Olej rzepakowy to chemiczny czynnik rakotwórczy, który zatruwa organizm

Wiesz, że olej słonecznikowy jest wytwarzany z nasion słonecznika, oliwa z oliwek jest wytwarzana z oliwek, olej sezamowy jest wytwarzany z nasion sezamu itp. Ale z czego składa się olej rzepakowy? Nasiona rzepaku? Nie całkiem.

Musimy poznać fakty dotyczące oleju rzepakowego. Olej rzepakowy to produkt modyfikowany genetycznie, wynaleziony w Kanadzie. Produkcja tego oliwy jest wspierana przez rząd – jest tania w produkcji i zawiera ją wiele produktów spożywczych.

Olej rzepakowy został po raz pierwszy uzyskany na początku lat 70. XX wieku i był naturalny, ale w 1995 roku korporacja Monsanto stworzyła zmodyfikowaną genetycznie wersję tego oleju.

Olej rzepakowy jest w rzeczywistości wytwarzany z nasion rzepaku. W 2005 r. 87% rzepaku uprawianego w Stanach Zjednoczonych było już genetycznie zmodyfikowanych, a do 2009 r. 90% kanadyjskich upraw było uprawianych przy użyciu inżynierii genetycznej.

Nazwa „olej rzepakowy” nie była pierwotnie używana, ponieważ nazywano ją olejem rzepakowym, ale w celach marketingowych nazwę zmieniono później na „olej rzepakowy”. Słowo to pochodzi od kombinacji sylab „Kan”, co oznacza Kanadę i „ola”, co oznacza ropę. Nazwa olej rzepakowy jest dużo bardziej atrakcyjna niż nazwa olej rzepakowy, ale czy należy go używać w kuchni?

Olej rzepakowy wytwarzany jest z rośliny zwanej rzepakiem, która należy do rodziny kapustowatych (krzyżowych). Sprawdził się dobrze w produkcji świec, mydeł, szminek, smarów, farb, biopaliw, a nawet insektycydów.

Po wytworzeniu oleju z genetycznie modyfikowanego rzepaku sprzedawano go jako produkt spożywczy. W rezultacie argumentowano, że ten niesamowity olej ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Ale olej wytworzony z hybrydyzowanych i modyfikowanych nasion rzepaku może powodować szereg problemów zdrowotnych, o których możesz dowiedzieć się poniżej.

Dlaczego olej rzepakowy jest szkodliwy dla twojego organizmu

Pierwotnie olej rzepakowy mógł nie być aż tak szkodliwy dla zdrowia. Istnieją jednak dwa główne powody, dla których większość dzisiejszych olejów rzepakowych jest szkodliwa dla organizmu:

  • Ponad 90% oleju rzepakowego pochodzi z genetycznie modyfikowanego rzepaku.
  • Olej rzepakowy to olej częściowo uwodorniony.
  • Z tych dwóch powodów zalecamy stosowanie alternatywnych olejów roślinnych, których lista znajduje się na końcu tego artykułu.

    Dlaczego olej rzepakowy jest szkodliwy dla organizmu? Do tej pory nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań na dużą skalę nad wpływem genetycznie modyfikowanego oleju rzepakowego, ale istnieją doniesienia, że ​​jego stosowanie wiąże się z rozwojem różnych chorób nerek, wątroby i neurologicznych. Ma to sens, ponieważ istnieją inne doniesienia, że ​​żywność GMO, taka jak kukurydza i soja, może również prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

    Nie można lekceważyć skutków ubocznych spożywania żywności GMO. W 2011 roku w czasopiśmie Environmental Sciences Europe opublikowano przegląd oceniający 19 badań, w których ssaki były karmione soją i kukurydzą GMO. W wyniku 90-dniowych badań zidentyfikowano problemy z wątrobą i nerkami u ssaków żywionych żywnością GMO. Czynność nerek była upośledzona średnio o 43,5%, a wątroba o 30,8%.

    Jednonienasycony olej rzepakowy ma wysoki poziom kwasu erukowego. Kwas erukowy to kwas tłuszczowy związany z uszkodzeniem serca, w szczególności chorobą Keshana, która charakteryzuje się zwłóknieniowymi zmianami serca.

    W latach siedemdziesiątych producenci żywności wymyślili metodę modyfikacji genetycznej rzepaku poprzez jego podział. W efekcie genetycy uzyskali olej rzepakowy z mniejszą zawartością kwasu erukowego, a także większą ilością kwasu oleinowego, co doprowadziło do dodatkowych problemów, takich jak:

  • spowolnienie normalnego wzrostu (mimo to olej rzepakowy jest nadal używany do produkcji preparatów dla niemowląt)
  • zwiększone ryzyko raka ze względu na proces uwodornienia stosowany przy produkcji oleju rzepakowego
  • Ważne jest również, aby zrozumieć, że ten nowy olej przechodzi wiele etapów przetwarzania, z których większość jest szkodliwa dla wartości odżywczej i faktycznie restrukturyzuje olej rzepakowy, czyniąc go uwodornionym olejem.

    Jak wszystkie współczesne oleje roślinne, olej rzepakowy przechodzi proces rafinacji, wybielania i rafinacji – wszystko to wiąże się z wystawieniem na działanie wysokich temperatur lub chemikaliów o wątpliwym bezpieczeństwie. A ponieważ olej rzepakowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, łatwo jełczeje i staje się obraźliwy pod wpływem tlenu i wysokich temperatur, które w rezultacie powinny zostać dezodoryzowane. Standardowy proces dezodoryzacji usuwa większość kwasów tłuszczowych omega-3, przekształcając je w kwasy tłuszczowe trans. Chociaż rząd kanadyjski ogłosił, że olej rzepakowy zawiera tłuszcze trans, mówią, że ich ilość jest minimalna i wynosi 0,2%. Jednak pomimo ich zapewnień, badania przeprowadzone na University of Florida w Gainesville wykazały że poziom tłuszczów trans w jadalnym oleju rzepakowym wynosi 4,6%. Konsument nie jest świadomy obecności kwasów tłuszczowych trans w oleju rzepakowym, ponieważ nie jest to wskazane na etykiecie.

    Spożycie olejów uwodornionych i częściowo utwardzonych należy unikać jak zarazy!

    Kwasy tłuszczowe trans są wynikiem procesu uwodornienia. Są niebezpiecznymi produktami ubocznymi, które mogą zrujnować twoje zdrowie. Jeśli gotujesz na oleju rzepakowym, musisz przestać to robić, a także unikać gotowania na olejach, takich jak olej kukurydziany, olej szafranowy i olej sojowy.

    Podczas gdy wiele stanów walczy o skłonienie producentów do etykietowania produktów GMO, producenci żywności nadal nie są prawnie zobowiązani do informowania Cię, czy ich produkty zawierają GMO. Monsanto Corporation nie tylko produkuje genetycznie modyfikowany rzepak, z którego wytwarzany jest olej rzepakowy, ale także produkuje i sprzedaje nasiona GMO następujących roślin:

    Więc jakie są najlepsze oleje spożywcze? Oto najlepsze olejki do codziennego stosowania:

    Najlepszym wyborem jest tłoczony na zimno jadalny olej kokosowy. Nie kupuj rafinowanego oleju kokosowego. Twój olej kokosowy powinien ładnie pachnieć. Zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać wagę i wspomagają układ nerwowy. Olej kokosowy jest szczególnie korzystny dla kobiet, ponieważ są one znacznie bardziej niż mężczyźni narażone na rozwój chorób tarczycy, takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy.

    Oliwa z oliwek nie jest zalecana do gotowania, ale jest bardzo zdrowa na surowo i stanowi podstawę diety śródziemnomorskiej. Używaj oliwy do sałatek i innych dań na zimno. Więcej o dobroczynnych właściwościach oliwy z oliwek dowiesz się na tej stronie – Oliwa z oliwek: użyteczne właściwości i przeciwwskazania.

    Masło ghee zawiera kwas alfa-liponowy (ALA) i sprzężony kwas linolowy (CLA), które mogą pomóc w redukcji nadmiernej masy ciała. Zawiera również prozdrowotne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

    Czerwony olej palmowy jest wytwarzany z miąższu palmy olejowej, a nie z jąder. Nierafinowany czerwony olej palmowy jest bogaty w witaminę E i beta-karoten. Świetnie nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach i do gotowania. Kupując czerwony olej palmowy, upewnij się, że jest certyfikowany.

    Teraz, gdy jesteś już uzbrojony w fakty, wykorzystaj je, aby chronić swoje zdrowie! Trzymaj się z dala od oleju rzepakowego i żywności zawierającej GMO.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska