5 korzyści zdrowotnych wynikających z mięty pieprzowej

Badania wykazały, że przyjmowanie mięty pieprzowej w przypadku złego trawienia może w większości przypadków złagodzić objawy. Ze względu na swoje szczególne właściwości roślina ta działa uspokajająco na mięśnie brzucha. Dzięki zastosowaniu mięty pieprzowej poprawia się wydzielanie żółci, która ma kluczowe znaczenie dla trawienia tłuszczów. Kiedy mięta jest spożywana jako suplement diety lub jako herbata, pożywienie łatwiej przemieszcza się przez przewód pokarmowy. Dobroczynne właściwości mięty pieprzowej dają również możliwość pozbycia się problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak nadmiar gazów i bolesność z tym związana.

Ulga w zespole jelita drażliwego

W przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS) pomocne mogą być kapsułki dojelitowe z olejkiem z mięty pieprzowej. Taki sposób podawania zapobiega występowaniu zgagi i niestrawności (zaburzenie normalnego funkcjonowania żołądka), które w przypadku podania doustnego zwykle występują w momencie rozpuszczenia kapsułki w żołądku. Liczne badania wykazały, że kapsułki olejku miętowego łagodzą objawy związane z IBS, takie jak biegunka, wzdęcia, wzdęcia i ból. Mięta pieprzowa działa relaksująco na mięśnie gładkie okrężnicy, redukując skurcze mięśni i zapobiegając niestrawności.

Mięta pieprzowa jest szeroko stosowana jako lekarstwo na przeziębienie i grypę. W trakcie badań okazało się, że mięta ma szkodliwy wpływ na wirusy i bakterie. Łagodzi również bolesne odczucia, działa uspokajająco i znieczulająco. Mentol wchodzący w skład mięty doskonale upłynnia i usuwa śluz i flegmę, ułatwiając kaszel i usuwając przekrwienie oskrzeli i płuc. Mentol jest często stosowany w leczniczych środkach zmniejszających przekrwienie. Jest również częstym składnikiem wcierania w celu złagodzenia bólu w chorobach oskrzelowo-płucnych.

Dowiedz się więcej o naturalnych środkach łagodzących objawy i przyspieszających powrót do zdrowia po przeziębieniu i grypie tutaj – 12 naturalnych środków na przeziębienie i grypę.

Ziele mięty to bardzo skuteczny i popularny składnik kremów przeznaczonych do rozwiązywania problemów skórnych, takich jak zaczerwienienia, stany zapalne, trądzik i wypryski, reakcje skórne w kontakcie z trującymi roślinami. Nałożone na skórę maści miętowe działają kojąco i leczniczo.

Badając dobroczynne właściwości mięty pieprzowej, eksperci stwierdzili, że substancje czynne zawarte w mięty pieprzowej działają hamująco na wzrost komórek rakowych u zwierząt. Ponadto są to najtrudniejsze do leczenia guzy, które rozwijają się w wątrobie i trzustce. Działanie przeciwnowotworowe przy użyciu ziela mięty zostało również odnotowane u zwierząt na skórze, płucach i jelitach.

Mając na uwadze kojące i lecznicze właściwości mięty pieprzowej, możesz stosować ją w swojej diecie jako profilaktykę lub jako składnik pomocniczy w leczeniu. Bardzo przydatne jest przyjmowanie liści mięty w postaci wywaru lub herbaty – pomoże to szybciej i łatwiej poradzić sobie z przeziębieniami i grypą, olejek miętowy w kapsułkach i kroplach pomoże uporać się z problemami trawiennymi. Możesz wykorzystać zalety mięty pieprzowej w kremach do leczenia problemów skórnych.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska