10 użytecznych właściwości miodu – TOP-10

Co ciekawe, miód ma niezwykłą formułę chemiczną, która pozwala na jego przechowywanie w nieskończoność praktycznie bez utraty jakości; Wiele osób zna przypadek, w którym podczas wykopywania wczesnych grobowców egipskich znaleziono naczynia miodu, które przez tyle lat nie straciły swoich właściwości i smaku. Cecha ta związana jest z niską wilgotnością miodu oraz wyjątkowo kwaśnym środowiskiem, które sprawia, że ​​jest on niedostępny dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Według National Institutes of Health miód jest higroskopijny, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ma niezwykłą zdolność oczyszczania martwych komórek naskórka.

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne miód był stosowany jako lek od tysięcy lat. Uważa się, że najwcześniejsze wzmianki o miodzie jako lekarstwie zostały znalezione na glinianych tabliczkach Sumerów, gdzie można zauważyć, że miód stanowił wówczas 30% receptur. W starożytnym Egipcie przy pomocy miodu skutecznie leczono choroby skóry i oczu, a także Greków, Rzymian i szereg innych kultur.

I od tego czasu – oprócz tego, że miód był ulubionym darem bogów i służył do słodzenia ciast i napojów – był używany do leczenia wszelkiego rodzaju chorób, od zadrapań po raka. Przeczytaj także o leczeniu stawów miodem. Poniżej znajdują się niektóre z najbardziej znanych korzyści zdrowotnych miodu. Wiele z nich zostało udowodnionych naukowo lub przekazywanych z pokolenia na pokolenie w tradycyjnej medycynie, ale wszystkie udowadniają, że miód może być równie skuteczny, jak pyszny.

Przydatne właściwości miodu i jego zakres

Zwracamy uwagę na 10 powodów, dla których warto używać tego wspaniałego produktu.

W 2007 roku na Uniwersytecie Pensylwanii przeprowadzono badanie na 139 dzieciach, które wykazało, że miód gryczany był skuteczniejszy w łagodzeniu kaszlu niż powszechnie przepisywany dekstrometorfan w takich przypadkach, a dzięki temu intensywność nocnego kaszlu i poprawiał sen u dzieci. W innym badaniu, opublikowanym w jednej z publikacji pediatrycznych, obserwowano 270 dzieci w wieku 4 lat i starszych z nocnym kaszlem spowodowanym zwykłym przeziębieniem. Dzieci, które otrzymały dwie łyżeczki miodu 30 minut przed snem, miały mniej napadów kaszlu, z mniejszą intensywnością i rzadszymi przypadkami utraty snu nocnego niż te, które nie otrzymały miodu. Przeczytaj więcej o używaniu miodu na kaszel.

Nie oznacza to, że doniesienia o dobroczynnych właściwościach miodu w przypadkach poprawy pamięci są naukowo uzasadnione, ale wciąż istnieją dowody na badania prowadzone w tym kierunku. 102 zdrowym kobietom w okresie menopauzy przepisano albo 20 gramów miodu dziennie, albo hormonalną terapię zastępczą zawierającą estrogen i progesteron, albo nic. Po czterech miesiącach osoby, które brały miód lub tabletki hormonalne w teście pamięci krótkotrwałej, wykazywały wyższą pamięć, niż osoby, które nic nie brały.

Istnieje wiele informacji o wysokiej skuteczności miodu w leczeniu oparzeń, ran i wrzodów. Norwescy naukowcy stosujący miód zwany Medihoney (miód produkowany w Nowej Zelandii i poddawany specjalnemu procesowi oczyszczania) oraz miód norweski odkryli, że ma on szkodliwy wpływ na większość szczepów bakteryjnych w ranach. W innym badaniu 59 pacjentów cierpiących na rany i wrzody kończyn dolnych, z których 80 procent nie radziło sobie z problemem konwencjonalnego leczenia, leczyło rany miodem. Wszystkie z wyjątkiem jednego przypadku wykazały znaczną poprawę po miejscowym zastosowaniu miodu. Rany, które na początku były bezpłodne, pozostawały bezpłodne do czasu wygojenia, a zakażone rany i wrzody stały się bezpłodne w ciągu tygodnia od użycia miodu. W przypadku traktowania zranionych lub spalonych powierzchni miodem,

4. Dostarcza organizmowi składników odżywczych

Według licznych badań miód zawiera niesamowicie szeroką gamę witamin i minerałów, w tym niacynę, ryboflawinę, kwas pantotenowy, wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk. Dlatego stosowanie miodu zamiast cukru może nie tylko zmniejszyć ilość spożywanych kalorii, ale także wzbogacić dietę.

5. Promuje wzrost poziomu leukocytów we krwi

Klinika Mayo w Minnesocie zauważa, że ​​miód jest potencjalnie obiecującym i niedrogim sposobem zapobiegania wyczerpywaniu się białych krwinek wywołanym chemioterapią (dowiedz się o śmiertelnych zagrożeniach związanych z chemioterapią). W jednym małym badaniu 40 procent pacjentów z rakiem, o których wiadomo, że są narażeni na neutropenię (zmniejszenie liczby neutrofili we krwi), nie doświadczyło stanów związanych z krytycznym spadkiem liczby neutrofili po przyjęciu dwóch łyżeczek miodu leczniczego dziennie podczas chemioterapii. … Oczywiście takie stwierdzenia wymagają dodatkowych badań, niemniej jednak wielu badaczy zauważa, że ​​możliwość ta ma duży potencjał.

– Propolis. Przydatne właściwości i zastosowania propolisu

– Pyłek pszczeli. Właściwości i zastosowania pyłku pszczelego

– mleczko pszczele. Zastosowanie mleczka pszczelego

Wiele osób zauważa, że ​​korzyści płynące z miodu można bezpiecznie przypisać jego zdolności do łagodzenia objawów alergii sezonowych. Miód, działając przeciwzapalnie, pomaga zmniejszyć intensywność kaszlu i liczbę jego ataków; ogólny stan podczas zaostrzeń podczas przyjmowania miodu znacznie się poprawia; Jednak skuteczność miodu w leczeniu alergii nie została udowodniona w badaniach klinicznych. Ale nie zapominaj, że miód jest silnym alergenem i niektórzy ludzie mogą doświadczyć reakcji alergicznej podczas przyjmowania miodu.

7. Tłumi bakterie oporne na antybiotyki

W badaniach klinicznych stwierdzono, że substancje czynne znajdujące się w miodzie mają szkodliwy wpływ na organizmy chorobotwórcze wywołujące choroby przewodu pokarmowego, takie jak E. coli i Salmonella; oraz oporne na metycylinę Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa, które są powszechne w szpitalach i gabinetach lekarskich.

8. Pomaga złagodzić skutki spożycia alkoholu

NYU Langone Medical Center zauważa, że ​​miód przyjmowany wewnętrznie zmniejsza poziom odurzenia i alkoholu we krwi.

9. Wysoka wartość odżywcza w żywieniu sportowców

Wielu sportowców stosuje specjalne suplementy węglowodanowe, aby utrzymać siłę i wytrzymałość podczas zawodów oraz odbudować mięśnie po zawodach. W żywieniu sportowców korzystne właściwości miodu przejawiają się w jego całkowitej asymilacji przez organizm; Miód jest doskonałym źródłem naturalnej energii, przewyższającym inne tradycyjne źródła, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych, których potrzebuje organizm. Aby zwiększyć energię podczas ćwiczeń, sportowcom zaleca się dodawanie miodu do wody pitnej. Miód i produkty miodowe można spożywać przed i po treningu, są bardzo korzystne podczas ćwiczeń wytrzymałościowych.

10. Pomaga zlikwidować łupież, poprawia kondycję włosów i skóry głowy

W badaniu z udziałem pacjentów z przewlekłym łojotokowym zapaleniem skóry i łupieżem, uczestnicy zostali poproszeni o nakładanie miodu, lekko rozcieńczonego ciepłą wodą, na obszary problemowe przez trzy godziny. W efekcie wszyscy pacjenci wykazali znaczną poprawę – swędzenie ustało, a zmiany znacznie się zmniejszyły. Zmiany skórne ustąpiły całkowicie w ciągu dwóch tygodni, a pacjenci zauważyli znaczne zmniejszenie wypadania włosów. Po 6 miesiącach codziennego stosowania tej metody pacjenci nie zauważyli żadnych objawów nawrotu.

Należy jednak pamiętać, że oprócz niewątpliwych i niezaprzeczalnych korzyści miód posiada szereg właściwości, które należy wziąć pod uwagę przy jego przyjmowaniu. Możesz się o nich dowiedzieć w materiale o Szkodzie miodu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska