Olej rybi, olej lniany czy siemię lniane? Wybór najlepszego źródła omega-3. TOP-5 kompleksów witaminowych

Ludzkie komórki mózgowe składają się w 60% z kwasów tłuszczowych. Większość z nich jest syntetyzowana w organizmie, ale są dwa niezbędne kwasy, które można uzyskać tylko z pożywienia: alfa-linolowy i linolowy. Z ich brakiem rozwijają się choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, rak, pogarszają się widzenie i funkcjonowanie mózgu. Ale nie wszystkie tłuszcze są dobre dla organizmu. Większość z nich w diecie człowieka jest uwodorniona. Wręcz przeciwnie, zakłócają normalne odżywianie i funkcjonowanie komórek, przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu i pogorszenia funkcji naczyń.

Badania wykazały, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 są bardzo przydatne dla organizmu, to właśnie one poprawiają pracę mózgu i naczyń krwionośnych. Większość tych kwasów znajduje się w oleju lnianym i oleju rybnym. Ale ich skład jest nieco inny. Olej rybny zawiera długołańcuchowe kwasy, które są najbardziej korzystne dla ludzi. A olej lniany jest źródłem kwasu alfa-linolowego.

Wpływ kwasów tłuszczowych

Tłuszcze szczególnie potrzebne dla zdrowia to Omega 3. Kilka z nich można uzyskać z pożywienia:

Wszystkie są równie przydatne, ale nadal różnią się funkcjonalnością. Z kwasu alfa-linolowego organizm może syntetyzować resztę Omega 3. Występuje on w pokarmach roślinnych. EPA i DHA można uzyskać z tłustych ryb. Dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie, które jest lepsze: olej rybny czy olej lniany.

Substancje te muszą stale przedostawać się do organizmu. W końcu nawet małe ich dawki mają następujący efekt:

  • zachowują i przywracają telomery DNA komórki, co wydłuża żywotność człowieka;
  • dają energię do przekazywania impulsów nerwowych, co optymalizuje aktywność umysłową;
  • są niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci.
  • Dlaczego nie wszystkie źródła Omega-3 są skuteczne

    Pierwsze badania wpływu kwasów omega-3 na organizm przeprowadzono na analizie kuchni grenlandzkich Eskimosów, którzy praktycznie nie cierpieli na choroby układu krążenia i miażdżycę. Ich dieta składała się z alg, jako pierwotnego źródła kwasów omega-3, oraz surowych ryb, które żywią się tymi algami.

    Istnieje znacząca różnica między świeżym olejem rybnym a przetworzonym olejem rybnym dostępnym w aptece. W pierwszym przypadku omega-3 zachowuje się, dzięki czemu jest w stanie chronić naczynia krwionośne i serce przed uszkodzeniem, w drugim jest praktycznie pozbawiony swoich dobroczynnych właściwości. Faktem jest, że omega-3 szybko rozkłada się po podgrzaniu iw kontakcie z powietrzem, nie toleruje długotrwałego przechowywania i jest bardzo wrażliwy na światło. Nawet niewielkie podgrzanie może doprowadzić do utlenienia z całkowitą utratą korzystnych właściwości.

    Wśród Eskimosów problem konserwowanych kwasów omega-3 rozwiązuje użycie surowej ryby, ale to danie zdecydowanie nie pasuje do naszego menu.

    Olej lniany i olej rybny: porównanie właściwości

    Olej rybny lub olej lniany są źródłami niezbędnych kwasów Omega. I to jedyna rzecz, która ich łączy. Pozostałe dodatki mają różne właściwości (patrz tabela).

    Stół. Olej rybny i olej lniany – porównanie

    Zapobiega wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego.
    Stosowany jest w celach leczniczych przy anemii, krzywicy oraz w celu powrotu do zdrowia po ciężkich chorobach.
    Zwiększa poziom serotoniny.
    Poprawia pracę przewodu pokarmowego.
    Zmniejsza poziom cholesterolu Normalizuje trawienie.
    Jest przepisywany na zapalenie jamy ustnej, choroby układu sercowo-naczyniowego, wątroby i żołądka.
    Służy do modelowania sylwetki i kosmetologii domowej.
    Łagodzi skutki oparzeń, ma właściwości regenerujące, leczy choroby stawów 1,15 (w śledziu)
    0,93 (w wątrobie dorsza) 1: 0,09 (w śledziu)
    1: 0,05 (w wątrobie dorsza) Witaminy A i D oraz jod, siarka, brom, fosfor (w minimalnych ilościach) Witamina E (tokoferol), lignany, kwas foliowy (B9)

    Ważna informacja! Idealna równowaga między Omega-3 a Omega-6 to 1 do 3.

    Jak obliczono stopień asymilacji? Rozważmy szczegółowo wzór. Omega-3 składa się z 3 niezbędnych kwasów tłuszczowych (FA):

    Czytając skład olejku lnianego znajdziesz zawartość ALA. Ten kwas jest konwertowany przez organizm do DHA i EPA samodzielnie. EPA / DHA obserwuje się w oleju rybnym.

    Jaka jest różnica, jaki rodzaj LCD otrzymamy? W końcu ALA jest dokładnie syntetyzowany do DHA i EPA. Faktem jest, że kwas alfa-linolowy przekształca się w kwas eozapentaenowy i dokozaheksaenowy o obniżonym stężeniu. Świadczą o tym następujące dane:

  • 100 ml oleju = 60 g (średnio) ALA.
  • Współczynnik redukcji syntezy ALA w DHA i EPA = 5% (w przybliżeniu).
  • Znane są wartości początkowe, przystępujemy do obliczeń:

  • Wchłanianie Omega-3 z oleju. 60 g (ALA) * 5% (stosunek) = 3 g.
  • Strawność Ω-3 w wyniku spożycia oleju rybnego. 25g (DHA / EPA) / 3g = 8,3g
  • Otrzymujemy porównanie dotyczące wchłaniania kwasów tłuszczowych przez organizm:

    Olej lniany zawiera więcej kwasów Omega-3. Jednak ze względu na niskie stężenie konwersji ALA na DHA / EPA, więcej składników odżywczych omega otrzymujemy z oleju rybnego.

    Co jest lepsze, olej rybny czy olej lniany – odpowiedź nie jest jasna. Oba produkty są wysokiej jakości źródłami podstawowych wyświetlaczy LCD. Wystarczy więcej prasy roślinnej, aby nasycić korpus Ω-3.

    Uwaga! Olej lniany jest szeroko stosowany w kuchni. Używaj go do sałatek, wypieków itp. Zdrowe jedzenie to najlepszy sposób na zdobycie witamin.

    Czy można przyjmować produkty w tym samym czasie?

    Aby nie zgadywać, co jest lepsze: olej rybny czy olej lniany, zaleca się stosowanie suplementów razem. Dopiero teraz nie będziesz mógł ich jednocześnie akceptować. Produkty mają różne zasady przyjmowania:

  • Olej lniany – w 20-30 minut. przed posiłkami, na czczo lub w nocy.
  • Olej rybny – tylko do posiłków. Na pusty żołądek tylko zaszkodzi.
  • Olej lniany i olej rybny można nie tylko przyjmować w tym samym czasie, ale nawet jest to konieczne. Musimy pozyskać kwasy tłuszczowe Omega-3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Trudno jest osiągnąć wystarczające nasycenie Ω-3 przez same nasiona i ich tłoczenie. To samo dotyczy spożywania wyłącznie morskich kwasów omega, zaniedbując źródła roślinne. Konieczne jest wzbogacenie organizmu w kompleks – ma to znaczenie dla zdrowia.

    Wielokrotne formulacje kapsułek są często formułowane razem z olejem lnianym i tłuszczem morskim w połączeniu z olejem z ogórecznika lekarskiego. Ogórecznik zawiera dużo kwasu gamma-linolowego (GLA lub GLA), dlatego ekstrakt ten jest dodawany do kompleksów Omega 3-6-9.

    Ciekawe wiedzieć! GLA ma szereg korzystnych właściwości: neutralizuje stany zapalne, leczy powikłania cukrzycy, zmniejsza nasilenie objawów PMS.

    Olej lniany. Korzystne cechy

    Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 (będziemy je sortować) w oleju lnianym ma następujące korzystne właściwości:

  • Zmniejsza poziom złego (LDL) cholesterolu + lepkość krwi.
  • Wspomaga lepszą regenerację mięśni po wysiłku fizycznym na siłowni.
  • Poprawia pracę układu pokarmowego i wątroby.
  • Wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka w łonie matki.
  • O dziwo, olej lniany jest ŹRÓDŁEM WAPNIA (zwiększa zawartość wapnia w organizmie nawet 3-krotnie!).
  • Olej rybny: korzyści i szkody

    Olej rybny to olej otrzymywany z tłustej ryby lub wątroby dorsza.

  • Olej rybny – ten napis zobaczysz, jeśli tłuszcz pochodzi z tłustych ryb.
  • Olej z wątroby dorsza – podobnie jak olej z wątroby dorsza.
  • Stosowany jest jako suplement diety, w którym to kwasy tłuszczowe Omega-3 mają znaczący wpływ (o nich porozmawiamy poniżej).

    Z reguły olej rybny produkowany jest w postaci kapsułek, które są dość miękkie w dotyku. W każdym razie dawno nie widziałem go w postaci płynnej.

    Różnica między olejem rybim a olejem z wątroby dorsza polega na tym, że olej z wątroby dorsza zawiera oprócz tłuszczów witaminy A i D, podczas gdy olej rybny zawiera tylko tłuszcze.

    Te. w przypadku oleju rybnego praktycznie nie ma ryzyka wystąpienia hiperwitaminozy witaminy A przy długotrwałym stosowaniu.

    Korzyści specyficzne dla oleju rybnego

    Olej rybny został powiązany z kilkoma innymi korzyściami zdrowotnymi.

    Na przykład stwierdzono, że olej rybny łagodzi objawy wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii.

    Ponadto olej rybny może pomóc w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci.

    Liczne badania powiązały suplementację olejem rybnym ze zmniejszeniem nadpobudliwości i agresywności oraz poprawą czujności u małych dzieci.

    Olej rybny może być pomocny w łagodzeniu objawów niektórych chorób psychicznych u dorosłych i zaburzeń zachowania u dzieci.

    Różnice w odczytach

    Jeśli chodzi o choroby, to człowiek może stanąć przed poważnym wyborem: co jest lepsze – olej rybny lub olej lniany. Niektóre przykłady pokazują, że suplementów diety nie należy stosować bez recepty. Tylko wykwalifikowany specjalista może określić, który z nich jest lepszy w każdym konkretnym przypadku.

    Olej rybny pomaga zmniejszyć krzepliwość krwi. Ta właściwość może mieć przeciwne skutki w różnych chorobach. Może to być negatywne, jeśli dana osoba doznała urazu i zaczęło się krwawienie. Dla osób z dolegliwościami, takimi jak hemoroidy, zbyt duże krzepnięcie krwi może stać się niebezpieczne. Z drugiej strony olej rybny może być korzystny w tego rodzaju problemach.

    Kwasy zawarte w oleju rybnym są wchłaniane znacznie szybciej. Z tego powodu można go przepisać na taki problem, jak wzrost poziomu trójglicerydów we krwi. Jednak w przewlekłej postaci zapalenia trzustki spożycie oleju rybnego może prowadzić do zaostrzenia. Czasami na ratunek przychodzi olej lniany. Jest to odpowiednia alternatywa, ale należy zachować ostrożność w przypadku chorób trzustki. W żadnym przypadku nie należy przekraczać dawki i przebiegu leczenia przepisanego przez specjalistę.

    Różnice w przeciwwskazaniach

    Pomimo tego, że skład suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe jest bardzo podobny, to obecność i charakter przebiegu wielu chorób powoduje istotne różnice między nimi. W przypadku chorób oczu przed zakupem suplementu należy skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, co jest lepsze: olej rybny czy olej lniany. Faktem jest, że pierwszy środek ma pozytywny wpływ na widzenie, podczas gdy drugi nie jest przepisywany na procesy zapalne rogówki oczu.

    Olej lniany nie jest przepisywany na zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby żołądka, polipy narządów płciowych, kamicę żółciową oraz, w częstych przypadkach, zapalenie trzustki.

    Przeciwwskazaniami do suplementacji ryb są następujące choroby:

  • kamienie w pęcherzyku żółciowym i drogach moczowych;
  • dysfunkcja tarczycy;
  • Podczas gotowania nie należy podgrzewać ani dodawać oleju lnianego, ponieważ może to spowodować zatrucie pokarmowe.

    W przypadku naruszenia dawkowania obu substancji określonych w instrukcji możliwa jest biegunka i nudności.

    Wspólny wniosek

    Biorąc pod uwagę różny skład omawianych produktów, czasami wskazane jest ich połączenie. Jednak decyzję tę musi podjąć lekarz prowadzący. Olej rybny i olej lniany można przyjmować razem w następujących przypadkach:

  • Zdarzają się sytuacje, w których pacjentowi przepisuje się olej lniany jako środek pomocniczy w głównym cyklu leczenia. Z jakiegoś powodu zalecenia mogą zostać zmienione. Na przykład pacjent przeszedł głębsze badanie, w wyniku którego pojawiła się potrzeba nowych wizyt. Czasami lekarz może zalecić jednoczesne spożywanie oleju rybnego i oleju lnianego. Dzieje się tak, gdy ta ostatnia nie jest w stanie dostarczyć organizmowi brakujących kwasów.
  • Jeśli tłuszcz pochodzi z gatunków ryb, które mogą zawierać rtęć, zaleca się również jednoczesne stosowanie korzystnych suplementów. Ponieważ olej lniany ma właściwości przeciwutleniające, przepisuje się go w celu neutralizacji szkodliwych substancji.
  • Czy olej lniany może zastąpić olej rybny?

    Na podstawie powyższych informacji nie można powiedzieć, że omawiane przez nas suplementy diety mogą być stosowane zamiennie. Na pytanie, które jest zdrowsze – olej rybny czy olej lniany – trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W szczególności zależy to od tego, jakie cele są realizowane w ich zastosowaniu.

    Dla osób z przewlekłymi zaparciami skuteczniejszy będzie suplement ziołowy.

    Kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego są zdolne do regulowania procesów metabolicznych lipidów. Naturalnie występują w śledziu, makreli, sardynkach i łososiu.

    W zapobieganiu i leczeniu krzywicy u dzieci najlepszym lekarstwem będzie olej rybny. Zaobserwowano, że dzieci w wieku szkolnym, które przyjmują suplement diety lub owoce morza, mają lepsze zdolności umysłowe i rzadziej chorują na przeziębienia.

    Do użytku zewnętrznego do celów kosmetycznych bardziej odpowiedni jest olej lniany, ponieważ produkt rybny ma mniej przyjemny zapach.

    Dla niektórych nabywców kryterium decydującym o zakupie oleju rybnego lub lnianego jest cena. Suplement ziołowy jest znacznie tańszy. Fiolki z zawartością można znaleźć w każdym supermarkecie.

    Co jest nie tak z olejem lnianym kupionym w sklepie?

    Olejek lniany jest uważany za kolejne dobre źródło kwasów omega-3. Ale czy tak jest? Podobnie jak w przypadku oleju z ryb z apteki, ta sama historia ma miejsce w przypadku oleju lnianego kupowanego w sklepie: kwasy tłuszczowe są utleniane nawet podczas procesu produkcji, dzięki czemu do kupującego trafia produkt, którego nie można nazwać pełnowartościowym źródłem omega-3. Na degradację kwasów omega świadczy gorycz oleju lnianego: im silniejszy, tym bardziej zepsuty jest produkt.

    Dlaczego przemysłowy olej lniany psuje się

    Oto kilka powodów, dla których zdrowy i słodki świeżo wyciskany olej lniany zamienia się w gorzką, tłustą substancję o wątpliwych właściwościach.

  • Aby zwiększyć wydajność gotowego produktu, w produkcji stosuje się wysokie temperatury, w wyniku których następuje utlenianie kwasów omega-3.
  • Stosowanie przemysłowych pras do metalu również nie pomaga w ochronie oleju lnianego przed utlenianiem.
  • W procesie przymusowej filtracji dochodzi do kontaktu z powietrzem.
  • Problem w tym, że olej lniany zawiera dużo kwasów omega-3 – aż 60%. Dobrze, jeśli olej jest świeży i nieutleniony, ale dla zwykłego sklepu to raczej minus, ponieważ kupujący otrzymuje prawie taką samą ilość składników odżywczych, które są toksyczne dla organizmu, a nie duży procent składników odżywczych.

    Świeżo tłoczony olej lniany nie jest gorzki

    Świeży produkt ma słodkawy intensywny ciepły smak bez goryczy. Po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 2 tygodni lub jeszcze lepiej. Wysokiej jakości nieprzemysłowy olej lniany jest sprzedawany w małych, nieprzezroczystych butelkach o pojemności 100 ml. Olejek ten może być stosowany jako lekarstwo na gojenie się ran i regenerujące bolesne pęknięcia skóry. Po zastosowaniu takiego produktu skóra ożywia i odmładza.

    Alternatywy dla olejów roślinnych Omega-3

    Jeśli nie możesz znaleźć naturalnego oleju lnianego tłoczonego w domu, zwróć uwagę na kupowane w sklepach oleje roślinne z zawartością omega-3, które nie są tak podatne na utlenianie.

  • Nierafinowany olej lniankowy. Zawiera aż 40% omega-3 i dużo witaminy E, dzięki czemu jest bardzo odporny na utlenianie.
  • Nierafinowany olej musztardowy. Zawiera do 15% omega-3 i może być również stosowany z korzyściami zdrowotnymi.
  • Olej słonecznikowy, nawet domowy, a także drogie oliwy z oliwek nie powinny być traktowane jako źródła kwasów omega-3. Pierwsza zawiera dużą ilość kwasów omega-6, druga – omega-9, które przeszkadzają w przyswajaniu kwasów omega-3, ponieważ są one substancjami konkurującymi w organizmie człowieka.

    Najlepsze źródła dobroczynnych kwasów omega-3

    Najbardziej optymalnym źródłem kwasów omega w ich naturalnej postaci nadal nie są oleje, ale nasiona lnu. W każdym razie olej roślinny jest już produktem przetworzonym i nie wiadomo, czy zawiera kwasy omega-3, ponieważ w dużej mierze zależy to od tego, jak olej został wyprodukowany i ile był przechowywany. Dlatego warto spojrzeć na całe nasiona lnu. Posiadają bardzo gęstą powłokę ochronną, która pozwala pomyśleć o całkowitym bezpieczeństwie omega-3. Siemię lniane najlepiej spożywać w 2 wersjach.

  • Żuć dokładnie do sucha. Dozowanie wynosi do 1 łyżeczki. Nie powinieneś jeść dużo suchych nasion – wszystko jest w porządku z umiarem. A jeśli istnieje podejrzenie obecności kamieni żółciowych, lepiej przejść do drugiej opcji.
  • Namocz 1 łyżkę. l. nasiona lnu na noc w szklance ciepłej wody, żuć, połykać, pić płyn. Ta opcja jest nie tylko źródłem kwasów omega-3, ale działa również dobrze na zgagę i zaparcia.
  • Nasiona lnu to najłatwiej dostępny produkt, jaki można kupić zarówno w drogeriach, jak i supermarketach. Nasiona chia są mniej dostępne i mniej powszechne. Można je spożywać w taki sam sposób, jak nasiona lnu. Są to optymalne źródła omega-3 i można śmiało powiedzieć, że przy prawidłowym stosowaniu tych produktów przydatne WNKT na pewno dostaną się do organizmu.

  • Aby być zdrowym i żyć długo i szczęśliwie, musisz spożywać kwasy Omega-3 pochodzenia roślinnego i morskiego. Zmniejszy to ryzyko śmierci z powodu wszystkich czynników o około 40% (z zastrzeżeniem ogólnych zasad zdrowej diety);
  • Nieprzestrzeganie optymalnych ilości Omega-3 prowadzi do tego, że nawet zdrowa dieta praktycznie nie przedłuża życia i nie zapewnia pożądanego zdrowia;
  • Optymalna ilość Marine Omega-3 to 1 do 1,5 grama na przeciętnego zjadacza dziennie. Odpowiada to około 3 do 4,5 g oleju rybiego (1,5 do 3 łyżeczek lub – odpowiednia liczba kapsułek);
  • Optymalną dawkę roślinnych kwasów Omega-3 (alfa i gamma-linolenowe kwasy tłuszczowe) naukowcy uważają za 0,7% całkowitego spożycia kalorii;
  • Całkowita dawka wszystkich kwasów Omega-3 nie powinna przekraczać 4 g / dzień;
  • Jedynym źródłem morskich kwasów Omega-3 jest olej rybny i ryby;
  • Źródłami kwasów Omega-3 pochodzenia roślinnego są orzechy, siemię lniane, niektóre oleje oraz niektóre owoce, warzywa, zioła, zboża i rośliny strączkowe.
  • Zmysł kobiety według czynników naturalnych

    Natural Factors, WomenSense, RxOmega-3, 120 kapsułek Enteripure

    Lek jest dostępny w kapsułkach żelowych, 120 szt. Zawiera kompleks kwasów organicznych: EPA, DHA, ALA, GLA. Dwie kapsułki dziennie są w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na PUFA.

    76% konsumentów ocenia produkt na 5 gwiazdek, a tylko niewielka część (4%) nie zauważyła efektu.

    Omega 3-6-9, 1300 mg od Solgar

    Dostępne w miękkich tabletkach, 120 sztuk. Zawiera po równo (1,3 g) olej z ogórecznika lekarskiego i olej lniany + olej rybny. Porcja dzienna składa się z 3 kapsułek.

    Większość kupujących zwraca uwagę na skuteczność leku. Nie znaleziono żadnych istotnych wad.

    Ryby, len, ogórecznik, 1200 mg od Nature’s Bounty

    Nature’s Bounty, ryby, len, ogórecznik, 1200 mg, 72 kapsułki o szybkim uwalnianiu

    Dostępne w szybko uwalnianych kapsułkach. Opakowanie zawiera 72 kapsułki, co odpowiada 24 porcjom. Optymalna dzienna porcja to 3 tabletki. W składzie znajduje się kompleks Omega 3-6-9 w ilości 3,6 g na porcję. Głównymi składnikami są olej rybny, olej lniany i boranowy.

    Według opinii zażywanie leku nie miało negatywnych konsekwencji. Chociaż większość kupujących uważa to za skuteczne.

    Omega 3-6-9 – Ryby, Len, Ogórecznik od Sundown Naturals

    Sundown Naturals, Omega 3-6-9 – olej lniany, olej rybny i olej z ogórecznika lekarskiego, 200 kapsułek żelowych

    Produkowane w miękkich kapsułkach po 200 sztuk. To dokładnie 66 porcji na podstawie 3 tabel. na dzień. Preparat jest nasycony olejem rybnym, olejem lnianym i brązowym szczypiorkiem.

    Klientom podoba się wielkość opakowania, przystępna cena i wysoka jakość produktu. Minimum konsumentów nie zauważyło efektu.

    Kompleks potrójnych kwasów omega XXI wieku 3-6-9

    21st Century, Triple Omega Complex 3-6-9, 180 kapsułek powlekanych dojelitowo

    Opakowanie zawiera 180 i 90 żelatynowych kapsułek dojelitowych powlekanych. Lek przyjmuje się 1 tabletkę trzy razy dziennie z posiłkami. Każda kapsułka zawiera 1 g niezbędnych kwasów omega.

    Konsumenci podkreślają szereg zalet: ekonomiczne opakowanie, naturalny skład, wygodny odbiór i wysoką jakość.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska