W jaki sposób luteina jest dobra dla oczu i jak uzyskać ją z pożywienia? Luteina i zeaksantyna są najważniejszymi karotenoidami dla zachowania naszego wzroku

Luteina to naturalnie występujący pigment należący do grupy pomarańczowych karotenoidów. Substancja ma zdolność pochłaniania promieni ultrafioletowych. Ten naturalny przeciwutleniacz usuwa utleniacze i wolne rodniki z tkanek.

Wystarczająca zawartość tego pierwiastka w organizmie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania oczu i innych narządów. Przydatne właściwości luteiny:

  • Zapobiega zniszczeniu i oderwaniu siatkówki, co często obserwuje się przy krótkowzroczności. Pomarańczowy pigment zapobiega rozwojowi zaćmy i innych chorób oczu, które występują u osób z wiekiem;
  • Substancja ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Stosowany jest w leczeniu miażdżycy, w zapobieganiu udarom i zawałom serca. Usuwa cholesterol z krwi;
  • Luteina ma właściwości przeciwutleniające i pomaga w oczyszczaniu tkanek z wolnych rodników. Powstają podczas procesów zapalnych w organizmie.
  • Żółty pigment przywraca funkcje narządów wzroku dzięki następującym właściwościom:

  • Poprawia ostrość wzroku w ciemności;
  • Przyspiesza proces regeneracji tkanek po operacji oka;
  • Zapobiega przenikaniu promieni UV do siatkówki;
  • Zwiększa poziom percepcji światła słonecznego u pacjentów z zaćmą;
  • Zapobiega związanym z wiekiem zmianom w narządach wzroku.
  • Nie można przecenić korzyści płynących z luteiny dla oczu. Utrzymuje zdrowie narządów wzroku i utrzymuje ostrość widzenia. Substancja zwiększa poziom krążenia krwi w siatkówce i hamuje rozwój zaćmy.

    Aby określić poziom luteiny w organizmie, należy przejść badanie okulistyczne. Klinika Elite Plus zatrudnia czołowych lekarzy w kraju, którzy stosują progresywne metody leczenia i nowoczesny sprzęt.

    Są ważnymi przeciwutleniaczami

    Luteina i zeaksantyna to silne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed niestabilnymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami.

    W nadmiarze wolne rodniki mogą uszkadzać komórki, sprzyjać starzeniu się i prowadzić do progresji chorób, takich jak choroby serca, nowotwory, cukrzyca typu 2 i choroba Alzheimera.

    Luteina i zeaksantyna chronią białka, tłuszcze i DNA organizmu przed stresorami, a nawet mogą pomóc w metabolizowaniu glutationu, innego kluczowego przeciwutleniacza w organizmie.

    Ponadto ich właściwości przeciwutleniające mogą obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, zmniejszając w ten sposób odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach i zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca.

    Luteina i zeaksantyna chronią również oczy przed wolnymi rodnikami.

    Twoje oczy potrzebują dużo tlenu, co z kolei sprzyja produkcji szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Luteina i zeaksantyna redukują wolne rodniki, dzięki czemu nie mogą już uszkadzać komórek oka.

    Wydaje się, że te karotenoidy działają lepiej razem i mogą skutecznie zwalczać wolne rodniki po połączeniu, nawet przy tym samym stężeniu.

    Luteina i zeaksantyna to ważne przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniem. Przede wszystkim pomagają obniżyć poziom wolnych rodników w oczach.

    Chroni twoją skórę

    Dopiero w ostatnich latach odkryto korzystne działanie luteiny i zeaksantyny na zdrowie skóry.

    Ich działanie antyoksydacyjne pozwala im chronić skórę przed promieniami ultrafioletowymi słońca.

    Dwutygodniowe badanie na zwierzętach wykazało, że szczury, które otrzymały pokarm wzbogacony o 0,4% luteiny i zeaksantyny, miały mniej zapalenia skóry wywołanego promieniowaniem UV-B niż te, które otrzymały tylko 0,04% tych karotenoidów.

    Inne badanie przeprowadzone na 46 osobach z łagodną do umiarkowanej suchą skórą wykazało, że osoby, które otrzymały 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny, miały znacznie poprawiony koloryt skóry w porównaniu z grupą kontrolną.

    Ponadto luteina i zeaksantyna mogą chronić komórki skóry przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami wywołanymi promieniowaniem UV-B.

    Suplementy luteiny i zeaksantyny

    Aby zapobiec utracie wzroku lub chorobom oczu, eksperci zalecają przyjmowanie suplementów luteiny i zeaksantyny (leków).

    Zwykle pozyskuje się je z kwiatów nagietka i miesza z woskiem, ale można je również otrzymać syntetycznie.

    Te suplementy są szczególnie popularne wśród osób starszych, które obawiają się pogorszenia stanu zdrowia oczu.

    Niski poziom luteiny i zeaksantyny w oczach wiąże się ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (zwyrodnieniem plamki żółtej) i zaćmą, podczas gdy wyższe poziomy tych karotenoidów we krwi są związane z 57% zmniejszonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.

    Inne osoby mogą również przyjmować witaminy z luteiną i zeaksantyną, ponieważ spożycie karotenoidów w diecie jest często niskie.

    Suplementacja tymi karotenoidami może również poprawić ogólny stan przeciwutleniaczy, co może zapewnić lepszą ochronę przed stresorami.

    Suplementy luteiny i zeaksantyny stały się bardzo popularne wśród lekarzy okulistów, ale mogą również przynosić korzyści osobom z niedoborem tych karotenoidów.

    Jakiej dawki luteiny potrzebuje osoba codziennie

    Organizm sam nie syntetyzuje luteiny. Uzupełnianie jego zapasów następuje poprzez stosowanie produktów spożywczych zawierających tę substancję i kompleksy witaminowe. W przypadku niedożywienia w soczewce i siatkówce zachodzą destrukcyjne procesy. Są przyczyną powstawania chorób okulistycznych.

    W diecie większości ludzi nie ma pokarmów, które mogą w pełni zrekompensować niedobór żółtego pigmentu. Jego dzienne zapotrzebowanie wynosi pięć miligramów. Ponadto osoba powinna codziennie spożywać 1 mg zeaksantyny. Witaminy na oczy uzupełniają niedobór substancji i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania narządów wzroku.

    Luteina jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu, który można uzyskać tylko z pożywienia (podobnie jak niezbędne aminokwasy BCAA). Pigment ten jest wytwarzany przez rośliny w drodze biosyntezy z alfa-karotenu, który jest identyczny z witaminą A (retinol). Luteina lub jej izomer Zeaksantyna (zeaksantyna), dostając się do organizmu człowieka, odkłada się głównie w siatkówce oczu i częściowo we krwi. Do wysokiej jakości przyswajania luteiny w organizmie musi być obecna tuburyna.

    Luteina posiada szereg przydatnych i niezwykle ważnych właściwości:

  • Substancje te są bardzo przydatne dla narządów wzroku, zwłaszcza dla siatkówki. Zapobiega jej niszczeniu i złuszczaniu, co jest bardzo częste przy krótkowzroczności. Ponadto luteina jest odpowiedzialna za czujność i zapobiega niektórym chorobom oczu związanym z wiekiem (takim jak zaćma).
  • Luteina chroni również układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą, pomaga zapobiegać zawałom serca i udarom, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Choroby te często powodują częściową lub całkowitą utratę wzroku. W leczeniu miażdżycy i chorób naczyniowych luteina będzie pełnić rolę pomocniczą, dlatego jako główne lekarstwo należy wybrać koniczynę czerwoną i żeń-szeń.
  • Właściwości przeciwutleniające luteiny wyrażają się w skutecznej walce z wolnymi rodnikami i różnymi procesami zapalnymi w organizmie. Ekstrakt z zielonej herbaty działa również dobrze przeciwko szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Niektórzy badacze powiązali właściwości przeciwutleniające luteiny z leczeniem raka, ale nie zostało to potwierdzone eksperymentalnie. Aby poprawić stan chorych na raka, lepiej jest stosować graviolę lub bzu czarnego.
  • Rola karotenoidów w oczach

  • filtracja szkodliwej części widma światła, aż dotrze do fotoreceptorów;
  • funkcja fotoprotekcji – ograniczająca przepływ promieni niebiesko-fioletowych;
  • ochrona przed wolnymi rodnikami, które tworzą się w bezpośrednim świetle;
  • utrzymanie zdrowych komórek oka i utrzymanie ostrości wzroku.
  • Korzyści z luteiny i zeaksantyny

    Pod wpływem światła, zwłaszcza krótkofalowej części widma, w komórkach fotoreceptorów powstają wolne rodniki tlenowe. Luteina i zeaksantyna są w stanie je neutralizować, zapewniając w ten sposób ochronę oczu jako przeciwutleniacze. Osoby, które otrzymują wystarczającą ilość tych karotenoidów, są mniej narażone na rozwój zmian zwyrodnieniowych siatkówki związanych z wiekiem o 50%. Ochrona antyoksydacyjna jest również ważna dla osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze i skarżą się na łzawienie, ból oczu i obniżoną ostrość wzroku.

    Ponadto intensywna ekspozycja na światło o długości fali 400–500 nm może bezpośrednio uszkodzić siatkówkę i doprowadzić do zmętnienia soczewki, ale luteina i zeaksantyna działają jak filtry optyczne, selektywnie pochłaniając tę ​​część promieniowania świetlnego. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy u osób starszych.
    Preparaty mleczne wzbogacone luteiną stosuje się w żywieniu dzieci w pierwszym roku życia w celu prawidłowego tworzenia się plamki żółtej siatkówki.

    Forma wydania, skład

    Suplementy z luteiną dostępne są w postaci tabletek i kapsułek. Oprócz pigmentu w ich składzie mogą występować inne substancje przydatne dla oczu, a mianowicie:

    Uwaga! Najbardziej skuteczne są kompleksy zawierające zeaksantynę.

    Wpływ luteiny na organizm ludzki

    W środku siatkówki znajduje się plamka zwana plamką. Luteina i jej izomer zeaksantyna to główne pigmenty plamki. Ponadto substancje te znajdują się również w tęczówce, soczewce, ciele rzęskowym i naczyniówce. Substancje te wpływają na ostrość widzenia, filtrują promienie ultrafioletowe, zanim dotrą do fotoreceptorów oka. Zapewnia to klarowność obrazu, który widzimy, umożliwiając dostrzeżenie nawet najmniejszych szczegółów.

    Zeaksantyna jest izomerem luteiny, która jest również niezbędna dla zdrowia naszych oczu. W przeciwieństwie do luteiny, w siatkówce powstaje pewna ilość zeaksantyny. Wszystko jest produkowane z tej samej luteiny. Jednak ta ilość nie wystarcza na dzienne zapotrzebowanie.

    Korzyści z luteiny dla organizmu

    Przede wszystkim luteina jest niezbędna dla zdrowia naszych oczu, ale omówimy to bardziej szczegółowo poniżej. Jednocześnie substancja jest niezbędna dla innych narządów i układów, jest szczególnie przydatna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Niezbędna zawartość luteiny w organizmie wzmacnia naczynia krwionośne, może obniżać poziom cholesterolu, a także zapobiegać wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego.

    Luteina ma właściwości przeciwutleniające, zwalcza wolne rodniki i stany zapalne w organizmie człowieka. Ten kartonoid pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Luteina jest niezbędna dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera, tabletem i innymi gadżetami.

    Stawka luteiny na dzień

    Lyutenina, jak powiedzieliśmy, jest produkowana głównie w roślinach, a co ciekawe, nasz organizm przyswaja aż 80% tej substancji pozyskiwanej z rośliny. Aby uzupełnić dzienne spożycie luteiny, musisz włączyć do swojej diety zielone, czerwone, pomarańczowe warzywa i owoce, świeże lub mrożone. Niektórzy ludzie, z powodu niezbyt wysokiej jakości warzyw i owoców na naszych ladach, lub z powodu chorób oczu, nie mają wystarczającej ilości luteiny z pożywienia. Konieczne jest przyjmowanie leków za pomocą tego środka, a następnie pojawia się pytanie o dawkowanie.

    Dzieci muszą przyjmować luteinę w dawce do 5 mg dziennie. Dzienne zapotrzebowanie na luteinę dla osób o zdrowych oczach wynosi 5-10 mg dziennie. Dla osób z chorobami oczu – powyżej 10 mg, czasem nawet do 20 mg dziennie.

    Dostępnych jest wiele preparatów luteiny, których dzienne zapotrzebowanie jest obliczane zgodnie z potrzebami człowieka. Na przykład Doctor’s Best Lutein zawiera kapsułki zawierające 20 mg substancji – zwiększone spożycie dziennie. Kapsułki suplementu diety Now Foods Lutein, stworzone na bazie wyciągu z nagietka, zawierają 10 mg głównej substancji.

    Ponieważ norma luteiny dla dzieci wynosi do 5 mg dziennie, takich leków nie należy im podawać, lepiej jest preferować preparaty multiwitaminowe zawierające inne substancje przydatne dla oczu dzieci. O tych lekach rozmawialiśmy powyżej: luteina młodsza Kaevit, Blueberry forte z luteiną (można podawać trzylatkom), Vitrum Vision i Alphabet Opticum (można ją podawać od okresu dojrzewania).

    Żywność zawierająca luteinę

    Aby stworzyć zbilansowaną dietę, musisz uwzględnić owoce, warzywa, jajka. Ustalono, że rekordzistami pod względem zawartości luteiny są warzywa i owoce w kolorach ciemnozielonym, czerwonym i pomarańczowym.

    Luteina zawarta w pożywieniu odgrywa ważną rolę w utrzymaniu wzroku. Spożycie takiej żywności ma ogromne znaczenie dla osób starszych i zagrożonych.

    Aby zapobiec rozwojowi dystrofii siatkówki, zaleca się dietę o wysokiej zawartości luteiny w okresie ciąży.

    Następujące produkty pomogą uzupełnić brak pigmentu:

  • zielenie, zielony groszek, liście mniszka lekarskiego (około 14 mg);
  • Przydatne jest również włączenie do diety malin, granatów, pomidorów, buraków, papryki. W tych produktach luteina jest zatrzymywana, nawet jeśli jest stosowana w puszkach. W diecie powinny znaleźć się także inne pokarmy – źródła witamin i minerałów dla ogólnego wzmocnienia organizmu.

    Wskazania do stosowania luteiny

    To błędne przekonanie, że pigułki luteinowe do oczu powinny być przyjmowane tylko przez osoby starsze, aby zapobiec zmianom. Krąg osób potrzebujących wsparcia wizualnego jest znacznie szerszy. Ponadto witaminy do widzenia z luteiną mogą i powinny być okresowo spożywane przez osoby zdrowe. Ale taka pomoc jest szczególnie ważna dla osób, które od dawna pracują przy komputerze, po operacjach okulistycznych, pacjentów z zaburzeniami układu krążenia i krążenia.

    Ryzykiem rozwoju zmian zwyrodnieniowych siatkówki są:

  • pacjenci z historią urazów wzroku;
  • osoby doświadczające stresu w związku z działalnością zawodową;
  • pracownicy, którzy muszą znajdować się w trudnych warunkach;
  • tych, których praca wiąże się z dużym stresem fizycznym.
  • Dla osób noszących soczewki kontaktowe wsparcie witaminowe dla narządu wzroku będzie niezawodną ochroną. Nawet przy braku dolegliwości oczu, dla osób, które przekroczyły granicę wieku w wieku 40 lat, wskazany jest kompleks witamin do oczu z luteiną i zeaksantyną.

    Zaleca się przyjmowanie leków na kursach dwa razy w roku. W niektórych przypadkach konieczne jest prowadzenie kursu przez 1 do 3 miesięcy z przerwami między dawkami od 2 do 4 tygodni.

    TOP-10 źródeł żywności

    Aby uniknąć zgadywania, które pokarmy zawierają luteinę, spójrz na nasz stół. Oto 10 produktów, które zawierają maksimum dobroczynnych pigmentów. Pamiętaj, aby je zjeść, jeśli masz słaby wzrok lub skłonność do chorób układu sercowo-naczyniowego! Ponadto luteina i zeaksantyna są doskonałymi przeciwutleniaczami, które spowalniają starzenie się skóry i całego organizmu.

    Tabela 1 – 10 źródeł pokarmu bogatych w karotenoidy

    Pokarm dla zwierząt bogaty w luteinę to żółtko jaja kurzego. Ale zawiera tylko 0,032 mg na 100 g, więc nie należy go traktować jako produktu do otrzymywania karotenoidów.

    Swoją drogą, czy zauważyłeś, jak wspaniale wyglądają dziewczyny, które regularnie jedzą świeży szpinak i robią z niego koktajle? Sekret tkwi nie tylko w witaminach i pierwiastkach śladowych, w które roślina jest bogata, ale także w luteinie. A jesienią nie zapomnij gotować zup dyniowych i zapiekanek. Smacznie i zdrowo.

    Jakie są najlepsze leki na oczy zawierające luteinę?

  • są odporne na działanie wolnych rodników;
  • chronić przed jasnym światłem (promieniowaniem ultrafioletowym);
  • zatrzymać zmiany związane z wiekiem i rozwój chorób (takich jak jaskra, zaćma).
  • Kompleksy multiwitaminowe zawierają zestaw witamin niezbędnych do utrzymania zdrowia oczu

    Sieci apteczne oferują szeroką gamę leków dla osób o różnych potrzebach i możliwościach finansowych. Należy zauważyć, że najskuteczniejsze środki zaradcze są bardzo popularne.

    Preparaty pod oczy dzielą się na kilka grup:

  • Zawierające karotenoidy. Substancje wnikają do krwiobiegu i docierają do siatkówki, chroniąc ją przed wpływami zewnętrznymi, poprawiając ostrość widzenia i postrzeganie kolorów.
  • Z ekstraktem z jagód. Poprawia metabolizm. Antocyjany – składnik aktywny pozyskiwany z rośliny, pomaga wzmocnić naczynia włosowate i trofizm komórkowy. Preparaty z jagodami chronią przed promieniowaniem monitora, wzmacniają ochronę przed jasnym światłem.
  • Z luteiną. Dzięki substancji aktywnej witaminy te hamują powstawanie wolnych rodników, poprawiają ostrość wzroku i zapobiegają zmianom strukturalnym siatkówki, aktywnie zwalczają objawy związane z wiekiem.
  • Połączone fundusze. Zawierają jednocześnie kilka przydatnych elementów. Mają zbawienny wpływ na cały organizm. Ze względu na złożony skład często wywołują reakcje alergiczne.
  • Wśród producentów skutecznych produktów wiodą firmy farmaceutyczne z Niemiec, Szwajcarii i Włoch.

    Luteina i zeaksantyna oczna pozyskiwane są z roślin Tagetes erecta – tagetis znanych jako nagietki, nasturcja, nagietki i algi. Za standard jakości uznawane są produkty farmaceutyczne, w których zawartość substancji czynnej luteiny wynosi co najmniej 5%.

    Większość leków nie jest zalecana do stosowania w czasie ciąży i laktacji. Zasada ta jest podyktowana tym, że nie prowadzono badań w tym segmencie. Aby nadrobić niedobór pigmentu oczu w okresie ciąży i laktacji, musisz wybrać zbilansowaną dietę, aby chronić oczy.

    Pokarmy zawierające luteinę i zeaksantynę

    Nie wszystkie źródła karotenoidów w żywności zostały uwzględnione w powyższej tabeli. Dla wygody podzieliliśmy je na 3 duże kategorie kolorystyczne.

    Ciemnozielone warzywa i owoce

    To właśnie te rośliny są uważane za mistrzów pod względem ilości luteiny i zeaksantyny. Im więcej pigmentu, tym bogatszy kolor i wyraźniejsze dobroczynne właściwości karotenoidów. Aby uniknąć braku luteiny, jedz jarmuż, szpinak, brokuły i groszek.

    Na osobnej liście umieściliśmy inne ciemnozielone pokarmy zawierające luteinę.

    Tabela 2 – Zawartość luteiny w zielonych warzywach i owocach

    Na liście jest tylko jeden owoc, ale nie należy go też przecenić. Jesienią kiwi dostarczy nie tylko luteinę, ale także witaminę C, pomagając uchronić się przed przeziębieniami. A latem, kiedy sprzedaje się wiele niedrogich warzyw i ziół, częściej przygotowuj sałatki. Do każdego posiłku dodaj szpinak, bazylię, szczypiorek, natkę pietruszki i kolendrę. Twoje oczy i całe ciało powie „dziękuję”!

    Czerwone warzywa i owoce

    Zawierają również dużo przydatnego pigmentu. Lista pokarmów bogatych w luteinę obejmuje wszystkie czerwone jagody, winogrona, pomidory, jabłka. Im więcej roślin z czerwonymi owocami w diecie, tym mniejsze zapotrzebowanie na lutealne suplementy diety.

    Tabela 3 – Zawartość luteiny w czerwonych warzywach i owocach

    Ostra papryka zawiera więcej luteiny i zeaksantyny dla oczu niż ich słodki odpowiednik. Jeść pikantne chili potrawy okresowo, jeśli twój żołądek i jelita są zdrowe.

    Jagody zawierają znacznie mniej luteiny (wyjątkiem są owoce dzikiej róży), ale są niskokaloryczne i nie szkodzą sylwetce, dlatego jedz więcej porzeczek, wiśni, malin i wiśni w ciągu sezonu. Letnia sałatka z pomidorów z ziołami jest idealna do uzupełnienia niedoboru karotenoidów.

    Pomarańczowe warzywa i owoce

    Pomarańczowe pokarmy są również bogate w luteinę dla oczu. Są tylko nieznacznie gorsze pod względem ilości luteiny od ciemnozielonych warzyw. Pamiętaj, aby jeść owoce cytrusowe, dynię, marchewkę: są uważane za jedne z najlepszych źródeł karotenoidów.

    Tabela 4 – Zawartość luteiny w pomarańczowych warzywach i owocach

    Dynia to prawdziwy mistrz, zaleca się spożywanie jej jak najczęściej. Jesień to wspaniały czas, kiedy dynie dojrzewają i wchłaniają maksimum składników odżywczych. Nie odmawiaj sobie przyjemności i zrób pyszną zupę przecierową. Okazuje się, że jest szczególnie smaczny z dyni.

    Świeża marchew nie zawiera dużo luteiny dla oczu, ale istnieje prosty sposób na zwiększenie poziomu karotenoidów. Aby to zrobić, warzywo należy ugotować i należy je zjeść nie natychmiast po ugotowaniu, ale po kilku godzinach. W tym czasie w marchwi pojawią się jeszcze bardziej przydatne związki, które będą lepiej przyswajalne.

    Czy można robić tylko jedzenie

    Tak, możesz. Ale ta opcja jest odpowiednia tylko dla tych, którzy regularnie jedzą warzywa i owoce. Aby uzupełnić codzienne zapotrzebowanie na karotenoidy dla zdrowia oczu, wystarczy wypić szklankę świeżego soku ze szpinakiem, ale nie każdy uwielbia takie jedzenie. A zimą warzywa i owoce nie są dobrej jakości, aby zachować wszystkie substancje przydatne dla oczu.

    Latem zalecamy spożywanie jak największej ilości pokarmu roślinnego. A zimą, gdy organizm potrzebuje dodatkowych źródeł luteiny i innych składników odżywczych, zacznij przyjmować suplementy. Może to być monopreparat z karotenoidami lub kompleks witaminowo-mineralny.

    Kompleks witaminowo-mineralny Vitalux Plus zawiera cały zestaw niezbędnych elementów do produkcji pigmentu oka

    Suplement diety Vitalux Plus należy do kategorii multiwitamin z luteiną. Preparat zawiera witaminy E, C, z grupy B, cynk, omega-3, zeaksantynę.

    Produkt jest produkowany w kapsułkach i tabletkach powlekanych. Używany jako dodatkowe źródło karotenoidów.

    Okuwaite Lutein Forte

    Ocuwaite jest uważany za jeden z najlepszych suplementów diety w swojej grupie ze względu na zbilansowany skład

    Należy do kategorii multiwitaminowych suplementów diety na oczy. Zbilansowany kompleks składników odżywczych wspomaga zdrowie nie tylko siatkówki oka, ale także całego organizmu. Tokoferol zawarty w Ocuwaite dezaktywuje wolne rodniki, selen je neutralizuje, cynk zapewnia ochronę przed jasnym światłem i promieniowaniem ultrafioletowym.

    Narzędzie polecane jest osobom z chorobami oczu, palaczom w celu ochrony aparatu wzroku przed negatywnym działaniem nikotyny oraz osobom powyżej 45. roku życia.

    Blueberry Forte z luteiną

    Blueberry Forte firmy farmaceutycznej Evalar to dobry wybór do wspomagania aparatu wzroku w przystępnej cenie.

    Witaminy dla zdrowia oczu z luteiną i jagodami wykazują wysoki poziom skuteczności. Lek jest suplementem diety. Antocyjany zawarte w jagodach pobudzają syntezę i odnowę rodopsyny, wizualnego barwnika.

    Blueberry Forte with Lutein nie jest zalecana w okresie ciąży i laktacji.

    Kompleks luteiny do oczu

    Kompleks polecany jest w profilaktyce wad wzroku dla osób zagrożonych

    Kompleksowy preparat stosowany jest jako dodatkowe źródło luteiny. Jest produkowany w tabletkach, które zawierają witaminy A, C, E oraz mikroelementy niezbędne do widzenia.

    Biologicznie aktywny suplement diety zaleca się stosować w takich przypadkach:

  • praca przy komputerze i pod wpływem jasnego światła;
  • długotrwała jazda nocą;
  • zamieszkanie na obszarach niekorzystnych ekologicznie.
  • Preparatu na oczy nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym.

    SuperOptik – lek o dużej zawartości luteiny

    Suplement diety SuperOptik dostępny jest w kapsułkach, którego głównym zadaniem jest ochrona siatkówki oka i ciała szklistego przed uszkodzeniami. Lek jest skuteczny w przypadku zmęczenia oczu, zwiększonego stresu. Poprawia ostrość wzroku, zdolności adaptacyjne w ciemności, zapewnia ochronę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

    Poza głównymi wskazaniami SuperOptics polecany jest osobom palącym i często przebywającym w zadymionych pomieszczeniach, kierowcom pojazdów mechanicznych oraz osobom powyżej 40 roku życia.

    Preparat zawiera cały kompleks witamin i aktywnych mikroelementów chroniących oczy, kwasy tłuszczowe omega-3.

    Jedna kapsułka leku Doppelherz do oczu zawiera 3 mg luteiny

    Dobre witaminy na oczy z luteiną spełniają międzynarodowe standardy jakości. Specjalny kompleks poprawia postrzeganie kolorów, pomaga chronić oczy przed jasnym światłem, jest skutecznym środkiem profilaktycznym w przypadku zaćmy, dystrofii siatkówki, krótkowzroczności.

    Zalecany dla pacjentów z cukrzycą w celu zapobiegania retinopanii.

    Dostępny w kapsułkach. W składzie znajdują się: luteina, zeaksantyna, cynk, witaminy A, E, C. Wykazuje wysokie właściwości antyoksydacyjne.

    Dodatkowe źródła luteiny i zeaksantyny

    Popyt tworzy podaż. Obecność na rynku leków i suplementów diety z luteiną nikogo nie dziwi. Producenci walczą o uwagę klientów, stale ulepszając swoje produkty. Wyboru łatwiej będzie dokonać po przestudiowaniu tabeli najpopularniejszych suplementów.

    Suplement diety bez glutenu, soi i GMO. W słoiku znajduje się 120 kapsułek. Polecany do poprawy wzroku oraz w celach profilaktycznych.Składniki odżywcze wchodzące w skład kompozycji wnikają w tkanki oczu, nasycając je. Opakowanie zawiera 30 kapsułek. Dodatkowe składniki: omega-3, kwasy tłuszczowe, miedź, cynk, witaminy E, C. Lek o wzmocnionej formule. 30 cylindrycznych kapsułek w jednym opakowaniu. Jest przepisywany do kompleksowego leczenia jaskry, zaćmy, AMD. Zawiera kompleks witamin: A, C, E. Skład zawiera mikroelementy: chrom, cynk, selen, miedź Kapsułki. Ilość w opakowaniu – 30 sztuk. Uzupełnia zapasy naturalnych karotenoidów, zapobiega degeneracji siatkówki na poziomie komórkowym. Dodatkowo – witamina E. BAD poprawiająca funkcjonowanie strefy plamkowej. Opakowanie zawiera 60 kapsułek. Zwiększa procent wzroku Suplement diety. Słoik zawiera 60 kapsułek. Służy do kumulacji działania naturalnych filtrów barwnych Suplement diety. 60 kapsułek w słoiku. Zaprojektowany, aby poprawić wrażliwość na kontrast, ostrość widzenia i odporność na agresywne promienie. Likwiduje dyskomfort wzrokowy Witaminy (w składzie – C, E) i suplementy mineralne dla oczu. Kapsułki do żucia. Ilość w jednym słoiku to 30 sztuk. Aby zachować zdrowie aparatu wzrokowego.

    Powyższa lista leków jest daleka od zakończenia. Możesz poprosić optometrystę o poradę dotyczącą właściwych substancji do oczu.

    Pamiętaj, że tylko luteina i zeaksantyna, spośród setek innych naturalnych pigmentów, mogą gromadzić się w tkankach oczu. Głównym wskaźnikiem przy wyborze suplementu diety jest jednoczesna obecność obu karotenoidów.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska