8 właściwości zdrowotnych olejku sosnowego

Olejek sosnowy, pozyskiwany z olejków eterycznych z igieł, jest silnym środkiem leczniczym. Ekstrakt z sosny jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, obok olejków, takich jak olejek z drzewa herbacianego i olejek eukaliptusowy. Z pewnością zasługuje na osobne miejsce w każdej apteczce.

Silne działanie olejku sosnowego wiąże się z dużą zawartością w nim fenoli i kwasów, co pozwala skutecznie walczyć z patogennymi mikroorganizmami i eliminować chorobę. Ma również działanie lecznicze na układ hormonalny i jest stosowany jako pomoc w oczyszczaniu skóry z różnych zanieczyszczeń. Hydrolat sosnowy to doskonały immunostymulator i tonik dla organizmu, równoważy stan psychofizyczny.

Olejek sosnowy ma szerokie zastosowanie ze względu na swoje szczególne korzystne właściwości.

Wykazano, że stosowany miejscowo olejek sosnowy leczy zaczerwienienia, stany zapalne i obrzęki u osób z bólem stawów i dyskomfortem. Może również łagodzić bóle mięśni. Aby uzyskać ogólnie zdrowszy efekt, dodaj olejek sosnowy do gorącej kąpieli. Dodatkowo, aby wzmocnić jego dobroczynne działanie, olejek sosnowy polecany jest do bazowych olejków do masażu, takich jak migdałowy czy kokosowy.

Olejek eteryczny z sosny wspomaga wydajniejsze wydzielanie flegmy z płuc i oskrzeli. Jego stosowanie zmniejsza również prawdopodobieństwo chorób zatok, takich jak zapalenie zatok, zapalenie zatok czołowych, zapalenie sitowia i zapalenie kości klinowej.

Olejek sosnowy może być korzystny dla różnych schorzeń skóry ze względu na silne działanie oczyszczające. Z powodzeniem stosowany jest przy łuszczycy, trądziku, trądziku, czyrakach, egzemach i swędzącej skórze. Olejek sosnowy można również nakładać na skórę głowy w przypadku suchej skóry i łupieżu.

4. Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Olej pozyskiwany z orzeszków piniowych może zapewnić silną ochronę przed grypą i przeziębieniami. A jeśli jest stosowany w połączeniu z użyciem wystarczającej ilości pokarmów bogatych w witaminę C (cytryny, owoce dzikiej róży, porzeczki, papryka, ziemniaki itp.), To problemy zdrowotne w okresie jesienno-wiosennym będą znacznie mniejsze, a czas rekonwalescencji znacznie się skróci.

Olejek sosnowy posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie neutralizuje wolne rodniki. To spowalnia proces starzenia się organizmu, poprawia ogólny stan zdrowia i profilaktykę raka. Zawarte w olejku przeciwutleniacze zapobiegają chorobom oczu, zwyrodnieniom mięśni i wielu zaburzeniom układu nerwowego.

6. Destrukcyjne dla mikroorganizmów chorobotwórczych

Stosowany regularnie olejek sosnowy może chronić przed wieloma rodzajami szkodliwych mikroorganizmów, w tym przed infekcjami dróg moczowych i skóry.

Olejek sosnowy poprawia kondycję fizyczną organizmu i pobudza procesy myślowe, pomaga złagodzić zmęczenie i łagodną depresję. Przeczytaj także o trzech ważnych substancjach, które mogą pomóc w leczeniu depresji.

Jest doskonałym środkiem do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w sprayach i odświeżaczach powietrza. Olejek sosnowy jest skuteczny przeciwko wielu drobnoustrojom domowym, pleśni i E. coli.

Badanie dobroczynnych właściwości olejku sosnowego

Badania wykazały, że olejek sosnowy jest skuteczny w leczeniu infekcji oskrzeli. W aromaterapii często stosowany jest w zapobieganiu infekcjom dolnych dróg oddechowych. Badania przeprowadzone w University of Maryland Medical Center wykazały, że olejek eteryczny sosny jest bardzo skuteczny w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Jako inhalacja parowa, olejek sosnowy pomaga usunąć śluz z zatok, co jest bardzo korzystne w przypadku różnego rodzaju zapalenia zatok.

Olejek sosnowy należy stosować ostrożnie ze względu na jego silne działanie. Nie używaj go w czystej postaci, może podrażniać skórę i błony śluzowe. Spożywanie go wewnętrznie może być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego.

  • Dodaj 4-6 kropli nierozcieńczonego olejku sosnowego do ciepłej kąpieli;
  • Rozcieńczyć 50/50 olejem kokosowym lub oliwą z oliwek i masować klatkę piersiową podczas ostrych infekcji dróg oddechowych lub ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych;
  • Olejek sosnowy można również wykorzystać do aromaterapii, umieszczając kilka kropli rozcieńczonych wodą w lampie do aromaterapii.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska