyjających mu warunkach, w których panuje wysoka temperatura i wilgotność. Wołka truskawkowego wyróżnia się czarnym kolorem i zakrzywioną w dół trąbką.

Łatwo też zrozumieć, że mszyce zaatakowały roślinę. Zwykle bardzo aktywnie gromadzi się w dolnej części blaszki liściowej.

Istnieje kilka skutecznych sposobów zwalczania szkodników.

 • Aby pozbyć się tych wszystkich pasożytów, możesz użyć leku takiego jak Karbofos. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stosowanie go na bieżąco nie zadziała. Można go stosować tylko przed kwitnieniem i po zerwaniu jagód, ponieważ jest bardzo toksyczny.
 • Inną opcją radzenia sobie ze szkodliwymi owadami jest stosowanie bezpiecznych środków biologicznych. Najpopularniejszym z nich jest Fitoverm. Z reguły ten środek biologiczny jest stosowany przed kwitnieniem. Kolejne dwa opryski są wykonywane po 2 tygodniach.
 • Warto wziąć pod uwagę, że podczas przetwarzania konieczne jest przestrzeganie środków ostrożności i stosowanie środków ochronnych. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko uszczerbku na zdrowiu.
 • W przypadku szkodliwych owadów stosowanie środków ludowych jest również dozwolone. Do zwalczania pasożytów najlepiej stosować produkty na bazie dziegciu brzozowego lub mydła do prania. Jednak będzie to miało znaczenie tylko w celach profilaktycznych lub w przypadkach, gdy pasożyty nie miały jeszcze czasu na rozmnażanie. W przeciwnym razie takie fundusze mogą być bezużyteczne.
 • Mniej powszechna, ale jednocześnie skuteczna jest taka metoda zwalczania pasożytów, jak przyciąganie na miejsce biedronek, bzygowatych i chrząszczy. Mogą pomóc Ci pozbyć się pasożytów bez uszkadzania roślin.
 • Ponadto często, aby pozbyć się pasożytniczych owadów, roślina jest po prostu niszczona. Dzieje się tak często w przypadku roztoczy truskawek, które miały czas na rozmnażanie. W takich przypadkach usuwa się szczególnie oblegane krzewy, a resztę spryskuje specjalnymi środkami.

Są też inne niuanse. Tak więc truskawki i maliny są często atakowane przez te same szkodniki, które mogą łatwo przenosić się z jednej rośliny na drugą. Dlatego sadzenie ich razem nie jest tego warte.

Walcz z chorobami

Zazwyczaj liście truskawek zaczynają żółknąć z powodu choroby, takiej jak chloroza, która pojawia się wiosną z powodu nagłych skoków temperatury. Przez krótki czas choroba ta może powodować zażółcenie większości liści. Należy pamiętać, że nie cały liść zmienia kolor na żółty, ale tylko jego część – to cecha charakterystyczna tej choroby. Z tą chorobą można sobie poradzić, ale należy pamiętać, że owocowanie truskawek będzie musiało poczekać trochę dłużej. Niektóre osoby zmagają się z tym problemem stosując prostą metodę podlewając rośliny ciepłą wodą. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla dużych obszarów. W takim przypadku najlepiej użyć folii z agrofibrą. Powinien zakryć rośliny pod koniec lutego.

Inną chorobą, którą można uznać za bardziej niebezpieczną, jest żółtaczka truskawek, znana również jako ksantoza.Dotknięte truskawki zaczynają żółknąć wzdłuż krawędzi, a następnie plamy utworzone na blaszce liściowej łączą się w jedno. Konsekwencją choroby jest zgniatanie i deformacja liści. Podwijają się, a ich ogonki stają się krótsze. Jednocześnie owocowanie roślin znacznie spada, a smak jagód pogarsza się. Często ta choroba zaczyna się rozprzestrzeniać wraz z wegetatywnym materiałem do sadzenia.

Ponadto jest bardzo aktywnie tolerowany przez mszyce. Tej choroby nie można leczyć. Dotknięte krzewy są zwykle usuwane i spalane, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na zdrowe truskawki.

Dlaczego liście truskawek żółkną i co robić?Dlaczego liście truskawek żółkną i co robić?

Środki zapobiegawcze

Przestrzeganie środków zapobiegawczych może pomóc w zapobieganiu występowaniu chorób, pojawianiu się szkodliwych owadów lub hamowaniu ich rozwoju we wczesnych stadiach.

 • Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać krzewy truskawek pod kątem występowania pewnych problemów. Pomoże ci to wcześnie wykryć choroby lub szkodniki, co uratuje truskawki.
 • Dbaj o roślinę, dotyczy to nie tylko krzewów truskawek. Po pierwsze, regularnie podlewaj, unikając nadmiernej wilgoci. Po drugie, nakarm roślinę – pomoże to nasycić ją użytecznymi substancjami i uczyni ją bardziej odporną na choroby i ataki pasożytów.
 • Nie zapomnij pozbyć się chwastów. Najczęściej są nosicielami owadów pasożytniczych.
 • Jesienią pozbądź się suchych liści. Najlepiej byłoby go spalić, ponieważ często mogą się w nim ukrywać pasożyty i zarodniki grzybów, które są w stanie przetrwać zimę i stać się bardziej aktywne w następnym sezonie.
 • Wentyluj często podczas uprawy truskawek w szklarni. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko pasożytów i chorób grzybiczych.
 • Nie należy też lekceważyć leczenia profilaktycznego. Mogą pomóc w zapobieganiu chorobom i szkodliwym owadom. Zabiegi profilaktyczne można przeprowadzać środkami ludowymi, wśród których szczególnie popularne są napar z czosnku i cebuli, napar z czerwonej papryki, napar z nagietka, napar z gorczycy oraz roztwory na bazie mleka lub serwatki.

Należy również regularnie zwracać uwagę na dezynfekcję narzędzi ogrodniczych, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko przeniesienia infekcji z chorej rośliny na zdrowe.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska