Powieka drga, której brakuje witaminy

Powieka drga, której brakuje witaminy

Drganie oczu to nieprzyjemny objaw. Powoduje dyskomfort, zakłopotanie i zaburza koncentrację. Wspólnie z okulistą i neurologami zastanawiamy się, jak pozbyć się tego schorzenia i kiedy nadszedł czas na alarm

Nerwowy tik oka może wystąpić u każdego. Termin ten odnosi się do mimowolnych rytmicznych skurczów mięśni powieki, najczęściej dolnej. Z jednej strony są bezbolesne i nieszkodliwe. Z drugiej strony powodują poważny dyskomfort emocjonalny i pogarszają jakość życia.

Ponadto drżenie oka może sygnalizować rozwój różnych zaburzeń neurologicznych lub niedoborów witamin. Podpowiadamy, kiedy problem można rozwiązać samodzielnie, a kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego oko drży?

Eksperci wyróżniają dwa główne stany związane z drganiem oczu.

Myokymia

Myokymia to powtarzający się, niekontrolowany skurcz włókien mięśnia okrężnego oka, który powoduje drżenie kącika dolnej lub górnej powieki. Ustalono, że kobiety najczęściej cierpią na miokimię [1], [2].

„Człowiek może odczuwać dość silne „fale” pod skórą, podczas gdy miokimia jest zwykle prawie niezauważalna dla innych – wyjaśnia neurolog z Uniwersyteckiej Kliniki Bólu Głowy, kandydatka nauk medycznych Daria Korobkova. Twitch może trwać od kilku sekund do kilku godzin. W rzadkich przypadkach stają się przewlekłe i utrzymują się przez kilka dni lub tygodni.

„Myokymia pojawia się nawet u osób całkowicie zdrowych. Występuje na tle przepracowania, zwiększonego niepokoju, chronicznego braku snu lub po wstrząsach emocjonalnych. Zjawisko to wynika z funkcjonalnego naruszenia przekazywania impulsu nerwowego i procesów relaksacji mięśni. Zwykle znika samoczynnie ”- mówi Anna Panfilova, neurolog z polikliniki Family Doctor, lekarz najwyższej kategorii.

kurcz powiek

Bardziej niebezpieczne zjawisko nazywa się kurczem powiek. Prowadzi to do jednoczesnego zamknięcia dolnych i górnych powiek. Jednocześnie osoba zamyka oczy lub intensywnie mruga, a także przez pewien czas nie jest w stanie ich otworzyć [3], [4]. Zwykle dzieje się to w najbardziej nieodpowiednich sytuacjach. Na przykład podczas przechodzenia przez jezdnię lub prowadzenia samochodu.

Jeśli na początku choroby można zamknąć tylko jedno oko, w przyszłości proces ten rozciąga się na obydwa oczy. Skurcze mogą być krótkotrwałe lub długotrwałe [5]. Czasami kurcz powiek obejmuje również inne mięśnie twarzy i rozwija się w skurcz twarzy. Z czasem może również powodować niewyraźne widzenie i światłowstręt.

Kurcz powiek zwykle rozwija się w wieku dorosłym. Dokładny powód jego pojawienia się nie został jeszcze zbadany. Przypuszczalnie może być dziedziczona [6]. Skurcze nasila stan zapalny powiek, suchość oczu, stres, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu lub kofeiny. W przeciwieństwie do miokimii, kurcz powiek jest częstym objawem zaburzeń neurologicznych [7].

Co zrobić, gdy oko drży?

Zdaniem ekspertów lekkie drganie powiek nie wymaga interwencji medycznej. „Dla zdrowej osoby miokymia jest stanem wyzwalanym. Oznacza to, że gdy czynnik zewnętrzny zostanie wyeliminowany i odpowiedni odpoczynek, objawy znikają same ”- wyjaśnia neurolog Anna Panfilova. Oto kilka wskazówek, które mogą przyspieszyć proces gojenia.

1. Śpij dobrze

W ciągu dnia oczy są bardzo zestresowane, dlatego potrzebują odpoczynku. Brak odpowiedniego snu prowadzi do przeciążenia mięśni oczu, w wyniku czego mogą wymknąć się spod kontroli. Ponadto brak snu zwiększa stres, który jest jednym z głównych czynników rozwoju miokymii [8]. Aby zmniejszyć nacisk na powieki i złagodzić skurcze, zacznij kłaść się do łóżka co najmniej 30 minut wcześniej niż zwykle. Przewietrzenie, ciepły prysznic i relaksujący automasaż pomogą szybciej zasnąć.

2. Pij mniej kawy

Postaraj się zminimalizować spożycie kofeiny. Stymuluje syntezę hormonów stresu, zaburza sen i zwiększa wrażliwość mięśni, przez co zaczynają ostro reagować nawet na drobne bodźce [9], [10]. Jeśli nie możesz oprzeć się orzeźwiającemu napojowi, spróbuj zastąpić go zdrowymi alternatywami. Na przykład kawa z żołędzi, jęczmienia lub buraków. Ponadto dużo kofeiny znajduje się w czekoladzie, słodkich napojach gazowanych i napojach energetycznych.

3. Zrezygnuj z alkoholu

Alkohol jest jeszcze bardziej szkodliwy. Powoduje zwiększony niepokój, obniża jakość snu i zaburza przewodnictwo włókien nerwowych [11], [12].

4. Użyj kropli nawilżających

Częściej nawilżaj błonę śluzową oka – może wystąpić drżenie powieki z powodu jej suchości lub podrażnienia. Powierzchnia rogówki wysycha podczas długotrwałej pracy przy komputerze, czytania, oglądania telewizji. Sztuczna łza pomoże przywrócić równowagę wilgoci – specjalne krople nawilżające. Szczególnie ważne jest, aby używać ich w zimnych porach roku, kiedy wilgotność powietrza spada do 15-20%. A wychodząc na zewnątrz w słoneczną lub wietrzną pogodę nie zapomnij założyć okularów ochronnych.

5. Zastosuj kompresy

Kiedy pojawia się skurcz, lekarze zalecają robienie ciepłych okładów. Pomagają zmniejszyć dyskomfort, niwelują napięcie mięśni i poprawiają krążenie krwi. Ręcznik lub myjkę namoczyć w ciepłej wodzie, wykręcić i nałożyć na powieki. Pozostaw na 20-30 sekund. Powtórz procedurę kilka razy. Na koniec delikatnie masuj powieki opuszkami palców. Taki kompres najlepiej wykonać na 5-10 minut przed pójściem spać. Zamiast wody możesz użyć ciepłej herbaty rumiankowej.

6. Rób przerwy w pracy

Z powodu długiej i skoncentrowanej pracy oczy stają się czerwone, często odczuwany jest dyskomfort i suchość. Wszystko to może również wywołać pulsację powieki. Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom, staraj się robić krótkie przerwy co 25-30 minut. W tej chwili możesz medytować lub wykonywać specjalną gimnastykę wizualną. Upewnij się, że odległość od oczu do monitora wynosi co najmniej 40–50 cm, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi długość wyciągniętego ramienia.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska