Pokarmy błonnikowe na zaparcia: podstawy, lista

Błonnik pokarmowy (błonnik) jest niestrawnym składnikiem pokarmów roślinnych, który może pomóc złagodzić zaparcia na wiele sposobów. Jednym z rodzajów błonnika jest rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który wchłania wodę i zamienia się w rodzaj żelu w przewodzie pokarmowym, gdy jest spuchnięty, co pomaga zmiękczyć stolec i uczynić go bardziej elastycznym w ruchu. Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy sprawia, że ​​stolec jest luźniejszy i bardziej obszerny, ułatwiając w ten sposób wypróżnienia i zapobiegając zaparciom.

Instytut Medycyny zauważa, że ​​mężczyźni muszą spożywać od 31 do 38 gramów błonnika dziennie, podczas gdy kobiety potrzebują od 20 do 25 gramów błonnika dziennie. Zwiększając spożycie pokarmów bogatych w błonnik, należy również zwiększyć spożycie wody, aby zapobiec wysychaniu błonnika w przewodzie pokarmowym.

Śliwki są bogate w błonnik pokarmowy i łagodzą zaparcia. Spożywanie zaledwie 6 suszonych śliwek w diecie dostarcza organizmowi 4 gramy błonnika. Według badań opublikowanych w kwietniu 2011 r. W czasopiśmie Alimentary Pharmacology and Therapeutics , osoby, które codziennie spożywały suszone śliwki, doświadczały więcej wypróżnień na tydzień niż grupa kontrolna, która nie stosowała produktu. Zauważono również, że osoby, które jedły suszone śliwki, miały bardziej miękki stolec, a wypróżnienia były znacznie łatwiejsze (przy mniejszym wysiłku). Przeczytaj więcej o stosowaniu suszonych owoców na zaparcia tutaj – Suszone owoce: rodzynki, suszone śliwki, suszone morele i figi na zaparcia.

Większość owoców i warzyw jest dobrym źródłem błonnika, który może poprawić wypróżnianie i regularność. Te pokarmy zawierają wysoki procent wody, co również pomaga złagodzić zaparcia. Jeżyny i maliny są bardzo bogate w błonnik pokarmowy, dostarczając około 6 gramów błonnika na 100 gramów świeżej żywności. Jabłka, morele, banany, wiśnie, jagody, pomarańcze, mango, brzoskwinie, gruszki i truskawki dostarczają od 3 do 5 gramów błonnika na 100 gramów. Warzywa takie jak ziemniaki, brokuły, marchew, brukselka, kapusta, szpinak, kalafior i pomidory są również bogate w błonnik.

Pełne ziarna pomagają zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na błonnik, pomagając złagodzić objawy zaparć. Dieta na zaparcia powinna obejmować posiłki z nieprzetworzonych produktów pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż, komosa ryżowa, kasza gryczana, jęczmień, pszenica, owies i proso. Minimalnie przetworzone produkty pełnoziarniste, takie jak makaron lub wypieki z mąki pełnoziarnistej, są również dobrym wyborem. Unikaj spożywania żywności i potraw z rafinowanych zbóż, takich jak biały ryż, biały chleb, makaron i rafinowane wypieki z mąki, ponieważ nie zawierają błonnika. Jedna porcja 100 gramów pełnego ziarna zwykle dostarcza 3 do 6 gramów błonnika.

Ostatnią grupą produktów bogatych w błonnik są rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Posiłek na zaparcia powinien zawierać niektóre z następujących pokarmów: Rośliny strączkowe, takie jak fasola czerwona, fasola pinto, soczewica, ciecierzyca, fasola, soja i czarna fasola, zawierają od 10 do 16 gramów błonnika na 100 gramów porcji. Orzechy, takie jak migdały, orzechy laskowe, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, pekan i pistacje zawierają ponad 10 gramów błonnika na 100 gramów produktu. Siemię lniane, nasiona chia, nasiona sezamu i nasiona słonecznika również pomagają zwiększyć spożycie błonnika, ponieważ zawierają ponad 9 gramów błonnika na każde 100 gramów pożywienia.

Błonnik na zaparcia to skuteczne rozwiązanie, które może zarówno wyeliminować, jak i zapobiec temu nieprzyjemnemu schorzeniu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska