Przejadanie się lub kompulsywne objadanie się – jak określić, co masz?

Bardzo ważne jest zrozumienie różnicy między przejadaniem się a napadowym objadaniem się, ponieważ napadowe objadanie się jest zdiagnozowanym zaburzeniem odżywiania, a nie tylko czymś, co zdarza się sporadycznie.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) , napadowe objadanie się definiuje się jako powtarzające się epizody objadania się przez krótki czas przy znacznie większej ilości jedzenia niż większość ludzi w podobnych okolicznościach, z wyraźnym brakiem kontroli. Ponadto mężczyźni i kobiety, którzy zmagają się z napadowym objadaniem się, zwykle czują się zniesmaczeni, winni lub niekomfortowo i jedzą samotnie, aby ukryć swoje zachowanie. Podczas gdy u osoby, która nie ma zaburzenia, epizody napadowego objadania się mogą występować sporadycznie, u osób z zaburzeniami z napadami objadania się nawracają one regularnie, często powodując stres emocjonalny i fizyczny.

Jakie kryteria stosuje się do diagnozowania napadowego objadania się? Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych, wydanie 5 (DSM-5), zawiera wskazówki dotyczące diagnozowania zaburzeń z napadami objadania się (zaburzenia z napadami objadania się), oddzielając je od innych zaburzeń odżywiania:

 • silny stres podczas epizodów napadowego objadania się
 • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia
 • epizody napadowego objadania się występują co najmniej raz w tygodniu przez 3 kolejne miesiące
 • Ponadto, aby zdiagnozować zaburzenie z napadami objadania się, muszą wystąpić co najmniej trzy z następujących objawów:

 • osoba je, dopóki nie wystąpi znaczny dyskomfort
 • spożycie pokarmu występuje częściej niż zwykle (mniej więcej raz na dwie godziny)
 • uczucie depresji, winy lub wstrętu do siebie po przejadaniu się
 • chęć jedzenia w pojedynkę wiązała się z zakłopotaniem ilością spożytego pożywienia
 • jedzą duże ilości jedzenia, mimo że nie jesteś głodny
 • Napadowe objadanie się jest w rzeczywistości częstsze niż jadłowstręt psychiczny lub bulimia, szczególnie w krajach o wysokim standardzie życia, takich jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Chociaż to zaburzenie odżywiania jest powszechne w naszym kraju, może łatwo pozostać niezauważone przez bliskich, a nawet personel medyczny, jeśli nie zostaną zadane właściwe pytania.

  Napadowe objadanie się często może pozostać niezauważone i nieleczone z powodu niechęci do przyznania się do problemu lub wstydu i zażenowania, które często występują u osoby zmagającej się z chorobą. Zaburzenie z napadami objadania się to zaburzenie psychiczne, które można skutecznie leczyć, jeśli dana osoba tego chce. Miliony ludzi na całym świecie cierpią na to zaburzenie odżywiania, a zrozumienie przejawów i konsekwencji tego zaburzenia, oprócz przejadania się i otyłości, może pomóc w zwiększeniu świadomości na temat nasilenia napadowego objadania się.

  Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma oznaki i objawy zaburzeń z napadami objadania się, możesz potrzebować pomocy z zewnątrz, aby to ustalić. Znalezienie dobrego specjalisty, który może prawidłowo zdiagnozować chorobę, może być ważnym krokiem w kierunku wyzdrowienia. Wczesne wykrycie tego zaburzenia odżywiania odgrywa ważną rolę w wyzdrowieniu i leczeniu każdego z zaburzeniami z napadami objadania się.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska