Dlaczego liście maliny zwijają się i co robić?

Dlaczego liście maliny zwijają się i co robić?Dlaczego liście maliny zwijają się i co robić?

Ogrodnicy, którzy sadzą maliny na swojej działce, często borykają się z takim problemem, jak zwijanie się liści na krzakach. W większości przypadków wskazuje to na rozwój choroby lub inwazję szkodnika drzewa malinowego.

Powody

Aby rozwiązać istniejący problem, musisz dowiedzieć się wszystkiego o przyczynach jego wystąpienia.

Infekcje grzybowe

Bardzo często liście malin zaczynają się zwijać, ponieważ krzewy infekują różne choroby grzybowe.

 1. Więdnięcie wertykalne . Ta choroba jest popularnie nazywana „więdnięciem”. Uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Choroba rozwija się najaktywniej w pierwszej połowie lata. Oprócz zwiniętych liści krzewy malin mają również ciemnofioletowe plamy na zewnątrz. Z biegiem czasu młode pędy i korzenie malin zaczynają obumierać. Jeśli nie rozpoczniesz leczenia na czas, krzew całkowicie wyschnie w ciągu 10-12 dni. Do przetwarzania malin można używać leków takich jak Previkur lub Trichodermin.
 2. Phytophthora . Z reguły choroba ta rozwija się w podmokłej glebie lub na obszarach o wysokiej zawartości azotu. Jeśli roślina cierpi na tę konkretną chorobę, zaczyna spowalniać rozwój, a na jej korzeniach pojawia się ceglasty nalot. Chorobę tę można leczyć tylko we wczesnych stadiach jej rozwoju. W tym celu zwykle stosuje się siarczan miedzi lub mieszaninę Bordeaux.
 3. Antraknoza . Choroba rozwija się w gorące lata w porze deszczowej. Po infekcji liście szybko wysychają i obumierają. Jajniki na krzakach znikają. Jagody wysychają i pokryte fioletowymi plamami. Do leczenia i zapobiegania antraknozie stosuje się leki zawierające miedź.
 4. Biała plama. Ta choroba jest dość powszechna. Zwykle rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. O rozwoju tej choroby świadczy pojawienie się jasnobrązowych plam na liściach i ich szybkie skręcenie. Z biegiem czasu krzew zaczyna słabnąć, a następnie całkowicie umiera. Leczenie krzewów fungicydami pomaga pozbyć się tej choroby.
 5. Szara zgnilizna . Bardzo łatwo zauważyć oznaki infekcji. Na zwiniętych liściach, a także na owocach w krótkim czasie pojawia się gęsty szary nalot. Jeśli nie zaczniesz walczyć z chorobą, szybko zniszczy ona drzewo malinowe. Możesz zapobiec inwazji roślin, spryskując je fungicydami. W przypadku, gdy krzak jest już chory, dotknięte gałęzie można tylko wyciąć i spalić.

Choroby wirusowe

Występują rzadziej niż choroby grzybowe, ale nadal stanowią zagrożenie dla drzewa malinowego.

 1. Liście kręcone . Po zakażeniu krzewu liście na nim zwijają się i odpadają. Kwiaty na chorej roślinie odpadają, a jagody nie tworzą się. Zauważając objawy choroby na krzaku, wszystkie dotknięte gałęzie i liście należy odciąć i zniszczyć.
 2. Miejsce pierścienia . Zarażone liście maliny nie tylko zwijają się, ale także żółkną. Zdeformowane liście stają się słabe i kruszą się. Nie można wyleczyć poważnie chorej rośliny, można ją tylko zniszczyć, aby choroba nie rozprzestrzeniła się dalej.
 3. Mozaika . Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i dotyka zarówno młode, jak i dorosłe krzewy. Główne objawy choroby to pojawienie się mozaikowatych plam na liściach, zawijanie się liści na brzegach i bezsmakowe owoce. Utwardzanie mozaiki jest prawie niemożliwe. Dlatego zauważając dotknięte gałęzie na krzakach, należy je natychmiast odciąć i zniszczyć.

Dlaczego liście maliny zwijają się i co robić?

Ogólnie rzecz biorąc, rozwój chorób wirusowych jest łatwiejszy do uniknięcia niż walka z nimi. Dlatego do sadzenia na miejscu warto wybrać odporne na choroby odmiany malin.

Niewłaściwe podlewanie

Zbyt sucha lub podmokła gleba może również powodować zwijanie się liści malin. Aby roślina czuła się dobrze, musisz przestrzegać następujących zasad:

 • nie sadzić krzewów zbyt blisko siebie;
 • poluzuj glebę w kręgu pnia i, jeśli to konieczne, podlej maliny;
 • do nawadniania używaj ciepłej osiadłej wody.

Warto dodać, że maliny rzadko trzeba podlewać, ale obficie podlewać. W przeciwnym razie szanse na uszkodzenie wrażliwego systemu korzeniowego będą dość wysokie.

Brak minerałów

Często liście malin zwijają się do góry lub do wewnątrz z powodu braku niektórych minerałów. Aby temu zapobiec, należy go regularnie karmić.

Podczas sadzenia krzewów do gleby należy wprowadzić wysokiej jakości obornik. Wiosną młode krzewy należy karmić nawozami azotowymi. Zazwyczaj ogrodnicy używają azotanu amonu lub mocznika. Jesienią rośliny karmione są nawozami potasowo-fosforowymi.

Szkodniki

Wirujące liście mogą również wskazywać, że roślina jest atakowana przez szkodliwe owady lub ich larwy. Istnieje kilka głównych szkodników, które przyciągają krzewy malin.

 1. Mszyce są niebezpiecznym wrogiem ogrodników. Nie tylko wysysa wszystkie składniki odżywcze z liści maliny, ale także przenosi różne wirusy. Zauważając te małe owady na gałęziach krzewów, należy je natychmiast zniszczyć. W tym celu stosuje się roztwór popiołu lub mydła, a także przemysłowe środki owadobójcze.
 2. Wołek . Owady z długą trąbką atakują maliny wczesną wiosną. Aby zapobiec atakowaniu młodych krzewów, ogrodnicy sadzą czosnek obok maliny. Ponadto w celu zapobiegania można traktować rośliny roztworem czosnku. Dorosłe wołki można również zbierać ręcznie. Są dość duże, więc nietrudno je zauważyć.
 3. Mucha macierzysta . Liście dotknięte tym szkodnikiem najpierw zwijają się do wewnątrz, a następnie zaczynają gnić. Aby pozbyć się muszki malinowej, roślinę można leczyć środkami owadobójczymi takimi jak Iskra lub Karbofos.
 4. Pająk. Owady te są trudne do wykrycia. Wolą chować się po wewnętrznej stronie liści. Liście dotknięte przez te szkodniki zwijają się do wewnątrz, a następnie szybko żółkną i więdną. Możesz walczyć z przędziorkami w taki sam sposób, jak z mszycami.

Co robić?

Jeśli liście maliny zaczną się zwijać lub opadać, roślina potrzebuje pomocy. Na tym etapie musisz szybko uporać się z problemem, aby osłabione krzewy nie wyschły całkowicie. Aby chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, można stosować zarówno preparaty chemiczne, jak i środki ludowe. Ale jednocześnie ważne jest , aby były delikatne i nie szkodziły krzakom. Jeśli problem jest zbyt poważny i nie można go rozwiązać, zaatakowane krzaki należy wyrwać z korzeniami i zniszczyć.

Rośliny cierpiące na niewłaściwe podlewanie lub brak minerałów można nadal przywrócić. Najważniejsze jest, aby z czasem zauważyć, że wysychają i blakną. Jeśli od razu znajdziesz źródło problemu i nakarmisz lub podlewasz rośliny, krzewy bardzo szybko odejdą.

Środki zapobiegawcze

Aby nie stawić czoła opisanym problemom, należy postarać się stworzyć dobre warunki do rozwoju malin. Aby to zrobić, musisz przestrzegać prostych zasad.

 1. Wszystkie sadzonki należy dokładnie zbadać przed sadzeniem. Nie powinno być na nich pęknięć, plam ani narostów.
 2. Przycinaj krzewy wiosną. Natychmiast po stopieniu się śniegu na miejscu i rozgrzaniu się ziemi należy pozbyć się odmrożonych pędów i gałęzi, które rosną do wewnątrz.
 3. Regularnie karm swoje maliny. Przed nawożeniem gleba pod krzakami jest poluzowana i podlewana.
 4. Wiosną glebę i same krzewy traktuje się płynem Bordeaux jako środkiem zapobiegawczym. Należy to zrobić jeszcze przed pojawieniem się nerek.
 5. Jesienią krzewy malin trzeba odpowiednio przygotować na zimę. Gałęzie, które już nie przyniosą owoców, należy zniszczyć, a młode łodygi ostrożnie skrócić. Wszystkie liście należy również odciąć od gałęzi. Glebę na zimę można nawozić wysokiej jakości nawozem potasowo-fosforowym. A krzaki należy przycisnąć do ziemi i przykryć odpowiednim materiałem na wierzchu, aby nie zamarzły w zimie.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska