Olejek cytronelowy – właściwości, zastosowanie, skład, bezpieczeństwo

Olejek eteryczny Citronella pozyskiwany jest z roślin z rodzaju Cymbopogon. Dokładniej mówiąc, jest uzyskiwany poprzez destylację z parą wodną z ziela cytronelli Cymbopogon nardus i Cymbopogon winterianus. Daje to dwa rodzaje olejku cytronelowego:

  • Cejlon , który jest pozyskiwany z Cymbopogon nardus, jest produktem pochodzącym z wyspy Sri Lanka (dawniej Cejlon). Olejek cytrynowy cejloński ma świeży, cytrusowy, drzewny zapach, a jego kolor waha się od bladożółtego do ciemnożółtego.
  • Jawajski , pozyskiwany z Cymbopogon winterianus. Ten olejek ma również świeży cytrynowy zapach, ale ma ciemniejszy kolor. Uważa się, że jawajski rodzaj olejku cytronelowego jest lepszej jakości niż olej cejloński.
  • Olejek cytronelli jest szeroko stosowany jako repelent. W rzeczywistości Agencja Ochrony Środowiska klasyfikuje go jako nietoksyczny biopestycyd. Olejek Citronella można znaleźć w dziesiątkach zarejestrowanych produktów, takich jak spraye, balsamy i czopki. Czasami jest dodawany do filtrów przeciwsłonecznych, bransoletek z komarami i obroży przeciw pchłom. Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze olej ten jest również stosowany w leczeniu skóry ukąszeń owadów.

    Olejek eteryczny Citronella jest jednym z najczęściej stosowanych w aromaterapii olejków. Uważa się, że aromaterapia olejkiem cytronelowym pomaga zapobiegać i leczyć przeziębienia, obniżyć gorączkę i zmniejszyć bóle głowy. Stosowany jako olejek do masażu może łagodzić ból u osób z zapaleniem stawów.

    Olejek cytronelli jest również szeroko stosowany w produktach perfumeryjnych i do pielęgnacji ciała. W dużej mierze jest importowany do Niemiec i Francji, które są dwoma największymi ośrodkami przemysłu perfumeryjnego. Ze względu na właściwości antyseptyczne olejku cytronelowego znajduje zastosowanie również w produkcji mydeł, domowych środków czystości i detergentów.

    Olejek Citronella jest również dodawany jako środek aromatyzujący do żywności i napojów, do których należą:

    Ponadto stwierdzono, że stosowanie olejku cytronelowego pomaga uspokoić psy.

    Oba chemotypy olejku cytronelowego zawierają ponad 80 składników, z których około 50 stanowi 90 procent każdego z olejków. Główne składniki olejku cytronelowego to cytronellol, cytronellal i geraniol. Te dwa rodzaje olejku cytronelowego różnią się składem zawartością geraniolu i cytronellalu.

    Poniżej wymieniono główne składniki każdego olejku:

    Według dokumentu opublikowanego w International Journal of Advanced Research , wiadomo, że olejek cytronelowy skutecznie odstrasza komary – zapewnia około dwóch godzin działania odstraszającego, co potwierdzają badania. Z powodzeniem odstrasza groźnego komara żółtej febry (Aedes aegypti), komara przenoszącego choroby, takie jak denga, gorączka chikungunya i żółta febra. Oprócz tego, że jest z powodzeniem stosowany przez ludzi, olej cytronelowy może być również stosowany do odstraszania kleszczy u zwierząt gospodarskich i domowych.

    W numerze czasopisma Tropical Medicine & International Health z 2011 roku przeanalizowano 11 badań, w których oceniano korzyści zdrowotne wynikające z olejku cytronelowego. Stwierdzono, że w połączeniu z wanilią ten olejek eteryczny zapewnia do trzech godzin ochrony przed komarami. Naukowcy zauważyli również, że wpływ olejku cytronelowego na odstraszanie komarów i innych owadów jest porównywalny w czasie do stosowania DEET, organicznej substancji chemicznej powszechnie występującej w repelentach.

    Naukowcy twierdzą, że olejek cytronelowy ma silne właściwości przeciwgrzybicze, które pomagają hamować wzrost różnych rodzajów grzybów, takich jak Aspergillus, Penicillium i Eurotium. Olejek cytronelowy zawiera związki antybakteryjne i antyseptyczne, takie jak izoeugenol metylu. Związki te zapobiegają rozwojowi bakterii w organizmie i pomagają w gojeniu się ran, a także infekcji jelitowych, infekcji cewki moczowej, pęcherza, przewodu pokarmowego, prostaty i nerek.

    Olejek eteryczny Citronella jest często stosowany w aromaterapii, ponieważ może pomóc zmniejszyć napięcie nerwowe, złagodzić niepokój, niepokój i przynieść ulgę. Może również złagodzić skurcze menstruacyjne i mięśni. Olejek działa również na stany zapalne wątroby, żołądka i przewodu pokarmowego.

    Jak samemu zrobić olejek cytronelowy

    Olejek cytronelli jest szeroko dostępny w sklepach kosmetycznych i specjalistycznych. Jednak handlowe oleje destylowane z parą wodną mogą być dość drogie. Bardziej praktycznym rozwiązaniem byłoby zrobienie własnego olejku cytronelowego w domu.

    Do wytworzenia potrzebujesz:

  • 7 gram liści i łodyg cytronelli (zamiennik można użyć trawy cytrynowej)
  • Połącz oliwę z liści i łodyg cytronelli lub ziela trawy cytrynowej w powolnej kuchence.
  • Gotuj tę mieszaninę przez około cztery do ośmiu godzin.
  • Używając gazy, odcedź mieszaninę, która w rzeczywistości jest olejem cytronelowym.
  • Powtórz kroki 1-3, używając przecedzonego oleju, dodając świeże liście i łodygi ziela cytronelli. Oliwa z oliwek extra virgin nie jest wymagana. Powtarzaj ten proces, aż olej będzie miał pożądany zapach.
  • Następnie wlej olej do ciemnego słoika i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu.
  • Olejek cytronelowy pomaga zapobiegać ukąszeniom komarów, ale nie zabija ich. Olej tylko odstrasza te owady, blokując zapach, który je przyciąga, powodując dezorientację.

    Nigdy nie nakładaj na skórę czystego olejku eterycznego cytronelli, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia skóry lub reakcji alergicznych u osób z nadwrażliwością. Należy go wymieszać z olejem bazowym, takim jak oliwa lub olej kokosowy. Bardzo korzystne jest również wdychanie oparów olejku cytronelowego. Wystarczy nałożyć kilka kropel na szmatkę lub papierowy ręcznik i wdychać parę. Jeśli masz lampę zapachową lub inhalator, to wdychanie oparów tego olejku przy ich pomocy pomoże Ci szybko pozbyć się przeziębienia.

    Możesz użyć czystego olejku eterycznego cytronelli lub zmieszać go z innymi naturalnymi środkami. Niektórzy ludzie tworzą swój własny naturalny repelent, po prostu mieszając olejek cytronelowy z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak trawa cytrynowa, mięta pieprzowa i wanilina. Dzięki tym składnikom uzyskuje się skuteczny środek odstraszający owady, który jest również całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

    Olejek cytronelli jest ogólnie uważany za bezpieczny. Ma bardzo małą toksyczność lub nie ma jej wcale. Kiedy olej jest przyjmowany wewnętrznie, główne związki cytronelli są wydalane z moczem.

    Jak wspomniano wcześniej, należy unikać nakładania na skórę czystego olejku cytronelowego, ponieważ może to nie tylko powodować podrażnienia skóry lub reakcje alergiczne u osób wrażliwych, ale stwierdzono, że u niektórych osób może wystąpić przyspieszenie tętna.

    Kobiety w ciąży powinny ostrożnie używać olejku cytronelowego, ponieważ w tym okresie ich skóra jest bardzo wrażliwa. Jedno z badań wykazało, że olej ten może negatywnie wpływać na skurcze macicy kobiety w ciąży, aż do ich całkowitego ustania. W tym okresie lepiej powstrzymać się od stosowania olejku cytronelowego, ale jeśli z jakiegoś powodu nadal chcesz go stosować, skonsultuj się najpierw z lekarzem.

    Dodatkowo olejek cytronelowy jest przeciwwskazany dla niemowląt i małych dzieci ze względu na bardzo delikatną skórę. Przed użyciem olejku cytronelowego u dzieci skonsultuj się z pediatrą.

    Chemotyp CejlonuJawajski chemotypGeraniol – 18 do 20%Geraniol – od 21 do 24%Cytronellal – od 5 do 15%Cytronellal – 32 do 45%Cytronellol – 6,4 do 8,4%Cytronellol – od 11 do 15%Octan geranylu – 2%Octan geranylu – 3 do 8%Limonen – od 9 do 11%Limonen – 1,3 do 3,9%Izoeugenol metylu – od 7,2 do 11,3%Alkohole elemolowe i seskwiterpenowe – od 2 do 5%


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska