Korzyści z kwasu hialuronowego dla skóry twarzy i całego ciała

1. Promuje zdrowszą i bardziej elastyczną skórę

Korzyści ze stosowania kwasu hialuronowego dla skóry twarzy wynikają z faktu, że przyjmowanie go doustnie w postaci suplementu może poprawić wygląd i elastyczność skóry. Około połowa kwasu hialuronowego w organizmie znajduje się w skórze, gdzie wiąże się z wodą, pomagając zatrzymać wilgoć. Jednak naturalny proces starzenia i ekspozycja na takie czynniki, jak promieniowanie ultrafioletowe słońca, dym tytoniowy i zanieczyszczenia, mogą zmniejszyć ilość w skórze.

Przyjmując suplementy kwasu hialuronowego można zapobiegać spadkowi jego poziomu w organizmie i dostarczać organizmowi (zwłaszcza skórze) jego dodatkowych ilości. Stwierdzono, że dawki 120-240 mg dziennie przez co najmniej jeden miesiąc znacznie zwiększają wilgotność i zmniejszają suchość skóry u dorosłych.

Pojawienie się zmarszczek jest również zmniejszone na nawilżonej skórze, co może wyjaśniać, dlaczego kilka badań wykazało, że suplementacja może wygładzić skórę. Nałożenie serum z kwasem hialuronowym na powierzchnię skóry może odmłodzić, zredukować zmarszczki, zaczerwienienia i stany zapalne skóry.

Niektórzy dermatolodzy wstrzykują nawet wypełniacze kwasu hialuronowego, aby skóra wyglądała jędrnie i młodziej.

Suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Miejscowe stosowanie serum kwasu hialuronowego może złagodzić zaczerwienienia i zapalenie skóry, a zastrzyki mogą napiąć skórę.

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran. Występuje naturalnie w skórze, ale jego stężenie wzrasta, gdy pojawiają się uszkodzenia wymagające naprawy.

Kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran, regulując poziom zapalenia i sygnalizując organizmowi tworzenie większej liczby naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze.

Stwierdzono, że jego zastosowanie na rany skóry zmniejsza rozmiar rany i zmniejsza ból szybciej niż placebo lub brak leczenia. Kwas hialuronowy ma również właściwości przeciwbakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany.

Co więcej, skutecznie zwalcza choroby dziąseł, przyspiesza gojenie się po ekstrakcji zębów, a stosowany miejscowo do jamy ustnej leczy wrzody. Chociaż badania nad serum i żelami z kwasem hialuronowym są obiecujące, nie przeprowadzono żadnych badań w celu ustalenia, czy suplementy kwasu hialuronowego mogą mieć takie same skutki.

Jednakże, ponieważ suplementy doustne zwiększają poziom kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze, uzasadnione jest założenie, że mogą one przynieść pewne korzyści.

Nakładanie kwasu hialuronowego bezpośrednio na otwartą ranę może przyspieszyć proces gojenia. Nie wiadomo, czy suplementy doustne będą miały taki sam efekt.

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie odpowiada za smarowanie przestrzeni między chrząstkami. Kiedy stawy chrzęstne są odpowiednio nasmarowane, chrząstki mają mniejsze prawdopodobieństwo ocierania się o siebie i powodowania bólu.

Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo korzystne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, rodzaj zwyrodnieniowej choroby stawów spowodowanej zużyciem w czasie. Stwierdzono, że przyjmowanie 80-200 mg kwasu hialuronowego doustnie przez co najmniej dwa miesiące znacznie zmniejsza ból kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza w wieku od 40 do 70 lat.

Kwas hialuronowy można również wstrzykiwać bezpośrednio do stawów, aby złagodzić ból. Jednak analiza ponad 12 000 dorosłych wykazała jedynie niewielką ulgę w bólu i większe ryzyko skutków ubocznych.

Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie doustnych suplementów kwasu hialuronowego razem z zastrzykami może pomóc zmniejszyć ból i wydłużyć czas między wstrzyknięciami.

Suplementy kwasu hialuronowego skutecznie zmniejszają ból stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Można również stosować zastrzyki, ale mogą one wiązać się z ryzykiem skutków ubocznych.

4. Zmniejsza objawy refluksu kwasu

Nowe badania sugerują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zmniejszyć objawy refluksu kwaśnego. Kiedy pojawia się refluks żołądkowy, treści żołądkowe są wyrzucane do gardła, powodując ból i uszkodzenie błony śluzowej przełyku. Kwas hialuronowy może pomóc złagodzić uszkodzoną wyściółkę przełyku i przyspieszyć proces gojenia.

Jedno z badań z probówki wykazało, że zastosowanie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny na uszkodzoną kwasem tkankę przełyku pomogło jej leczyć znacznie szybciej niż bez leczenia. Badania na ludziach również wykazały korzyści płynące ze stosowania tej mieszanki.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny wraz z lekiem zmniejszającym kwaśność soku żołądkowego zmniejszyło objawy refluksu o 60% więcej niż przyjmowanie samego leku tego typu.

Drugie badanie wykazało, że ten sam lek był pięciokrotnie skuteczniejszy w zmniejszaniu objawów refluksu kwaśnego niż placebo.

Badania w tej dziedzinie są wciąż stosunkowo nowe i potrzeba więcej badań, aby powtórzyć te wyniki. Niemniej jednak wyniki te są obiecujące.

Suplement złożony zawierający kwas hialuronowy i siarczan chondroityny może pomóc zmniejszyć objawy refluksu kwaśnego u niektórych osób.

Około 1 na 7 osób starszych cierpi na objawy zespołu suchego oka z powodu zmniejszonego wydzielania łez lub zbyt szybkiego parowania. Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, jest często stosowany w leczeniu zespołu suchego oka.

Stwierdzono, że krople do oczu zawierające 0,2-0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy zespołu suchego oka i poprawiają stan zdrowia oczu. Soczewki kontaktowe zawierające kwas hialuronowy o spowolnionym uwalnianiu są również opracowywane jako możliwe leczenie zespołu suchego oka.

Ponadto krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas operacji oka, aby zmniejszyć stan zapalny i szybko goić rany. Stwierdzono, że stosowanie go bezpośrednio na oczy zmniejsza objawy zespołu suchego oka i poprawia ogólny stan oczu. Jednak nie jest jasne, czy suplementy doustne działają w ten sam sposób.

Jak dotąd w badaniach nie oceniano wpływu suplementów kwasu hialuronowego na suche oczy, ale może to być obszar badań w przyszłości.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w oczach i często jest składnikiem kropli do oczu, aby złagodzić objawy zespołu suchego oka. Nie wiadomo, czy przyjmowanie suplementów kwasu hialuronowego daje podobny efekt.

Rozpoczęto nowe badania na zwierzętach w celu zbadania wpływu suplementów kwasu hialuronowego na zdrowie kości. Dwa badania wykazały, że suplementacja kwasem hialuronowym może pomóc spowolnić tempo utraty masy kostnej u szczurów z osteopenią, początkowym etapem utraty masy kostnej poprzedzającym osteoporozę.

Badania z użyciem probówek wykazały również, że wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą zwiększać aktywność osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za tworzenie nowej tkanki kostnej. Chociaż nie zbadano jeszcze jego wpływu na zdrowie ludzkich kości, wczesne badania na zwierzętach i in vitro są obiecujące.

Badania na zwierzętach i probówkach sugerują, że wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą pomóc w zapobieganiu utracie kości, ale nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach.

7. Może zapobiegać bólom pęcherza

Około 3-6% kobiet cierpi na stan zwany śródmiąższowym zapaleniem pęcherza lub zespołem bolesnego pęcherza. Ten stan powoduje ból i tkliwość brzucha, a także silną i częstą potrzebę oddania moczu.

Chociaż przyczyny śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego są nieznane, stwierdzono, że kwas hialuronowy pomaga złagodzić ból i częste oddawanie moczu związane ze stanem, gdy jest wprowadzany bezpośrednio do pęcherza przez cewnik.

Nie jest jasne, dlaczego kwas hialuronowy pomaga złagodzić te objawy, ale naukowcy sugerują, że pomaga on naprawić uszkodzenie tkanki pęcherza, czyniąc ją mniej wrażliwą na ból.

Badania nie wykazały jeszcze, czy doustne suplementy kwasu hialuronowego mogą zwiększyć jego ilość w pęcherzu z podobnym efektem.

Kwas hialuronowy może złagodzić ból pęcherza po wstrzyknięciu bezpośrednio do pęcherza przez cewnik, ale suplementacja może nie przynieść takiego samego efektu.

Potencjalne szkody, skutki uboczne i środki ostrożności

Kwas hialuronowy jest ogólnie bardzo bezpieczny w użyciu, jednak ma kilka udokumentowanych skutków ubocznych. Ponieważ organizm wytwarza je w sposób naturalny, reakcje alergiczne są bardzo rzadkie.

W jednym badaniu 60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, które przyjmowały 200 mg kwasu hialuronowego dziennie przez rok, nie było żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Jednak skutki jego przyjmowania w czasie ciąży czy karmienia piersią nie zostały dogłębnie zbadane, więc te grupy powinny uważać, aby nie przyjmować kwasu hialuronowego.

Istnieją również dowody na to, że komórki nowotworowe są wrażliwe na kwas hialuronowy, a przyjmowanie go w postaci suplementu (tabletki lub kapsułki) może przyspieszyć ich wzrost. Z tego powodu na ogół zaleca się, aby osoby z rakiem lub w wywiadzie nie przyjmowały tych suplementów.

Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w skórę lub stawy wiążą się z większym ryzykiem skutków ubocznych. Jednak działania niepożądane są w większości związane z procedurą wstrzyknięcia, a nie z samym kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy jest zwykle bardzo bezpieczny, gdy stosowany jest jako suplement, ale kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby chore na raka lub w wywiadzie powinny go unikać.

 • Suplementy kwasu hialuronowego mogą być bezpiecznie przyjmowane przez większość ludzi, zapewniając wiele korzyści zdrowotnych.
 • Kwas hialuronowy jest dobrze znany ze swoich właściwości dla skóry, zwłaszcza w redukcji wysuszenia skóry, zmniejszaniu widoczności drobnych linii i zmarszczek oraz przyspieszaniu gojenia się ran.
 • Może również pomóc złagodzić ból stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
 • Kwas hialuronowy jest również skuteczny w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka, gdy jest podawany w postaci kropli do oczu.
 • W przypadku śródmiąższowego zapalenia pęcherza, wprowadzenie go bezpośrednio do pęcherza może pomóc zmniejszyć ból.
 • Ogólnie rzecz biorąc, kwas hialuronowy jest korzystnym suplementem w wielu chorobach i dolegliwościach, zwłaszcza związanych ze zdrowiem skóry i stawów.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska