Olejek lawendowy – niesamowite właściwości zdrowotne olejku lawendowego

Rzymianie uwielbiali dodawać lawendę do swoich kąpieli w celu nadania im zapachu (w rzeczywistości słowo lawenda pochodzi od łacińskiego lavare, oznaczającego myć), podczas gdy ludzie średniowiecznej i renesansowej Europy deodoryzowali kamienne podłogi swoich zamków lawendą.

Oprócz tego, że jest używana do celów kosmetycznych i ma wiele zalet, lawenda ma również potężne korzyści zdrowotne. Szczególnie przydatny jest olejek lawendowy, który słusznie uważany jest za jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych na świecie.

René Maurice Gattefosse odkrył niektóre z leczniczych właściwości olejku lawendowego

W 1910 roku francuski chemik Rene Maurice Gattefosse podczas eksperymentu mocno poparzył rękę. W desperackiej próbie złagodzenia bólu Gattefosse umył rękę ekstraktem z lawendy, substancją, która, ku jego zaskoczeniu, wywołała energiczny proces gojenia. Od tego momentu lawenda stała się znana w całej Europie jako silny naturalny środek przeciwbólowy i leczniczy.

Oprócz oparzeń olejek lawendowy może pomóc złagodzić ból związany z reumatyzmem, bólem pleców, bólem mięśni, bólem skręceń, ukąszeniami owadów i nie tylko. Dodatkowo dodanie kilku kropli olejku lawendowego do innych maści i kremów do skóry potęguje ich dobroczynne właściwości i działanie lecznicze.

Opary olejku lawendowego działają przeciwbakteryjnie, a wdychane mogą pomóc złagodzić objawy i leczyć dolegliwości układu oddechowego, takie jak gromadzenie się ropy w zatokach (zapalenie zatok, zapalenie zatok, zapalenie zatok), infekcje gardła, krztusiec, grypa i ból gardła. Z tego powodu olejek lawendowy jest często głównym składnikiem produktów do inhalacji parowych.

Ponadto olejek lawendowy stymuluje przepływ flegmy i łagodzi przekrwienie błony śluzowej nosa spowodowane infekcjami dróg oddechowych, przyspieszając tym samym proces gojenia.

Szkockie badanie opublikowane w lipcu 2009 roku wykazało, że 44% pacjentów z łysieniem zaczęło zapuszczać nowe włosy po codziennym wcieraniu olejku lawendowego (i innych olejków eterycznych) w skórę głowy przez siedem miesięcy. Wyniki tego badania sugerują, że olejek lawendowy może być obiecującym naturalnym lekarstwem na łysienie, łysienie typu męskiego i inne problemy z włosami. Olejek lawendowy jest również dobry w dezynfekcji skóry głowy i zabijaniu wszy.

Badania pokazują, że lawenda i olejek lawendowy mogą pomóc w leczeniu uszkodzonej skóry. Na przykład badanie z 2010 roku opublikowane przez Japońskie Towarzystwo Medycyny Anti-Aging wykazało, że lawenda i rozmaryn „zwiększają aktywność wymiatającą wolnych rodników, tym samym wykazując działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym w organizmie”.

Ponieważ wolne rodniki są główną przyczyną poważnych chorób zwyrodnieniowych, takich jak zapalenie stawów i rak, możliwe jest, że olejek lawendowy ma nawet więcej właściwości leczniczych niż obecnie.

Te same właściwości, które sprawiają, że lawenda jest dobrym środkiem na gojenie się zmian skórnych, mogą poprawić krążenie krwi. W rzeczywistości olejek lawendowy jest uznawany za olejek „rozgrzewający” i był stosowany miejscowo zarówno w leczeniu wysokiego (nadciśnienia), jak i niskiego (niedociśnienie) ciśnienia krwi. Ponadto regularna poprawa krążenia krwi za pomocą olejku lawendowego może również zmniejszyć ryzyko chorób serca, ponieważ słaby przepływ krwi jest często przyczyną tych zagrażających życiu chorób.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska