Valerian officinalis – zastosowanie w medycynie tradycyjnej

Valerian officinalis - zastosowanie w medycynie tradycyjnej

 

Valerian officinalis jest dobrze znaną rośliną, której wielu używa jako środka uspokajającego, ale w rzeczywistości ma bardziej obszerną listę korzyści. Naukowcy ustalili bogaty skład chemiczny, a lekarze potwierdzają wiele właściwości leczniczych.

Waleriana – kompozycja

Najbardziej użyteczną częścią rośliny są korzenie, które zawierają do 2-3,5% olejku eterycznego o charakterystycznym aromacie. Zioło kozłka lekarskiego zawiera borneol, przydatne kwasy organiczne, pinen, terpineol i garbniki. W roślinie tej znajdują się alkaloidy, cukry i żywice, a także kwas askorbinowy i minerały: wapń, fosfor, żelazo, mangan, cynk i miedź.

Stosowanie waleriany

Ze względu na obecność różnych substancji, roślina ma wiele właściwości ważnych dla organizmu. Jeśli jesteś zainteresowany korzyściami płynącymi z waleriany, rozważ następujące fakty:

  • Ma działanie uspokajające, dzięki czemu może być stosowany przy różnych schorzeniach. Jest przydatny przy bezsenności, histerii, konwulsjach i innych problemach.
  • Ziele kozłka lekarskiego pomaga normalizować proces trawienia. Roślina łagodzi skurcze i poprawia perystaltykę jelit. Jest skuteczny w przewlekłych zaparciach i częstym bólu.
  • Przydatne jest przyjmowanie rośliny przez kobiety w okresie menopauzy, podczas której występują wahania nastroju, drażliwość, uderzenia gorąca i inne problemy.

Waleriana na bóle głowy

Większość bólów głowy jest spowodowana skurczami. Aby zmniejszyć pojawienie się dyskomfortu, warto wypić napar z waleriany, który od wielu lat jest skuteczny w leczeniu migreny i silnych bólów głowy. Ziele waleriany działa bardzo kojąco i łagodzi skurcze, co w krótkim czasie łagodzi dyskomfort. Ważne jest, aby nie nadużywać tego leku.

  • Korzenie kozłka lekarskiego – 1 łyżka. łyżka;
  • woda – 1 łyżka.
  • Wlać zmiażdżone surowce roślinne wodą o temperaturze pokojowej, którą należy wstępnie zagotować.
  • Pozostaw wszystko do zaparzenia na 12 godzin, po czym odcedź i pij trzy razy dziennie przed posiłkami, 1 łyżka. łyżka.

Waleriana na stres

Aromatyczna roślina zawiera substancje, które delikatnie zmniejszają nadmierną aktywność układu nerwowego, łagodzą skurcze oraz działają uspokajająco, łagodząc reakcję na bodźce zewnętrzne. Waleriana z nerwów jest przydatna, ponieważ zmniejsza proces pobudzenia w korze mózgowej. Przy częstym stresie, niepokoju i bezsenności zaleca się zażywanie leczniczych kąpieli. Dodaj 5-6 garści rozgniecionych korzeni do litra wody i gotuj przez 15-20 minut, następnie odcedź i wlej do ciepłej kąpieli. Czas trwania procedury wynosi 10 minut.

Waleriana na epilepsję

Jeśli taka choroba zostanie stwierdzona u osoby, okresowo można zaobserwować napady drgawkowe i zaburzenia świadomości. Często padaczce towarzyszy ogólne złe samopoczucie, ból głowy, nerwowość i zły nastrój. Dowiedziawszy się, co leczy waleriana, warto zauważyć, że roślina ta jest skuteczna w terapii epilepsji oraz jako profilaktyka tej choroby.

  • waleriana lekarska;
  • wódka.
  • Weź szklany pojemnik i napełnij jedną piątą posiekanymi korzeniami. Napełnij po brzegi wysokiej jakości wódką i umieść w szafce z dala od światła słonecznego. Czas trwania infuzji – dziewięć dni.
  • Po określonym czasie odcedź nalewkę i ściśnij korzenie. Przecedź płyn przez kilka warstw gazy.
  • Konieczne jest przyjmowanie lekarstwa z kozłka lekarskiego 30 kropli dziennie na pół godziny przed posiłkiem trzy razy dziennie.

Waleriana na tachykardię

W przypadku tego typu arytmii częstość akcji serca wzrasta. Mechanizm działania kozłka lekarskiego polega na normalizacji pracy serca i jego działaniu uspokajającym. Wielu nie wie, że aromat rośliny ma działanie lecznicze, a do leczenia zaleca się wdychanie nalewki alkoholowej z waleriany przed pójściem spać, której przepis przedstawiono powyżej. Konieczne jest zwilżenie w nim szmatki lub drewnianego korka. Wykonuj powolne, płytkie oddechy, których liczbę określa Twoje samopoczucie.

waleriana na ciśnienie

Waleriana na presję

Naukowcy udowodnili, że roślina nie ma bezpośredniego wpływu na ciśnienie krwi. Działanie waleriany, czyli działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy i nieznaczne rozszerzenie naczyń wieńcowych, ma na celu nieznaczne obniżenie ciśnienia krwi. Należy pamiętać, że w przypadku awaryjnego obniżenia wskaźników środki zawierające waleriana nie są odpowiednie, a wynik będzie zauważalny dopiero po regularnym i długotrwałym stosowaniu. Aromat skoncentrowanej nalewki najlepiej wdychać przez 1,5 minuty. każdym nozdrzu. W przypadku nadciśnienia tętniczego można go stosować tylko w złożonej terapii.

Waleriana na zapalenie trzustki

W obecności stanu zapalnego wiele osób często odczuwa nerwowość i niepokój. Możesz szybko poradzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami za pomocą przepisów ludowych z tą rośliną. Ponadto zastosowanie waleriany na zapalenie trzustki polega na jej zdolności do skutecznego zwalczania skurczów i normalizacji funkcji układu pokarmowego. Przygotowany na jego bazie napar wzmaga wydzielanie enzymów i ma łagodne działanie żółciopędne.

  • suche korzenie waleriany – 2,5 łyżki. łyżki;
  • wrząca woda – 1 łyżka.
  • Wlej roślinę do szklanego lub emaliowanego pojemnika i zalej gorącą wodą.
  • Gotować 15 min. pod pokrywką w łaźni wodnej, a następnie pozostaw na kolejne 45 minut.
  • Pozostaje dowiedzieć się, jak wziąć waleriana na zapalenie trzustki, więc użyj przefiltrowanej infuzji pół godziny przed śniadaniem, obiadem i kolacją, dwie duże łyżki.

Waleriana na zapalenie żołądka

Przy zaostrzeniu zapalenia błony śluzowej żołądka osoba odczuwa silny dyskomfort, który wpływa na jakość snu i stan emocjonalny. W takim przypadku kuracja kozłkiem lekarskim jest uzasadniona, ponadto roślina działa przeciwskurczowo i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie żołądka. Najlepszy efekt można osiągnąć, stosując zbiór przydatnych ziół, które wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

  • korzeń kozłka lekarskiego i veronica – po 100 g;
  • ziele dziurawca i posiekana dzika róża – po 40 g;
  • tymianek i serdecznik – po 20 g;
  • wrząca woda – 1 łyżka.
  • Wymieszaj wszystkie składniki i weź tylko 1 łyżkę. łyżka zbierająca. Zalej zioła gorącą wodą i pozostaw pod pokrywką do całkowitego ostygnięcia.
  • Musisz wziąć 100 ml w ciągu 20 minut. przed posiłkami 3-4 razy dziennie. Czas trwania kuracji trwa sześć miesięcy, po czym następuje obowiązkowa przerwa.

Waleriana na ataki paniki

Atak paniki może wystąpić w dowolnym momencie i u każdej osoby, zwłaszcza biorąc pod uwagę napięty i stresujący rytm współczesnego życia. Wraz z nim obserwuje się przyspieszone bicie serca, pojawia się „zimny pot”, odczuwany jest ból brzucha i brak powietrza. W takich sytuacjach przydatne są informacje, jak pić nalewkę z kozłka lekarskiego, aby się uspokoić i poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami.

  • korzeń waleriany – 1 łyżka. łyżka;
  • wrząca woda – 0,5 litra.
  • Zalej roślinę wodą i gotuj na średnim ogniu przez 10-15 minut.
  • Trzymaj pod przykryciem, aż całkowicie ostygnie. Lek należy przyjmować 1 łyżeczkę trzy razy dziennie.
  • Waleriana pomaga w nerwicach, jeśli gotowy napar stosuje się do relaksujących kąpieli. Wlej wskazaną objętość nalewki do ciepłej kąpieli. Weź to przez 15-20 minut. codziennie przed snem.

Skutki uboczne waleriany

U niektórych osób przyjmowanie środków ludowych może wywołać rozwój następujących działań niepożądanych: zawroty głowy, drażliwość nerwowa, problemy żołądkowe, nudności i spadek temperatury ciała. Warto zauważyć, że substancje wchodzące w skład waleriany mają tendencję do kumulowania się w organizmie, więc możliwe są skutki uboczne waleriany, takie jak bezsenność i nadmierna pobudliwość.

Ważne jest, aby nie przekraczać dozwolonej dawki wybranego środka, ponieważ konsekwencje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, na przykład wzrasta bicie serca, zwiększa się senność, ból głowy, nudności i ból brzucha. Ponadto możliwa jest utrata ostrości wzroku i słuchu. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast wywołać wymioty, przepłukać i przyjąć sorbent.

zastosowanie waleriany

Waleriana – przeciwwskazania

Nawet biorąc pod uwagę wiele przydatnych właściwości, nie zapominaj, że w przypadku wielu chorób i problemów zdrowotnych roślina może zostać zabroniona do użytku.

  • Przeciwwskazania waleriany dotyczą osób, które mają indywidualną nietolerancję na składniki rośliny. W większości przypadków objawia się to w postaci wysypek, zaczerwienień, nudności i innych dolegliwości.
  • Nie zaleca się stosowania środków ludowej dla kobiet w pozycji, z ciągłą sennością i przewlekłymi chorobami wątroby.
  • Czasami u osób z nadciśnieniem przyjmowanie rośliny leczniczej powoduje nadmierną pobudliwość i problemy ze snem.
  • Nie zapominaj, że kozłek lekarski zwiększa krzepliwość krwi, co jest niebezpieczne dla osób starszych, ponieważ zwiększa się ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu i zawału serca.
  • Niebezpieczne jest stosowanie przepisów ludowych na przewlekłe zapalenie jelit i kłębuszkowe zapalenie nerek.

Rumianek lekarski znajduje się na liście przydatnych roślin, które są stosowane w medycynie tradycyjnej do leczenia wielu chorób. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo go używać, aby przynosił organizmowi same korzyści.

Roślina barszczu jest wyjątkowa, która może przynieść człowiekowi zarówno korzyści, jak i znaczną szkodę. Ze względu na bogaty skład chemiczny ma szeroką listę użytecznych właściwości, dlatego jest stosowany w recepturach medycyny tradycyjnej.

Hyzop lekarski sprawdził się w leczeniu różnych chorób. Służy do sporządzania wywarów i naparów łagodzących nieprzyjemne objawy i wspomagających powrót do zdrowia.

Veronica officinalis ma uniwersalne zastosowanie. Farmakologia nie rozpoznaje jego właściwości leczniczych, ale jego popularność w medycynie tradycyjnej tylko rośnie, dzięki unikalnemu składowi i możliwości leczenia nawet ciężko chorych pacjentów.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska