Żurawina: korzystne właściwości i przeciwwskazania dla kobiet i mężczyzn

Wartość odżywcza, skład i kaloryczność żurawiny

Świeża żurawina składa się w 90% z wody, a reszta to głównie węglowodany i błonnik.

100 gram surowej, niesłodzonej żurawiny zawiera (1):

Żurawina składa się głównie z węglowodanów i błonnika (1).

Są to głównie cukry proste, takie jak sacharoza, glukoza i fruktoza (2).

Reszta składa się z nierozpuszczalnego błonnika – takiego jak pektyna, celuloza i hemiceluloza – który przechodzi przez jelita z niewielkimi lub żadnymi zmianami.

Żurawina zawiera również rozpuszczalny błonnik. Z tego powodu nadmierne spożycie żurawiny może powodować objawy, takie jak biegunka.

Z drugiej strony sok żurawinowy jest praktycznie pozbawiony błonnika i ma tendencję do rozcieńczania go innymi sokami owocowymi i słodzenia cukrem (3).

Żurawina jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C.

  • Witamina C . Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jednym z głównych przeciwutleniaczy występujących w żurawinie. Jest to ważne dla zachowania zdrowia skóry, mięśni i kości.
  • Mangan . Mangan, występujący w większości produktów spożywczych, jest niezbędny dla wzrostu, metabolizmu i systemu antyoksydacyjnego organizmu.
  • Witamina E . Klasa niezbędnych przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w tłuszczach.
  • Witamina K1 . Znana również jako filochinon, witamina K1 jest niezbędna do krzepnięcia krwi.
  • Miedź . Pierwiastek śladowy, którego często brakuje w diecie współczesnego człowieka. Niewystarczające spożycie miedzi może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie serca (4).
  • Żurawina składa się głównie z węglowodanów i błonnika. Jagody te zawierają również kilka witamin i minerałów, w tym mangan, miedź oraz witaminy C, E i K1. Należy pamiętać, że sok żurawinowy prawie nie zawiera błonnika.

    Żurawina jest bardzo bogata w biologicznie aktywne związki roślinne i przeciwutleniacze, zwłaszcza polifenole i flawonole (2, 5, 7).

    Wiele z tych związków roślinnych jest skoncentrowanych w skórce i występuje w znacznie mniejszych ilościach w soku żurawinowym (3).

  • Kwercetyna . Najobfitszy przeciwutleniacz polifenolowy występujący w żurawinie. W rzeczywistości żurawina jest jednym z głównych źródeł kwercetyny w owocach (6, 8, 9).
  • Myricetin . Mirycetyna jest głównym przeciwutleniaczem polifenolowym w żurawinie, który może mieć kilka korzystnych właściwości (9, 10).
  • Peonidin . Wraz z cyjanidyną peonidyna odpowiada za bogaty czerwony kolor żurawiny i niektóre z jej korzyści zdrowotnych dla kobiet i mężczyzn. Żurawina to jedno z najbogatszych źródeł peonidyny (6, 8).
  • Kwas ursolowy . Koncentrat kwasu ursolowego w skórce jest związkiem triterpenowym. Występuje w wielu tradycyjnych lekach ziołowych i ma silne działanie przeciwzapalne (11, 12).
  • Typ A proantocyjanidyny . Uważa się, że te polifenole, zwane także taninami skondensowanymi, są skuteczne przeciwko ZUM (8, 13, 14).
  • Żurawina jest bogatym źródłem różnych biologicznie aktywnych związków roślinnych. Niektóre, takie jak proantocyjanidyny typu A, mogą pomóc w zapobieganiu ZUM.

    Zapobieganie infekcjom dróg moczowych

    Infekcje dróg moczowych (ZUM) należą do najczęstszych infekcji bakteryjnych, zwłaszcza wśród kobiet (15).

    Najczęściej wywoływane są przez bakterię jelitową Escherichia coli , która przyczepia się do wewnętrznej powierzchni pęcherza i dróg moczowych.

    Żurawina zawiera unikalny fitoskładnik zwany proantocyjanidynami typu A lub skondensowanymi taninami.

    Proantocyjanidyny typu A zapobiegają przyleganiu E. coli do pęcherza i błony śluzowej dróg moczowych, czyniąc żurawinę potencjalnym środkiem zapobiegającym ZUM (13, 16, 17, 18, 19).

    W rzeczywistości żurawina jest jednym z najbogatszych źródeł proantocyjanidyn w owocach, zwłaszcza typu A (14, 20).

    Wiele badań na ludziach pokazuje, że picie soku żurawinowego lub suplementów żurawinowych może zmniejszyć ryzyko ZUM u dzieci i dorosłych (21, 22, 23, 24, 25, 26, 27).

    Systematyczne przeglądy i metaanalizy potwierdzają te ustalenia, zwłaszcza w przypadku kobiet z nawracającymi ZUM (28, 29, 30).

    W przeciwieństwie do tego w kilku badaniach nie stwierdzono żadnych istotnych korzystnych skutków (31, 32, 33).

    Nie wszystkie pokarmy z żurawiną są skuteczne przeciwko ZUM. W rzeczywistości proantocyjanidyny mogą zostać utracone podczas przetwarzania, a wiele produktów na bazie żurawiny ich nie zawiera (34).

    Z drugiej strony, przyjmowanie suplementów żurawiny, które zawierają odpowiednią ilość proantocyjanidyn typu A, może być przydatną strategią zapobiegawczą.

    Jeśli podejrzewasz, że masz ZUM, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Głównym kierunkiem leczenia powinny być antybiotyki.

    Należy pamiętać, że żurawina nie jest skuteczna w leczeniu infekcji. Jego stosowanie tylko zmniejsza ryzyko infekcji.

    Sok żurawinowy i suplementy mogą zmniejszyć ryzyko ZUM. Jednak nie leczą tej infekcji.

    Żurawina może mieć wiele innych właściwości leczniczych.

    Rak żołądka jest częstą przyczyną śmierci z powodu raka na całym świecie (35).

    Infekcja zwana Helicobacter pylori – związana z bakterią Helicobacter pylori (łac. Helicobacter pylori ) – jest uważana za główną przyczynę raka żołądka, zapalenia żołądka i wrzodów (36, 37, 38, 39).

    Żurawina zawiera unikalne związki roślinne zwane proantocyjanidynami typu A, które mogą zmniejszać ryzyko raka żołądka, zapobiegając przyczepianiu się Helicobacter pylori do wyściółki żołądka (40, 41, 42, 43).

    Jedno badanie z udziałem 189 osób dorosłych wykazało, że picie 500 ml soku żurawinowego dziennie może znacznie zmniejszyć infekcję H. pylori (44).

    Inne badanie z udziałem 295 dzieci wykazało, że codzienne spożywanie soku żurawinowego przez 3 tygodnie zahamowało wzrost H. pylori u około 17% zakażonych (40).

    Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie.

    Żurawina zawiera różnorodne przeciwutleniacze, które mogą być korzystne dla zdrowia serca. Należą do nich antocyjany, proantocyjanidyny i kwercetyna (45, 46, 47, 48).

    W badaniach na ludziach stwierdzono, że sok lub ekstrakty z żurawiny są korzystne w zmniejszaniu różnych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Żywność na bazie żurawiny może pomóc w następujących przypadkach (49, 50, 51, 52, 53, 54):

  • podwyższony poziom cholesterolu HDL (dobry cholesterol)
  • obniżenie poziomu LDL (złego) cholesterolu u osób z cukrzycą
  • ochrona LDL (złego cholesterolu) przed utlenianiem
  • zmniejszona sztywność naczyń krwionośnych u osób z chorobami serca
  • obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, co zmniejsza ryzyko zapalenia naczyń krwionośnych
  • Jednak nie wszystkie badania dały podobne wyniki.

    Regularne spożywanie żurawiny lub soku żurawinowego może zmniejszyć ryzyko raka żołądka. Wykazano również, że sok i ekstrakt z żurawiny poprawiają kilka czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym cholesterol i ciśnienie krwi.

    Żurawina i żywność na bazie żurawiny są zwykle bezpieczne dla większości ludzi, jeśli są spożywane z umiarem.

    Jednak nadmierne spożycie może powodować rozstrój żołądka i biegunkę, a także może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u osób predysponowanych.

    Kiedy określone minerały w moczu osiągają wysokie stężenie, w nerkach zaczynają tworzyć się kamienie. Kamienie nerkowe często powodują silny ból.

    Możesz zminimalizować swoje ryzyko, zbilansując dietę.

    Większość kamieni nerkowych powstaje ze szczawianu wapnia, więc nadmierne ilości szczawianu w moczu są głównym czynnikiem ryzyka (55).

    Żurawina – szczególnie skoncentrowane ekstrakty z żurawiny – może być bogata w szczawiany. Z tego powodu uważa się je za czynnik ryzyka powstawania kamieni nerkowych przy spożyciu w dużych ilościach (56, 57, 58).

    Jednak badania na ludziach przyniosły sprzeczne wyniki, a problem wymaga dalszych badań (56, 58).

    Podatność na rozwój kamieni nerkowych jest różna w zależności od indywidualnych cech organizmu człowieka. U większości ludzi żurawina prawdopodobnie nie ma znaczącego wpływu na kamienie nerkowe.

    Jeśli jednak masz skłonność do rozwoju kamieni nerkowych, rozsądne może być ograniczenie spożycia żurawiny i innych pokarmów bogatych w szczawian.

    Wysokie spożycie żurawiny może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u osób predysponowanych.

  • Żurawiny są zwykle spożywane w postaci suszonej, wyciskanej lub uzupełnianej.
  • Ta jagoda jest dobrym źródłem wielu witamin i minerałów i jest wyjątkowo bogata w kilka unikalnych związków roślinnych.
  • Kilka z tych związków może pomóc w zapobieganiu ZUM, rakowi żołądka i chorobom serca.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska