Olej kokosowy zgęstniał i stał się biały. Dlaczego tak się stało i jak określić zepsucie się produktu? Korzyści z oleju kokosowego

Najważniejszą substancją zawartą w oleju kokosowym jest kwas laurynowy, który w organizmie człowieka przekształca się w monolaurynę, która z kolei pomaga zwalczać wirusy i bakterie wywołujące choroby takie jak opryszczka, grypa, wirus cytomegalii, a nawet HIV. Dzięki tym właściwościom olej znalazł szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie indyjskiej.

Przyjrzyjmy się bliżej składowi oleju kokosowego.

Ponad dziewięćdziesiąt procent oleju składa się z tłuszczów nasyconych, które od dawna kwestionowano jego zalety, ze śladami kilku nienasyconych kwasów tłuszczowych (jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Nasycone kwasy tłuszczowe to głównie trójglicerydy o średniej długości łańcucha, które są przyswajane przez układy organizmu. Kwas laurynowy stanowi około czterdziestu procent ich całości. Zawiera również kwasy kaprynowy, kaprylowy, mirystynowy i palmitynowy.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe reprezentowane są przez kwas linolowy.

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone reprezentowane są przez kwas oleinowy.

Olej kokosowy zawiera kwas galusowy, znany również jako kwas fenolowy. Za aromat i smak oliwy odpowiadają polifenole. Najwięcej polifenoli znajduje się w oliwie oznaczonej „virgin”.

Olejek zawiera również pochodne kwasów tłuszczowych, takie jak betainy, etanoloamidy, etoksylany estrów tłuszczowych, polisorbaty, monoglicerydy, estry poliole.

Niektóre witaminy i minerały (witaminy E i K, żelazo i inne) można znaleźć w oleju kokosowym.

Klasyfikacja oleju kokosowego

Szukając idealnej, korzystnej pochodnej orzecha kokosowego, należy pamiętać o kluczowych różnicach między poszczególnymi odmianami.

Tłoczenie na zimno i na gorąco

W metodzie produkcji rozróżnia się oleje tłoczone na zimno i na gorąco.

W pierwszym przypadku używa się białej miazgi świeżego zielonego kokosa – kopry. Pod wpływem mocnych prasownic olej jest wyciskany bez podwyższania temperatury. Ta metoda nazywa się pierwszym spinem. Maksymalne korzyści są zachowane w produkcie końcowym.

Surowcem są dojrzałe owoce tłoczone na gorąco. Ich pulpa jest suszona w piecach w wysokich temperaturach. Olej jest następnie ekstrahowany przy użyciu środków chemicznych. W przypadku tej metody wytwarzania ulatnia się wiele składników odżywczych. Produkcja na gorąco jest tańsza, ale produkt końcowy traci jakość.

Nierafinowany i wyrafinowany

W zależności od metody rafinacji rozróżnia się rafinowany i nierafinowany olej kokosowy. W przypadku każdej metody ciecz jest filtrowana. Jedynie w wersji nierafinowanej następuje ekstrakcja pozostałości pulpy i łusek, aw przypadku rafinacji – głębsze oczyszczenie, czasem z użyciem pomocniczych środków chemicznych.

W wyniku tych manipulacji rafinowany olej staje się prawie przezroczysty, aromat znika. Zachowuje znacznie mniej składników odżywczych. Jest najczęściej używany do gotowania.

Produkt nierafinowany jest bogatszy w minerały i witaminy. Jeśli mówimy o korzyściach i szkodach, ta opcja jest najbardziej odpowiednia do manipulacji medycznych i kosmetycznych. Nierafinowany olej ma krótszy okres przydatności do spożycia. Nie ma rafinacji, gdy produkt jest tłoczony na zimno.

Płynny olej kokosowy ma taką konsystencję tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia osiąga 24 stopnie i więcej. Przez resztę czasu twardnieje. Uzyskuje się ją w wyniku pierwszego spinu.

Ale jest też gęsty stały olej kokosowy, który otrzymuje się metodą robienia przecieru z miąższu owocu palmy. Po podgrzaniu mięknie, ale nie do stanu płynnego. Ten produkt ma wyraźny zapach kokosa.

Istnieje kilka innych, mniej popularnych odmian oleju kokosowego:

  • Olej mineralny. Powstaje na bazie rafinowanych produktów z dodatkiem kokosa. Trudno nazwać tego gatunku naturalnym. Ma niską wartość odżywczą.
  • Uwodorniony olej kokosowy wytwarzany jest z dodatkiem rozpuszczalników chemicznych, które ekstrahują produkt. Jakość takiego produktu jest bardzo niska, bo zawiera dużą ilość tłuszczów trans, zanieczyszczeń.
  • Hydrofilowy olej kokosowy otrzymywany jest poprzez dodanie emulgatorów. To produkt kosmetyczny. Z jego pomocą skóra zostaje oczyszczona z kosmetyków, kurzu, nadmiaru tłuszczu. Ma zbawienny wpływ nawet na skórę problematyczną i tłustą.
  • Czym różni się olej kokosowy od oleju palmowego?

    Niektórzy ludzie mylą się, że olej kokosowy i olej palmowy to to samo. W rzeczywistości istnieje wiele odmian palm. Olej kokosowy pozyskiwany jest z ziaren drzewa kokosowego. I palma – z miękkiej części owocu palmy olejowej. Są to zupełnie inne rośliny, dlatego produkty z nich otrzymywane różnią się.

    Jak wybrać olej kokosowy? Na zewnątrz trudno je pomylić. Olej kokosowy jest lekki, mleczno-żółty w stanie stałym i przezroczysty w stanie ciekłym. Produkt pozyskiwany z czerwonawego drzewa oleistego.

    Chociaż oba oleje mają wysokie temperatury topnienia, oleje palmowe mają wyższe temperatury topnienia. Ten produkt jest uważany za szkodliwy dla organizmu ludzkiego, ponieważ nie trawione po spożyciu, powoli wydalane. Jednak przemysł aktywnie wykorzystuje wytłoki do produkcji żywności.

    Kokos zawiera kwasy tłuszczowe, w tym laurynowy. Dzięki temu jest łatwo przyswajalna dla ludzkiego organizmu.

    Produkcja oleju palmowego nie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego jest tania. Kokos jest produkowany w mniejszych ilościach i uważany jest za droższy.

    Podczas gotowania produkt kokosowy jest ceniony ze względu na swoje korzystne właściwości. Dozwolone jest spożywanie przez dzieci. Olej palmowy to niskiej jakości alternatywa dla tłuszczu mlecznego. Dodawany jest do składu półfabrykatów, wyrobów cukierniczych, fast foodów w celu obniżenia kosztów.

    Jak wybrać olej kokosowy i odróżnić go od podróbki?

    Olej kokosowy to produkt często podrabiany. Aby jak najlepiej go wykorzystać, ważne jest, aby kupić wysokiej jakości, naturalny produkt. Aby to zrobić, musisz znać kilka wyraźnych oznak właściwego oleju kokosowego:

  • Prawdziwe wytłoki z miazgi kokosowej w temperaturze do 24 stopni mają stałą konsystencję podobną do ghee. Kiedy osiągnie 25 stopni i więcej, staje się płynny.
  • Barwa w stanie zagęszczonym jest biała z lekkim zażółceniem. Stopiony produkt staje się prawie przezroczysty.
  • Pojemnik powinien być wolny od kondensacji, osadu, zanieczyszczeń.
  • Ostry zapach wskazuje na produkt złej jakości. Naturalny olej kokosowy ma delikatny lekki aromat ze słodkimi nutami.
  • Jeśli nałożysz kroplę na skórę i potrzesz, olejek powinien się łatwo wchłonąć. Dobrze zmywa się wodą i nie pozostawia lepkiej warstwy.
  • Butelka musi wskazywać producenta, metodę odbioru, datę produkcji, warunki i okres trwałości. Zawiera 100% olej kokosowy.
  • Jeśli przy zakupie zwrócisz uwagę na wszystkie te cechy, możesz kupić produkt wysokiej jakości, który będzie zawierał wiele przydatnych substancji.

    Co można wymienić?

    Każdy produkt ma swój niepowtarzalny skład, zestaw witamin. mikro i makroelementy. Ale nie zawsze można kupić pożądany produkt wysokiej jakości.

    Olej kokosowy ma kilka analogów, podobnych pod względem właściwości i składu chemicznego, które staną się godną alternatywą.

  • Przygotowując kulinarne arcydzieła, masło może stać się substytutem kokosa . Może być stosowany w przepisach na wypieki, desery. Do smażenia lepiej jest używać ghee.
  • Oliwka to kolejna alternatywa. To wszechstronny produkt, który jest popularny w kosmetologii i przyrządzaniu potraw. Koszt jest porównywalny z kosztem kokosa. Po nałożeniu na skórę i włosy wchłania się nieco mniej, ale działa prawie identycznie.
  • Masło kakaowe ma bardzo podobną konsystencję do masła kokosowego. Ma wysoką temperaturę topnienia i jest zwykle stały. W celach kosmetycznych będzie dobrym zamiennikiem. Kakao odżywia skórę, nadaje jej elastyczność, miękkość.
  • Kolejnym przedstawicielem stałych olejów jest shea . Jest praktycznie bezwonny. Odpowiedni dla posiadaczy bardzo suchej skóry. Topi się w wyższych temperaturach niż kokos.
  • Olejek arganowy ma bardzo bogaty skład i wysoką cenę. Konsystencja jest płynna, kolor jest jasnożółty. Produkt nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Pod względem działania odżywczego i nawilżającego nie ustępuje olejowi kokosowemu.
  • Dlaczego olej jest gęsty

    Organiczny olej wytwarzany z miazgi (kopry) orzecha kokosowego może być kosmetyczny lub jadalny.

    Produkt otrzymany pierwszą metodą tłoczenia na zimno zawiera maksymalną ilość składników odżywczych (kwasów tłuszczowych, witamin) i najlepiej nadaje się do zabiegów kosmetycznych. Inną oznaką naturalności może być obecność niewielkiego osadu.

    W temperaturze pokojowej wysokiej jakości olej kokosowy ma zwartą konsystencję, wyróżnia się mlecznobiałym kolorem oraz specyficznym, lekko słodkawo-orzechowym zapachem.

    Przed użyciem należy lekko podgrzać w łaźni wodnej. Nie podgrzewaj zbyt mocno, gdyż produkt może stracić swoje cenne właściwości. Pod wpływem ciepła olej szybko staje się płynny, nabiera słomkowożółtego koloru.

    Ta konsystencja jest znacznie wygodniejsza, jeśli planujesz posmarować ciało, nałożyć kosmetyk na włosy lub paznokcie.

    W jakiej temperaturze zamarza olej kokosowy?

    Powszechnie przyjmuje się, że olej kokosowy zestala się w temperaturach poniżej 25-24 stopni. Jeśli nie stwardnieje, olej jest nienaturalny. Nie ważne jak to jest. To wszystko są historie. Każdy, kto zrobił olej kokosowy w domu, wyciągnie dokładnie takie same wnioski.

    Na ostatnim etapie robienia domowego oleju umieszcza się go w lodówce. Temperatura wynosi od 5 do 10 stopni. Zgadzam się, że ta liczba jest daleka od 25 stopni. Nawet przy 5 stopniach olej kokosowy nie zawsze zamarza. Mała firma produkuje kosmetyki ręcznie, a temperatura w Tajlandii i Egipcie jest daleka od 25 stopni. Nieco później powiemy Ci, dlaczego tak się dzieje.

    Olej kokosowy topi się w temperaturze powyżej 25 stopni stopniowo, w kontakcie ze skórą (powyżej 36 stopni) natychmiast.

    Powody, dla których olej nie zamarza

    Olej kokosowy nie zamarza z powodu naruszenia technologii gotowania. Nie każda gospodyni ma mocną sokowirówkę lub specjalną prasę. Do ekstrakcji oleju używa się ciepłej wody. Wysoka temperatura wody może być powodem, dla którego olej kokosowy nie zamarza. Ważną rolę odgrywa również ilość wody.

    Jeśli Twoim celem jest przygotowanie płynnego olejku do włosów, dodaj więcej wody. Masło stałe uzyskujemy, jeśli do ssania dodamy trochę wody.

    Najczęstszym powodem, dla którego olej kokosowy nie zamarza w lodówce, jest jakość orzecha kokosowego. Zepsuty kokos nigdy nie będzie dobrym olejem. Należy starannie dobierać orzech, zwracając uwagę na kolor oczu, wagę orzecha kokosowego, zapach.

    Podczas łamania orzecha kokosowego spójrz na miąższ w środku. Jeśli występuje zażółcenie lub nieprzyjemny zapach, nie można go używać do ekstrakcji oleju.

    Jeśli jesteś pewien przestrzegania przepisu gotowania i nie krępuje Cię kolor, zapach, możesz użyć niezamrożonego oleju. Płynny olejek można stosować jako maseczki do twarzy i włosów. Lepiej nie używać go do gotowania.

    Nie ma potrzeby spieszyć się z wyrzuceniem produktu, nadal może powrócić do swojego pierwotnego wyglądu. Istnieje kilka skutecznych sposobów na stopienie oleju kokosowego. Obejmują one następujące serie działań:

  • słoik oleju znajduje się na gorącej baterii;
  • pudełko z produktem jest opuszczane do pojemnika z ciepłą wodą lub umieszczane pod strumieniem gorącej wody z kranu;
  • jeśli opakowanie jest małe, możesz je ogrzać w dłoniach, w tym celu musisz je przytrzymać i pocierać między dłońmi.
  • Inną skuteczną metodą jest kąpiel wodna. Łatwo to zrobić.

  • Mały rondel, chochla lub miska pasują do dużego bez dotykania dna.
  • Duży rondel jest do połowy wypełniony wodą.
  • Aby zamocować mniejszy pojemnik we właściwej pozycji, umieść metalowy pierścień o wysokości 2,5-10 cm w dużym pojemniku.
  • Słoik oleju kokosowego umieszcza się w małej miseczce.
  • Woda nagrzewa się do wrzenia, podgrzewa słoik.
  • Wszystkie te metody są wykonywane do momentu stopienia się oleju. Te opcje są równoważne, możesz użyć tej, która jest najwygodniejsza.

    Nie rozpuszczaj zagęszczonego masła w kuchence mikrofalowej. Zniszczy wiązania między cząsteczkami środka. W efekcie ten produkt nie będzie miał użytecznych właściwości, stanie się „atrapą”.

    Jak zapobiegać zamarzaniu?

    Aby olej kokosowy nie zepsuł się, nie zbladł i nie zgęstniał, warto zastosować się do kilku zaleceń:

  • Idealna temperatura do przechowywania oleju kokosowego to temperatura pokojowa lub niższa (+ 4-25 ° C). Jeśli temperatura spadnie, środek twardnieje, przy temperaturze powietrza powyżej +25 ° C topi się, konsystencja przechodzi w stan płynny. Ale ten czynnik nie wpływa na korzyści i jakość.
  • W przypadkach, gdy opakowanie nie jest całkowicie zamknięte, produkt należy przelać do nowego pojemnika (optymalne materiały to przyciemniane szkło. Metal i plastik negatywnie wpływają na naturalne składniki kompozycji). Kapturek musi być mocno dokręcony. To zalecenie jest również odpowiednie dla towarów ważonych na wagę lub produkowanych w domu.
  • Pojemnik należy przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i najlepiej umieścić go w ciemnej szafce. Promienie słońca rozgrzewają opakowanie do wysokich temperatur i niszczą zawartość.
  • Olejek lepiej przechowywać w miejscu, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 60%.
  • Nie zaleca się przedłużania okresu przechowywania oleju i umieszczania go w zamrażarce. Na skutek działania niskich temperatur straci część swoich dobroczynnych właściwości.

    Olej kokosowy: korzystne właściwości

    Nieco wcześniej napisałem już krótki artykuł o zaletach oleju kokosowego, ale będąc jego oddanym fanem od wielu lat, postanowiłem nieco bardziej szczegółowo omówić ten temat.

    Olejek kokosowy uważany jest za jeden z najbardziej korzystnych dla włosów. Delikatnie otula łodygę włosa, zmniejszając utratę białka podczas mycia szamponem. Najlepszy efekt uzyskuje się nakładając olejek przed myciem głowy i po szczotkowaniu. Produkt możesz nakładać tylko na końcówki suchych włosów.

    Pomoc w chorobach serca

    Powszechnym błędem wśród ludzi jest to, że olej kokosowy jest szkodliwy dla układu sercowo-naczyniowego. Podobne nieporozumienie wynika z faktu, że masło jest bogate w tłuszcze nasycone. W rzeczywistości olej ten jest dobry dla zdrowia serca, o czym świadczą liczne badania naukowe. Zawiera około 50% kwasu laurynowego, który korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi i normalizuje ciśnienie krwi. Tłuszcz nasycony znajdujący się w oleju nie jest szkodliwy, w przeciwieństwie do tłuszczu znajdującego się w innych olejach roślinnych.

    Olej kokosowy działa skutecznie nawilżająco na wszystkie rodzaje skóry, w tym na suchą. Korzyści płynące z oleju na skórze są porównywalne z właściwościami dowolnego oleju mineralnego. Na szczęście, w przeciwieństwie do oleju mineralnego, olej kokosowy nie ma negatywnego wpływu na naszą skórę. Dlatego jest to bezpieczne rozwiązanie zapobiegające wysuszaniu i łuszczeniu się skóry.

    Olej kokosowy jest w stanie kontrolować pojawianie się zmarszczek i zwiotczenia skóry, które zwykle towarzyszą naturalnym procesom starzenia. Ponadto olej kokosowy pomaga w leczeniu różnych chorób skóry, w tym łuszczycy, zapalenia skóry, egzemy, infekcji skóry. Z tego powodu olej jest często podstawowym składnikiem produktów do pielęgnacji ciała, takich jak mydła, balsamy i kremy. Właściwości przeciwutleniające oleju kokosowego pomagają zapobiegać oznakom naturalnego starzenia i chorobom zwyrodnieniowym.

    Olej kokosowy to jeden z najlepszych naturalnych składników odżywczych dla Twoich włosów. Pomaga przyspieszyć wzrost i nadaje włosom niesamowity połysk, wzmacniając je od nasady po końce.

    Olejek ten od wieków jest szeroko stosowany na subkontynencie indyjskim do pielęgnacji włosów. Większość ludzi w tych krajach używa oleju kokosowego codziennie po kąpieli lub prysznicu. Doskonała odżywka, olejek pomaga przyspieszyć odrost zniszczonych włosów. Olejek dostarcza również włosom niezbędnych protein do ich odżywienia i odbudowy.

    Aby trwale pozbyć się łupieżu, masuj skórę głowy olejem kokosowym.

    Pomaga w utracie wagi

    Olej kokosowy, dzięki swoim dobroczynnym właściwościom, uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych pokarmów w walce z nadmiarem tłuszczu. W przeciwieństwie do tej samej Garcinia cambogia, te właściwości olejku nie budzą wątpliwości.

    Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym pomagają zwalczać otyłość. Regularnie spożywany olej pomaga zwiększyć tempo metabolizmu w organizmie, zmniejszając obciążenie trzustki, a tym samym spalając więcej kalorii i pomagając radzić sobie z nadwagą.

    To odkrycie opiera się przede wszystkim na fakcie, że ludzie mieszkający w tropikalnych obszarach przybrzeżnych i używający tego oleju codziennie do gotowania nie mają nadwagi ani otyłości.

    Do opalania na słońcu

    Ten środek jest uważany za naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Pomaga przy poparzeniach słonecznych. Wyrównuje opaleniznę.

    Ważny! Nie zastępuje całkowicie filtrów przeciwsłonecznych.

    Wzmacnia rzęsy, pozostawiając je gęste i bujne. Olejek nakładaj na noc miękkim pędzelkiem. Nadmiar usuwa się wacikiem.

    Ważny! Unikaj dostania się oleju do oczu.

    Wsparcie układu odpornościowego

    Olej kokosowy, który jest korzystny dla wsparcia układu odpornościowego, zawdzięcza obecności lipidów przeciwbakteryjnych, kwasu laurynowego, kaprynowego i kaprylowego. Działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wzmacniają układ odpornościowy. Organizm człowieka przekształca kwas laurynowy w monolaurynę, która skutecznie zwalcza wirusy, bakterie wywołujące różne choroby (opryszczka, grypa, wirus cytomegalii, HIV).

    Normalizacja funkcji trawiennych

    Olej kokosowy stosowany do gotowania pozytywnie wpływa na trawienie, zmniejszając ryzyko chorób żołądka i jelit. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym olej pomaga zwalczać bakterie, grzyby i pasożyty powodujące niestrawność. Warto również zwrócić uwagę na ważną rolę oleju we wchłanianiu innych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy.

    Olejek stosowany jest jako składnik masek, kremów oraz mieszany z innymi olejkami. Nakładaj na dobrze oczyszczoną skórę.

    Ważny! Nierafinowany olej działa komedogennie.

    Zapobieganie i leczenie kandydozy

    Olej kokosowy jest zalecany przez ekspertów w zapobieganiu, a nawet leczeniu kandydozy. Zapewnia ulgę w stanach zapalnych wywołanych kandydozą. Jego wysoka zdolność zatrzymywania wilgoci chroni skórę przed pękaniem lub łuszczeniem. Ponadto, w przeciwieństwie do innych farmaceutycznych metod leczenia kandydozy, poprawa następuje stopniowo, co pozwala pacjentowi przyzwyczaić się do zespołu odstawienia. W leczeniu kandydozy przyjmowanie tego oleju rozpoczyna się od niewielkich ilości, które następnie stopniowo zwiększa się.

    Kandydoza to choroba wywoływana przez niekontrolowany wzrost drożdży o tej samej nazwie w ludzkim żołądku. Zwykle ten rodzaj grzyba występuje w organizmie każdego z nas, ale jego wzrost kontrolują pożyteczne bakterie. Stosowanie antybiotyków, rozwój innych niszczących bakterii i innych czynników może prowadzić do zaburzenia równowagi bakterii w żołądku, w wyniku czego rozwija się kandydoza. Podobną chorobę może również wywołać spożycie chemikaliów z proszków do prania, wybielaczy, leków do żołądka.

    Objawy kandydozy pojawiają się jako infekcje narządów płciowych, dróg moczowych, pęcherza, żołądka, jelit, uszu, nosa, gardła. Choroba objawia się także suchością i swędzeniem skóry, zapaleniem narządów wewnętrznych, zaburzeniami układu pokarmowego oraz problemami z włosami i paznokciami.

    Naukowcy kojarzą rozprzestrzenianie się tej choroby w Europie i Ameryce z zimnym, wilgotnym klimatem oraz specyfiką przygotowywania, przechowywania i spożywania żywności. Na tych obszarach większość żywności jest przetwarzana przy użyciu fermentowanych drożdży. Na przykład uprawy te są często wykorzystywane do produkcji żywności, takiej jak chleb, sery, pieczywo, napoje alkoholowe, a ich spożycie może przyczynić się do rozwoju kandydozy. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym neutralizują szkodliwe działanie drożdży i są stosowane w leczeniu kandydozy.

    Kwasy kaprylowy, nylonowy, mirystynowy i laurynowy występujące w oleju kokosowym mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pomagając w eliminacji drożdżaków. Monolauryna, która powstaje, gdy kwas laurynowy dostanie się do organizmu człowieka, jest silnym środkiem przeciw grzybom.

    Olejek służy również do wzmacniania i wzrostu brwi. Produkt nakłada się na włosy, łatwo wmasowuje, wcierając olej w skórę i usuwając nadmiar. Rób to przez 2-4 tygodnie, a twoje brwi staną się grubsze.

    Uzdrawianie tkanek i leczenie infekcji

    Kiedy olej kokosowy nakłada się na uszkodzoną skórę, tworzy warstwę ochronną, która pomaga chronić skórę przed kurzem, zanieczyszczeniem powietrza, grzybami, bakteriami i wirusami. Olejek przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek i skutecznie usuwa siniaki.

    Przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne działanie oleju kokosowego sprawia, że ​​jest on skutecznym lekarstwem na różne infekcje. Na podstawie niektórych danych możemy powiedzieć, że olej zabija wirusy wywołujące grypę, odrę, zapalenie wątroby, opryszczkę, SARS i inne poważne choroby. Zabija również bakterie wywołujące wrzody, infekcje gardła, infekcje dróg moczowych, zapalenie płuc i rzeżączkę. I wreszcie olej kokosowy jest skutecznym lekarstwem na grzyby i drożdże, które powodują grzybicę, grzybicę, pleśniawki i pieluszkę.

    Olejek kokosowy dobrze wzmacnia paznokcie i skórki. Nałóż go gładko lub dodaj do kremu do rąk.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska