Olejek kamforowy: właściwości i zastosowanie, skład, chemotypy

Cinnamomum camphora pierwotnie rosła w Chinach na południe od rzeki Jangcy, na Tajwanie, w południowej Japonii, Korei i Wietnamie.

W Japonii, gdzie drzewo nazywa się Kusunoki, znanych jest pięć drzew kamforowych o obwodzie pnia powyżej 20 m, z których największe drzewo (Kamo no Okusu) osiąga 24,22 m.

Kamfora laurowa zawiera lotne związki chemiczne we wszystkich częściach drzewa, a drewno i liście są destylowane parą wodną w celu uzyskania olejków eterycznych. Drzewo kamforowe ma sześć różnych chemotypów, takich jak:

Frakcja cyneolu z kamfory laurowej jest używana w Chinach do produkcji fałszywego „oleju eukaliptusowego”.

Według ekspertów warianty chemiczne (lub chemotypy) zależą od kraju, w którym rośnie drzewo. Miejsce narodzin kamforowego lauru to Chiny, Japonia i Tajwan. Na przykład C. camphora uprawiana na Tajwanie iw Japonii jest zwykle bogata w linalol (80 – 85%). W Indiach i na Sri Lance przeważa chemotyp kamfory. C. camphora uprawiana na Madagaskarze jest bogata w 1,8-cyneol (około 40-50%). Olejek eteryczny pozyskiwany z drzew kamforowych Madagaskaru jest znany jako Ravintsara.

Mocny i leczniczy to dwa słowa opisujące wyjątkowy zapach olejku kamforowego. Ze względu na silny zapach chłopi nosili na szyjach kawałki kamfory, aby odeprzeć choroby zakaźne. Od ponad 5000 lat medycyna ajurwedyjska używa kamfory przede wszystkim jako lekarstwo na infekcje. Kamfora była również używana w Persji (obecnie Iran) jako lekarstwo na zarazę. Nawet współcześni ludzie używają olejku kamforowego do zwalczania objawów przeziębienia.

Oprócz zwalczania przeziębień olej kamforowy jest również używany do innych celów. Starożytni mieszkańcy Indii używali kamfory w różnych rytuałach religijnych. Chińczycy używali kamfory do budowy statków i świątyń, nie tyle ze względu na wytrzymałość drewna, ale także ze względu na jego właściwości aromatyczne. Kamfora ma inne wyjątkowe zastosowanie – może być używana jako środek odstraszający mole.

Ogromne drzewo kamforowe zwane „Kamo no Okusu” w Japonii

Olejek kamforowy pozyskiwany jest z drzew kamforowych, które mają ponad 50 lat. Drzewo to występuje głównie w tropikalnych regionach Azji oraz w różnych częściach Ameryki Południowej. Olejek kamforowy pozyskuje się metodą destylacji z parą wodną z drewna i korzeni drzewa kamforowego.

Obecnie, przy użyciu zaawansowanej technologii destylacji, produkowane są trzy różne rodzaje olejków eterycznych kamfory – biały, żółty i brązowy. Żółte i brązowe oleje kamforowe zawierają toksyczną substancję zwaną safrolem, dlatego do celów leczniczych i aromatycznych używany jest tylko biały olejek kamforowy. Należy jednak zachować ostrożność, nawet używając białego oleju kamforowego, aby uniknąć przedawkowania.

Olejek kamforowy ma podwójne działanie ciepła i zimna, co równoważy energię yin i yang. Po pierwszym zastosowaniu olejek kamforowy odrętwia i chłodzi nerwy obwodowe, a następnie ogrzewa bolesny obszar, stymulując krążenie w zimnych, sztywnych mięśniach i kończynach. To przeciwbólowe działanie kamfory sprawia, że ​​jest to ulubiony olej do stosowania w łagodzących ból mieszankach do masażu na ból mięśni, ból pleców i ból stawów.

Głównymi składnikami chemicznymi są a-pinen, kamfen, b-pinen, sabinen, fellandren, limonen, 1,8-cyneol, y-terpinen, p-cymen, terpinolen, furfural, kamfora, linalol, octan bornylu, terpinen-4-ol, kariofilina, borneol, piperyton, geraniol, safrol, aldehyd cynamonowy, cynamonian metylu i eugenol.

Brązowo-żółty olej kamforowy ma bardzo wysoką zawartość safrolu, żółty zawiera od 10 do 20%, a brązowy – 80%. Te dwa oleje są uważane za toksyczne i rakotwórcze.

Przydatne właściwości olejku kamforowego

Przedstawiamy Państwu 16 przydatnych właściwości oleju kamforowego:

Olejek kamforowy jest skutecznym stymulantem zwiększającym aktywność układu krążenia, przemianę materii, trawienie, wydzielanie i wydalanie. Ta właściwość pomaga w leczeniu problemów zdrowotnych i chorób związanych z nieprawidłowym krążeniem krwi, trawieniem, spowolnionym lub nadmiernym metabolizmem, utrudnionym wydzielaniem i wieloma innymi, mniej powszechnymi stanami.

2. Antyseptyczne, dezynfekujące, owadobójcze i bakteriobójcze

Olejek kamforowy jest doskonałym środkiem dezynfekującym, owadobójczym i bakteriobójczym. Można go dodawać do wody pitnej w celu dezynfekcji, szczególnie w okresie letnim i deszczowym, kiedy bardziej prawdopodobne jest zanieczyszczenie wody. Otwarcie butelki olejku kamforowego lub spalenie kawałka materiału zamoczonego w oleju kamforowym odstrasza owady i zabija zarazki. Jedna lub dwie krople oleju kamforowego zmieszane z dużą ilością ziaren powstrzymują owady przed tymi pokarmami.

Kamfora jest również stosowana w wielu lekach, takich jak maści i płyny do leczenia chorób skóry oraz bakteryjnych i grzybiczych infekcji skóry. Po zmieszaniu z wodą do kąpieli olejek kamforowy dezynfekuje całe ciało i zabija wszy (wszy) lub inne drobne pasożyty, które można znaleźć na ciele.

Olejek ten jest bardzo pomocny w łagodzeniu wzdęć (nadmierna produkcja gazów powodujących wzdęcia i ból). Po pierwsze zapobiega tworzeniu się gazów, po drugie skutecznie przyczynia się do łatwiejszego odprowadzania już powstałych gazów.

4. Efekt znieczulający i uspokajający

Olejek kamforowy działa jako dobry środek znieczulający i jest bardzo skuteczny w znieczuleniu miejscowym. Powoduje drętwienie nerwów czuciowych w miejscu aplikacji, a także zmniejsza nasilenie zaburzeń nerwowych i skurczów, napadów padaczkowych, nerwowości i chronicznego lęku.

Olejek kamforowy jest bardzo skutecznym środkiem przeciwskurczowym i zapewnia natychmiastową ulgę w skurczach i skurczach. Jest również skuteczny w leczeniu drgawek cholery.

Spożywany z jedzeniem, olej kamforowy zwiększa libido, stymulując te części mózgu, które są odpowiedzialne za pożądanie seksualne i podniecenie. Stosowany miejscowo pomaga leczyć problemy z erekcją, zwiększając krążenie w dotkniętym obszarze, ponieważ jest silnym stymulantem krążenia.

Nerwoból (ostre ataki bólu, w których dziewiąty nerw czaszkowy jest uciskany z powodu rozszerzenia otaczających naczyń krwionośnych) można leczyć olejem kamforowym. Olej ten może zwężać naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób nacisk na dziewiąty nerw czaszkowy. To kolejne zastosowanie uspokajających i kojących właściwości tego wszechstronnego olejku.

8. Właściwości przeciwzapalne i uspokajające

Chłodzące i penetrujące działanie olejku kamforowego działa przeciwzapalnie i uspokajająco. Jest bardzo pomocny w leczeniu prawie wszystkich typów stanów zapalnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Odpręża ciało i umysł, zapewniając uczucie spokoju i świeżości. Jak się okazuje, olejek ten bardzo chłodzi i orzeźwia, szczególnie latem. Olejek kamforowy można również mieszać z wodą do kąpieli, aby uzyskać dodatkowe uczucie chłodu w letnie upały.

9. Właściwości przeciwreumatyczne, przeciwartretyczne i przeciwzapalne

Jako detoksykator i stymulant układu krążenia, olejek kamforowy pobudza krążenie i łagodzi choroby reumatyczne, zapalenie stawów i dnę. Uważany jest również za środek przeciwzapalny, ponieważ zmniejsza obrzęki w różnych częściach ciała. To kolejny korzystny wpływ na prawidłowe krążenie krwi.

Ten olej ma pewne działanie narkotyczne, takie jak tymczasowe znieczulenie nerwów i rozluźnienie mózgu. Nadmierne spożycie tego oleju może pozbawić człowieka kontroli nad kończynami, ponieważ wpływa na pracę mózgu. Uzależnia również zapach olejku kamforowego. Ludzie widzieli silne uzależnienia od wdychania lub spożywania olejku kamforowego, więc bądź ostrożny!

Silnie penetrujący aromat olejku kamforowego jest silnym środkiem zmniejszającym przekrwienie. Pozwala to na natychmiastowe zmniejszenie gromadzenia się śluzu w oskrzelach, krtani, gardle, przewodach nosowych i płucach. Dlatego jest stosowany w wielu balsamach przeciwobrzękowych i środkach do wcierania na przeziębienie i zapalenie oskrzeli.

Jeśli cierpisz na swędzenie i wysypkę, wypróbuj ten prosty domowy środek. Weź kilka kropli olejku kamforowego i wymieszaj je z niewielką ilością wody. Umyj dotknięty obszar tym produktem, a zobaczysz, że swędzenie stopniowo się zmniejsza. Ale nie używaj kamfory na otwarte rany lub skaleczenia.

W Indiach mieszanka z olejem kamforowym jest przygotowywana w domu, aby leczyć skurcze ciążowe. Olej musztardowy lub kokosowy jest podgrzewany syntetyczną kamforą do całkowitego stopienia. Gdy produkt ostygnie do ciepłej temperatury, można nim masować stopy.

Masowanie skóry kilkoma kroplami dobrej jakości olejku kamforowego połączonego z olejkiem bazowym będzie bardzo skuteczne w leczeniu blizn potrądzikowych i potrądzikowych. Nigdy nie nakładaj na skórę czystego olejku kamforowego. Niektóre dobre oleje bazowe to:

Ten domowy środek na przekrwienie śluzu w klatce piersiowej jest bardzo popularny w Indiach i bardzo skuteczny. Aby zrobić lekarstwo, weź musztardę lub olej kokosowy i podgrzej go wraz z niewielką ilością syntetycznej kamfory. Wmasuj ciepły produkt w klatkę piersiową i plecy dziecka, aby złagodzić przekrwienie oskrzeli i płuc.

Niezbędny olejek kamforowy stymuluje przepływ krwi do dotkniętych obszarów i wspomaga wzrost włosów. Jednak używaj go tylko dodając go do szamponu, jakby był używany jako olejek do masażu, zapach kamfory będzie bardzo silny. Ta metoda leczenia skutecznie łagodzi również łupież.

  • W przypadku zapalenia oskrzeli, przeziębienia, grypy i kaszlu umieść 2-3 krople w dyfuzorze lub lampie zapachowej.
  • Aby odstraszyć owady, umieść 2-3 krople w dyfuzorze lub lampie zapachowej. Można go również nakładać na bawełnianą tkaninę i garderobę, ale nie należy go nakładać bezpośrednio na odzież.
  • Do leczenia siniaków, bólów mięśni i skręceń stosowany jest w zimnych okładach.
  • Świetnie sprawdza się po ekspozycji na słońce, ale nie nakładaj na skórę czystego olejku. Wymieszaj kilka kropli olejku kamforowego z dwiema lub trzema łyżkami płynnej lanoliny i nałóż na skórę. Wcześniej nałóż olej na nadgarstek, aby sprawdzić czułość.
  • Spróbuj połączyć ten olejek z olejkami eterycznymi z eukaliptusa i rozmarynu, aby poprawić sobie nastrój.
  • Spróbuj połączyć go z olejkiem lawendowym i olejkiem cytrynowym, aby oczyścić tłustą skórę i wyeliminować trądzik.
  • Spróbuj połączyć je z olejkami z trawy cytrynowej (trawy cytrynowej), eukaliptusa i geranium w celu zwalczania owadów.
  • Użyj olejku kamforowego w połączeniu z olejem kunzea lub olejkiem imbirowym, aby złagodzić ból.
  • Olejek kamforowy jest toksyczny i może być śmiertelny w przypadku nadmiernego spożycia. Nawet 2 gramy mogą być śmiertelne. W przypadku łagodnego (doustnego) przedawkowania mogą wystąpić objawy zatrucia, w tym silne pragnienie, wymioty i obniżenie temperatury ciała. Zawsze należy pamiętać, że substancja toksyczna dla owadów może być również toksyczna dla ludzi.

  • Unikaj stosowania w ciąży – może powodować podrażnienia skóry.
  • Ogólne : Nigdy nie używaj nierozcieńczonego oleju i unikaj kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie połykać, chyba że jest to zalecane przez wykwalifikowanego i doświadczonego technika. Trzymaj się z dala od dzieci. W przypadku nakładania na skórę zawsze najpierw wykonaj mały test wrażliwości, a następnie rozcieńczyć olejem bazowym.

    Olejek kamforowy to olej równoważący. Może uspokoić nerwy i złagodzić apatię. Pomaga poczuć się chłodniej i zmniejsza stan zapalny. Olejek ten jest bardzo skutecznie stosowany do odstraszania owadów, takich jak muchy i ćmy.

    Ma również pozytywny wpływ na przeziębienia i grypę, choroby zakaźne, zapalenie oskrzeli, kaszel, może pomóc przy bólach mięśni, reumatyzmie, skręceniach, zapaleniu stawów itp.

  • Parowniki, dyfuzory i lampy zapachowe . Po odparowaniu olej kamforowy jest bardzo dobry dla serca. Oczyszcza płuca i poprawia krążenie krwi, a także łagodzi choroby nerwowe i przyspiesza regenerację.
  • Zimne okłady . Zimne okłady z olejem kamforowym są bardzo pomocne w leczeniu siniaków i skręceń.
  • W kremie . Dodaj niewielką ilość olejku kamforowego do dowolnej postaci kremu. Nałożenie tego kremu na dotkniętą skórę pomaga zwalczać stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienia, dzięki czemu jest przydatny w leczeniu trądziku, oparzeń i zapalenia spierzchniętych dłoni.
  • Olejek kamforowy działa ogólnie dobrze z olejkami eterycznymi. Szczególnie dobrze komponuje się jednak z olejkiem bazyliowym, olejem z kajeptu, rumiankiem, lawendą i olejkiem z melisy.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska