Chloroza hortensji: opis, przyczyny i metody leczenia

Chloroza hortensji: opis, przyczyny i metody leczenia

Chloroza hortensji wyraża się w żółknięciu liści. To nie jedyna kultura podatna na tę chorobę. Powodem jest naruszenie podczas produkcji substancji takiej jak chlorofil. Jeśli ogrodnik zauważy takie zjawisko na swoich roślinach, pilnie musi rozpocząć leczenie.

Funkcje

W Chinach pojawił się oszałamiająco jasny i spektakularny wieloletni krzew hortensji, który po kilkudziesięciu latach stał się znany na całym świecie. Obecnie wiele odmian jest bardzo popularnych w naszym kraju. Kwitnienie występuje corocznie, roślina wyróżnia się bujnymi i obfitymi kwiatostanami. Jednak czasami może zostać dotknięty tak nieprzyjemną chorobą, jak chloroza.

Przyczyną choroby jest niedobór żelaza. Problem może dotyczyć gleby, w której ten pierwiastek nie wystarcza, lub niezdolności hortensji do jej samodzielnego przyswojenia. Początek choroby może być poprzedzony różnymi momentami. Na przykład wiosną mogą wystąpić gwałtowne wahania temperatury. Jest również szkodliwe dla metabolizmu, jeśli liście znajdują się na słońcu, a system korzeniowy znajduje się w glebie, która nie miała czasu na rozgrzanie. Prowadzi to do tego, że procesy odpowiedzialne za powstawanie chlorofilu zostają zakłócone. Jeśli leczenie nie rozpocznie się na czas, krzew może umrzeć.

Chloroza objawia się żółknięciem liści rośliny, podczas gdy żyłki nie zmieniają koloru, pozostając zielone. Ponadto możliwe są inne przejawy. Jest to zmniejszenie wielkości liści, ich zawijanie od krawędzi i opadanie. A także choroba może odbijać się w pąkach, które z czasem ulegają deformacji i kruszeniu się. Pędy na szczycie krzewu zaczynają wysychać, system korzeniowy obumiera. To jest ostatni punkt, po którym kwiat całkowicie obumiera.

Ta choroba może wystąpić w uprawach takich jak cytryna, azalia, gardenia. Nie boi się fiołków. Należy zauważyć, że hortensja może rosnąć nie tylko na miejscu, ale także w domu, a to nie uchroni jej przed chlorozą. Jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku można podjąć środki zapobiegawcze. Najpierw musisz wybrać odpowiednie podłoże. Powinna to być gleba lekka, przepuszczalna zarówno dla powietrza, jak i dla cieczy.

Gęsta gleba zatrzymuje odpowiednio wilgoć, jest to podstawa do tworzenia środowiska alkalicznego, w tym samym czasie objawia się choroba. A także przyczyną może być niedobór manganu i azotu.

W przypadku hortensji ogrodowej choroba dotyka okazy rosnące w glebie o dużej zawartości wapna. Przyczyną może być nadmiar próchnicy podczas karmienia. Należy zauważyć, że rośliny, które mogą być dotknięte chlorozą, wolą rosnąć w lekko kwaśnej glebie, odpowiednio, pH będzie wymagało okresowej kontroli. Możesz podlać roślinę zakwaszoną wodą. Odpowiednie są również filtrowane i deszczowe. Ciecz należy bronić, w przeciwnym razie będzie ciężka.

Chloroza hortensji: opis, przyczyny i metody leczeniaChloroza hortensji: opis, przyczyny i metody leczenia

Jak traktować?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że profilaktykę należy przeprowadzać w odpowiednim czasie. Polega na stworzeniu lekko kwaśnego środowiska. Jeśli nie można tego zrobić we właściwym czasie, będziesz musiał leczyć hortensję. Odbywa się to etapami. Pierwszym krokiem jest wymiana gleby. Następnie musisz podlać roślinę zakwaszoną wodą. Żelazo należy dodać do wody i ziemi.

Najkorzystniejsza jest chelatowana forma suplementu gruczołowego. W tej formie pierwiastek jest dobrze wchłaniany przez roślinę. Hortensję należy leczyć, a leki należy dodawać u nasady. 

Żelazo jest najlepiej wchłaniane przez roślinę podczas opryskiwania. To najskuteczniejszy środek. Pierwiastek zostanie zasymilowany w ciągu 24 godzin. Dotyczy to przede wszystkim chelatu żelaza, który jest produkowany ze znakiem „Nawozy na arkuszu”. Podczas podlewania impregnacja trwa dłużej, około 3 dni.

Możesz sam przygotować lek. Jest kilka sposobów.

  • Pierwsza polega na zmieszaniu pół łyżeczki kwasu cytrynowego, mniej więcej taką samą ilość siarczanu żelazawego i 1 litr przegotowanej wody. Skład okazuje się pomarańczowy, stężenie chelatu żelaza w tym przypadku wynosi 0,5 grama na 1 litr. Może być stosowany zarówno do opryskiwania rośliny, jak i do jej podlewania. Gotowy roztwór musisz przechowywać w lodówce, okres trwałości nie przekracza 2 tygodni.
  • W drugim przypadku będziesz potrzebować 10 gramów siarczanu żelazawego, 2 razy więcej kwasu askorbinowego, który należy rozcieńczyć w 1 litrze wody. Płyn jest również spryskiwany i podlewany hortensją.

Ogrodnicy zalecają zakopywanie zardzewiałych paznokci i puszek w pobliżu hortensji, aby pozbyć się chlorozy. Jeśli to możliwe, należy zeskrobać rdzę z żelaza, a następnie wymieszać ją z ziemią wokół rośliny. Należy zauważyć, że żółknięcie liści może wystąpić z różnych powodów. Należą do nich brak wilgoci w glebie lub jej nadmiar, palące słońce, gdy hortensja rośnie na otwartej przestrzeni, spadki temperatury i brak składników odżywczych.

Roślinę należy w jak największym stopniu chronić przed stresującymi warunkami.

Porady dotyczące pielęgnacji

Najszybszym sposobem leczenia chlorozy u hortensji jest rozpylanie. Lek wchłania się znacznie szybciej niż podlewanie. W niektórych przypadkach pojawiają się trudności, ponieważ może być wymagana analiza laboratoryjna gleby, co dezorientuje początkujących ogrodników. Jeśli występują objawy tej choroby, należy ją karmić specjalną kompozycją. Nie możesz bać się zarówno opryskiwania, jak i podlewania. Zaleca się stosowanie siarczanu miedzi do hortensji wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Zwiększy to odporność krzewu na ataki owadów lub rozprzestrzenianie się chorób. Takie dodatki jak „Topaz” i „Iskra” dobrze pomagają.

Należy zauważyć, że zapobieganie chorobie jest łatwiejsze niż jej wyleczenie. Dlatego powinieneś skorzystać z następujących zaleceń:

  1. lepiej jest mieć hortensję w półcieniu; nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego;
  2. odpowiednia jest gleba lekka i lekko kwaśna;
  3. gleba nie może wysychać, musi być stale mokra;
  4. karmienie powinno odbywać się zgodnie z harmonogramem;
  5. nie można używać twardej wody z kranu do nawadniania;
  6. zabieg należy wykonywać w godzinach porannych lub wieczornych, gdy słońce nie jest zbyt aktywne;
  7. przeprowadzić ściółkowanie.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska