7 najlepszych herbat na astmę

Herbatę imbirową uzyskuje się przez namaczanie korzeni imbiru ( łac. Zingiber officinale ).

Ta potężna przyprawa jest bogata w składniki odżywcze i związki bioaktywne. Powiązano go z korzystnymi efektami, takimi jak zmniejszenie stanu zapalnego, łagodzenie nudności i obniżenie poziomu cukru we krwi (2, 3, 4).

Ponadto badania pokazują, że imbir może łagodzić objawy astmy.

Badania z użyciem probówek z użyciem ludzkich komórek pokazują, że związki imbiru, takie jak gingerole i szogaole, mogą łagodzić objawy astmy, zmniejszając stan zapalny dróg oddechowych (5, 6, 7, 8).

W dwumiesięcznym badaniu 92 osoby z astmą codziennie przyjmowały 450 mg ekstraktu z imbiru lub placebo. Warto zauważyć, że 20% uczestników z grupy imbirowej odczuwa ulgę w świszczącym oddechu, a 52% odczuwa ulgę w ucisku w klatce piersiowej (9).

Możesz użyć torebek herbaty imbirowej lub alternatywnie możesz zrobić herbatę imbirową w domu. Po prostu wetrzyj małą główkę obranego imbiru, zanurz ją w szklance (240 ml) wrzącej wody na 10-20 minut, w zależności od żądanej mocy, a następnie odcedź imbir.

Możesz cieszyć się czystą herbatą imbirową lub z cytryną, miodem lub cynamonem.

Imbir zawiera gingerole i shogaole, związki, które mogą przejściowo łagodzić objawy astmy.

Zielona herbata to popularny napój pozyskiwany z liści rośliny Camellia sinensis .

Jest bogaty w składniki odżywcze, związki roślinne i przeciwutleniacze, które są powiązane z utratą wagi, a także mogą obniżać ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych nowotworów (10, 11, 12, 13).

Ponadto badania pokazują, że zielona herbata może łagodzić objawy astmy.

Po pierwsze, badania na zwierzętach pokazują, że przeciwutleniacze z zielonej herbaty mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny płuc, częsty objaw astmy (14, 15).

Ponadto badanie z udziałem ponad 1000 osób wykazało, że ci, którzy wypili co najmniej dwie 240 ml filiżanki zielonej herbaty, mieli znacznie lepszą funkcję płuc niż ci, którzy nie pili (16).

Wreszcie zielona herbata jest źródłem kofeiny, która może pomóc rozluźnić drogi oddechowe do 4 godzin i zapewnić tymczasową ulgę w objawach astmy (17).

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny związany z astmą. Jest również źródłem kofeiny, która może chwilowo rozluźnić drogi oddechowe.

Podobnie jak zielona herbata, czarna herbata jest pozyskiwana z rośliny Camellia sinensis . Ulega jednak utlenianiu na powietrzu, powodując, że liście stają się ciemnobrązowe, co wzmacnia smak. Często jest mieszany z innymi składnikami do przygotowania herbaty, takimi jak angielskie śniadanie lub Earl Grey .

Podobnie jak zielona herbata, czarna herbata zawiera kofeinę, która pomaga rozluźnić drogi oddechowe i nieznacznie poprawia pracę płuc. Może zapewnić tymczasową ulgę w objawach astmy (17).

Jego stosowanie przynosi również inne korzyści, w tym mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2 (18, 19).

Czarna herbata zawiera kofeinę, substancję pobudzającą, która może nieznacznie poprawić czynność płuc i tymczasowo złagodzić objawy astmy.

Herbata eukaliptusowa jest wytwarzana z liści drzewa eukaliptusowego, które są bogate w silne przeciwutleniacze i związki roślinne, takie jak eukaliptol.

Co ciekawe, eukaliptol może pomóc w leczeniu objawów astmy.

Badania pokazują, że związek ten może zmniejszać stany zapalne i wytwarzanie śluzu oraz rozszerzać oskrzeliki, kanały w płucach (20, 21).

W 12-tygodniowym badaniu 32 osoby z astmą oskrzelową otrzymywały codziennie 600 mg eukaliptolu lub placebo. Osoby, które otrzymywały eukaliptol, wymagały o 36% mniej leków do leczenia objawów astmy, w porównaniu z 7% wśród osób z grupy kontrolnej (22).

Możesz kupić torebki herbaty eukaliptusowej lub możesz zrobić własną w domu, używając suszonych liści eukaliptusa. Po prostu zanurz wysuszone liście w 1 szklance (240 ml) wrzącej wody na 10 minut i przed podaniem usuń je przez sitko lub gazę.

Herbata eukaliptusowa zawiera eukaliptol, związek, który może pomóc złagodzić niektóre objawy astmy.

Herbata lukrecjowa jest wytwarzana z korzenia lukrecji (łac. Glycyrrhiza glabra ) i ma wyraźnie słodki, ale lekko gorzki smak.

Korzeń lukrecji od dawna jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu różnych chorób, w tym astmy.

Badania na zwierzętach wskazują, że wyciąg z lukrecji glycyrrhizin łagodzi objawy astmy, zwłaszcza w połączeniu z tradycyjnymi terapiami astmy, takimi jak salbutamol (albuterol) (23, 24, 25).

Chociaż badania na ludziach wykazały podobne wyniki, potrzebne są badania długoterminowe (26).

Należy pamiętać, że duże ilości korzenia lukrecji mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne. Najlepiej jest ograniczyć spożycie herbaty do 1 filiżanki (240 ml) dziennie i porozmawiać z lekarzem, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia.

Herbatka z lukrecji jest wytwarzana z korzenia lukrecji, którego ekstrakt może łagodzić objawy astmy, zwłaszcza w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczenia.

Herbata dziewanna to bogaty i aromatyczny napar sporządzony z liści dziewanny zwyczajnej ( łac. Verbasscum thapus ), która pochodzi z Europy, Azji i Afryki.

Od tysiącleci jest stosowany w medycynie ludowej jako lekarstwo na dolegliwości układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, śluz (katar) i astma.

Badania na zwierzętach i ludziach pokazują, że dziewanna może pomóc w leczeniu objawów astmy, takich jak kaszel, świszczący oddech i duszność, zmniejszając stan zapalny, co pomaga rozluźnić mięśnie dróg oddechowych. Potrzebne są jednak dalsze badania (27).

Herbata dziewanna jest dostępna w paczkowanych torebkach lub suszonych liściach.

Jeśli chcesz zrobić herbatę dziewanny z suszonych liści, wystarczy dodać niewielką ilość liści do 1 szklanki (240 ml) wrzącej wody i pozostawić na 15-30 minut. Usuń liście sitkiem lub gazą, aby uniknąć podrażnienia gardła.

Dziewanna może łagodzić objawy astmy poprzez rozluźnienie mięśni dróg oddechowych. Pamiętaj, że potrzeba więcej badań na ludziach.

Breathe Easy Tea to specjalny preparat ziołowy mający na celu poprawę zdrowia dróg oddechowych. Jest produkowany przez tradycyjne lekarstwa .

Zawiera wiele zachodnich i tradycyjnych chińskich ziół, w tym:

 • zastrzeżona mieszanka liści mięty pieprzowej i kłącza imbiru
 • Chociaż nie przeprowadzono żadnych badań nad tą konkretną herbatą, zawiera ona wiele składników, które mogą łagodzić objawy astmy (9, 22, 26).

  Herbata Breathe Easy to mieszanka herbaty zawierająca koper włoski, eukaliptus, imbir i inne składniki pomagające złagodzić astmę.

  Niektóre herbaty ziołowe mogą pomóc złagodzić objawy astmy.

  Badania pokazują, że herbata imbirowa, zielona herbata, czarna herbata, herbata eukaliptusowa, herbata z kopru włoskiego i herbata z lukrecji mogą, między innymi, zmniejszyć stan zapalny, rozluźnić mięśnie oddechowe i poprawić oddychanie.

  Pamiętaj, że te herbaty powinny być spożywane razem z lekami na astmę i nie powinny być traktowane jako substytut.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska