Czas iść do szpitala: analizujemy znaki

To naprawdę namacalne zmiany w organizmie, wskazujące, że poród będzie rozpoczynał się z dnia na dzień.

Pojawiają się na dwa tygodnie przed porodem. Zwiastuny są nieregularne i bezbolesne – to rodzaj treningu dla macicy przed dniem X. Można je łatwo przeżyć w domu. Chodzenie pomoże złagodzić dyskomfort i napięcie w macicy.

Prawdziwe są regularne, odstęp między nimi jest zmniejszony, ból i intensywność rosną. To sygnał, że czas się przygotować – za chwilę zaczną się porody. Czas zadzwonić do lekarza – ocena położników w Petersburgu pomoże ci dokonać właściwego wyboru.

Jest to skrzep śluzu, który jest gęstszy niż normalne wydzieliny. Może być biały, różowo-czerwony lub żółtobrązowy lub całkowicie przezroczysty. Często są w nim smugi krwi. Może się wyróżniać od razu lub częściowo w ciągu dnia.

W tym okresie ważne jest przestrzeganie higieny, ale nie można się kąpać – raz wąski otwór szyjki macicy rozszerzy się, może dojść do infekcji.

Mniej więcej w tym samym czasie dziecko zaczyna przygotowywać się do porodu – dociska część prezentującą (zwykle jest to głowa) do dolnej części macicy i ściąga ją w dół. Przestaje uciskać brzuch, przyszłej mamie łatwiej oddychać. Zgaga i odbijanie się już nie przeszkadza, ale pojawia się lekki ból w więzadłach pachwinowych – wynika to z tego, że opadająca głowa dziecka drażni zakończenia nerwowe narządów zlokalizowanych w części miednicy.

W ostatnich dniach przed porodem może nastąpić spadek wagi – linia pionu może mieć do 2 kg. Wynika to z wycofania nadmiaru płynu – obrzęk ustępuje. Działanie progesteronu maleje, estrogeny zaczynają ciężko pracować – odpowiadają za to, że Twoje nogi nabierają swojego zwykłego kształtu.

Liczba wizyt w toalecie może stać się częstsza – pęcherz płodowy uciska narządy miednicy. Hormony działają na jelita, rozluźniają mięśnie – stolce mogą występować nawet 2-3 razy dziennie. Czasami takie bieganie do toalety wiąże się z manifestacją infekcji jelitowej. Jeśli nie ma nudności, wymiotów i innych objawów zatrucia, nie ma się czym martwić. To tylko zwiastun zbliżających się narodzin. Jeśli są wątpliwości, w DOCDOK St. Petersburg można znaleźć dobrego lekarza, który je rozwiąże lub przeciwnie, pomoże rozwiązać problem zdrowotny.

W przeddzień porodu przyszła mama może odczuwać zmęczenie i chęć spania – nie opieraj się temu pragnieniu. Odpocznij dobrze i nabrać jak największej siły – wkrótce będziesz jej potrzebować.

  • Od walki do walki nie potrzeba więcej niż 5 minut.
  • Ból związany ze skurczem osiąga punkt, w którym nie możesz spokojnie mówić.
  • Czy jest co najmniej jeden z tych znaków? Czas się spakować i zadzwonić do męża – została ci tylko godzina. Musisz jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Od dawna zauważono, że większość dzieci pojawia się w godzinach porannych – dlatego główna aktywność porodowa występuje w nocy. Dlatego po północy zwracaj szczególną uwagę na to, jak się czujesz. Bądź jednak zawsze gotowy – jeśli podejrzewasz, że to się zaczęło – natychmiast udaj się do szpitala. Lepiej być bezpiecznym!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska