Jak wyczyścić propolis z wosku i zanieczyszczeń w domu. Oddzielanie propolisu pszczelego od wosku – wskazówki dla pszczelarzy!

Propolis nazywany jest również „klejem pszczelim” lub uzą, a głównym źródłem jego produkcji są takie drzewa jak brzoza i topola. To na nich powstaje największa ilość związków żywicznych, które są zbierane przez pręgowanych robotników. W zasadzie zbiórka tego produktu odbywa się niemal pod sam koniec lata lub jesieni.

Czasem można ten proces obserwować wiosną i tu od razu warto wspomnieć, że różne rasy (tak, są różne) pręgowanych robotnic traktują zbiór niektórych produktów pszczelich nieco inaczej. Zwykle największą ilość preparatu zbierają pszczoły rasy kaukaskiej, a zdolność do tego działania najmniej przejawia się u pszczół indyjskich.

Jedna rodzina może zebrać średnio do 150 gramów propolisu. Proces ten przebiega następująco – pszczoła szczęką pobiera z kory związki żywiczne i wyciąga ją w postaci nici do zerwania połączenia. Następnie pszczoła wyjmuje powstałą grudkę ze szczęki i umieszcza ją w koszyczku pyłkowym, przy czym warto zauważyć, że w tym czasie związki żywiczne mieszają się z wydzieliną gruczołów pszczelich szczęki, co aktywuje proces fermentacji produktu i czyni go niezwykle użytecznym dla organizmu człowieka.

Zbieranie kleju zajmuje dużo czasu, a wiadomo, że proces ten jest często przerywany w przypadku innych czynności pasiaków. Istnieje opinia, że ​​w ulu pszczoła zbieraczka nie uwalnia się sama z zebranej masy propolisu, oddaje to zadanie specjalnej pszczole zbieraczce, a czasem oczekiwanie na pomocnika zajmuje dużo czasu – czasem proces ten trwa nawet dwa dni. Pszczoła lub pszczoła propolisowa ugniata powstały produkt, dodaje do niego wosk i inne produkty pszczelarskie, w wyniku czego uzyskuje się masę propolisu, którą zbierają pszczelarze.
Zbiórka produktu trwa zwykle od 10:00 do 15:00, gdyż w innych przypadkach źródła zbierania związków żywicznych są uciążliwe dla pasiaków.

Dlaczego potrzebujesz czyszczenia

Jak już wiesz, klej pszczeli jest potrzebny do leczenia szczelin i ciał obcych w ulu. Podczas zbierania produktu, zwłaszcza skrobakiem, przedostają się do niego kurz, cząsteczki drewna i te same ciała obce. Nie potrzebujemy tych wszystkich śmieci. Aby uzyskać gotowy do użycia propolis, musisz oczyścić go z wosku i zanieczyszczeń.

Jak otrzymuje się czysty propolis?

Istnieje kilka metod i kroków usuwania więzi pszczół. Warto zaznaczyć, że uzyskanie czystego produktu pszczelego nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Proces czyszczenia składa się z kilku etapów.

Etap 1: usuwanie gruzu i brudu

Jak wspomniano wcześniej, podczas zbierania produktu pszczelego jest całkiem prawdopodobne, że dostaną się do niego duże szczątki i owady. W związku z tym wskazane jest zajmowanie się usuwaniem dużych zanieczyszczeń na etapie odbioru produktu api. Ułatwi to później zadanie. Oczywiście pozostaną małe cząsteczki kurzu i gruzu, ale zostaną usunięte innymi metodami.

Etap 2: czyszczenie propolisu z wosku

W świeżo zebranej postaci udział masowy wosku w propolisie wynosi około 50%, a dopuszczalna ilość nie przekracza 20%. Biorąc pod uwagę te wskaźniki zawartości propolisu, opracowuje się różne przepisy na leki. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować klej pszczeli do przyszłego użytku.

Przesiewanie jest najskuteczniejszym, ale raczej pracochłonnym sposobem oczyszczenia produktu. Składa się z kilku etapów, w pierwszym z nich należy zwinąć uzyskaną masę propolisu w kulki lub specjalne cylindryczne wiązki. Po manipulacji produkt umieszcza się w zamrażarce na co najmniej jeden dzień. Następnie jest usuwany i wcierany na możliwie najlepszej tarce, a najlepiej to zrobić w aluminiowym naczyniu.
Ostatnim etapem czyszczenia jest przesiewanie startej masy uzyskanej na drobne sito z komórkami 2×2 mm. W wyniku tego działania pył, który po zamrożeniu zamienia się w wosk, ulega rozproszeniu, a sam propolis pozostaje na sicie bez obcych zanieczyszczeń. Jednak eksperci zalecają, aby masa pozostająca w sitku była dodatkowo przesiewana na wietrze w celu oczyszczenia go z drobnych zanieczyszczeń.

Wskazówki dotyczące zbierania propolisu

 

Dokładne i staranne zebranie kleju pszczelego zaoszczędzi pszczelarzowi wielu kłopotów z jego czyszczeniem. Kilka ważnych wskazówek dotyczących zbierania leczniczych produktów pszczelich:

  • Zbierz zdrową substancję w ulu na czas, aby zachować właściwości lecznicze produktu. Do określenia stagnacji zeszłorocznego „starego” produktu pomoże jego kolor: klej pszczeli przechowywany w nieodpowiednich warunkach ma ciemniejszy kolor.
  • Zaplanuj dzień odbioru w oparciu o warunki pogodowe i temperaturę powietrza: dobry czas na proces odbioru to nietypowe upały lub zauważalne zimno. Wynika to z łatwiejszej ekstrakcji produktu z uli: w upale zebraną substancję można łatwo zeskrobać, ponieważ będzie przypominać stopioną plastelinę, a na zimno można ją zbierać w okruchach, ponieważ propolis szybko się złuszcza.
  • Zachowaj ostrożność podczas zbierania, ponieważ często usuwając klej pszczeli ze wszystkich możliwych miejsc w ulu (przestrzeń między deskami a ramami, górny pręt, płótno, metalowe szwy) można również wyłapać martwe owady, kawałki drewna, cząstki ula lub płótna itp. takie zanieczyszczenia natychmiast ułatwią sobie dalsze czyszczenie.

Oczyszczamy go z zanieczyszczeń za pomocą zamrażarki

Jak prawidłowo oczyścić propolis z zanieczyszczeń i wosku za pomocą zamrażarki? W niskich temperaturach żywica pszczeli dobrze się kruszy i łatwo wciera się w grubą tarkę. Aby oczyścić zebrany produkt przez zamrożenie, zwiń go w małe kulki lub kiełbasę i włóż do zamrażarki na 24-26 godzin. Po całkowitym zamrożeniu propolis należy rozgnieść – na tarce lub ręcznie – i wlać do siatki o najmniejszych komórkach (najlepiej 2 × 2 mm). Następnie siatkę wstrząsa się, aż wszystkie nadmiarowe cząstki zostaną usunięte.

Skuteczne metody czyszczenia propolisu

Bardzo często zebrany cenny produkt pszczelarski należy oczyścić z różnych zanieczyszczeń. Tylko oczyszczony propolis jest uważany za odpowiedni do celów leczniczych, ponieważ w tym przypadku proporcjonalna ilość tego użytecznego produktu w przepisach jest bliska optymalnej. Czyszczenie propolisu zaczyna się od starannego przygotowania do niego, dlatego należy zaznaczyć, że ten delikatny proces wymaga następujących „narzędzi”:

  • bawełniana szmatka (na przykład prześcieradło lub duża część innej czystej tkaniny).

 

Oczyszczanie zimną wodą polega na następujących zabiegach:

  • Maksymalnie zmielić produkt do czyszczenia (im drobniej posiekany propolis, tym lepiej zostanie oczyszczony).
  • Zanurz pokruszony klej pszczeli w pojemniku z zimną wodą i poczekaj, aż opadnie przez 15-30 minut. W procesie osiadania wszystkie zanieczyszczenia, w tym wosk, będą wypływać na powierzchnię, a cenny produkt opadnie na dno pojemnika, ponieważ propolis jest dość ciężką substancją zawierającą żywice.
  • Ostrożnie i ostrożnie, aby nie naruszyć osadu na dnie, zebrać pływające substancje na powierzchni zimnej wody drobnym sitkiem.
  • Przefiltruj wodę z cząstkami cennego produktu pszczelego spadającymi na dno za pomocą drobnego, czystego sitka.
  • Wysusz propolis, który osiadł na dnie pojemnika, rozprowadzając go równomiernie na kartce czystego papieru. Zroluj w kulki i umieść w odpowiednich warunkach przechowywania.

Opisana metoda jest jedną z najlepszych do usuwania wosku z propolisu.

Innym skutecznym, ale czasochłonnym sposobem oddzielenia wosku od propolisu jest przesiewanie. W kolejności ta metoda wygląda następująco:

  • Propolis zmieszany z woskiem i innymi substancjami zwiń w kulki lub wici cylindryczne.
  • Umieść te „figurki” w zamrażarce, pozostaw na 24 godziny.
  • Wyjąć z zamrażarki i zetrzeć tępym dłutem do kapusty; produkt najlepiej umieścić w aluminiowej misce.
  • Tarta schłodzona masa musi zostać przesiana przy użyciu siatki o oczkach nie większych niż 2×2 mm. Pył, w który zamienił się wosk w wyniku chłodzenia i mielenia, rozproszy się, a na sicie pozostanie propolis z niewielką ilością ciał obcych.
  • Pozostałe cząstki w sicie należy zdmuchnąć na wietrze na bawełnianą szmatkę (prześcieradło lub inny kawałek materiału). Ma to na celu oczyszczenie propolisu z małych zanieczyszczeń: wiórów, nitek itp.

Opisana metoda „na sucho” jest zwykle stosowana w połączeniu z czyszczeniem zimną wodą.

Czyszczenie wirówką medyczną stosuje się w przypadku zbierania propolisu z zakładkami. Ta metoda obejmuje 2 etapy.

  • Czyszczenie „szorstkie”. Ten etap polega na tym, że propolis jest usuwany z dużych zanieczyszczeń przez przesiewanie. Następnie produkt jest zamrażany w zamrażarce.
  • Czyszczenie „dokładne”. Polega na bezpośrednim użyciu wirówki medycznej TsLK-1, za pomocą której propolis pierwotnego „zgrubnego” oczyszczenia jest kruszony w pierwszym etapie do stanu sproszkowanego, co daje doskonały efekt, który pozwala na sprzedaż powstałego produktu firmom medycznym.

Należy zauważyć, że jakościowe oddzielanie wosku od propolisu jest pracochłonnym i energochłonnym zajęciem, ale łącząc różne metody czyszczenia opisane powyżej, można osiągnąć najwyższy możliwy wynik.

 

Specjaliści od pielęgnacji i hodowli pszczół zauważają, że proces oddzielania śmieci od miękkiej żywicy jest dość pracochłonny i nie zawsze kończy się pierwszym razem, szczególnie dla niedoświadczonych pszczelarzy. Wiele napisano o tym, jak czyścić propolis, ale nie wszystkie dają oczekiwany rezultat. Z tego powodu metody czyszczenia propolisu mogą być różne – zarówno ręczne, jak i przy użyciu wirówki medycznej. Ta ostatnia jest bardzo wygodna, gdy konieczne jest dokładne oddzielenie żywicy od niepotrzebnych zanieczyszczeń lub wyczyszczenie dość dużej objętości produktu.

Pamiętaj tylko, że ta metoda czyszczenia może być stosowana tylko podczas zbierania kleju pszczelego na zakładkach. Jak prawidłowo oczyścić propolis z zanieczyszczeń i wosku za pomocą wirówki medycznej? Najpierw zaleca się ręczne oczyszczenie substancji z dużych zanieczyszczeń i zamrożenie stosunkowo czystej żywności w zamrażarce. Następnie umieść zamrożoną żywicę w wirówce, która szybko kruszy pierwotnie oczyszczony propolis na proszek. Następnie urządzenie idealnie oczyszcza z zanieczyszczeń i wszystkiego, co jest zbędne.

Standardy jakości produktów

Jakościowo oczyszczona żywica propolisowa, całkowicie gotowa do użycia, posiada szereg charakterystycznych cech, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu stopnia gotowości produktu.

 

  • Kolor dobrze uszlachetnionego produktu pszczelego waha się od ciemnozielonego do ciemnobrązowego.
  • Smak dobrej jakości żywicy jest lekko ostry i lekko gorzki.
  • Przyjemny zapach produktu przypomina aromat żywicy drzewnej, podczas spalania propolis emanuje aromatem kadzidła kościelnego.
  • Kawałek odpowiednio oczyszczonego propolisu tonie w wodzie, szybko opada na dno. Jeśli zostanie w nim dużo zanieczyszczeń woskowych, kulka żywicy będzie unosić się na powierzchni.

W przypadku, gdy oczyszczony propolis spełnia normy, zostaną w nim zachowane wszystkie cenne i lecznicze właściwości.

Oczyszczający propolis z wosku wodą

  • Wszystkie surowce, które przeszły wstępne czyszczenie, mielimy na proszek. Nie znaleźliśmy w sprzedaży specjalnych szlifierek, ale proste urządzenie oparte na szlifierce lub wiertarce elektrycznej całkowicie rozwiązuje ten problem. Obejrzyj poniższy film, a zrozumiesz, jak to działa. Jeśli nie ma nic pod ręką, pomoże zwykły młynek do kawy. Tylko jednorazowo można załadować łącznie 3-5 łyżek. To nie jest poważne. Zajmuje dużo czasu.
  • W otrzymanym proszku jest nadal zbyt wiele zanieczyszczeń. Kontynuujemy czyszczenie – cały proszek włóż do pojemnika z wodą. Wystarczy zwykłe wiadro.
  • Mieszaninę odstawia się na półtorej godziny. W tym czasie lekkie zanieczyszczenia i wosk powinny wypłynąć na powierzchnię, a składniki odżywcze powinny opadać na dno.
  • Bierzemy cienkie sitko i zbieramy unoszący się gruz. Nie wyrzucamy tego. Wosk pszczeli jest również bardzo przydatnym produktem i nadal będzie nam przydatny, choć do innych celów.
  • Ostrożnie spuszczamy wodę z wiadra, a wszystko, co pozostaje, przepuszczamy przez papierowy filtr – w osadzie znajduje się czysty propolis.
  • Osuszyć cienką warstwą czystego papieru.

Czyszczenie propolisu w kąpieli wodnej

Jeszcze łatwiejszy sposób na oczyszczenie świeżo zebranych surowców. Opiera się na fakcie, że w przeciwieństwie do miodu klej pszczeli można podgrzewać. Jego korzystne właściwości nie są tracone podczas ogrzewania. Zebrane kawałki umieszczamy w łaźni wodnej (temperatura około 80 stopni) i powoli topimy, ciągle mieszając. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku wody, oczyszczony propolis opada na dno, a wosk pozostaje na wierzchu. Otrzymaną masę należy przepuścić przez sito, po czym można użyć oczyszczonego produktu.

Czyszczenie na zimno

Oczyszczanie propolisu z zanieczyszczeń i cząstek wosku odbywa się bez wody i procesu namaczania. Druga prosta metoda została nazwana ze względu na fakt, że produkt przed czyszczeniem umieszcza się w zamrażarce na kilka godzin.

 

W przypadku technologii oczyszczania na zimno przygotuj z wyprzedzeniem:

  • tarka-siekacz z drobnymi otworami;

Do czyszczenia musisz użyć zamrażarki.

  • Surowce propolisowe są cięte na małe kulki lub małe wici, cylindry.
  • Są wysyłane do zamrażarki na noc (najlepiej na dzień).
  • Mrożone figurki są kruszone za pomocą najdrobniejszej tarki, po czym przesiewane przez sito oczyszczane z drobnych cząstek wosku.
  • Pozostałe cząsteczki przesiewa się po płótnie, usuwając w ten sposób najmniejsze zanieczyszczenia.

Ta metoda oczyszczania może być stosowana w połączeniu z oczyszczaniem wody w celu uzyskania lepszego produktu.

Jak czyścić wirówką

Ta metoda nie jest dla każdego. Do jego użycia potrzebna jest specjalna wirówka medyczna TsLK-1.

  • Proszek pozostający na sicie zawiera znacznie mniej zanieczyszczeń, ale one nadal tam są. Więc ładujemy go do wirówki. Samo urządzenie jest tak skonstruowane, że podczas obracania użyteczne substancje będą wlewane do specjalnych worków, które są umieszczane na oknach z drobną siatką (w rzeczywistości tym samym sitem) umieszczonym na dnie wirówki, a cały wosk i inne zanieczyszczenia pozostają w środku.

Jak czyścić propolis zebrany z płótna

Arkusze są bardzo dobrze impregnowane klejem pszczelim i nie jest łatwo usunąć z nich czysty produkt. Ale nic nie jest niemożliwe. Bierzemy płótno i wysyłamy je do zamrażarki na jeden dzień. Po tym jak dobrze zamarznie wyjmujemy go i łamiemy, zginamy, stukamy itp. Wszystko to pokruszone to czysty propolis.

Po maksymalnym oczyszczeniu propolisu z wosku i innych szczątków pszczelich, wartościowemu produktowi należy zapewnić odpowiednie warunki przechowywania.

  • Gotowy, dokładnie oczyszczony produkt zwija się w identyczne małe kulki tak, aby każda z nich zapewniała dawkę do jednorazowego przygotowania leku.
  • Każda porcja kulki jest zawinięta w pergamin i umieszczona w czystym, suchym, hermetycznie zamkniętym szklanym pojemniku.
  • Wyślij do długotrwałego przechowywania w suchym i chłodnym miejscu. W takim przypadku pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane.

Przy odpowiednio zorganizowanej metodzie przechowywania produkt pszczelarski może zachować swoje użyteczne i unikalne właściwości przez 10 lat.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska