Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Korzyści i szkody związane z roślinami strączkowymi są na przemian potwierdzane przez ekspertów, ale nikt nie doszedł do konsensusu. Jednak popularność roślin strączkowych rośnie w następstwie szaleństwa odżywiania i fitnessu. Na sklepowych półkach można znaleźć nie tylko znajomy groszek i fasolę, ale także nieznaną ciecierzycę i fasolę mung.Jaki jest sekret zwiększonej popularności i czy fasola jest naprawdę szkodliwa dla organizmu, powiemy bardziej szczegółowo.

 

Historia pochodzenia roślin strączkowychRośliny strączkowe jako kultura roślinna są znane od czasów starożytnych. Uważa się, że pojawili się na Morzu Śródziemnym. Groch był znany od epoki kamiennej, a soczewica była aktywnie wykorzystywana w czasach starożytnych.W starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie rośliny strączkowe były uważane za świętą roślinę i dlatego były używane podczas ceremonii religijnych. Fasolę znaleziono również w egipskich grobowcach.

 

 Ziarna znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w krajach Nowego Świata.Lista roślin strączkowychRośliny strączkowe są również nazywane roślinami strączkowymi. Wśród nich jest ponad 20 tysięcy gatunków roślin. Są konwencjonalnie podzielone na 3 grupy:

  • owoc;
  • dekoracyjny;
  • pasza.

Rośliny owocowe są spożywane:

  • soczewica;
  • fasolki;
  • groszek;
  • soja (nasiona soi nazywane są soją);
  • ciecierzyca („ciecierzyca”);
  • zacier;
  • arachid.

Rośliny ozdobne i pastewne obejmują:

  • akacja;
  • mimoza;
  • lucerna;
  • glicynia;
  • ruta kozia;
  • donnik;
  • groszek itp.

Przydatne właściwości roślin strączkowych

Rośliny strączkowe wyróżniają się na tle innych produktów tym, że zawierają dużą ilość białka roślinnego – około 25% na 100 g. Bez nich trudno skomponować kompletną, zdrową dietę. Uzyskanie białka potrzebnego organizmowi przy pomocy produktów mięsnych nie zawsze jest takie samo! Dlatego dla wegetarian fasola jest niezastąpiona.

Oprócz białka fasola zawiera węglowodany złożone, które są zdrowsze od „szybkich”, a także mają niską zawartość tłuszczu.

Impulsy zawierają wiele pożytecznych substancji, które mają korzystny wpływ na wszystkie układy narządów.

  1. Liczne minerały – potas, magnez, fosfor, żelazo – odpowiadają za pracę serca, stan tkanki kostnej organizmu, uczestniczą w procesie oddychania itp.
  2. Kwasy Omega-3 i Omega-6, które są korzystne dla wielu układów organizmu, ale pochodzą tylko z zewnątrz.
  3. Przeciwutleniacze, niezbędne w profilaktyce chorób układu krążenia, a nawet raka. Mają również zdolność spowalniania procesu starzenia.
  4. Witaminy A i B działają korzystnie na układ nerwowy i są niezbędne dla zdrowych włosów.
  5. Dla kobiet korzyści płynące z roślin strączkowych są ogromne ze względu na zawartość kwasu foliowego, który jest niezbędny dla zdrowia reprodukcyjnego kobiet.
  6. Błonnik, którego główną właściwością jest poprawa pracy jelit.

Groch

Jedno z najbardziej pożywnych zbóż. Jest hipoalergiczny, więc jedzenie groszku nie zaszkodzi alergikom pokarmowym.

Groch jest bogaty w potas, który jest korzystny dla układu sercowo-naczyniowego.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

fasolki

Fasola jest liderem pod względem zawartości przeciwutleniaczy wśród fasoli. Zawiera dużo błonnika, potasu, witaminy K i karotenu, dzięki czemu zwiększa się dobroczynne właściwości pożywienia. Dzięki zawartości kwasu askorbinowego fasola przy regularnym stosowaniu może wzmocnić układ odpornościowy.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

soczewica

Soczewica zawiera najwięcej białka – do 35%, przy niskiej zawartości tłuszczów i węglowodanów.

Oprócz wymienionych minerałów występuje mangan i miedź. Porcja soczewicy zawiera dzienną wartość żelaza: produkt jest przydatny przy anemii.

Soczewica jest czerwona, brązowa, zielona. W zależności od rodzaju zmienia się smak, czas przygotowania, ale nie właściwości użytkowe.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Fasolki sojowe

Soja zawiera dużo białka, które ma strukturę podobną do zwierzęcej. Dlatego soja jest podstawowym składnikiem diety wegetarian. Z niego wyrabiane jest mleko i produkty mięsne.

Soja zawiera witaminy K, E, D. Jej regularne spożywanie jest przydatne w profilaktyce cukrzycy, miażdżycy.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Orzech

Ciecierzyca jest używana w przepisach wegetariańskich, przepisach indyjskich. Jednak rzadko widuje się go na półkach sklepów spożywczych, ponieważ nie wszyscy docenili jeszcze jego dobroczynne właściwości.

Ciecierzyca zawiera cynk, żelazo, magnez, mangan. Wapń i fosfor w składzie wzmacniają tkankę kostną. Zawiera niezbędny aminokwas – lizynę – który pomaga przyswajać wapń, a jego brak obniża ogólną wydolność organizmu.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Zacier

Zacier to zielone płatki zbożowe o orzechowym smaku. Wyróżnia się szeregiem niezwykłych dla fasoli właściwości. Po pierwsze, nie powoduje wzdęć. Po drugie, gotuje się stosunkowo szybko – 45-50 minut.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Korzyści z roślin strączkowych na odchudzanie

Fasoli nie można nazwać produktem dietetycznym, ale bez nich nie sposób wyobrazić sobie zbilansowanej, zdrowej diety.

Pulsy ułatwiają dzienne spożycie białka. Ale jednocześnie trzeba pamiętać o dużej ilości węglowodanów, których nadmierne spożycie zaszkodzi tylko tym, którzy tracą na wadze. Najlepiej dodawać je do diety w porze obiadowej lub podczas wczesnej kolacji, gdyż wchłaniają się przed 4 godzinami.

Czy rośliny strączkowe można spożywać podczas ciąży i karmienia piersią?

W czasie ciąży fasola jest nie tylko dobra, ale także niezbędna, ponieważ jest źródłem wielu składników odżywczych, które są korzystne dla rozwijającego się płodu. Możesz jeść w zwykłej ilości, którą kobieta używała przed ciążą: nie będzie nic złego.

Po urodzeniu dziecka karmiącego piersią, rośliny strączkowe są stopniowo wprowadzane do diety, obserwując jego reakcję. Niektóre mamy twierdzą, że fasola powoduje kolkę i wzdęcia u ich dziecka. Jednocześnie duża grupa kobiet w ogóle nie zauważa związku między jedzeniem roślin strączkowych a stanem dziecka.

W jakim wieku można podać dziecku rośliny strączkowe

Pomimo dobroczynnych właściwości roślin strączkowych nie można od razu nakarmić dziecka. Wprowadzenie produktu do diety dziecka następuje stopniowo, aby nie zaszkodzić organizmowi dziecka. Jest konwencjonalnie podzielony na 3 etapy. Przed każdym musisz skonsultować się z pediatrą, który powie Ci, czy dziecko jest gotowe na nowe produkty.

  1. Od 8 do 9 miesięcy startą zieloną fasolkę i zielony groszek można dodawać do tłuczonych ziemniaków lub zup.
  2. Po 2 latach można dodać dojrzałą fasolę: w małych ilościach i startą. Dodaj do cotygodniowego menu nie więcej niż 2 razy.
  3. Porcje pełnowartościowych produktów z roślin strączkowych, a nie tylko tłuczonych ziemniaków, można podawać od 3 roku życia. Ten wiek pozwala na użycie roślin strączkowych w puszkach. Porcja nie powinna przekraczać 100 g. Wtedy fasola przyniesie korzyści dziecku.

Cechy wykorzystania roślin strączkowych w przypadku niektórych chorób

Wątpliwości co do zalet roślin strączkowych dla organizmu człowieka spowodowane są tym, że powodują one ociężałość organizmu, aw niektórych chorobach ich stosowanie jest zabronione, gdyż mogą szkodzić zdrowiu. Prawie wszystkie produkty mają takie ograniczenia.

Z zapaleniem żołądka

W przypadku zaostrzenia zapalenia żołądka zaleca się całkowite wykluczenie roślin strączkowych z diety w dowolnej formie.

Uwaga! Fasolę należy jeść ostrożnie w przypadku jakichkolwiek problemów z przewodem pokarmowym, ponieważ mogą powodować zaostrzenia.
Dieta na zapalenie błony śluzowej żołądka zależy od rodzaju choroby, w zależności od zmniejszonej lub zwiększonej aktywności wydzielniczej. W pierwszym przypadku rośliny strączkowe nie mogą być, nawet jeśli stan się poprawi. W drugim przypadku niektóre źródła pozwalają na użycie niewielkiej ilości ziaren. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania zalecenia.

Z zapaleniem trzustki

Zaostrzenie zapalenia trzustki ustępuje głodem przez 3 do 4 dni. Dlatego nie ma potrzeby rozmawiać o stosowaniu jakichkolwiek produktów. Następnie pacjentowi przypisuje się ścisłą dietę, podczas której stosowanie roślin strączkowych jest również surowo zabronione.

Gdy nastąpi stabilna remisja, wolno im jeść groszek i zieloną fasolkę w postaci zup, tłuczonych ziemniaków. Nie wszyscy eksperci zgadzają się z takim złagodzeniem odżywiania. Aby uniknąć możliwych szkód, lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

Z cukrzycą

Udowodniono dobroczynny wpływ roślin strączkowych na cukrzycę: mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu są łatwe do spożycia, a nawet zalecane do stosowania przy tej chorobie. Przeprowadzono badanie, które potwierdziło zalety roślin strączkowych: przy regularnym stosowaniu poziom cukru we krwi normalizuje się.

W dnie

Nie jedz roślin strączkowych na dnę. Nawet jedna porcja może zaostrzyć chorobę.

Zakaz wiąże się z istotą choroby – naruszeniem metabolizmu białek, dzięki czemu kwas moczowy nie jest wydalany z organizmu i odkłada się w stawach: rośliny strączkowe zawierają wiele puryn, w wyniku którego jest rozpad uformowany.

Wskaźniki spożycia roślin strączkowych

Pomimo dużej liczby użytecznych właściwości roślin strączkowych należy je spożywać z umiarem. Liczby różnią się w zależności od źródła. Jeden z instytutów żywienia ustalił, że należy spożywać 15 – 20 kg roślin strączkowych rocznie.

Inne źródła podają, że 10% wszystkich spożywanych pokarmów jest normą.

Bardziej przeciętną i wygodną rekomendacją jest dodawanie ich do diety 2-3 razy w tygodniu w małych lub średnich porcjach.

Jak prawidłowo gotować rośliny strączkowe

Fasolkę szparagową i zielony groszek można spożywać na surowo. W przypadku pozostałych produktów wymagana jest obróbka cieplna.

Uwaga! Surowa fasola zawiera toksyczne substancje, które znikają po obróbce cieplnej.
Kwestia korzyści i szkód roślin strączkowych dla organizmu całkowicie znika, jeśli są prawidłowo ugotowane. Jednocześnie zachowane są wszystkie użyteczne właściwości. Rośliny strączkowe są namaczane przed gotowaniem. Robią to na 2 sposoby:
  1. Wylewa się go zimną wodą i przechowuje przez kilka godzin.
  2. Gotuj przez kilka minut, następnie spuść wodę i dopiero potem zaczną gotować.

Wodę pobiera się w stosunku 1 do 3: na 100 g płatków, 300 ml wody.

Rośliny strączkowe: korzyści i szkody, rodzaje, przygotowanie, zdjęcia

Wskazówki dotyczące ilości płatków zbożowych, które należy przechowywać w zimnej wodzie, są różne. Niektórzy twierdzą, że wystarczy 20 – 30 minut, inni zalecają pozostawienie namoczonego płatka na noc.

Uwaga! Fasolę należy łączyć z innymi produktami białkowymi, ponieważ pomimo wszystkich korzystnych właściwości brakuje im niezbędnych aminokwasów tryptofanu i metioniny.
Wiele osób narzeka na ciężkość żołądka. Możesz tego uniknąć w następujący sposób:
  1. Parzyć dłużej i dłużej gotować zboża.
  2. Nie używaj szybkowaru.
  3. Nie spożywać od razu dużej ilości, porcję stopniowo zwiększać.
  4. Nie jedz z chlebem i ziemniakami, mięsem i kiełbasą: te pokarmy tylko zwiększą obciążenie żołądka.

Szkodliwość roślin strączkowych i przeciwwskazania do stosowania

Szkody roślin strączkowych są zminimalizowane, gdy są odpowiednio przygotowane i spożywane z umiarem. Tak więc spory i nieporozumienia dotyczące korzyści i szkodliwości roślin strączkowych dla zdrowia ludzkiego są w dużej mierze daleko idące. Podobnie jak każdy inny produkt, rośliny strączkowe mają określone właściwości:

  1. Ograniczenia w stosowaniu przy problemach z przewodem pokarmowym, gdy wymagana jest szczególna ostrożność w żywieniu. Powyższe to choroby, w których stosowanie roślin strączkowych jest ściśle regulowane, aby nie powodować uszczerbku na zdrowiu. Dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który jest świadomy przebiegu danej choroby.
  2. Uważane są za pokarm ciężki, szczególnie dla osób starszych, których organizm nie zawsze spełnia swoje funkcje w 100%. To wywołało dyskusję o niebezpieczeństwach związanych z produktem.
  3. Typowymi nieprzyjemnymi właściwościami roślin strączkowych są takie efekty, jak wzdęcia, gazy i wzdęcia. Aby uniknąć szkód, konieczne jest stopniowe wprowadzanie do diety roślin strączkowych, obserwując, jak się czujesz. Zatrzymaj się na porcji, po której nic Ci nie przeszkadza.
  4. Rośliny strączkowe trawią się długo, dlatego nie należy ich spożywać przed snem, aby zapewnić Ci dobre samopoczucie.

Wniosek

Korzyści i szkody związane z roślinami strączkowymi są regulowane przez umiarkowane spożycie i odpowiednie przygotowanie: jeśli przestrzegane są wszystkie zasady, fasola przyniesie korzyści organizmowi tylko ze względu na zawartość minerałów, witamin i innych przydatnych substancji. Aby nie stawić czoła negatywnym konsekwencjom po jedzeniu, nie należy dodawać do niego roślin strączkowych, jeśli istnieją przeciwwskazania dla zdrowia.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska