Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?

Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?
Zawartość
Nie dziwimy się, gdy liście żółkną jesienią lub po długim czasie na słońcu. Jednak ulubiona porzeczka wszystkich zmienia kolor na żółty w przypadku złej opieki i wielu różnych chorób. W krytycznych momentach ryzykujesz pozostawienie bez plonu. Roślina wymaga starannej obserwacji, zapobiegania i pielęgnacji.

Możliwe przyczyny

Naruszenia zasad opieki odgrywają dominującą rolę wśród różnych przyczyn chorób ukochanej i smacznej jagody. Ponadto liście porzeczek (zarówno czerwonych, jak i czarnych) często żółkną i wysychają z powodu negatywnej aktywności różnych owadów. Choroby wirusowe i grzybicze są najniebezpieczniejszymi przyczynami więdnięcia liści kultury, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Żółknięcie występuje na początku sezonu wegetacyjnego, po kwitnieniu i pod koniec lata.

  • Wiosną gałązki wysychają głównie z powodu niewłaściwej pielęgnacji i niedoborów żywieniowych. Młode krzewy mogą cierpieć na brak potasu i azotu. W maju występuje zażółcenie z powodu niskiego odżywiania i wilgoci.
  • Latem ulewne deszcze mogą wypłukać w obszarze pnia związki przydatne dla rośliny. Liście stają się mniejsze, żółkną i wysychają. Ważne będzie tutaj terminowe karmienie.
  • Jeśli w czerwcu znajdziesz żółte liście, w większości przypadków są to szkodniki. Ich niszczycielska działalność często objawia się w środku lata.

Niepiśmienna pielęgnacja osłabia porzeczkę, stymulując rozwój wszelkiego rodzaju chorób. Rośnie słabo, a czasem umiera.

Jak naprawić błędy związane z opieką?

Aby poznać przyczyny pojawienia się zażółcenia na liściach porzeczek w maju, a także latem (w czerwcu lub lipcu), wszystkie okresy opuszczenia są dokładnie analizowane. Naprawianie błędów często rozpoczyna się od przerzedzenia i sprawdzenia odległości między lądowaniami.

  • Kiedy krzewy są sadzone blisko siebie, może brakować im światła słonecznego. Z tego powodu ważne jest, aby przerzedzać niepotrzebnie gęste nasadzenia, przesadzając niektóre rośliny.
  • Bliskie położenie bolesnych sąsiadów, zwłaszcza agrestu, może również przyczyniać się do pojawienia się chorób. Dlatego standardowa odległość między spocznikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
  • Zbyt wczesne sadzenie sadzonek w otwartym terenie wiosną ma szkodliwy wpływ na porzeczki. Z tego powodu zalecamy sadzenie roślin jesienią, jeszcze przed mrozem.
  • Krzewy powyżej 15 roku życia często żółkną w naturalny sposób wraz z nadejściem starości.

Istnieją inne przyczyny zażółcenia. Należy je również wyeliminować.

  • Błędy w podlewaniu. Krzewy jagodowe, zwłaszcza ciemne, są niezwykle wrażliwe na długotrwałą suszę. W przypadku braku deszczu i upałów należy je podlewać osiadłą wodą. Glebę zwilża się o 50-60 cm, do wszystkiego potrzebny jest środek, ponieważ nadmiar wilgoci jest szkodliwy dla krzewów. Obfitość wilgoci prowadzi do gnicia systemu korzeniowego roślin i braku odżywienia górnej części uprawy. Eliminacja błędu polega na wstrzymaniu działań nawadniających do czasu wyschnięcia gleby i ustaleniu stopnia uwilgotnienia. Około 10-20 litrów wody miesięcznie należy wydawać na krzak, biorąc pod uwagę specyfikę pogody. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, należy zorganizować specjalną warstwę drenażową dla roślin, a glebę pod krzakami należy regularnie poluzować.
  • Przy słabym rozwoju korzeni porzeczki należy wykonać przycinanie krzewów, pozostawiając 5-6 zdrowych młodych gałęzi. Przyczyni się to do produktywnego rozwoju korzeni.
  • Słabe gleby. Niektóre odmiany jagód rosną produktywnie wyłącznie na żyznych glebach. A jeśli brakuje im pożywienia, może to prowadzić do zażółcenia liści. Jeśli pojawiają się oznaki żółknięcia, należy karmić krzaki nawozami organicznymi lub kompleksami mineralnymi. Młode liście zaczynają opadać tylko wtedy, gdy gleba jest silnie wyczerpana, a zatem sytuacja jest całkiem możliwa do naprawienia. Rośliny należy karmić.

Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?

Jedną z przyczyn choroby krzewów mogą być małe doły do ​​sadzenia. Korzenie w takich zagłębieniach nie będą rosły prawidłowo, ponieważ przy takim sadzeniu dochodzi do zakłócenia dostaw składników odżywczych i wilgoci. Podczas sadzenia ważne jest, aby wgłębienia miały odpowiednią wielkość.

Niedobór lub nadmiar pożywki w glebie prowadzi do wymiernych kosztów przy uprawie porzeczek. Tak więc przy braku azotu gałęzie rosną z cienkimi łodygami, a żółknięcie liści zaczyna się od żył. W takich warunkach przydatny będzie dodatek azotowych nawozów organicznych. Jeśli liście zaczną żółknąć od krawędzi, oznacza to brak potasu. Same liście pozostają zielone. Nawozy potasowe stosuje się pod krzewami w okresie dojrzewania jagód. Niedobór potasu można uzupełnić suplementami potasu i magnezu, siarczanem potasu i innymi związkami potasu.

Brak magnezu wyraża się w zażółceniu liści na dnie krzewów. Żyły zachowują swój naturalny kolor, ale przestrzeń między nimi zmienia kolor na żółty. Dodatki mogą poprawić kulturę: popiół drzewny, siarczan magnezu lub mąka dolomitowa. Przy niedoborze fosforu na liściach mogą pojawić się czerwonawe i fioletowe plamy. W takim przypadku krawędzie arkuszy są złożone, liście mogą nawet spaść. Przy nadmiarze fosforu spód liści i ich sadzonki zabarwiają się na czerwono. Aby tego uniknąć, jesienią krzewy są karmione kompostem, superfosfatem i siarczanem potasu. Przy braku żelaza liście żółkną, a krawędzie talerzy zaczynają wysychać. W celu wyrównania niedoboru wprowadza się siarczan żelaza i chelat (w formie dokarmiania dolistnego). Nadmiar żelaza prowadzi do letargu liści i rozjaśniania.

Co zrobić, gdy pojawią się szkodniki?

Inną częstą przyczyną żółtych liści jest inwazja szkodliwych owadów. Oznakami takich ataków są plamy i kropki, różne wybrzuszenia i wypukłe narośla. Dokładna inspekcja roślin ujawni takie oznaki. Najczęściej szkodniki pojawiają się w okresach kwitnienia i zawiązywania się owoców. Obecnie nie zaleca się stosowania środków ochrony roślin. Doświadczeni ogrodnicy, aby uratować zbiory, po prostu usuwają zainfekowane gałązki i liście, a następnie je spalają. Szkodliwe owady są wykrywane zarówno w górnej, jak i dolnej części liści, ponieważ są widoczne wizualnie. Ich uszkodzenie roślin ma inne konsekwencje.

Mszyca żółciowa

Inwazja mszycy żółciowej wskazuje na obrzęk w górnej części blaszki liściowej. Pojawiają się tam, gdzie szkodnik przebija trąbką. Zainfekowany liść zaczyna czerwienić się, a następnie żółknie i stopniowo obumiera. Owad powoduje znaczne uszkodzenia porzeczek do około drugiej dekady lipca, a następnie przenosi się na inne rośliny uprawiane w ogrodzie. Jesienią mszyce składają jaja na gałęziach. Lęgi bezpiecznie znoszą zimę, a na początku wiosny pojawiają się larwy.

W przypadku stwierdzenia pierwszych oznak mszyc na gałęzie należy zastosować preparaty owadobójcze (Tanrek, Iskra). Konieczne jest przetworzenie obu stron arkusza.

Pająk

Przędziorki są częstą przyczyną zażółcenia i wysychania liści w koronie roślin. Szkodniki pobierają składniki odżywcze z liści, co powoduje wyczerpywanie roślin. Zwykle pajęczyna pojawia się w miejscach, w których są zgrupowane. W celu wczesnego ostrzegania przed rozprzestrzenianiem się szkodnika przeprowadza się obfite nawadnianie liści. Jeśli „lądowiska” przenoszone przez kleszcze są duże, wówczas rośliny spryskuje się kompozycją mydlaną. Przydatne w takich przypadkach są napary z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego, tytoniu. W krytycznych przypadkach krzewy są traktowane akarycydami.

Szkło porzeczkowe

Infekcja szkłem porzeczkowym jest trudniejsza do wykrycia. Kiedy liście żółkną i jednocześnie wysychają, wraz z pędami odetnij chore miejsce łodygi i zbadaj ją od wewnątrz. Obecność czarnych kropek na skrawkach jest przekonującym dowodem na pojawienie się larw. Motyl umieszcza swój lęg w mikropęknięciach w korze, po czym z jaj wyłaniają się gąsienice. W zaawansowanych sytuacjach larwy przegryzają łodygi aż do samej ziemi. Aby wypędzić niebezpieczne szkodniki, musisz wyciąć absolutnie wszystkie zainfekowane obszary. Preparaty chemiczne nie dadzą rezultatu. Regularne spulchnianie gleby w pobliżu krzewów zarówno wiosną, jak i latem pomaga oprzeć się pojawieniu się szkła.

Roztocza nerek

Trudno jest wizualnie zidentyfikować roztocza: chowają się w łuskach pąków owocowych, a ich aktywność może spowodować poważne uszkodzenie plonu. Są wykrywane przez deformacje i nienaturalne powiększenie pąków, a także żółte liście na gałęziach. Ponadto w jednej nerce może znajdować się nawet kilka tysięcy owadów, które podczas nadmiernej reprodukcji opuszczają schronienie. Szybko przechodzą do młodych roślin, które już owocują. Na zarażonych krzakach liście pojawiają się z opóźnieniem, a same pędy stają się małe i zdeformowane. Do usuwania kleszczy używa się środków chemicznych: „Fosfamid”, „Karbofos”, siarka. Spryskany na etapie pączkowania.

W walce ze szkodliwymi owadami produktywnych jest również wiele samodzielnie wykonanych środków ludowych. Ich zaletą jest nieszkodliwość, wydajność oraz możliwość wykorzystania przez cały okres wegetacyjny. Ich stosowanie opiera się na fakcie, że pasożyty nie tolerują ostrych zapachów, dlatego wywary robione są z aromatycznych roślin i przypraw.

  • Roztwór musztardy przygotowuje się, rozpuszczając dwie łyżki suchych przypraw w 10 litrach wrzącej wody. Używany po schłodzeniu. Rośliny należy spryskiwać preparatem rano lub wieczorem. Pomaga również w walce z różnymi grzybami.
  • Przy niewielkich ilościach szkodliwych owadów zdecydowanie pomaga nalewka czosnkowa, zrobiona ze średniej wielkości zmiażdżonej główki, wypełniona 1 litrem przegotowanej wody (podawanej przez tydzień). Przed zakładami przetwórczymi 50 ml naparu rozcieńcza się w 8-10 litrach wody. Napar działa produktywnie na mączliki, łuskowce, kleszcze i owady łuskowate.
  • Roztwór popiołu drzewnego uratuje krzewy przed mączniakiem prawdziwym. Aby to zrobić, należy rozcieńczyć około 1 kg popiołu drzewnego w 8-10 litrach wody (mieszaninę przechowuje się przez 4 dni). Następnie dodaj około 50 g mydła do prania.

Procedura przetwarzania odbywa się 2 razy w miesiącu. Z początkiem sezonu wiosennego krzewy posypuje się popiołem.

Aby przeciwdziałać infekcji grzybiczej, użyj serwatki mlecznej (1 litr serwatki na 9 litrów wody). Kultura jest obficie podlewana, zwilżając każdy liść. Szczególnie dokładnie nawilżone powinno być wnętrze liści, w którym grzyb zwykle się rozmnaża. Nawadnianie odbywa się za pomocą pistoletu natryskowego lub miękkiej szczotki. Po każdym zabiegu rośliny należy dokładnie zbadać: zarodniki grzybów są niezwykle odporne na negatywne wpływy. Pierwsza procedura jest przeprowadzana przed otwarciem nerek. Po tym następuje wykres podobny do tego:

  • podczas czyszczenia zbyt gęstych krzewów;
  • podczas obróbki roboczej w okresie wegetacji;
  • podczas jesiennego zbioru i spalania liści;
  • z obfitym podlewaniem przed zimą i poluzowaniem gleby;
  • z przycinaniem sanitarnym;
  • podczas leczenia środkami antyseptycznymi;
  • w okresie kopania w pniach.

Leczenie chorób

Choroby powstające na krzakach kultury przez grzyby i wirusy w większości uszkadzają ogonki i liście. Pierwsze objawy chorób chorobotwórczych rozpoczynają się w marcu. A jeśli rośliny nie są traktowane w odpowiednim czasie, liście wysychają, odpadają, a krzewy mogą zostać utracone w ciągu sezonu. Proces leczenia krzewów odbywa się do momentu pojawienia się pąków, a także pod koniec zbioru owoców. Do leczenia można wykonać roztwory o różnych kompozycjach, którymi należy podlewać rośliny.

Biblioteka sferyczna

To jest choroba grzybicza. Rośliny pokrywają się kwiatami, które najpierw stają się białe, a wraz z postępem choroby ciemnieją. Stopniowo zakażone fragmenty żółkną, wysychają i zwijają się, a owoce odpadają bez dojrzewania. W krytycznych postaciach choroby pojawiają się ciemne plamki, podczas gdy gałęzie wysychają, a plon ginie. Gatunki czerwonej porzeczki umierają z powodu tej choroby rzadziej niż czarna porzeczka. Zainfekowane fragmenty należy przyciąć i spalić. Do zabiegu około 300 g siarczanu żelaza rozpuszcza się w 8-10 litrach wody, a krzewy nawadnia. We wczesnych okresach choroby stosuje się roztwór 50 g węglanu sodu, 50 g mydła do prania i 8-10 litrów wody. Kompozycję dokładnie wymieszano, a procedurę natrysku powtarza się kilkakrotnie.

Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?

Antraknoza

Jedna z najniebezpieczniejszych chorób. Wpływa na wszystkie uprawy owoców: zarówno młode, jak i dojrzałe. Ze względu na jej wszechobecność bardzo trudno jest uniknąć tej choroby, a jej maksimum osiąga w porze deszczowej w środku lata. Choroba objawia się małymi, nierównymi brązowymi plamkami, które rosną na całej powierzchni blaszki liściowej. Zarodniki chorobotwórcze z powodzeniem przeżywają zimę w opadłych liściach. Z tego powodu wszystkie pozostałe liście należy usunąć i zniszczyć w odpowiednim czasie.

Plamienie

Choroba pochodzenia grzybowego, która rozwija się na owocach pozostałych po jesiennych zbiorach. Zarodniki są przenoszone do krzaków przez wiatr, szybko infekując zieloną masę. Na liściach pojawia się wiele okrągłych brązowych plam. W miarę postępu choroby plamy stają się białe w środkowej części i pozostają ciemnobrązowe na krawędziach. Odpadają wcześniej niż w wyznaczonym czasie, a pokonanie krzaków staje się znaczące. Do takich masowych inwazji pasożytów dochodzi pod koniec lata. Zarodniki znoszą zimę w opadłych liściach.

Traktuj chorobę roztworem siarczanu miedzi (40 g na 8-10 litrów wody). Od początku wiosny pąki jeszcze się nie otworzyły, krzewy są również leczone „Phytodoctor” lub „Nitrofen”, a przy dużym stopniu zaniedbania choroby – płynem Bordeaux. Najczęściej krzewy czarnych jagód są zarażone i chore na plamienie. Co ciekawe, infekcje atakują porzeczki zarówno pojedynczo, jak iw grupach. Dlatego porażka roślin następuje szybko, liście żółkną i opadają. W takich przypadkach podejmowane są specjalne złożone środki: środki zapobiegawcze łączy się ze środkami ludowymi i chemikaliami o szerokim zakresie działania.

Dlaczego liście porzeczki żółkną i co z tym zrobić?

Rdza

Dwa rodzaje rdzy stały się niebezpiecznymi wrogami dla roślin: kielich i kolumna.

  • Jeśli na liściach pojawią się małe żółtawe plamki, a także narośle w jasnopomarańczowych odcieniach, masz do czynienia z rdzą kolumnową. Zwalczają tę chorobę za pomocą 1% roztworu płynu Bordeaux lub fungicydów. W takim przypadku przeprowadza się szereg zabiegów. Najpierw rośliny opryskuje się w okresie pojawienia się listków. Drugi zabieg przeprowadza się w momencie pączkowania, a trzeci pod koniec kwitnienia. W przypadku zmian o dużej skali dodatkową obróbkę krzewów przeprowadza się 2 tygodnie po ostatnim zabiegu. Wszystkie dotknięte liście są usuwane i spalane.
  • Pojawienie się na liściach placerów dużych dużych żółtawych poduszek wskazuje na chorobę roślin z rdzą kielichową. Przy takiej infekcji zaleca się natychmiastowe odcięcie i spalenie dotkniętych części roślin. Rośliny można leczyć płynem Bordeaux lub Fitosporin. Leczenie lekami jest podobne do leczenia rdzy kolumnowej.

Glebę pod krzakami należy osuszyć. Fungicydy i kompozycje przygotowane na bazie siarki i miedzi dość wydajnie radzą sobie z chorobami. Zajęcia odbywają się w odstępach dwutygodniowych. Kiedy pojawia się rdza, jagody pokrywają się białym nalotem i stają się niejadalne. Zwykle do połowy lata liście roślin całkowicie opadają, pozostają tylko gałęzie, a młode pędy w ogóle się nie rozwijają.

 

Zapobieganie

Aby pozbawić szkodników możliwości składania jaj, jesienią należy podjąć środki zapobiegawcze. W takim przypadku przydatne będzie przestrzeganie kilku zasad.

  • Wszystkie pożółkłe liście należy zebrać i spalić.
  • Pod koniec opadania liści krzewy są obficie podlewane, obszary w pobliżu łodygi są dokładnie rozluźnione, bez dotykania korzeni powierzchniowych.
  • Konieczne jest wykonanie wykończeń sanitarnych i regulacyjnych. Gałęzie zagęszczające krzaki są usuwane. Słabe i bolesne łodygi są cięte, a następnie pokrywane lakierem ogrodowym, co zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się mikroorganizmów do wnętrza łodyg.
  • Jeśli na krzaki wpłynęły owady, jesienią przeprowadzają dodatkowe leczenie środkami owadobójczymi. Wiosną wykonuje się opryski fungicydami, aby wykluczyć wtórne zakażenie gałęzi grzybami. Środki zapobiegawcze z użyciem środków owadobójczych można przeprowadzić przed otwarciem nerek.
  • Aby larwy nie wnikały w korę roślin, środki pielęgnacyjne przeprowadza się w najbardziej ostrożny sposób, nie uszkadzając kory.

Leczenie kultury może być zarówno szybkie, jak i długotrwałe. Często krzewy można uratować nawet przy użyciu ekstremalnych środków. Nie zaniedbuj środków zapobiegawczych, aż do wyboru odpornych na choroby odmian porzeczek. Umiejętne i terminowe wdrożenie profilaktyki uratuje porzeczki przed infekcją różnymi chorobami, a także przed szkodnikami. Istotne jest również przestrzeganie przepisów agrotechnicznych, a także regularne, dokładne oględziny krzewów.

Konieczne jest rozpoczęcie leczenia kultury, gdy zostaną wykryte pierwsze oznaki choroby. Przestrzegając tych zaleceń, można uniknąć poważnych problemów.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska