Czy ajerkoniak jest szkodliwy? Pochodzenie, skład i bezpieczeństwo

Powszechnie uważa się, że Eggnog pochodzi ze średniowiecznego europejskiego napoju zwanego posset, który był wytwarzany z gorącego, słodzonego mleka z przyprawami, które zsiadło zsiadłe po dodaniu piwa lub wina. XIII-wieczni mnisi cieszyli się tą mieszanką z dodatkiem jajek i fig.

W XVII wieku piwo lub wino zastąpiono sherry. Biorąc pod uwagę, że te składniki – mleko, jajka i sherry – były rzadkie i drogie, można je było kojarzyć ze świątecznymi toastami, a następnie ze świętami i innymi specjalnymi okazjami.

Posset ostatecznie przedostał się przez Ocean Atlantycki i stał się ulubieńcem kolonialnych Amerykanów. Rum z Karaibów był łatwiejszy do zdobycia i tańszy, dlatego stał się wówczas preferowanym wyborem dla nalewek jajecznych.

Nie jest jasne, w którym momencie daniela zaczęto nazywać ajerkoniakiem. Oczywiste jest, że niektórzy Amerykanie tak bardzo kochali swój ajerkoniak, że walczyli o niego. W 1826 roku nowo mianowany pułkownik zakazał kadetom z West Point spożywania, kupowania i przechowywania alkoholu.

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem kadeci dowiedzieli się, że ich ajerkoniak będzie bezalkoholowy i przemycili w ten sposób whisky. Po pijanemu i chaosie na przyjęciu świątecznym, konfrontacja z dygnitarzami stała się znana jako „Zamieszki Eggnogów”, co dosłownie oznacza „Zakręt ajerkoniaka” i doprowadziła do wydalenia 20 kadetów.

Z kolei meksykański ajerkoniak, zwany rompopé, pochodzi z XVII-wiecznego klasztoru Puebla, który został przygotowany przez zakonnice. Uważa się, że jest to adaptacja hiszpańskiego koktajlu wakacyjnego o nazwie „ ponche de huevo ”, co oznacza „strajk jajek”.

Pochodzenie ajerkoniaku jest kwestionowane, ale uważa się, że jest on powiązany ze średniowiecznym europejskim napojem zwanym posset. Ostatecznie przedostał się przez Atlantyk i ma popularne amerykańskie i meksykańskie adaptacje.

Ajerkoniak to tradycyjnie poncz mleczny. Łączy ciężką śmietanę, cukier i mleko z surowymi, bitymi żółtkami i białkiem jaja (1, 2).

Destylowane alkohole, takie jak bourbon, whisky lub brandy, są często dodawane do mikstury, pojedynczo lub w połączeniu.

Eggnog jest najczęściej podawany schłodzony, ale można go podgrzać szczególnie w zimne noce.

Na smak nogów jajecznych mogą wpływać dodane do nich składniki (3).

Tradycyjna amerykańska receptura ma słodki smak z nutami wanilii oraz piankową i kremową konsystencję dzięki jajkom. Bardziej nowoczesne odmiany zawierają ciepłe przyprawy, takie jak cynamon i gałka muszkatołowa.

Wersje portorykańskie zawierają mleko kokosowe lub sok kokosowy zamiast lub jako dodatek do ciężkiej śmietany. Współczesne odmiany tego przepisu z Puerto Rico całkowicie wykluczają jajka i są określane jako coquito.

W Meksyku ciężką śmietanę zastępuje mieszanka masła migdałowego i mleka. Ta wersja zawiera również przyprawy, takie jak wanilia i cynamon. Ta odmiana ajerkoniaku nazywa się rompopé.

Jednym z powszechnych składników ajerkoniaku na całym świecie jest alkohol. Jeśli ajerkoniak jest doprawiany spirytusem, opisane powyżej aromaty miesza się z aromatami tych alkoholi (3).

Eggnog to napój kojarzony ze świętami. Zwykle składa się z surowych żółtek i białek jaj, a także ciężkiej śmietany, cukru i spirytusu. Smakuje inaczej, bo dodawane są różne składniki, od ciepłych przypraw, przez wanilię, po kokos, w zależności od przepisu.

W rzeczywistości 120 ml porcji staromodnego handlowego bezalkoholowego ajerkoniaku zawiera 200 kalorii i 10 gramów tłuszczu, czyli 13% zalecanego dziennego spożycia (RDI) dla tego składnika odżywczego (4).

Pamiętaj, że dodanie destylowanego alkoholu zwiększa zawartość kalorii.

Na przykład 30 ml brandy dodaje 65 kalorii. Wiele przepisów wymaga podwojenia tej ilości na porcję, co może skutkować porcją ajerkoniaku z dodatkiem brandy sięgającą 265–330 kalorii (5).

Składniki handlowego ajerkoniaka mogą się znacznie różnić, a co za tym idzie, jego profil składników odżywczych również może się różnić.

Food and Drug Administration (FDA) ma słabe parametry dotyczące definicji ajerkoniak handlowej. Legalnie może zawierać zaledwie 1% suchej masy żółtka jaja i nadal jest nazywany ajerkoniakiem. Co ciekawe, powinien zawierać co najmniej 6% tłuszczu mlecznego (1, 2).

Istnieje również wegańska wersja ajerkoniaku sprzedawana pod nazwą Nog Almond Milk (na bazie mleka migdałowego) i ma ogólnie mniej kalorii. Silk Nog , który jest oparty na mleku sojowym, zawiera 90 kalorii w 120 ml (6).

Te wegańskie nogawki jajeczne można również przygotować w domu. Domowe wersje wykorzystują roślinną bazę mleczną, taką jak mleko kokosowe lub migdałowe i mieszają ją z orzechami nerkowca i ciepłymi przyprawami.

Jeśli używany jest alkohol, rodzaj dodawanego alkoholu może się różnić w zależności od kraju i przepisu.

Przepis George’a Washingtona wymaga mieszanki jamajskiego rumu, sherry, żytniej whisky i brandy.

Z kolei w wersji peruwiańskiej dodaje się tylko pisco – rodzaj peruwiańskiej brandy. Tymczasem meksykańska wersja wymaga brandy.

Dlatego zawartość alkoholu może się różnić, szczególnie w domowych przepisach.

Brandy zawiera nieco ponad 9 gramów alkoholu w 30 ml. Wiele przepisów wymaga podwojenia tej ilości na porcję (5).

Na przykład w Wielkiej Brytanii jeden standardowy napój zawiera 8 gramów alkoholu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych standardowy napój jest definiowany jako zawierający 14 gramów alkoholu. Definicje te zostały opracowane, aby zapewnić wytyczne dotyczące bezpiecznych limitów spożycia (7, 8).

Oznacza to, że jedna porcja ajerkoniaku o pojemności 120 ml z dodatkiem 30 ml brandy liczy się jako jeden drink w Wielkiej Brytanii, ale nie w Stanach Zjednoczonych (5, 7, 8).

Umiarkowane spożycie definiuje się jako jeden standardowy napój dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn (9).

Zawartość alkoholu w ajerkoniaku może się różnić w zależności od rodzaju dodanego alkoholu oraz jego ilości. Opcje wegańskie mają zwykle mniej kalorii.

Surowe żółtka i białka jaj to kluczowe składniki tradycyjnych receptur ajerkoniaku. Zagęszczają i emulgują napój.

Jednak surowe jaja mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą być skażone salmonellą. Choroby przenoszone przez żywność mogą budzić szczególne obawy u osób z osłabionym układem odpornościowym, na przykład w trakcie leczenia raka (10, 11).

Salmonella to rodzina bakterii w kształcie pałeczek. Jest głównym źródłem chorób przenoszonych przez żywność, zwłaszcza szczepów Salmonella enteritidis i Salmonella typhimurium (10, 11).

Surowe jajka są najczęstszym winowajcą chorób przenoszonych przez żywność wywoływanych przez Salmonellę.

Uważa się, że zawartość alkoholu w ajerkoniaku może chronić przed tymi patogenami. Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia (10).

Jedno bardzo nieformalne badanie przeprowadzone przez dwóch mikrobiologów wykazało, że zawartość alkoholu w ajerkoniaku zabija Salmonellę po trzymaniu napoju przez 3 tygodnie podczas schładzania poniżej 4 ° C.

Gdy był przechowywany przez krótszy czas, nie zaobserwowano tego samego efektu. Warto jednak zauważyć, że naukowcy celowo dodali obfite ilości bakterii – mniej więcej tyle samo, co w kilku zakażonych jajach.

Dla bezpieczeństwa zaleca się podgrzanie go przed wypiciem ajerkoniaku. Bezpieczna minimalna temperatura dla jaj to 60 ° C. Zmieszanie żółtek z cukrem pozwoli podgrzać tę mieszankę do 71 ° C, temperatury uważanej za zabijającą większość patogenów (12).

Inne opcje to użycie jaj pasteryzowanych lub poddanych obróbce cieplnej lub wybór opcji wegańskiej.

Należy pamiętać, że wersje eggnog zakupione w sklepie są pasteryzowane i nie wymagają podgrzewania.

Tradycyjny ajerkoniak to surowe jajka, które mogą być skażone salmonellą, częstą przyczyną chorób przenoszonych przez żywność. Aby być po bezpiecznej stronie, przed wypiciem podgrzej ajerkoniak, użyj pasteryzowanych jajek lub wybierz opcję wegańską.

Eggnog to świąteczny napój spożywany na całym świecie. Jej korzenie sięgają średniowiecznej Europy.

Zwykle składa się z surowych żółtek i białek, ciężkiej śmietany, cukru i przypraw. W zależności od przepisu może również zawierać nuty wanilii, ciepłych przypraw lub kokosa.

Do ajerkoniaku często dodaje się alkohole destylowane, takie jak brandy, rum i whisky. Wpływają zarówno na jej smak, jak i profil odżywczy.

Chociaż uważa się, że alkohol zabija wszelkie potencjalne patogeny w surowych jajach, nie ma wystarczających dowodów, że tak właśnie jest.

Jeśli martwisz się szczególnie chorobami przenoszonymi przez żywność, rozważ odgrzanie domowej mieszanki, użycie pasteryzowanych jajek lub wegańskie alternatywy.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska