Co zrobić, gdy liście geranium żółkną

10 powodów, dla których liście geranium żółkną (pelargonia)

Istnieje 10 głównych powodów, dla których pelargonie zmieniają kolor na żółty:

  1. Wybrano złą doniczkę.
  2. Pelargonium nie jest prawidłowo umieszczone w pokoju.
  3. Niewłaściwe oświetlenie.
  4. Brak składników odżywczych.
  5. Nadmiar składników odżywczych.
  6. Niewłaściwe podlewanie.
  7. Reżim temperatury jest naruszony.
  8. Korzenie rośliny są uszkodzone.
  9. Zaatakowane szkodniki.
  10. Geranium jest chory.

Liście geranium żółkną: jak pomóc odzyskać roślinę doniczkową

Zmielona część pelargonii może żółknąć na różne sposoby. Przed przystąpieniem do eliminacji konsekwencji należy dokładnie przestudiować żółknięcie. Liście mogą zmieniać kolor w następujący sposób:

  • Cały talerz zmienia kolor na żółty.
  • Zmień kolor krawędzi.
  • Wszystko zaczyna się od dolnych liści.
  • Jeśli geranium żółknie jesienią i zimą, jest to zjawisko sezonowe, tymczasowe.

Rozwiązanie problemu zależy od tego, dlaczego geranium zmienia kolor na żółty.

Co zrobić, jeśli liście pelargonii żółkną z powodu niewłaściwie dobranej doniczki

Wielkość doniczki zależy bezpośrednio od wielkości krzewu pelargonii. Jeśli doniczka jest mała dla rośliny, nie ma miejsca na rozwój korzeni. To często powoduje, że pelargonie zaczynają zrzucać dolne talerze. Zaczynają zmieniać kolor, wysychają i odpadają.

Duża doniczka również szkodzi kwiatowi. Małe rośliny z dużą ilością gleby zaczynają gnić. Wynika to z faktu, że ziemia wysycha wolniej, co prowadzi do pojawienia się zgnilizny korzeni. Liście zaczynają żółknąć, a jeśli proces się rozpocznie, roślina może nawet umrzeć.

Jeśli doniczka jest niewłaściwie wybrana, musisz przesadzić roślinę. Nawiasem mówiąc, zły przeszczep jest również jedną z przyczyn żółknięcia liści. Uszkodzenia zaburzają wzrost masy zielonej. Płyty zmieniają kolor od krawędzi, następnie żółkną i wysychają. Staramy się przesadzać ostrożnie!

Notatka!
Musisz wybrać doniczki średniej wielkości, a nie szerokie. Optymalna wysokość doniczki to 12-16 cm.

Jak podlewać i karmić pelargonie, aby przywrócić zielone liście?

Jeśli roślinie brakuje składników odżywczych, w pierwszej kolejności cierpią liście. Zaczynają żółknąć, odkształcać się i wysychać. Kwiat domowy traci swoje walory dekoracyjne. W okresie kwitnienia i wzrostu należy karmić kwiat wewnętrzny  1 raz w ciągu 10-14 dni dowolnym złożonym uniwersalnym nawozem do kwiatów.

Oprócz braku składników odżywczych ich nadmiar prowadzi również do żółknięcia. Nie musisz przekarmiać rośliny. Wystarczy zrobić to dwa razy w miesiącu.

Rekomendacje.
Aby dokładnie się przed tym zabezpieczyć, zaleca się zawsze dodawać nawozy w nieco niższym stężeniu niż jest napisane na opakowaniu.

Roślina wymaga umiarkowanego podlewania. Jeśli pelargonia nie jest podlewana przez długi czas, liście zaczynają żółknąć. Żółknięcie zaczyna się na brzegach liści. Jeśli go wylejesz, oprócz żółknięcia może rozpocząć się gnicie systemu korzeniowego. Aby nie doprowadzić rośliny do tak zaniedbanego stanu, ważne jest, aby pamiętać, co zrobić, jeśli liście geranium żółkną od krawędzi. Przede wszystkim zapewnij pożądany poziom wilgotności w pomieszczeniu – około 50%. Musisz podlewać, gdy gleba wysycha. Pod żadnym pozorem nie zalewać rośliny!

Odniesienie.
Ten tropikalny mieszkaniec naturalnie rośnie w skalistych i suchych miejscach Afryki. Przy niskiej wilgotności żółknięcie zaczyna się w pelargonii od krawędzi płytek.

Zdjęcie: Dostosuj tryb podlewania i nawożenia, aby usunąć żółte liście. 

Jak pomóc pelargoniom, jeśli żółkną z powodu niewłaściwych warunków wzrostu (temperatura, oświetlenie, lokalizacja)

Konieczne jest zapewnienie komfortowych warunków do uprawy pelargonii.  W przypadku pelargonii temperatura jest komfortowa od +15 do +26 stopni. Jeśli jest niższy i potrwa to przez długi czas, liście z pewnością zaczną żółknąć i umrzeć. Wyższe temperatury są również szkodliwe dla zdrowia pelargonii.

Geranium uwielbia jasne i rozproszone oświetlenie. Po dłuższym przebywaniu w bezpośrednim świetle słonecznym liście mogą zmienić kolor z powodu oparzeń słonecznych lub utraty wilgoci. Okna od strony zachodniej i wschodniej są dla niej dobre.

Jeśli garnek pelargonii znajduje się w pobliżu gorącej baterii, nie można uniknąć żółknięcia. Pod wpływem gorącego powietrza często żółkną, a gleba w doniczce szybko wysycha, co również prowadzi do żółknięcia liści. Najpierw krawędź zaczyna żółknąć i wysychać, a następnie proces ten przechodzi na cały arkusz. Jeśli pelargonia zostanie umieszczona w zbyt ciemnym miejscu z dala od okna, rozpocznie się masywne żółknięcie liści, pędy zaczną się rozciągać, stają się blade i cienkie. Aby temu zapobiec, doniczka musi być umieszczona obok okien lub na parapecie.

Chronimy liście pelargonii przed żółknięciem po ataku szkodników i chorób

Często pelargonie są atakowane przez mszyce, przędziorki, wełnowce. Jeśli zostanie znaleziony jakiś szkodnik, polecam natychmiast potraktować go Aktarą. Wynik będzie szybki!

Przyczyną choroby może być również choroba kwiatów:

  1. Blednica. To wtedy liście z braku żelaza w glebie zaczynają żółknąć (chloroza). Cała platyna zmienia kolor, ale żyły pozostają zielone. To jest znak rozpoznawczy tej dolegliwości. Aby uniknąć chlorozy, zaleca się raz w miesiącu karmić pelargonią chelatem żelaza lub innymi preparatami zawierającymi dużo żelaza.
  2. Rdza. Zarodniki rdzy mogą przynosić wiatr z ogrodu. Najpierw na liściach pojawiają się brązowe plamy, a następnie cała płytka ciemnieje i obumiera. Walka musi rozpocząć się natychmiast – natychmiast usuń doniczkę do strefy kwarantanny, usuń dotknięte obszary, potraktuj cały krzak płynem Bordeaux. Lepiej jest całkowicie wymienić glebę w doniczce.
  3. Obrzęk. Pojawia się przy niewłaściwej pielęgnacji, a raczej podlewaniu. Z tyłu liści tworzą się bąbelki. Liście zaczynają żółknąć i obumierać. Konieczne jest regularne podlewanie rośliny doniczkowej, nie przesuszanie, a następnie obficie „lutowanie” jej wodą.

Co zrobić, aby geranium (pelargonia) nie żółkło: 5 metod zapobiegania chorobie

O wiele łatwiej jest zapobiec problemowi, niż zająć się nim później. Zalecamy przestrzeganie następujących zaleceń:

  1. Podlewaj swoją roślinę doniczkową umiarkowanie  przez cały rok.
  2. Nie podlewaj twardą, niespokojną, zimną wodą z kranu.
  3. Przesadzaj roślinę co roku na nowe podłoże i nową, nieco większą doniczkę. Podczas przesadzania staramy się dodać jak najwięcej świeżej, pożywnej gleby.
  4. Okresowo usuwaj suche liście i sprawdzaj roślinę pod kątem chorób i szkodników.
  5. Czasami przydaje się podlewanie pelargonii wodą z nadmanganianem potasu.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska