Phyllanthus niruri: właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Według niektórych twierdzeń Phylanthus niruri może mieć kilka korzystnych skutków dla różnych układów organizmu. Jednak tylko niewielka liczba badań została przeprowadzona na poparcie tych twierdzeń.

Phyllanthus niruri jest najlepiej znany jako potencjalny lek na kamienie nerkowe, stąd też ta roślina otrzymała nazwę „kruszarka kamieni”.

Roślina ma odczyn zasadowy, więc może pomóc w zapobieganiu kamieniom nerkowym. Jest to tańsza, dostępna bez recepty alternatywa dla cytrynianu potasu na receptę, środka alkalizującego powszechnie stosowanego w zapobieganiu kwaśnej kamicy nerkowej. Może również pomóc w częstszym oddawaniu moczu (2).

W jednym badaniu z udziałem 56 osób z kamieniami nerkowymi, które przyjmowały 4,5 grama Phyllanthus niruri dziennie, stwierdzono, że kamienie nerkowe zmniejszyły się pod względem wielkości i liczby u około dwóch trzecich uczestników (3).

Co więcej, inne małe badania na ludziach wykazały pewne korzyści z przyjmowania Phyllanthus niruri na kamienie nerkowe (4).

Badania in vitro wykazały, że wyciąg z niruri phyllanthus może zabić bakterię wywołującą wrzody żołądka – Helicobacter pylori . Nie musi to jednak oznaczać, że doustne suplementy są skuteczne w leczeniu wrzodów żołądka u ludzi (5, 6).

Takie badania in vitro zazwyczaj obejmują stosowanie wysoce skoncentrowanych ekstraktów nakładanych bezpośrednio na komórki bakteryjne, ale nie tak działałyby doustne suplementy Phyllanthus niruri.

W badaniach na zwierzętach przeciwutleniacze obecne w Phyllanthus niruri były w stanie poprawić poziom cukru we krwi na czczo, co może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi (1, 7).

Nie musi to jednak oznaczać, że phyllanthus niruri będzie miał taki sam wpływ na ludzi.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ tego ziołowego środka na poziom cukru we krwi u ludzi.

Z tego samego powodu, dla którego phylanthus niruri może pomóc przy kamicy nerkowej, właściwości alkalizujące tej rośliny mogą również pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kamieni żółciowych. Jest stosowany w niektórych tradycyjnej medycynie jako lekarstwo na kamienie żółciowe (1).

Jednak nie ma naukowych dowodów na poparcie stosowania Phyllanthus niruri w przypadku kamieni żółciowych.

Gdy we krwi nagromadzi się wysoki poziom kwasu moczowego, mogą wystąpić nawroty dny moczanowej. Phyllanthus niruri może pomóc zrównoważyć te poziomy i zapobiegać atakom dny.

Kilka badań na zwierzętach wykazało spadek poziomu kwasu moczowego u zwierząt otrzymujących suplementy Phyllanthus niruri (1).

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w Phyllanthus niruri może poprawić pracę wątroby i pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniami komórkowymi spowodowanymi przez wolne rodniki, niestabilne związki, które mogą powodować uszkodzenia, gdy gromadzą się w organizmie w dużych ilościach (1).

Wydaje się również, że roślina jest przydatna w leczeniu zapalenia wątroby typu B – zapalnej infekcji wirusowej wątroby – przynajmniej w badaniach na zwierzętach i w probówkach (1).

Ponieważ kilka innych roślin z rodzaju Phyllanthus wykazuje silne działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – potencjalnie konkurując z działaniem leku przeciwwirusowego – interferonu – badacze sugerują, że phyllanthus niruri może mieć podobny efekt (1).

Jednak większość tych badań przeprowadzono na zwierzętach lub w probówkach. Potrzeba więcej badań na ludziach, aby ocenić wpływ Phyllanthus niruri na zdrowie wątroby.

Niektóre badania na zwierzętach pokazują, że phyllanthus niruri może pomóc rozluźnić naczynia krwionośne, co może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi (1).

Jednak w jednym badaniu na ludziach odnotowano niewielki wzrost ciśnienia krwi u osób przyjmujących ten ziołowy lek. Potrzeba więcej badań na ludziach, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób phyllanthus niruri wpływa na ciśnienie krwi (3).

Należy zauważyć, że większość dotychczasowych badań nad właściwościami leczniczymi Phyllanthus niruri przeprowadzono na zwierzętach lub w probówkach z użyciem wysoce skoncentrowanych ekstraktów.

Chociaż istnieje niewiele dowodów na poparcie stosowania Phyllanthus niruri w kamicy nerkowej u ludzi, potrzebne są większe i bardziej rygorystyczne badania na ludziach, aby określić, czy ten lek faktycznie ma jakiekolwiek korzystne działanie.

W jednym badaniu na ludziach odnotowano kilka skutków ubocznych suplementów Phyllanthus niruri, w tym:

Ból brzucha był zdecydowanie najczęstszym działaniem niepożądanym, podczas gdy inne były znacznie rzadziej zgłaszane (3).

Phyllanthus niruri może również obniżać poziom cukru we krwi i poziom ciśnienia krwi, dlatego należy go stosować ostrożnie, jeśli bierzesz leki obniżające ciśnienie krwi lub poziom cukru we krwi (1).

W jednym badaniu na ludziach, które wykazało poprawę w kamicy nerkowej, dzienna dawka wynosiła 4,5 grama sproszkowanego Phyllanthus niruri przez 12 tygodni (3).

Tabletki lub kapsułki Phyllanthus niruri zawierają od 500 do 1600 mg rośliny na dawkę, a płynne ekstrakty zawierają podobną ilość.

Trudno powiedzieć, ile tego produktu można uzyskać z herbaty, ponieważ ilość substancji aktywnych obecnych w herbacie zależy od temperatury wody i czasu parzenia herbaty.

Phyllanthus niruri można przyjmować z jedzeniem lub bez.

Nie przeprowadzono żadnych badań nad długoterminowymi skutkami phyllanthus niruri, więc rozsądne może być ograniczenie czasu przyjmowania suplementu do 12 tygodni lub mniej – czasu trwania, który badano na ludziach (3).

W badaniach przeprowadzonych na Phyllanthus niruri nie stwierdzono niebezpieczeństwa nagłego zaprzestania przyjmowania suplementu. Nie ma również objawów odstawienia.

Jednak ze względu na brak badań możliwe jest, że niektóre komplikacje po prostu nie zostały jeszcze zbadane.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy po zaprzestaniu przyjmowania Phyllanthus niruri, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Nic nie wiadomo o możliwym przedawkowaniu Phyllanthus niruri.

Należy jednak ograniczyć dawkowanie suplementu do ilości wskazanej przez producenta, gdyż stosowanie dużych dawek Phyllanthus niruri może powodować ewentualne problemy, które nie zostały jeszcze zbadane.

Phyllanthus niruri może wchodzić w interakcje z kilkoma lekami, w tym:

  • Litu . Phyllanthus niruri może powodować częstsze oddawanie moczu, co może wpływać na sposób wydalania litu przez organizm (3).
  • Leki obniżające ciśnienie krwi . Roślina może obniżyć ciśnienie krwi, co może potencjalnie prowadzić do obniżenia poziomu ciśnienia krwi, szczególnie u osób, które już przyjmują leki na nadciśnienie (1).
  • Leki obniżające poziom cukru we krwi . Phyllanthus niruri może obniżać poziom cukru we krwi. Jeśli już zażywasz insulinę lub inne leki obniżające poziom cukru we krwi, może to prowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu znanego jako hipoglikemia (1).
  • Rozrzedzacze krwi . Phyllanthus niruri może hamować krzepnięcie krwi, co może prowadzić do poważnych komplikacji u osób przyjmujących leki rozrzedzające krew (1).
  • Suplementy Phyllanthus niruri w dowolnej postaci – herbaty, ekstraktu czy kapsułek – należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, w którym nie będą narażone na nadmierną wilgotność czy zmiany temperatury.

    Większość suplementów Phyllanthus niruri ma okres przydatności do spożycia około 2 lata od daty produkcji. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo, używaj suplementów Phyllanthus niruri przed upływem terminu ważności.

    Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania Phyllanthus niruri podczas ciąży lub laktacji. Dlatego najlepiej unikać tego suplementu w czasie ciąży, prób zajścia w ciążę lub karmienia piersią.

    Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące stosowania Phyllanthus niruri, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem.

    Stosowanie w niektórych populacjach

    Ponieważ niewiele wiadomo na temat phyllanthus niruri, przed podaniem suplementu dzieciom lub nastolatkom należy skonsultować się z lekarzem.

    Osoby z cukrzycą typu 1 i 2 powinny również ostrożnie stosować ten suplement, ponieważ może on obniżyć poziom cukru we krwi. U osób, które już przyjmują insulinę lub inne leki obniżające poziom cukru we krwi, może to prowadzić do hipoglikemii (1).

    Ponieważ środek ten może wpływać na czynność nerek, osoby z przewlekłą chorobą nerek lub innymi problemami z nerkami powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem phyllanthus niruri.

    W przypadku kamieni nerkowych możesz rozważyć alternatywę dla niruri phyllanthus, w tym inne środki alkalizujące, takie jak wodorowęglan sodu lub cytrynian potasu. W przypadku kamieni nerkowych cytrynian potasu jest najczęściej stosowany i dostępny bez recepty lub na receptę (2, 8).

    Ponieważ jest bardzo mało dowodów na skuteczność tego ziołowego środka, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, które Twoim zdaniem mogą pomóc Ci Phyllanthus niruri, powinieneś skonsultować się z lekarzem.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska