Tymianek: użyteczne właściwości i przeciwwskazania dla kobiet i mężczyzn

Tymianek lub tymianek ( Thymus vulgaris ) to roślina należąca do rodziny Lamiaceae , do której należą także takie rośliny jak mięta, rozmaryn, bazylia, szałwia, majeranek itp. Obecnie tymianek uprawiany jest na całym świecie, a liście są zwykle suszone i używane jako przyprawa kulinarna. Kwiaty tymianku są bardzo atrakcyjne dla pszczół, a miód tymiankowy (tymiankowy) Sycylii słynie od setek lat. Ta roślina ma dziesiątki odmian, ale najczęściej występuje francuski tymianek.

Głównym składnikiem olejku eterycznego jest tymol, który nadaje mu właściwości antyseptyczne. Z tego powodu olejek eteryczny z tymianku jest powszechnie stosowany jako płyn do płukania ust i składnik past do zębów. Skutecznie zabija zarazki i infekcje jamy ustnej oraz chroni zęby przed nalotem i próchnicą. Tymol również zabija grzyby i jest dodawany do środków odkażających do rąk i kremów przeciwgrzybiczych.

Tymianek zawiera inny organiczny związek hamujący rozwój bakterii, zwany karwakrolem, a także różne flawonoidy, w tym apigeninę, naringeninę, luteolinę i tymoninę. Te flawonoidy zwiększają zdolność przeciwutleniającą rośliny.

28 gramów świeżego tymianku zawiera około:

* СН – Zalecane dzienne spożycie

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że stosowałeś już to zioło w swoim życiu – tymol, najbardziej aktywny składnik tymianku, jest używany do płukania jamy ustnej (np. LYSTERIN®) i maści łagodzących objawy przeziębienia (np. Vicks VapoRab) w połączeniu z jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Fakt, że producenci tych klasycznych, choć niezbyt naturalnych środków preferują stosowanie tymolu jako kluczowego składnika, świadczy o niezaprzeczalnych właściwościach leczniczych tej wszechstronnej rośliny.

Generalnie tymianek świetnie wspomaga układ odpornościowy i oddechowy, a także pokarmowy, nerwowy i inne układy organizmu. Sprawdź niektóre z najlepszych sposobów, w jakie to zioło może poprawić twoje zdrowie.

Olejek tymiankowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwdrobnoustrojowych, dzięki czemu jest potężną bronią przeciwko zapaleniu migdałków. Zawartość karwakrolu jest głównym powodem, dla którego jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych łagodzących ból gardła.

W jednym z ostatnich badań z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i Sanitarnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Polsce badano wpływ olejku tymiankowego na 120 różnych szczepów bakterii pobranych od pacjentów z infekcjami jamy ustnej, dróg oddechowych i dróg moczowych. Wyniki eksperymentalne wykazały, że olejek tymianku wykazuje niezwykle silne działanie na wszystkie szczepy kliniczne. Wykazał nawet dobrą skuteczność przeciwko szczepom odpornym na antybiotyki.

Następnym razem, gdy poczujesz ból gardła, dodaj tę przyprawę do zupy i wypij kojącą i antybakteryjną herbatę tymiankową.

Dowiedz się więcej o innych naturalnych środkach na ból gardła tutaj – 7 naturalnych środków na ból gardła.

2. obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Naukowcy odkryli, że tymianek ma działanie przeciwnadciśnieniowe, co czyni go doskonałym wyborem dla osób cierpiących na objawy wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienie). Niedawne badania na zwierzętach wykazały, że wyciąg z tymianku jest w stanie znacznie obniżyć tętno u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. Wykazano również, że ekstrakt obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów i cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL.

Zamiast przesadzać z solą, spróbuj urozmaicić swoją codzienną dietę zdrowszymi przyprawami, takimi jak tymianek.

Tymianek ma zdolność nie tylko zapobiegania zanieczyszczeniu żywności, ale także odkażania wcześniej skażonej żywności. W kilku badaniach opublikowanych w czasopiśmie Food Microbiology naukowcy odkryli, że olejek tymiankowy może odkażać sałatę skażoną Shigella, bakterią wywołującą chorobę, która powoduje biegunkę, która może spowodować poważne uszkodzenie jelit. Mycie produktu w roztworze zawierającym tylko 1% oleju zmniejszyło liczbę bakterii Shigella poniżej punktu wykrywania.

Dodanie świeżego tymianku do sałatek i innych posiłków może w rzeczywistości zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez żywność.

Karwakrol znajdujący się w tej roślinie leczniczej został przebadany i wykazano, że ma pewne pozytywne działanie poprawiające nastrój. Badanie opublikowane w 2013 roku wykazało, że kiedy karwakrol był podawany zwierzętom przez siedem kolejnych dni, był w stanie zwiększyć poziom dopaminy i serotoniny w korze przedczołowej i hipokampie. Dopamina i serotonina to dwa kluczowe neuroprzekaźniki, jeśli chodzi o Twój nastrój.

Dowody z tego badania sugerują, że karwakrol jest związkiem, który niewątpliwie wpływa na aktywność mózgu poprzez modulację neuroprzekaźników. Badanie to pokazuje, że regularne spożywanie tymianku w niskich stężeniach może poprawić samopoczucie.

Stwierdzono, że właściwości tymianku są odporne na nowotwory i raka. Mówiąc dokładniej, karwakrol jest głównym składnikiem olejku eterycznego, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe, dzięki czemu to korzystne zioło jest potencjalnym środkiem do walki z rakiem.

W jednym z ostatnich badań z Chin, opublikowanym w czasopiśmie Anti-Cancer Drugs, stwierdzono, że karwakrol hamuje proliferację i migrację dwóch linii komórkowych raka okrężnicy. Ogólnie badania sugerują, że karwakrol ma potencjał terapeutyczny w zapobieganiu i leczeniu raka okrężnicy.

Tymianek był używany od wieków w leczeniu kaszlu i zapalenia oskrzeli. W badaniu przeprowadzonym przez Klinikę Chorób Wewnętrznych i Pneumologii w Niemczech stosowano doustny naturalny środek zawierający tymianek i bluszcz. W grupie osób otrzymujących tę kombinację napady kaszlu zmniejszyły się o 50% – wynik ten osiągnięto dwa dni wcześniej niż w grupie otrzymującej placebo. Ponadto osoby z grupy, które otrzymały tę kombinację, nie doświadczyły żadnych skutków ubocznych przyjmowania leku tymiankowego.

Dalsze badania to potwierdzają i wskazują, że tymianek jest również skuteczny w zapaleniu oskrzeli.

Tymianek jest krewnym innej pospolitej, wszechstronnej rośliny, oregano. Chociaż istnieją pewne wspólne podobieństwa między tymi dwoma, istnieje również kilka różnic.

Tymianek (Tymianek)

  • Zawiera więcej witaminy A i witaminy C w swoim składzie;
  • Zwykle doustnie w przypadku zapalenia oskrzeli, krztuśca, bólu gardła, kolki, zapalenia stawów, niestrawności, bólu żołądka (nieżyt żołądka), biegunki, moczenia nocnego, gazów jelitowych (wzdęcia), infekcji pasożytniczych i chorób skóry;
  • Oregano

  • Stosowany przy chorobach układu oddechowego, takich jak kaszel, astma, zad i zapalenie oskrzeli;
  • Stosowany również w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zgaga i wzdęcia;
  • Leczy skurcze menstruacyjne, reumatoidalne zapalenie stawów, infekcje dróg moczowych (ZUM), bóle głowy i choroby serca.
  • Zawiera tymol i karwakrol, które, jak wykazano, hamują wzrost bakterii;
  • Dawno temu Egipcjanie umiejętnie używali tymianku do balsamowania, ponieważ zawiera on dużą ilość tymolu, który tłumi bakterie i grzyby.

    Już w starożytności tymianek kojarzono z odwagą, męstwem i siłą. Rzymscy żołnierze wymienili gałązki rośliny na znak szacunku. Grecy i Rzymianie spalili wiązki tymianku, aby oczyścić swoje domy i świątynie. Często używali go również w celach leczniczych, dodając go do wody w kąpielisku.

    W europejskim średniowieczu roślina ta została umieszczona pod poduszkami, aby uspokoić człowieka. Umieszczano go również na trumnach podczas pogrzebów, ponieważ wierzono, że zapewnia przejście do następnego życia.

    Tymianek jest również jedną z roślin wykorzystywanych w klasycznym aromatycznym likierze benedyktyńskim, stworzonym po raz pierwszy w XIX-wiecznej Francji.

    Zioło to jest łatwo dostępne zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej przez cały rok. Świeży tymianek jest bardziej aromatyczny, ale mniej wygodny. Jeśli kupisz go świeżo, może wytrzymać w lodówce zaledwie tydzień lub dwa. Suszony tymianek należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu nie dłużej niż sześć miesięcy.

    Jedna łyżeczka suszonych liści odpowiada jednej łyżce posiekanego świeżego tymianku.

    Ta roślina może być spożywana na wiele sposobów. Najczęściej do każdego posiłku dodaje się świeży lub suszony tymianek. Do celów leczniczych można go kupić jako herbatę, nalewkę, suplement lub olejek eteryczny.

    Jeśli chodzi o zastosowanie go w kuchni, suszony lub świeży tymianek można dodawać jako przyprawę do kurczaka, ryb, wołowiny, jagnięciny, warzyw (zwłaszcza fasolki szparagowej, bakłażana, marchwi i cukinii), sera (zwłaszcza koziego), potraw od makaronów, zup, sosów i marynat. Opcje są naprawdę nieograniczone. Jeśli lubisz smak tymianku, możesz go dodać do dowolnej potrawy.

    Tymianek jest uważany za bezpieczny, gdy jest spożywany w normalnych ilościach. Przyjmowany w dużych ilościach w celach leczniczych może być bezpieczny przez krótki czas – jednak przyjmowanie dużych ilości może powodować problemy trawienne.

    Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią lepiej jest spożywać to zioło w normalnych ilościach jako przyprawę, a nie do celów leczniczych. Tymianek nie jest częstym alergenem pokarmowym, ale jeśli jesteś uczulony na oregano lub inne gatunki z rodziny zielnych, możesz być również uczulony na tymianek.

    U kobiet z nowotworami wrażliwymi na hormony , takimi jak rak piersi, rak jajnika, rak macicy, włókniaki macicy lub endometrioza, tymianek może działać jako estrogen w organizmie. Unikaj używania go, jeśli masz jakiekolwiek schorzenie, które może ulec pogorszeniu w wyniku ekspozycji na estrogen.

    Stosowana w dużych ilościach przyprawa może spowolnić krzepnięcie krwi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, jeśli masz jakiekolwiek zaburzenia krzepnięcia krwi i / lub obecnie zażywasz leki rozrzedzające krew. Z tego samego powodu najlepiej nie przyjmować go na dwa tygodnie przed operacją.

    Ostatnie przemyślenia na temat tymianku

    Tymianek to bardzo przydatna roślina, którą można stosować w stanie świeżym i suszonym zarówno jako przyprawa do różnych potraw, jak i jako środek leczniczy i profilaktyczny. Ta roślina jest bogata w różnorodne składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Spożywanie go może nawet zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego!

    Tymianek ma również długą historię stosowania i przynosi korzyści naukowcom. Może być stosowany jako naturalny lek zwalczający bakterie, obniżający ciśnienie krwi, poprawiający układ odpornościowy, poprawiający nastrój, a nawet zwalczający niektóre rodzaje raka.

    Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie korzystania z tej rośliny jest zawsze suszenie tymianku w kuchni, dzięki czemu można go szybko i łatwo dodawać do posiłków. Aby uzyskać jeszcze więcej korzyści i smaku, używaj zawsze świeżego tymianku!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska