Melissa officinalis – zastosowanie i korzyści

Wspomniano nawet o stosowaniu melisy w leczeniu łysienia. Jako roślina lecznicza melisa jest tradycyjnie stosowana przy zapaleniu oskrzeli, bólu ucha, gorączce, wzdęciach, bólach głowy, nadciśnieniu, grypie, zaburzeniach nerwowych, obniżonym nastroju, przyspieszonym biciu serca, bólach zębów i nudnościach. Mówi się, że herbata z melisy łagodzi skurcze menstruacyjne i pomaga złagodzić PMS.

To dobroczynne zioło jest używane do łagodzenia pobudzenia nerwowego, problemów ze snem, funkcjonalnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, skurczów menstruacyjnych i skurczów dróg moczowych.

Uważa się, że olejek eteryczny z melisy zawiera substancje chemiczne rozluźniające mięśnie, zwłaszcza pęcherza, żołądka i macicy, łagodząc w ten sposób skurcze, wzdęcia i nudności.

Melissa officinalis polecana jest do stosowania doustnego jako doskonały środek łagodzący napięcie, drażliwość, niepokój, przy objawowym leczeniu układu pokarmowego (np. Drobne skurcze); zewnętrznie stosowany jest w leczeniu opryszczki na ustach.

Ostatnie badania wskazują, że melisa ma działanie uspokajające i uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy myszy laboratoryjnych.

Stosowanie melisy może regulować aktywność niektórych hormonów tarczycy w organizmie. Z tego powodu był w przeszłości stosowany w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa w celu korygowania chorób autoimmunologicznych, w których tarczyca wytwarza nadmiar hormonów. Chociaż badania laboratoryjne na zwierzętach wykazały, że melisa może pomóc zmniejszyć rozmiar tarczycy, nie można powiedzieć, jak prawdziwe jest to stwierdzenie w przypadku ludzi. Melissa officinalis z preparatami ziołowymi (w skład której tradycyjnie wchodzą również mięta pieprzowa, chmiel, kwiaty lawendy, adonis, szałwia, jemioła, waleriana) to dobry środek na nadczynność tarczycy.

Zdolność melisy do regulacji pracy tarczycy, a także jej właściwości przeciwwirusowe sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia. Przeczytaj także o naturalnych środkach na tarczycę.

Zwiększenie sprawności umysłowej i łagodzenie stresu

Melisa jest szeroko stosowana w leczeniu bezsenności i łagodzeniu niepokoju. Zmniejszenie niepokoju i stres mogą pomóc Ci się zrelaksować i zasnąć.

Jednocześnie melisa może pomóc znacznie zwiększyć koncentrację i uwagę, poprawić sprawność umysłową. Należy zaznaczyć, że badanie wpływu melisy na zwiększenie koncentracji i uwagi, przeprowadzone przez specjalistów wśród studentów podczas sesji, dało bardzo dobre wyniki. Uczniowie, którzy brali melisę, przez sześć godzin po spożyciu wykazywali lepsze niż zwykle wyniki. Byli też spokojniejsi i bardziej skupieni w swoich badaniach.

Badania wykazały, że melisa zawiera polifenole, które hamują działanie różnych wirusów, w tym. wirus opryszczki pospolitej, który powoduje takie nieprzyjemne objawy, jak półpasiec, opryszczka na ustach i inne. Badania nad melisą w leczeniu tych objawów wykazały znaczne skrócenie czasu trwania i nasilenie opryszczki. Zanotowano również spadek liczby nawrotów.

Maści zawierające wyciąg z melisy nakładane na wysypki na ustach lub owrzodzenia na genitaliach wywołane wirusem opryszczki pospolitej znacznie skróciły czas gojenia. Nakładanie melisy bezpośrednio na zakażony obszar łagodzi objawy, takie jak swędzenie i zaczerwienienie. Wynika to z zawartości w melisie kwasów kawowego i rozmarynowego, które mają właściwości przeciwwirusowe.

Ziele melisy sprawdziło się w leczeniu bezsenności, łagodzeniu stresu i napięcia. Melisa, zwłaszcza w połączeniu z kozłkiem lekarskim, może nawet zastąpić specjalne apteczne środki uspokajające zaprojektowane w celu złagodzenia stresu i bezsenności. Stosowanie melisy w połączeniu z kozłkiem lekarskim wykazało wysoką skuteczność jako środek uspokajający, pacjenci znacznie poprawili sen, zniknął niepokój i niepokój, zmniejszył się poziom stresu.

Jak wiadomo, melisa zawiera dużą ilość olejków eterycznych (lotnych), w tym cytronelalu, o którym wiadomo, że ma właściwości uspokajające. Badanie wpływu melisy na zwierzęta i ludzi wykazało wyraźne działanie uspokajające. Co ciekawe, wykazano, że melisa zwiększa koncentrację i pamięć u pacjentów z chorobą Alzheimera. Uważa się, że przeciwutleniacze zawarte w melisie są w stanie chronić komórki nerwowe przed destrukcyjnym procesem utleniania, zapobiegając ich degeneracji, a tym samym hamując postęp choroby.

Nieoczekiwany pozytywny efekt stosowania melisy stwierdzono u pacjentów z otępieniem (otępieniem postępującym). Demencja objawia się takimi objawami, jak chaos i niekonsekwencja procesu myślowego, agresywność lub odwrotnie, apatia, lęk, zapomnienie. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia mózgu spowodowanego udarem, ciężkim alkoholizmem itp. Lub rozwija się na tle choroby Alzheimera lub Parkinsona. Melissa officinalis znacząco zmniejsza objawy demencji – działa uspokajająco w przypadku agresji czy apatii, zwiększa zdolność koncentracji, poprawia pamięć i percepcję.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska