Korzeń lukrecji: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, zastosowanie

Zastosowanie lecznicze lukrecji sięga starożytnego Egiptu, gdzie z korzenia zrobiono słodki napój dla faraonów (1, 2).

Był również stosowany w tradycyjnych chińskich, bliskowschodnich i greckich lekach w celu łagodzenia niestrawności, zmniejszania stanu zapalnego i leczenia problemów górnych dróg oddechowych (2, 3).

Obecnie wiele osób używa korzenia lukrecji do leczenia chorób i stanów, takich jak zgaga, refluks żołądkowy, uderzenia gorąca, kaszel oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Jest dostępny jako kapsułka lub suplement w płynie (2).

Ponadto herbata z lukrecji łagodzi ból gardła, podczas gdy miejscowe żele leczą choroby skóry, takie jak trądzik lub egzema (4).

Co więcej, lukrecja jest używana jako środek aromatyzujący w niektórych potrawach i napojach (5).

Co zaskakujące, wiele cukierków lukrecjowych nie jest aromatyzowanych korzeniem lukrecji, ale olejkiem anyżowym – olejkiem eterycznym z anyżu (łac. Pimpinella anisum ), który ma podobny smak.

Chociaż korzeń lukrecji zawiera setki związków roślinnych, jego głównym związkiem aktywnym jest glicyryzyna (1, 3).

Glycyrrhizin odpowiada za słodki smak korzenia, a także jego właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (1, 3, 6).

Jednak glycyrrhizin jest również powiązany z wieloma skutkami ubocznymi korzenia lukrecji. W rezultacie w niektórych produktach stosuje się lukrecję deglycyrrhizin (DGL), z której usunięto lukrecję (1).

Korzeń lukrecji jest stosowany zarówno jako środek aromatyzujący, jak i lek. Jest sprzedawany w wielu formach, w tym herbat, kapsułek, płynów, a nawet żeli do stosowania miejscowego.

Aktualne badania pokazują obiecujące właściwości lecznicze korzenia lukrecji.

Korzeń lukrecji zawiera ponad 300 związków, z których niektóre wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (3, 7, 8).

W szczególności badania na zwierzętach i w probówkach powiązały glycyrrhizin z właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi (1, 3, 5).

W rezultacie wyciąg z korzenia lukrecji jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, w tym trądziku i egzemy.

W dwutygodniowym badaniu 60 dorosłych miejscowe zastosowanie żelu zawierającego wyciąg z korzenia lukrecji znacząco poprawiło wyprysk (4).

Chociaż miejscowe żele lukrecjowe były również stosowane w leczeniu trądziku (pryszcze i trądzik), badania nad ich skutecznością są mieszane i bardzo ograniczone (9).

Może zmniejszyć kwaśny refluks i niestrawność

Wyciąg z korzenia lukrecji jest często stosowany w łagodzeniu objawów niestrawności.

W 30-dniowym badaniu z udziałem 50 osób dorosłych z niestrawnością, przyjmowanie kapsułki z lukrecją 75 mg dwa razy dziennie przyniosło znaczące złagodzenie objawów w porównaniu z placebo (10).

Wyciąg z korzenia lukrecji może również złagodzić objawy choroby refluksowej przełyku (GERD), w tym refluks żołądkowo-przełykowy i zgagę.

W 8-tygodniowym badaniu 58 osób dorosłych z GERD niska dawka kwasu lukrecjowego w połączeniu ze standardowym leczeniem przyniosła znaczące złagodzenie objawów (11).

W innym badaniu z udziałem 58 osób dorosłych z GERD stwierdzono, że codzienne stosowanie korzenia lukrecji było skuteczniejsze w zmniejszaniu objawów w ciągu 2 lat niż powszechnie stosowane leki zobojętniające (12).

Chociaż wyniki te są obiecujące, potrzebne są większe badania na ludziach.

Wrzody trawienne to bolesne wrzody, które rozwijają się w żołądku, dolnej części przełyku lub jelicie cienkim. Zwykle są spowodowane stanem zapalnym wywołanym przez bakterię Helicobacter pylori (13).

Wyciąg z korzenia lukrecji i zawarta w nim glicyryzyna może pomóc w leczeniu choroby wrzodowej.

Jedno badanie na myszach wykazało, że dawki ekstraktu z lukrecji wynoszące 200 mg na kg masy ciała chronią przed tymi wrzodami lepiej niż omeprazol, powszechnie stosowany lek na wrzody trawienne (14).

Chociaż potrzeba więcej badań na ludziach, dwutygodniowe badanie na 120 dorosłych wykazało, że przyjmowanie ekstraktu z lukrecji oprócz standardowego leczenia znacznie zmniejszyło obecność H. pylori (15).

Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Ze względu na liczne związki roślinne występujące w korzeniu lukrecji o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, ekstrakt z korzenia lukrecji badano pod kątem jego ochronnego działania przeciwko kilku typom raka (16).

W szczególności wyciąg z lukrecji i jego związki zostały powiązane ze spowolnieniem lub zapobieganiem wzrostowi komórek rakowych w rakach skóry, piersi, jelita i prostaty (16, 17, 18, 19).

Ponieważ badania są ograniczone do badań in vitro i badań na zwierzętach, wpływ ekstraktu z korzenia lukrecji na raka u ludzi jest nieznany.

Jednak wyciąg z korzenia lukrecji może pomóc w leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, bardzo bolesnych owrzodzeń jamy ustnej, które czasami występują u pacjentów z rakiem jako efekt uboczny chemioterapii i radioterapii (20, 21).

Dwutygodniowe badanie z udziałem 60 osób dorosłych z rakiem głowy i szyi wykazało, że miejscowe stosowanie korzenia lukrecji było równie skuteczne, jak standardowa terapia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej (20).

Może złagodzić zdrowie górnych dróg oddechowych

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wyciąg z korzenia lukrecji i herbata mogą pomóc w chorobach górnych dróg oddechowych.

W szczególności badania na zwierzętach pokazują, że wyciąg z lukrecji lukrecji może pomóc złagodzić astmę, szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi metodami leczenia astmy (22, 23, 24).

Chociaż ograniczone badania na ludziach pokazują podobne wyniki, potrzebne są bardziej rygorystyczne i długoterminowe badania (25).

Ponadto ograniczone badania in vitro i na ludziach sugerują, że herbata i wyciąg z korzenia lukrecji mogą chronić przed bólem gardła i zapobiegać bólowi gardła po operacji (26, 27).

Potrzebne są jednak dalsze badania.

Korzeń lukrecji może pomóc w ochronie przed bakteriami, które mogą prowadzić do próchnicy.

W trwającym trzy tygodnie badaniu 66 dzieciom w wieku przedszkolnym podawano lizaki bez cukru zawierające 15 mg korzenia lukrecji dwa razy dziennie w tygodniu szkolnym. Spożywanie twardych cukierków znacznie zmniejszyło liczbę bakterii Streptococcus mutans , które są główną przyczyną próchnicy (28).

Badania probówki pokazują również, że wyciąg z korzenia lukrecji skutecznie chroni przed bakteriami powszechnie związanymi z próchnicą i próchnicą (29, 30).

Jednak potrzeba więcej badań, aby określić optymalną dawkę i kształt korzenia lukrecji.

Wyciąg z korzenia lukrecji został powiązany z kilkoma innymi potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak:

  • Pomoc przy cukrzycy . W 60-dniowym badaniu na szczurach codzienne spożywanie ekstraktu z korzenia lukrecji spowodowało znaczną poprawę poziomu cukru we krwi i zdrowia nerek. Efekt ten nie został potwierdzony u ludzi (31).
  • Zmniejsza objawy menopauzy . Ekstrakt z korzenia lukrecji jest zalecany do leczenia uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Jednak dowody na jego skuteczność w tym celu są ograniczone (32, 33).
  • Wspomaga utratę wagi . Niektóre badania pokazują, że ekstrakt z korzenia lukrecji obniża wskaźnik masy ciała (BMI) i sprzyja utracie wagi. Jednak inne badania nie wykazały żadnego wpływu na masę ciała (34, 35).
  • Pomaga leczyć zapalenie wątroby C . Jedno badanie z probówki wykazało, że dodanie glycyrrhizin do standardowego leczenia HCV znacznie zmniejszyło rozprzestrzenianie się wirusa. Choć obiecujące, wyniki te nie zostały potwierdzone u ludzi (36, 37).
  • Korzeń lukrecji może mieć silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wczesne badania sugerują, że w rezultacie może on, między innymi, łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych, leczyć wrzody i wspomagać trawienie.

    Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

    Food and Drug Administration (FDA) uważa, że ​​korzeń lukrecji jest bezpieczny do stosowania w żywności (2).

    Jednak FDA obecnie nie ocenia ani nie testuje suplementów pod kątem czystości, siły lub dokładności w ilości podanej na opakowaniu.

    Ponadto krótkotrwałe stosowanie korzenia lukrecji i suplementów herbaty jest powszechnie uważane za bezpieczne. Jednak duże dawki mogą powodować działania niepożądane, a osoby z określonymi schorzeniami mogą chcieć tego uniknąć.

    Zarówno długotrwałe stosowanie, jak i duże dawki produktów z korzenia lukrecji mogą prowadzić do gromadzenia się glicyryzyny w organizmie.

    Wykazano, że podwyższony poziom lukrecji glicyryzyny powoduje nieprawidłowy wzrost kortyzolu, hormonu stresu, co może prowadzić do zaburzeń równowagi płynów i elektrolitów (38).

    W rezultacie długotrwałe stosowanie i duże dawki produktów na bazie lukrecji mogą powodować kilka niebezpiecznych objawów, w tym (2, 38, 39):

    W rzadkich przypadkach może dojść do zatrucia lukrecją. Może to prowadzić do niewydolności nerek, zastoinowej niewydolności serca lub nadmiernego gromadzenia się płynu w płucach (obrzęk płuc) (2).

    Dlatego osobom z wysokim ciśnieniem krwi, zastoinową niewydolnością serca, chorobami nerek lub niskim poziomem potasu zaleca się całkowite unikanie produktów na bazie lukrecji na bazie gliceryzyny.

    Spożywanie dużych ilości lukrecji – a zwłaszcza lukrecji – w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka.

    W jednym z badań dzieci urodzone przez matki, które przyjmowały duże ilości produktów z lukrecji zawierających lukrecję zawierającą lukrecję w czasie ciąży, były bardziej narażone na uszkodzenie mózgu w późniejszym życiu (40).

    Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać suplementów lukrecji i ograniczać spożycie lukrecji z pożywienia i napojów.

    Ze względu na brak badań dzieci i kobiety karmiące piersią powinny również unikać pokarmów zawierających lukrecję.

    Interakcje lekowe

    Wykazano, że korzeń lukrecji wchodzi w interakcje z kilkoma lekami, w tym (2):

  • leki obniżające ciśnienie krwi
  • leki obniżające poziom cholesterolu, w tym statyny
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  • Osoby przyjmujące którykolwiek z tych leków powinny unikać leków z korzenia lukrecji, chyba że ich lekarz zdecyduje inaczej.

    Długotrwałe stosowanie i wysokie dawki korzenia lukrecji mogą powodować poważne zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów. Dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z chorobami nerek, serca lub nadciśnieniem powinny unikać produktów na bazie lukrecji.

    Jako dodatek ekstrakt z korzenia lukrecji występuje w kilku formach, w tym w kapsułkach, proszkach, nalewkach, herbatach i żelach do stosowania miejscowego. Sam korzeń można również kupić świeży lub suszony.

    Obecnie nie ma standardowych zaleceń dotyczących dawkowania. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejski Komitet Naukowy ds.Żywności (SCF) zalecają ograniczenie spożycia glicyryzyny do nie więcej niż 100 mg dziennie (41).

    Warto zauważyć, że ci, którzy spożywają duże ilości produktów zawierających lukrecję, mogą spożywać więcej niż ta ilość.

    Ponadto, ponieważ producenci produktów z korzenia lukrecji nie zawsze podają ilość glicyryzyny, określenie bezpiecznej ilości może być trudne. Dlatego ważne jest, aby omówić bezpieczną i skuteczną dawkę z lekarzem.

    Inną opcją jest poszukiwanie proszków lub kapsułek lukrecji deglycyrrhizin (DGL).

    Te suplementy nie zawierają lukrecji, która jest odpowiedzialna za większość skutków ubocznych lukrecji. Ponieważ jednak związek ten ma również wiele korzyści zdrowotnych, nie jest jasne, czy suplementy DGL mają takie same korzyści zdrowotne.

    Możesz spożywać korzeń lukrecji jako herbatę, nalewkę, proszek lub suplement. Można go również nakładać miejscowo w postaci żelu. Chociaż nie ma standardowej dawki korzenia lukrecji, należy ograniczyć całkowite spożycie glicyryzyny do nie więcej niż 100 mg dziennie.

    Korzeń lukrecji był używany od tysięcy lat w leczeniu różnych dolegliwości, w tym dolegliwości oddechowych i niestrawności.

    Zawarte w nim związki roślinne wykazują silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Chociaż może złagodzić refluks żołądkowy, egzemę, wrzody trawienne i inne problemy zdrowotne, potrzebne są bardziej kompleksowe badania na ludziach.

    Jednak lukrecja może powodować pewne skutki uboczne, jeśli jest przyjmowana w nadmiarze lub spożywana przez długi czas. Skonsultuj się z lekarzem, zanim spróbujesz suplementów lukrecji lub herbaty.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska