Mushroom Maitake (Griffin curly) – zastosowanie w medycynie

We współczesnym świecie maitake jest stosowany w kompleksowym leczeniu różnych typów nowotworów i łagodzi niektóre skutki uboczne chemioterapii. Grifola curly jest również stosowana w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia, w leczeniu zapalenia wątroby, kataru siennego, cukrzycy, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu oraz w redukcji i kontroli masy ciała. Grzyb ten jest również stosowany w leczeniu zespołu policystycznych jajników, który powoduje niepłodność.

Grzyb maitake zawiera substancje chemiczne, które mogą pomóc zwalczać nowotwory i stymulować układ odpornościowy. Eksperymenty na szczurach wykazały, że korzystne właściwości kędzierzawych gryfów mogą obniżać ciśnienie krwi i „zły” cholesterol, obniżać poziom cukru we krwi i zmniejszać masę ciała.

Cukrzyca. Badania pokazują, że przyjmowanie polisacharydów maitake może obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Zespół policystycznych jajników (PCOS). Badania pokazują, że suplementacja unikalną glikoproteiną pochodzącą z grzyba maitake (frakcja SX) może poprawić owulację u kobiet, które nie miesiączkują z powodu PCOS. Ten grzyb w zespole policystycznych jajników nie może oczywiście konkurować z klomifenem, ale kombinacja leków opartych na maitake i klomifenie wzmacnia wzajemnie wpływ na stymulację owulacji.

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). Przeczytaj także o objawach i powikłaniach nadciśnienia.

Jako wsparcie dla chemioterapii (przeczytaj o tym, ile osób umiera z powodu chemioterapii, a nie raka).

Do chwili obecnej korzyści płynące ze stosowania grzyba maitake nie są w pełni zrozumiałe i nadal nie ma wystarczających dowodów, aby z całą pewnością stwierdzić działanie terapeutyczne powyższych chorób.

Grzyb Maitake – skutki uboczne i środki ostrożności

Ogólnie preparaty z grzybów maitake są bezpieczne dla większości ludzi, ale mogą również powodować skutki uboczne.

Ciąża i karmienie piersią . W związku z brakiem rzetelnych informacji o bezpieczeństwie przyjmowania grzyba maitake w okresie ciąży czy karmienia piersią, warto przez pewien czas powstrzymać się od jego stosowania.

Cukrzyca . Przyjmowanie leków na bazie grzyba maitake może obniżyć poziom cukru we krwi, co może być niebezpieczne w przypadku hipoglikemii.

Niskie ciśnienie krwi . Grzyb maitake może powodować spadek ciśnienia krwi. W związku z tym jest przeciwwskazany u osób z niskim ciśnieniem krwi.

Chirurgia . Ze względu na spożywanie grzyba maitake podczas i po operacji kontrolowanie poziomu cukru we krwi może być trudne. Dlatego należy zaprzestać przyjmowania leków na bazie tych grzybów i spożywać je co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Interakcja grzybów maitake z innymi lekami

Leki przeciwcukrzycowe (leki hipoglikemiczne) oddziałują z grzybem maitake. Grzyb ten i preparaty na nim oparte mogą obniżać poziom cukru we krwi, dlatego jednoczesne podawanie leków obniżających poziom cukru z grzybem maitake może znacznie obniżyć poziom cukru, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przy jednoczesnym podawaniu grzybów i leków przeciwcukrzycowych należy monitorować poziom cukru we krwi i ewentualnie zmniejszać dawki tych leków.

Dawkowanie grzyba maitake zależy od kilku czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i obecność pewnych chorób. Pamiętaj, że produkty naturalne nie zawsze są bezpieczne, a dawki mogą być również ważne. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu iw żadnym wypadku nie przekraczaj wskazanych dawek. Przed użyciem wskazane jest zasięgnięcie porady lekarza.

– Pieczarka brazylijska – właściwości i zastosowanie


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska