„Pirytionian cynku”: skład, wskazania do stosowania. Analogi leku pirytionian cynku

Ligandy pirytionowe, które są formalnie monoanionami, tworzą wewnątrzkompleksowy związek z atomem cynku, w którym Zn2 + jest związany z atomami tlenu i siarki. W stanie krystalicznym pirytionian cynku występuje w postaci centrosymetrycznych dimerów połączonych wiązaniami Zn-O (stąd w dimerze atom cynku jest połączony z dwoma atomami siarki i trzema atomami tlenu). W roztworze dimer dysocjuje w wyniku zerwania jednego wiązania Zn-O.

Pirytion to sprzężona zasada pochodząca z N-tlenku 2-merkaptopirydyny (lub pirytionu; numer CAS 1121-31-9), która z kolei pochodzi z N-tlenku pirydyny (ang.)

Funkcje aplikacji

Ważne jest, aby unikać kontaktu kremu z błonami śluzowymi oczu. Jeśli tak się stanie, dotknięte obszary są myte wystarczającą ilością ciepłej bieżącej wody. Wraz ze wzrostem częstotliwości stosowania istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia łagodnego do umiarkowanego miejscowego pieczenia skóry.

Leki na bazie aktywowanego cynku stosuje się w okresie remisji jako terapię podtrzymującą, zapobiegającą nawrotom. Leczenie pomaga wyeliminować objawową fazę, przyspieszyć powrót do zdrowia.

W okresie ciąży i karmienia piersią lek jest wskazany tylko w przypadkach, gdy korzyści znacznie przewyższają potencjalne szkody dla nienarodzonego dziecka. Ze względu na możliwość wpływania na szybkość reakcji podczas kierowania pojazdami oraz złożone mechanizmy takiego efektu nie obserwuje się.

Jeśli na skórze głowy występuje grzyb, na mokre włosy nakłada się niewielką ilość szamponu, delikatnie wmasowując skórę. Produkt pozostawia się na 5 minut, a następnie dokładnie spłukuje dużą ilością ciepłej wody.

Aplikacja powinna odbywać się minimum 2-3 razy w tygodniu, po ustąpieniu objawów choroby szampon stosowany profilaktycznie jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.

Przed użyciem szamponu ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z listą przeciwwskazań. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie tylko nie wpłynie na chorobę w jakikolwiek sposób, ale także spowoduje rozwój:

Używanie szamponu jest całkowicie bezpieczne, wykluczone jest przedawkowanie. W takim przypadku narzędzia nie należy używać zbyt często, ponieważ może wysuszyć skórę, wywołać pojawienie się łupieżu.

Leki nakłada się na skórę dwa razy dziennie, przy infekcji grzybiczej, leczenie kontynuuje się do całkowitego ustąpienia objawów patologii. W przypadku pozostałości śladów stosowanie maści kontynuuje się przez kolejne 7-14 dni.

Spray do użytku zewnętrznego rozpyla się w wystarczającej ilości z odległości co najmniej 15 cm Zabieg przeprowadza się 2-3 razy dziennie do uzyskania pozytywnego wyniku. Dla wzmocnienia efektu lekarze zalecają kontynuowanie kuracji przez kolejne 7 dni.

Przed użyciem balon jest energicznie wstrząsany, rozpylanie odbywa się ściśle w pionie.

Do pielęgnacji skóry głowy użyj specjalnej dyszy.

Pirytionian cynku to najpopularniejsza metoda leczenia łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i jest skuteczny przeciwko patogenom z klasy gronkowców i paciorkowców. W medycynie znajduje również zastosowanie w leczeniu łuszczycy, egzemy, liszaja obrączkowego, grzybów, grzybicy stóp (zespół stopy atlety), zespołu suchej skóry, atopowego zapalenia skóry, półpaśca i bielactwa nabytego.

W Stanach Zjednoczonych pirytionian cynku jest zatwierdzony jako dostępny bez recepty środek do miejscowego leczenia łupieżu. Ten aktywny składnik znajduje się w większości szamponów przeciwłupieżowych. Jednak w postaci, w jakiej jest używany przemysłowo, w postaci skoncentrowanej, może być szkodliwy dla zdrowia w kontakcie lub połknięciu.

Ze względu na to, że pirytionian cynku jest słabo rozpuszczalny w wodzie (8 mg / dm³ przy obojętnym pH), znajduje zastosowanie przy produkcji farb zewnętrznych, które chronią przed pleśnią i glonami. Substancja ta jest skutecznym algicydem (glonobójcą). Substancja ta jest niekompatybilna chemicznie z farbami na bazie utwardzaczy metalokarboksylanowych. W farbach akrylowych (lateksowych) zawierających dużą ilość żelaza potrzebne są substancje do izolacji jego jonów. Pirytionian cynku rozkłada się niezwykle wolno pod wpływem promieni ultrafioletowych, co zapewnia ochronę nawet w bezpośrednim świetle słonecznym przez kilka lat.

Formularz wydania, gdzie kupić i wycenić

Pirytionian cynku (ZPT) to aktywny materiał stosowany od ponad 50 lat do skutecznego leczenia łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry (D / SD). Substancja czynna stała się najbardziej popularna w tym celu.

Jego zastosowanie rozszerzyło się również na inne korzyści dla skóry, takie jak higiena i reakcje dermatologiczne. Aktywny suplement został opracowany w nienaturalnych warunkach. Powstała cząsteczka, wzorowana na naturalnie występującym przeciwbakteryjnym kwasie aspergilowym, spowodowała wiele negatywnych skutków ubocznych.

Skuteczność ZPT wynika z dwóch cech:

 • Po pierwsze, ma bardzo szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego, w tym grzyby, bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.
 • Po drugie, materiał ma bardzo małą rozpuszczalność, co skutkuje tworzeniem cząstek stałych i dostarczaniem materiału, co ma wyraźne zalety operacyjne.
 • Cząsteczki osadzają się i zatrzymują na wybranych powierzchniach skóry, nawet jeśli są dostarczane z produktów do płukania. Cząsteczki te powoli uwalniają molekularnie aktywny materiał, wchodząc w interakcje z powierzchniowymi komórkami grzybów i bakterii w celu kontrolowania ich proliferacji, działając jako rezerwuary o powolnym uwalnianiu, zapewniając długoterminowe i trwałe korzyści.
 • Ta rozproszona natura prowadzi jednak do złożonych farmaceutyków, które w pełni wykorzystują skuteczność; Często istnieją produkty o tym samym poziomie ZPT, które mają różne poziomy skuteczności klinicznej.
 • Kilka czynników, określonych przez macierz produktu, ma bezpośredni wpływ na końcowe korzyści:

 • Cząsteczki muszą pozostać na powierzchni skóry, uzyskując równomierne rozłożenie przestrzenne w kierunku bocznym, a także w mieszkach włosowych (szczególnie na skórze głowy).
 • Pirytionian cynku należy utrzymywać w produkcie w postaci stabilnej fizycznie dyspersji.
 • Musi istnieć w formie aktywnej chemicznie, ponieważ może wystąpić wiele reakcji chemicznych, które mogą zaszkodzić aktywności biologicznej ZPT.
 • Korzyści osiągnięte dzięki ZPT wymagają znacznej wiedzy farmaceutycznej, aby w pełni wykorzystać zalety tego aktywnego materiału.
 • W związku z tym pirytion cynku powinien być wytwarzany w postaci zawiesiny do 1% rozpuszczalnika, który zawierałby substancję czynną. Dotyczy to baz płynnych i żelowych, takich jak szampony. Kremy mogą zawierać proszki i cząstki ciał stałych, które zawierają pirytion cynku.

  Na rynku farmakologicznym prezentowane są następujące rodzaje kremów, które zawierają pirytion cynku:

 • Marka Hemigroup produkuje krem ​​Skin-Cap. Krem przeznaczony do użytku zewnętrznego, który zawiera 0,2% substancji aktywnej. Plastikowa tuba ma 15 lub 50 g. Pudełko kartonowe ma numer seryjny nr 12231/02.
 • Ten sam krem ​​Skin-Cap może być produkowany w postaci saszetki o wadze 5 g. Produkt zapakowany w laminowaną folię.
 • Pharmstandard wprowadził na rynek krem ​​o nazwie Tsinocap. Krem zawiera również 0,2% składnika aktywnego, a okres trwałości jest nieograniczony. Numer seryjny zarejestrowanego komponentu w WHO to LSR-010496/08. Krem jest dostarczany w tubkach po 25 i 50 g.

  Zinocap – krem ​​z pirytionem cynku

  Napojów lub żywności zawierających alkohol, kofeiny i leków o szerokim spektrum nie należy przyjmować razem z pirytionem cynku. Mogą osłabiać działanie pirytionianu cynku w leczeniu chorób.

  Pirytionian cynku (krem, którego cena waha się od 350 do 4000 rubli, można kupić bez recepty) jest zawarty w 2 głównych kremach dopuszczonych do sprzedaży w Federacji Rosyjskiej.

  W UE i USA takie preparaty są zabronione w produkcji, a pirytionian cynku jest używany tylko do produkcji leków, które za zgodą wyższego organu są wydawane szpitalom i szpitalom w celu leczenia chorób dermatowenerologicznych.

  Jeśli weźmiemy pod uwagę skład 2 różnych kremów, warto zauważyć, że w składzie znajdują się identyczne substancje czynne:

  Kremowy krem do nakrywania skóry ZinocapCząsteczki na 0,2% kremu pirytionianu cynku zawarte są w ilości 3 części na 100 g. Pirytionian cynku to także 2 g substancji czynnej kremu. Dodatkami aktywnymi są mirystynian izopropylu. Substancja jest stosowana w kosmetykach i produktach leczniczych w celu rozwiązania problemów dermatologicznych i poprawy wchłaniania przez skórę. Mirystynian izopropylu został użyty jako wzmacniacz przenikania skóry. Obecnie głównym zastosowaniem, do którego formalnie wskazany jest mirystynian izopropylu, jest jako składnik czynny w dostępnym bez recepty płukaniu pediculicidal Cytostearynian makrogolu jest wskazany w leczeniu zmian łojotokowych i chorób dermatologicznych Polisorbat jest substancją, która Opracowany w wyniku reakcji sorbitolu i estru kwasu tłuszczowego (niejonowego środka powierzchniowo czynnego) z tlenkiem etylenu Alkohol cetostearylowy jest substancją chemiczną występującą w produktach kosmetycznych. Jest to biały woskowaty związek wytwarzany z alkoholi cetylowych, stearylowych i tłuszczowych. Są stosowane w produktach do pielęgnacji ciała, głównie w balsamach do skóry, produktach do włosów i kremach. Składniki pomagają uzyskać gładszą teksturę, gęstsze balsamy i bardziej odporne produkty piankowe Polisorbat 80 jest hydrofilowym niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym. Jest stosowany jako środek powierzchniowo czynny w mydłach i kosmetykach oraz jako lubrykant do kropli do oczu. W produktach spożywczych lub farmaceutycznych może działać jako emulgator. Zaróbką jest polisorbat 80 który służy do stabilizowania wodnych preparatów leków do podawania pozajelitowego lub szczepień Glikol propylenowy służy do utrzymania tekstury, która stanowi ponad 60% produktów płynnych. W kosmetykach i produktach kosmetycznych pozwala na zatrzymanie wilgoci wewnątrz wszystkich elementów, zapobiegając ich zamarzaniu lub płynięciu przy różnicy temperatur.Tegin M, Tegosoft EE, Tegosoft R, Tego Car 450 itp. Przeznaczone są do eliminacji wysypek z łojotokowym wirusem opryszczki. Substancje blokują objawy, ale nie eliminują ich w postaci składników leczniczych.D-pantenol lub deksapantenol stosuje się jako środek zmiękczający, łagodzący i przeciwzapalny. Pomaga stworzyć w skórze barierę chroniącą przed podrażnieniami i utratą wody.

  W składzie Zinocap można również znaleźć takie składniki, jak dwuwodzian diwodorofosforanu sodu, dodekahydrat wodorofosforanu sodu oraz wodę oczyszczoną. Substancje te pomagają oczyścić skórę głowy po zastosowaniu kremów leczniczych. Należy zauważyć, że skuteczność pirytionianu cynku jest znacznie zmniejszona w połączeniu z tymi składnikami, chociaż koszt kremu Zinocap jest znacznie wyższy.

  Wskazania do stosowania

  Pirytionian cynku (krem, którego cena może zależeć od składu, objętości i formy uwalniania, powinien zawierać 1-3% substancji aktywnej, które stosowane są w analogach w stężeniu do 0,5%) wchodzi w skład kremów dermatologicznych stworzonych do leczenia chorób zewnętrznych.

  Pirytionian cynku jako niezależny składnik stosowany jest w następujących zakresach działania:

 • działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
 • zdolność do depolaryzacji błon komórkowych;
 • redukcja objawów łojotokowego zapalenia skóry;
 • wpływ na oznaki i objawy chorób skóry.
 • W ramach kremów pirytionian cynku przeznaczony jest do następujących funkcji:

 • walka z łuszczycą;
 • redukcja objawów atopowego zapalenia skóry z egzemą i neurodermitem;
 • Kremy pomagają zmniejszyć wszystkie procesy zapalne, które występują przy nawrotach i aktywnej chorobie. Nie badano działania farmakologicznego i farmakodynamiki niektórych oznak działania substancji. Również pirytionian cynku w składzie kremu może być stosowany w leczeniu dziecięcego zapalenia skóry w wieku dziecka od 1 roku

  Pirytionian cynku w kremach, jako silna substancja, może powodować działania niepożądane. Są utożsamiane z objawami choroby, dlatego nie wymagają oddzielnego leczenia. W przypadku krótkotrwałej manifestacji nie należy przerywać leczenia. Cena kremu nie wpływa na skuteczność zabiegu, dlatego nie należy kupować analogów.

 • swędzenie i podrażnienie;
 • Jeśli efekty uboczne utrzymują się w ciągu 24 godzin, należy zaprzestać stosowania leku lub zastąpić go innym, który nie zawiera substancji aktywnej w postaci pirytionianu cynku.

  Instrukcja użycia

  Kremy na bazie pirytionianu cynku należy stosować zgodnie z instrukcją lub zaleceniami lekarza dermatologa w całym cyklu:

 • Krem dostarczony w tubie należy otworzyć, niewielką ilość substancji należy nanieść cienką warstwą na zmieniony obszar skóry.
 • Ważne jest przestrzeganie odległości między obszarami aplikacji – powinna ona wynosić 10-15 cm.
 • W przypadku łuszczycy lekarz może przepisać kurs przyjęcia w postaci 2 razy dziennie rano i wieczorem przez 4-7 tygodni.
 • W przypadku atopowego zapalenia skóry dermatolog przepisuje kurację w postaci nakładania kremu 2-3 razy dziennie przez 1 miesiąc.
 • Robienie przerwy nie jest zalecane w przypadku nawracających objawów. Dermatolog przepisuje cykl leczenia dla powtarzającego się obrazu klinicznego w postaci 2-4 razy dziennie przez 2 tygodnie.
 • W przypadku dzieci drugi cykl leczenia może przepisać tylko specjalista w tej dziedzinie. Wielokrotna aplikacja kremu nie może trwać tak długo. 2 lub 3 razy krem ​​należy zużyć w ciągu 1-1,5 miesiąca.

  Kremy Zinocap i Skin-Cap można stosować w okresie ciąży i laktacji, ale nie dłużej niż 3-4 tygodnie, nawet przy wielokrotnym kursie.

  Dzieci poniżej 12 miesiąca życia nie powinny stosować takich preparatów, dlatego lepiej stosować łagodniejsze składniki lub takie, w których substancją czynną będzie inna substancja o podobnym składzie i działaniu.

  Pirytionian cynku (krem, którego cena nie powinna przekraczać 4000 rubli za 50 g w postaci plastikowej tubki, może być stosowany wielokrotnie przez cały okres przydatności do spożycia) w składzie kremów nie powoduje skutków ubocznych w przypadku przedawkowania, a także poprawy stanu w trakcie kuracji.

  Nie jest konieczne stosowanie kompozycji więcej niż przepisał lekarz.

  Aby zwiększyć efekt i poprawić ogólny stan, nie ma sensu stosować takich leków. Nie poprawiają kondycji skóry, nie przyczyniają się do szybszej regeneracji.

  Środki ostrożności

  Jeśli kompozycje kremów trzeba nakładać dziecku powyżej pierwszego roku życia na obszar pokryty mieszkami włosowymi, warto rozważyć możliwe konsekwencje:

 • Po nałożeniu kompozycji krem ​​może powodować lekkie swędzenie przez pierwsze 1-2 godziny.
 • Dziecko nie powinno dotykać głowy, starać się czesać leczone miejsca.
 • Wskazane jest, aby nie spłukiwać kremu do całkowitego wchłonięcia, nie myć włosów kosmetykami z fluorem.
 • Aby ułatwić dziecku zniesienie pierwszych objawów po nałożeniu kremu, lepiej przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny skóry na brudnych włosach.
 • Aby usunąć nadmiar kremu i łupieżu, musisz używać przyjaznych dla środowiska szamponów. Zaleca się kilkakrotne spłukiwanie główki dziecka, aby na głowie i włosach nie pozostały ślady kosmetyków myjących i myjących.

  Po co nam cynk

  Cynk jest niezbędny dla wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jest organizatorem wymiany energii. Jest również substancją zaangażowaną we wzrost zdrowych i mocnych włosów, jakości skóry twarzy i ciała, dla których otrzymała powyższe przezwiska.

  Cynk jest aktywnie wykorzystywany w produkcji kosmetyków, biologicznie aktywnych dodatków do żywności oraz różnych kremów przeznaczonych do walki z chorobami skóry. Ten ostatni charakteryzuje się doskonałymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi tego pierwiastka.

  Pirytionian cynku to najlepszy lek na choroby skóry

  Cynk jest stosowany w preparatach do leczenia chorób skóry. Szczególnie znane są maść cynkowa i pirytionian cynku. Pierwszy lek można stosować nawet u dzieci w pierwszym roku życia jako remedium na kłujące upały i pieluszkowe zapalenie skóry, a także dobrze pomaga przy trądziku i stanach zapalnych skóry. Pirytionian cynku stosuje się w leczeniu grzybów, chorób wywoływanych przez drobnoustroje i bakterie wrażliwe na lek, łuszczycy i łojotoku, a nawet różnego rodzaju porostów. Dodają go również do szamponów przeciw łupieżowi i wypadaniu włosów. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza swędzenie i reakcje alergiczne skóry.

  Dostępny w postaci proszku, aerozolu, szamponu i kremu. „Pirytionian cynku” nie ma prawie żadnych przeciwwskazań, z wyjątkiem nadwrażliwości. Jest stosowany zewnętrznie, lecząc dotknięte obszary skóry. Nie zaleca się stosowania go jednocześnie z maściami hormonalnymi.

  Do użycia proszek rozcieńcza się wodą do stanu kleistego i nakłada na żądany obszar skóry. Wchłania się powoli, co przyczynia się do długiego czasu ekspozycji na grzybicze lub mikrobiologiczne zmiany skórne.

  Choroby trudne do leczenia (takie jak łuszczyca i egzema) bardzo dobrze reagują na ten lek. Jednocześnie, w przeciwieństwie do maści steroidowych, które są często przepisywane na te same choroby, ma minimalną liczbę przeciwwskazań i działań niepożądanych. Nie należy jednak podejmować samoleczenia, przed zastosowaniem leku „Zinc Pyrithione” należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Tylko lekarz może określić przyczynę i charakter choroby.

  Skład leku i analogi

  Skład „pirytionianu cynku” obejmuje złożony związek atomów tego pierwiastka z siarką i tlenem. Jest to bezbarwne ciało stałe. Sam w sobie jest używany zarówno w produkcji, jak i do celów domowych. Jednak jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe okazały się najbardziej przydatne w produkcji leków.

  „Pyrithion cinc”, którego analogi na ladach aptecznych nazywane są „Skin Cap” (aerozol, szampon i krem), „Friederm cynk” (szampon), „Zinocap” (aerozol i krem), wydawane są bez recepty. Stosuje się tylko zewnętrznie. Nie było przypadków przedawkowania cynku, praktycznie nie ma też przeciwwskazań. Przy prawidłowym stosowaniu jest to niezawodny lek o minimalnych skutkach ubocznych. Oznacza to, że jego odbiór jest możliwy przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Jedynym skutkiem ubocznym może być reakcja alergiczna. Objawia się zaczerwienieniem i wysuszeniem obszaru skóry, w którym zastosowano lek. Jest bardzo niewiele przypadków reakcji.

  Opis leku

  Pirytionian cynku – Środek do użytku zewnętrznego. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, spektrum działania pirytionu cynku obejmuje szereg bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, niektóre rodzaje grzybów. Uważa się, że pirytionian cynku jest wysoce aktywny, w szczególności przeciwko bakteriom z grupy Pityrosporum, które są uważane za jeden z czynników chorobotwórczych w łuszczycy, łojotoku, łupieżu i niektórych innych chorobach skóry. Działa bakteriostatycznie i fungistatycznie na wrażliwe mikroorganizmy.

  Uwaga! Na liście znajdują się synonimy Pyrithion cynk, które mają podobny skład, dzięki czemu można samemu wybrać zamiennik biorąc pod uwagę postać i dawkę przepisanego przez lekarza leku. Daj pierwszeństwo producentom z USA, Japonii, Europy Zachodniej, a także znanym firmom z Europy Wschodniej: Krka, Gedeon Richter, Aktavis, Egis, Lek, Hexal, Teva, Zentiva.

  Klasyfikacja nosologiczna (ICD-10)

  efekt farmakologiczny

  Farmakologiczne działanie – przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.

  Po zastosowaniu zewnętrznym aktywowany pirytionian cynku osadza się w naskórku i powierzchniowych warstwach skóry właściwej. Wchłanianie ogólnoustrojowe jest powolne.

  Znaleziono we krwi w śladowych ilościach

  Stosowanie w ciąży i laktacji

  W okresie ciąży i laktacji lek należy przepisywać tylko w przypadkach, gdy spodziewane korzyści z terapii przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu i niemowlęcia.

  Nie zgłoszono żadnego negatywnego wpływu stosowania preparatów pirytionianu cynku przez kobiety w ciąży i karmiące.

  Warunki wydawania aptek

  Warunki przechowywania leku Skin-cap

  Trzymać z dala od dzieci.

  Okres trwałości leku

  krem do użytku zewnętrznego 0,2% – 3 lata.

  aerozol do użytku zewnętrznego 0,2% – 5 lat.

  aerozol do użytku zewnętrznego 0,2% – 5 lat.

  Nie używać po upływie daty ważności wydrukowanej na opakowaniu.

  Synonimy grup nozologicznych

  cena, rub.Pirytionian cynku * (pirytionian cynku *)Żel pod prysznic 150ml (Heminova International S.A. (Hiszpania)Śmietanka 15g (Heminova International S.A. (Hiszpania)Szampon 150ml (Heminova International S.A. (Hiszpania)Aerosol 35g (Heminova International SA (Hiszpania)Śmietanka 50g (Heminova International S.A. (Hiszpania)Aerosol 70g (Heminova International SA (Hiszpania)Śmietana 0,2% 25g (Pharmstandard – Tomskhimfarm OJSC (Rosja)Alergiczne choroby skóry o etiologii niezakaźnejAlergiczne choroby skóry o etiologii niemikrobiologicznejAlergiczna reakcja skóry na leki i chemikaliaL20.8 Inne atopowe zapalenie skóryŁojotokowe zapalenie skóry głowySwędzenie z powodu niewydolności żylnejAllergodermatozy powikłane wtórnym zakażeniem bakteryjnymZapalenie skóry w kontakcie z roślinamiChoroby zapalne skóryZapalenie skóry i wyprysk w okolicy odbytuPłacząca zakaźna i zapalna choroba skóryPodrażnienie i zaczerwienienie skóryŁuszczyca atakująca owłosione obszary skóryPrzewlekła łuszczyca skóry głowyХронический псориаз с диффузными бляшкамиСухость кожи на больших участках кожного покроваСухость кожи при нарушении целостности ее покровов


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska