Co zrobić, jeśli liście hortensji żółkną?

Co zrobić, jeśli liście hortensji żółkną?

Taka uciążliwość jak powolny wzrost, więdnięcie i żółknięcie liści hortensji może zdenerwować każdego ogrodnika dbającego o swoje rośliny. Aby jednak przywrócić krzew ozdobny, konieczne jest ustalenie pierwotnej przyczyny jego choroby.

Przyczyny żółknięcia i wysuszenia liści

Jeśli liście hortensji żółkną, nie ma znaczenia, czy jest w domu, czy na zewnątrz, przyczyn pojawienia się negatywnego objawu należy szukać w niekorzystnych wpływach zewnętrznych lub uszkodzeniach przez chorobę grzybiczą, a czasem wirusową.

Niestety, ale często warunkiem wstępnym jest niepiśmienna opieka nad rośliną i naruszenie zasad jej utrzymania.

  • Jednym z ważnych czynników wpływających na stan kultury jest brak światła. Ponieważ hortensje preferują dobre oświetlenie, nie należy ich umieszczać w zacienionych miejscach. Dopuszczalne jest lekkie cieniowanie, które rozprasza światło, ale nie oznacza to, że roślina powinna stale przebywać w cieniu. Minimalna liczba godzin świetlnych dla tego gatunku dekoracyjnego wynosi 6-8 godzin dziennie, w przeciwnym razie jego liście mogą żółknąć. Wynika to z ważnych procesów fotosyntezy i tworzenia chlorofilu.
  • Innym powodem jest zimne powietrze i obecność przeciągów, a dotyczy to nie tylko hortensji domowych, ale także odmian liany, drzewiastych i krzewiastych hortensji.
  • Miłośnicy różnych odmian doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kultura jest kochająca wilgoć, ale jeśli w doniczce lub otwartej glebie obserwuje się stagnację wody, jej dolne liście stopniowo żółkną, aw przyszłości mogą spaść. I nie chodzi tylko o obfite podlewanie – na ulicy ogrodowe krzewy i drzewa mogą zostać zalane podczas pory deszczowej lub jednej, ale silna ulewa.
  • Sucha gleba jest nie mniej straszna dla kultury, dlatego eksperci radzą nie polegać na dzienniku, który wskazuje daty podlewania, ale na osobistej kontroli stanu gleby. Zagrożenie dla zdrowia związane z hortensją polega również na gwałtownych zmianach stanu suchości w obfitość wilgoci. Roślinę, która z jakiegoś powodu przez długi czas pozostawała bez wody, należy podlewać umiarkowanie i ostrożnie, w przeciwnym razie może wykazywać wszystkie oznaki choroby.
  • Jeśli roślina kwitnie długo i bujnie, sam ten proces ją wyczerpuje. Jeśli żywotna aktywność hortensji nie jest wspierana przez kompetentną technologię rolniczą i kompozycje nawozowe, to już w połowie okresu kwitnienia może zmienić kolor na żółty. Wyjaśnienie tego jest proste – hortensja poświęca całą swoją siłę, odżywianie i energię rozmnażaniu – tworzeniu kwiatów i dalszym formowaniu nasion.
  • Duże znaczenie w rozwoju i wzroście odmian ozdobnych ma pożywienie, jakie część nadziemna otrzymuje z systemu korzeniowego, a to bezpośrednio zależy od jakości gleby i zawartych w niej substancji. Kiedy brzegi liści żółkną i wysychają, jest to pierwsza oznaka braku żelaza i azotu w ziemi.
  • Istnieją inne punkty bezpośrednio związane ze składem gleby i degradacją hortensji. Ten kwitnący gatunek preferuje lekko kwaśną i kwaśną glebę, co sugeruje pH 3-6 jednostek. Obecność zwiększonej ilości alkaliów nie pozwala korzeniom na normalne wchłanianie użytecznych pierwiastków i oczywiście nie może to nie wpływać na wygląd rośliny.

W hortensjach krzewiastych rosnących w ogrodzie problem często pojawia się z powodu niedokładnego przeszczepu, w tym podczas dzielenia. Czasami trudno jest ostrożnie wykopać korzenie i są one uszkadzane mechanicznie.

Zwykle hortensja regeneruje się z czasem w wyniku naturalnego procesu regeneracji, ale nie w przypadku uszkodzenia głównego korzenia. W takim przypadku roślina może umrzeć.

Rozwiązaniem problemu

Kiedy zostanie zidentyfikowana główna przyczyna chorowitej hortensji, musisz podjąć działania i zrobić to szybko, podczas gdy roślinę można jeszcze uratować. Główne procedury obejmują:

  • w przypadku podlewania należy ograniczyć podlewanie, wiosną stosować do gleby nawozy azotowe, a latem karmić dodatkami potażu, fosforu i sodu;
  • kwasowość gleby można przywrócić roztworem octu lub rozcieńczonym sokiem z cytryny;
  • jeśli korzenie są uszkodzone po przesadzeniu, pielęgnacja gleby z użyciem „Cyrkonu” pomoże w ich regeneracji;
  • jeśli brakuje pożywienia, ważne jest, aby przycinać roślinę w odpowiednim czasie;
  • aby zapobiec żółknięciu i wysuszeniu liści podczas kwitnienia, nie należy zapominać o dodawaniu do gleby złożonych preparatów.

Domowe rośliny hortensji również wymagają starannej pielęgnacji. Aby to zrobić, roślinę należy przechowywać w pojemniku z dobrym drenażem, w rozproszonym świetle i z dala od przeciągów.

Choroby i leczenie

Jednak roślina często słabo rośnie, nie tylko z powodu niesprzyjających warunków, ale także jest podatna na patogeny i owady. Choroby również nie powstają same – odporność rośliny spada z powodu braku uwagi na jej podstawowe potrzeby. Aby nie przegapić niebezpiecznych znaków, zaleca się regularne sprawdzanie korony, gałęzi i liści – w ten sposób możesz zapobiec poważnym konsekwencjom i śmierci ulubionej rośliny.

Możesz określić patologię, która powstała w wyniku charakterystycznych zmian.

  • Pod wpływem mączniaka prawdziwego na liściach tworzą się żółtawe plamy, które z czasem stają się czarne, a wkrótce blaszki liściowe żółkną. Zwykle dzieje się tak, gdy hortensje są umieszczane na terenach podmokłych lub w miejscach, w których woda gruntowa wznosi się wysoko na powierzchnię ziemi. W domu przyczyną jest brak warstwy drenażowej i częste podlewanie. Spryskanie liści preparatami miedzianymi i roztworem mydła do prania pomoże poradzić sobie z problemem.
  • Hortensję można zarazić szarą i białą zgnilizną. W efekcie na skutek przerośniętej grzybni dochodzi do zatykania korzeni, a co za tym idzie normalnego przepływu soków – roślina nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych. Ponieważ zgnilizna jest grzybem chorobotwórczym, konieczne jest zwalczanie jej za pomocą środków grzybobójczych, lecząc zarówno górną część rośliny, jak i glebę systemem korzeniowym.
  • Objawami ascochitis są wypukłe plamy koloru szaro-brązowego, rozwijające się na tle dużej wilgotności. Aktywność grzybów prowadzi do stopniowego żółknięcia i obumierania liści. Oprócz tego, że konieczne jest ograniczenie podlewania, należy przeprowadzić leczenie lekami przeciwgrzybiczymi, a następnie biofungicydem „Fitosporin”. Wiosną, przed zakwitnięciem liści, profilaktykę przeprowadza się za pomocą płynu Bordeaux.
  • W przypadku choroby, takiej jak filostikoza lub brązowe plamienie, plamy na liściach są duże z szeroką bordową obwódką. Roślinę można wyleczyć roztworem fungicydu kompleksu Strobi, który oprócz grzybów jest aktywny wobec większości innych mikroorganizmów.
  • Chlorozę można rozpoznać po liściach, które stają się zauważalnie jaśniejsze, po czym żółkną. Dodatkowo liście stają się mniejsze, a pąki tracą swój regularny kształt. Podobną chorobę można znaleźć nie tylko w hortensjach posadzonych na ulicy – w domu liście są zwinięte, a łodygi wysychają. Wynika to z wykorzystania zimnej wody do nawadniania i zawartości w niej wapna, a także niskiego poziomu żelaza w glebie. Zabieg polega na zastosowaniu preparatu „Ferovit” lub preparatu zawierającego żelazo „Antychloroza”, stosuje się zarówno dokarmianie korzeni, jak i opryskiwanie korony.
  • Niestety nie jest łatwo poradzić sobie z taką chorobą jak plamistość obrączkowa, która objawia się białymi plamami na liściach i powoduje ich zażółcenie i deformację, ale jeśli spryskasz krzew „Alirin” lub roztworem mieszanki Bordeaux na czas , możesz uratować hortensję.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska