Czy alkohol i kreatyna są kompatybilne? Wpływ na mięśnie

Kreatyna to organiczny kwas zawierający azot. Związek ten jest niezbędny do życia wszystkich kręgowców. U ludzi kreatyna bierze udział w metabolizmie mięśni szkieletowych. Produkty budujące mięśnie zawierają kreatynę w jednej, łatwej do przyjęcia formie. Najczęstszym jest monohydrat kreatyny. Preparaty z kreatyną należy dobierać w oparciu o zalecenia specjalisty

Krótka charakterystyka kreatyny

Suplement diety jest całkowicie naturalny i naturalny, dostając się do organizmu, przekształca się w inną formę kreatyny, podobną do tej wytwarzanej przez sam organizm, która jest niezbędna do funkcjonowania mięśni.

Sama substancja jest kwasem karboksylowym, który jest wytwarzany przez komórki organizmu podczas przetwarzania karmy dla zwierząt. Bardzo często na skutek wielu przyczyn, takich jak niewłaściwa dieta, duża aktywność fizyczna, przeżycia związane ze stresem i sytuacjami konfliktowymi, dochodzi do zaburzenia pełnej produkcji kreatyny. W efekcie w organizmie występuje niedobór tej substancji, co nie pozwala sportowcom na zwiększenie objętości mięśni.

Kreatyna uważana jest za najbezpieczniejszy suplement diety. W rzadkich przypadkach przyjmowanie suplementu diety może powodować zaburzenia trawienia. Częściej jest to spowodowane nieprawidłowym dawkowaniem leku i historią chorób wątroby. Ponadto kompatybilność kreatyny i alkoholu może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego i wątroby.

Jak kreatyna wpływa na mięśnie

Według licznych obserwacji kreatyna powoduje:

  • Wzrost wydajności energetycznej wśród ciężarowców.
  • Zwiększona prędkość podczas biegania na krótkich dystansach (pojedyncze i sekwencyjne sprinty).
  • Jedną z substancji (aminokwasów) wykorzystywanych przez kulturystów do budowy mięśni jest kreatyna

    Aby zrozumieć mechanizm działania kreatyny, musisz zrozumieć budowę mięśni. Każdy mięsień ma dwa rodzaje włókien, umownie nazywane szybkimi i wolnymi.

    Szybkie włókna są aktywowane podczas gwałtownych ruchów, które są wykonywane podczas krótkotrwałego obciążenia energią lub podczas biegu na krótkie odległości. Nie używają tlenu do metabolizmu.

    Wolne włókna odpowiadają za wytrzymałość, wydajność przy długich obciążeniach – biegi długodystansowe. Wykorzystują tlen w swoim metabolizmie.

    Monohydrat kreatyny działa głównie na szybkie mięśnie. Kreatyna jest wbudowywana nie tylko w strukturę włókien, ale także wypełnia przestrzeń między nimi. Służy jako źródło energii do ich redukcji. Obciążenie wzrasta, zużywa się więcej kreatyny i zwiększa się masa mięśniowa.

    Im więcej zapasów kreatyny, tym większa siła skurczu i wskaźniki siły.

    Wpływ kreatyny na organizm człowieka

    Naturalny suplement pozwala nie tylko na zwiększenie masy mięśniowej, ale jest też niezbędnym źródłem energii, dzięki której człowiek niezawodnie wykonuje wszystkie niezbędne czynności fizyczne.

    Oprócz wzrostu mięśni kreatyna dodaje sportowcom siły i wytrzymałości.

    Przyjmowanie kreatyny ma następujący wpływ na organizm człowieka:

  • usprawnienie i przyspieszenie procesów metabolicznych (następuje intensywniejsze przetwarzanie żywności w niezbędną energię),
  • poprawa i wzrost wskaźników siły (po 3-4 dniach od zażycia kreatyny większość sportowców zauważa wzrost siły, pozwala to na dodanie dodatkowych ćwiczeń, które wcześniej były trudne, zwiększenie istniejącego obciążenia i ilości występów),
  • zwiększona wytrzymałość (to główny powód suplementacji wśród amatorów sportu nieprofesjonalnego, gdyż ludzie mogą zwiększyć cardio).
  • Ale oprócz pozytywnego efektu odnotowano kilka przypadków zatrucia kreatyną, co wiąże się z dużymi dawkami jej przyjmowania. W rezultacie ustalono rozwój dysfunkcji nerek, co doprowadziło do niewydolności nerek.

    Wspólne spożycie kreatyny i alkoholu

    Kreatyna i alkohol to zupełnie przeciwstawne substancje, dlatego nie wolno ich łączyć. Wynika to przede wszystkim z faktu, że alkohol etylowy neutralizuje działanie suplementu diety, co prowadzi do braku oczekiwanego efektu. Dlatego treningi przeprowadzone w przyszłości są całkowicie bezużyteczne, trudno jest człowiekowi ćwiczyć, nie uzyskuje się masy mięśniowej.

    Eksperci kategorycznie stwierdzają, że kreatyna i alkohol są ze sobą niezgodne.

    Również spożywanie alkoholu po kreatynie może wywołać rozwój wielu objawów ubocznych ze strony narządów wewnętrznych i układów. Odwodnienie organizmu i oznaki ogólnego zatrucia pojawiają się częściej, objawiające się konwulsyjną aktywnością kończyn dolnych i górnych, rozciąganiem mięśni.

    Kolejnym wskaźnikiem niezgodności napojów odurzających z odżywianiem sportowym jest fakt, że ćwiczenia na tle obniżonej wytrzymałości prowadzą do wydatkowania rezerwy energii przez organizm. Przyczynia się to do przyspieszenia procesu starzenia.

    Konsekwencje połączenia żywienia sportowego i alkoholu

    Połączenie alkoholu i kreatyny jest wysoce niepożądane i może nie tylko zniweczyć cały trening, ale także doprowadzić do rozwoju groźnych konsekwencji:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, napady wymiotów, wzdęcia, biegunka),
  • odwodnienie może rozciągać mięśnie, zwiększać ryzyko kontuzji i powodować drgawki,
  • zaburzenia układu moczowego,
  • pogorszenie stanu ogólnego, okresy regeneracji po treningu wydłużają się,
  • synteza białek spowalnia, dlatego przy niewielkich kontuzjach i siniakach proces regeneracji jest opóźniony, co przeszkadza w pełnoprawnym treningu,
  • Jak brać kreatynę

    Niestety nie wszyscy producenci mogą udzielić odpowiednich porad dotyczących stosowania kreatyny. Najczęściej lek jest przepisywany według dwóch schematów:

    Po spożyciu tego aminokwasu organizm zostaje „obciążony” substancjami biologicznie czynnymi

  • Bez pobierania. Dawka to 5-6 g raz dziennie. W dni treningowe spożywać po treningu, popijając koktajlem proteinowym lub słodkim sokiem. W dni nietreningowe – rano. Przyjmować w ciągu 2 miesięcy, z przerwą 3-4 miesiące.
  • Z ładowaniem. W pierwszym tygodniu należy cztery razy dziennie przyjmować 5 g kreatyny. W dni treningowe jedno z zastosowań powinno następować po uprawianiu sportu. Następnie po 5-6 dniach pożądane jest zmniejszenie dawki do 2 g raz dziennie. Kurs trwa miesiąc z przerwą 3-4 tygodniową.
  • Wpływ alkoholu na organizm

    Nie jest tajemnicą, że jednoczesne picie alkoholu i uprawianie sportu jest jak próba oddychania z zamkniętymi ustami i nosem. Te dwie czynności są absolutnie niezgodne. Napoje alkoholowe mają negatywny wpływ na cały organizm człowieka, przeszkadzają, nie pozwalają na osiągnięcie wysokich wyników w sporcie.

  • Spożycie płynu zawierającego alkohol hamuje syntezę białek we włóknach mięśniowych.
  • Niskie ilości białka prowadzą do wolniejszego powrotu do zdrowia po kontuzji.
  • Każdy, kto choć raz przedawkował alkohol, wie, że odwadnia organizm.
  • Napoje alkoholowe mają niewielką kompatybilność nie tylko z dodatkami do żywności, ale z całym organizmem ludzkim.
  • Czym jest kreatyna i do czego służy

    Osoby uprawiające sport zawodowo lub po prostu bardzo często wiedzą, że kreatyna, którą wytwarza organizm, to dla nich za mało. Sportowcy stosują go w swojej diecie np .: mięso, ryby, mleko, a niektórzy po prostu przyjmują specjalne mieszanki sportowe z zawartością keratyny. To najpopularniejszy suplement wśród sportowców. Podejmuje się, aby szybko przywrócić organizmowi podczas częstych i intensywnych treningów. Ta mieszanka pomaga sportowcom być bardziej wytrzymałymi, ułatwiając trening.

    Interakcja kreatyny z alkoholem

    Aminokwas kreatyna jest stabilnie wytwarzany w naszym organizmie – odpowiadają za to nerki, wątroba i trzustka. Niewielka ilość kreatyny jest dostarczana z pożywieniem (czerwone mięso i tłuste ryby), choć trudno mieć nadzieję, że jeśli potrawa zostanie ugotowana w niewłaściwy sposób, cała kreatyna wyparuje.

    Dlatego dla profesjonalnych sportowców i po prostu tych, którzy oczekują zauważalnego efektu po treningu, nie można obejść się bez suplementu diety – monohydratu kreatyny w proszku (do rozcieńczenia).

    Akcja narkotykowa

    Monohydrat kreatyny dostarcza surowca odżywczego (fosforanów) dla difosforanu adenozyny, który w organizmie przekształca się w trifosforan adenozyny (ATP), główne źródło tzw. Szybkiej energii, czyli energii wybuchowej.

    Dzięki takiej rezerwie energii szybkie włókna mięśniowe zaczynają lepiej pracować: sportowiec wykonuje większe obciążenie, szybciej regeneruje się, a trening staje się bardziej intensywny. Rozwijają się włókna mięśniowe, co oznacza wzrost masy mięśniowej.

    Główny wpływ monohydratu kreatyny na organizm sportowca wyraża się następująco:

  • zwiększa rezerwy energii mięśni (rezerwy ATP);
  • aktywuje produkcję energii (pozwala ćwiczyć więcej);
  • pomaga szybciej regenerować się między sesjami.
  • Skutki alkoholu

    Alkohol i sport to rzeczy, które są ze sobą absolutnie nie do pogodzenia. Ale nie chodzi tylko o to, że alkohol ma szkodliwy wpływ na wszystkie narządy i układy człowieka.

    Gorące napoje po prostu nie pozwalają na osiągnięcie poważnych wyników sportowych, a tym bardziej – na ich utrwalenie:

  • Alkohol hamuje syntezę białek w szybkich włóknach mięśniowych.
  • Z powodu braku białek proces regeneracji mięśni po kontuzji zostaje zakłócony.
  • Alkohol wywołuje insulinooporność i zakłóca syntezę hormonu wzrostu – hormonu wzrostu.
  • Alkohol blokuje działanie monohydratu kreatyny i zapobiega tworzeniu się zaopatrzenia w energię ATP w mięśniach.
  • Napoje alkoholowe powodują odwodnienie.
  • Cechy żywienia sportowego

    Pamiętajmy, jak przyjmowanie kreatyny wpływa na organizm sportowca. Ten silny kwas jest potrzebny przede wszystkim włóknom mięśniowym do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Przyjmowanie suplementu może zwiększyć poziom energii i sprawić, że trening będzie bardziej wydajny. Biorąc kreatynę, efekty swoich wysiłków możesz zobaczyć w ciągu kilku tygodni.

    Głównym składnikiem związku jest azot, który pozytywnie wpływa na pracę wszystkich narządów, a także dostarcza organizmowi niezbędną objętość cząsteczek ATP. W przypadku ciągłego przyjmowania kreatyna gromadzi się we włóknach mięśniowych i bierze czynny udział w ich rozwoju i regeneracji. Zwykły człowiek potrzebuje około półtora grama tego kwasu dziennie. Sportowiec, na tle dużych obciążeń, potrzebuje znacznie większej dawki – do 2,5-3 gramów dziennie.

    Trudno przecenić wagę tego związku. Jest niezbędna zarówno dla energii, jak i biologicznych składników naszego organizmu. Nie ma znaczenia, czy dana osoba chodzi na siłownię, czy prowadzi zwykłe życie bez sportu.

    Nie jest tajemnicą, że do utrzymania ciała przy życiu potrzebna jest energia. Ale skąd się to bierze? Często jego źródłem są potężne reakcje biochemiczne, pełniące rolę „katalizatora” i uczestnika w którym jest kreatyna. Zapewnia wystarczający poziom ATP, który pozwala człowiekowi normalnie się rozwijać i egzystować.

    Niedobór tego kwasu jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w tym przypadku tworzenie ATP jest zahamowane, a zatem szereg procesów w organizmie zostaje zakłóconych. Jest to szczególnie widoczne wśród sportowców, u których kreatyna po prostu nie ma czasu na syntezę. W rezultacie skuteczność procesu treningowego idzie na marne, nadchodzi granica aktywności fizycznej. Na przykład sportowiec nie może podnieść większego ciężaru ani wykonać kilku pompek na nierównych drążkach.

    Aby uzyskać efekt od ziemi, potrzebujesz wysokiej jakości odżywki sportowej w postaci kreatyny. Kwas wpływa pozytywnie na organizm i prowadzi do oczekiwanego przypływu energii i siły. Dzięki przyjmowaniu tego suplementu możesz zwiększyć swoją masę roboczą o 20-30%, wykonać więcej podejść i wytrzymać bardziej energiczne treningi.

    Jak działa kreatyna?

    Kreatyna jest naturalnie wytwarzana w naszym organizmie przez wątrobę, trzustkę i nerki. Bogate źródła kreatyny w diecie obejmują czerwone mięso i ryby. Kreatyna bierze udział w produkcji ATP, energii wykorzystywanej do wybuchowego działania (podnoszenia ciężarów). Organizm wytwarza niewielką ilość ATP, wystarczającą tylko na kilka sekund intensywnej pracy. Gdy tylko poziom ATP spada, mięśnie się męczą. W teorii przyjmowanie suplementu kreatyny pozwala na uwolnienie większej ilości ATP, a tym samym zmniejszenie zmęczenia mięśni, zwiększenie ilości serii oraz poprawę efektywności Twoich treningów.

    Wpływ alkoholu na wzrost mięśni

    Jeśli chodzi o wzrost mięśni, picie alkoholu ma dwa negatywne aspekty. Po pierwsze hamuje proces syntezy białek. Przypominamy, że jest to produkcja białek mięśniowych. Zasadniczo wzrost mięśni. Tak więc spowolnienie wzrostu mięśni zmniejsza efektywność treningu. Po drugie, alkohol wpływa na anaboliczne właściwości insuliny i hormonu wzrostu. Oba są niezbędne do syntezy białek po wysiłku.

    Kreatyna i alkohol mają przeciwne funkcje

    Kreatyna stymuluje syntezę białek, a alkohol ją hamuje. Jest całkiem oczywiste, że w tym przypadku skuteczność podjęcia pierwszego jest zniweczona przez użycie drugiego.

    Wymagania wstępne dotyczące przyjmowania monohydratu kreatyny

    Eksperci w dziedzinie odżywiania sportowego zalecają spożywanie kreatyny kilku kategoriom osób. Rozwiązanie wydaje się rozsądne dla tych, którzy chcą wzmocnić organizm, ale cierpią na zły stan zdrowia. Innym powodem, który popycha do stosowania suplementu, są codzienne czynności w ramach energicznego treningu.

    Organizm ludzki jest w stanie odtworzyć kreatynę tylko w niewielkich ilościach. Za syntezę aminokwasu odpowiedzialne są wątroba, nerki i trzustka. Stężenie substancji w tkankach organizmu zapewnia tworzenie się cząsteczek ATP. Tym ostatnim powierzono funkcję transportu energii w całym ciele. Im więcej takich cząsteczek jest odtwarzanych, tym bardziej odporna i silniejsza jest osoba.

    Mając to na uwadze, przyjmowanie kreatyny jest mądre, gdy musisz zwiększyć wydajność fizyczną. Z suplementu sportowego skorzystają sportowcy, którym zależy na osiągnięciu wysokich wyników w jak najkrótszym czasie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska