Kolagen w kosmetykach: cudowny składnik czy bezużyteczny suplement? Korzyści, szkody i zastosowanie kolagenu w kosmetologii

Badania wykazały, że organizm jest w stanie wyprodukować 3 rodzaje kolagenu:

Badania wykazały, że organizm jest w stanie wyprodukować 3 rodzaje kolagenu:

  • Pierwszy rodzaj odpowiada za stan kręgosłupa. Jego niedobór prowadzi do powstawania przepuklin międzykręgowych i osłabienia ścięgien.
  • Jego drugi rodzaj wzmacnia tkanki chrzęstne, a także działa przeciwzapalnie.
  • Trzeci rodzaj kolagenu, zwany organicznym białkiem włókienkowym, jest niezbędny dla elastyczności stawów.
  • Ciało zdrowej osoby jest w stanie zapewnić sobie niezbędną ilość tej substancji. W innych przypadkach kolagen ma być wprowadzany z zewnątrz.

    Skóra twarzy, charakterystyka, problemy i rozwiązywanie problemów

    Aby było jaśniejsze, jak wybrać krem ​​na bazie kolagenu, konieczne jest zrozumienie cech samej skóry twarzy, ponieważ różni się ona znacznie od reszty skóry. Sama skóra jest niezbędna, aby zapobiec przedostawaniu się różnego rodzaju bakterii, a także wszelkiego rodzaju infekcji.

    Istnieją również różne typy, a tym samym cechy naskórka. Różnica polega na tym, jak ciężko lub słabo pracują gruczoły łojowe. Biorąc pod uwagę te kwestie, można wyróżnić najbardziej podstawowe typy naskórka:

    Skóra sucha nie ma tłustego połysku, przyjemna w dotyku – miękka i cienka. Wygląda matowo, a pory nigdy nie są rozszerzone. Taki naskórek jest bardzo wrażliwy na zmiany warunków temperaturowych, klimatycznych. Bardzo ważne jest przestrzeganie właściwej pielęgnacji, ponieważ sama skóra tego typu natychmiast reaguje na wiatr lub promieniowanie ultrafioletowe.

    W tym kontekście nie można stosować kremów uniwersalnych. Konieczne jest stosowanie jednego kremu na dzień, a na noc na noc. A także wybieraj kremy przeznaczone na określony wiek i porę roku.

    Ten typ skóry charakteryzuje się pojawieniem się wczesnych zmarszczek, powstawaniem łuszczenia, a także suchością, której towarzyszą nieprzyjemne, ściągające odczucia na twarzy. Naskórek nie jest w stanie zatrzymać wilgoci wewnątrz komórek. Dlatego tak ważny jest bardzo staranny i staranny dobór kosmetyków do tego typu naskórka.

    Prezentowany typ naskórka wiąże się ze zmianami pracy gruczołów łojowych związanymi z wiekiem. Występuje głównie u nastolatków. Może również wystąpić tłusty typ naskórka: z powodu niewłaściwego odżywiania, jeśli jesz dużo tłustych potraw; uzależniony od alkoholu; jeśli twoje hormony skaczą; dla grubych ludzi; który ma zaburzenie metaboliczne.

    Typowe dla skóry tłustej – wyraźnie widoczne rozszerzone pory, tłusty połysk, trądzik, wysypka, naczynka. Ten typ skóry różni się od skóry suchej tym, że nie jest wrażliwy na zmiany pogody.

    Szczęściarze, którzy mają normalny typ naskórka, mają ogromne szczęście, ponieważ ten typ skóry praktycznie nie ma problemów z pielęgnacją, zmianami pogody.

    Charakterystyczne dla takiej skóry jest matowość, czystość, a nawet kolor. Dla takiej skóry możliwa jest uniwersalna opcja leczenia, gdy po prostu wspierasz produkcję i odnowę naturalnych procesów zachodzących w naskórku.

    Ten typ naskórka charakteryzuje się tym, że w różnych strefach naskórka dominuje pewien typ skóry z góry. Najczęściej okolica nosa i czoła ma tłustą poświatę, a skóra policzków i brody jest dość sucha lub normalna. W takim przypadku nie będzie można wybrać środka uniwersalnego działania, ponieważ każdy typ wymaga określonego, celowego działania.

    Aby określić, na których obszarach obserwuje się tłustą skórę, rano po śnie nałóż serwetkę na twarz i delikatnie ją dociśnij. Następnie spójrz na odcisk i tam, gdzie zobaczysz tłuste plamki – w tym miejscu naskórek jest tłusty.

    Kolagen podany w jednej postaci ma zbawienny wpływ na cały organizm. Jego spożycie w wystarczających ilościach przyczynia się do:

  • stymulacja procesu regeneracji w przypadku uszkodzenia;
  • zwiększenie elastyczności i wytrzymałości ścięgien;
  • zmniejszenie liczby i głębokości zmarszczek mimicznych;
  • poprawa funkcji amortyzacyjnych złączy.
  • Aby lek był tylko korzystny, należy omówić szczegóły jego stosowania z lekarzem. W zależności od aktualnego stanu organizmu specjalista jest w stanie obliczyć dawkę i czas trwania leczenia.

    Czym są maski kolagenowe?

    W klasycznym ujęciu maska ​​kolagenowa to produkt profesjonalny, jakim jest arkusz kolagenowy, który z jednej strony nawilża, az drugiej działa jak okluzyjny film, który „uszczelnia” wcześniej nałożony na twarz koncentrat.

    Są to proszek na bazie alg i łusek rybnych, który należy rozcieńczyć dostarczonym serum (wersja profesjonalna) lub innym płynem (może to być woda i wywar z ziół, a nawet sfermentowany produkt mleczny).

    Tkana lub inna baza jest impregnowana kompozycją z dodatkiem hydrolizowanego kolagenu, czemu zwykle pomagają inne nawilżacze, a także witaminy, ekstrakty roślinne, peptydy.

    tzw. śpiwór – żelowa maska ​​na noc zapożyczona z koreańskiej pielęgnacji.

    Kosmetyczne metody odbudowy

    Przemysł kosmetyczny identyfikuje trzy metody odbudowy włókien kolagenowych.

    Metoda zewnętrzna to stosowanie kremów, żeli i masek na bazie kolagenu. Można je stosować zarówno w domu, jak i podczas wizyty u profesjonalnego kosmetologa. Metodę tę można nazwać pomocniczą, ponieważ cząsteczki tego białka są wystarczająco duże, aby penetrować warstwę rogową naskórka. Jednak tymczasowy efekt jest dość zauważalny.

    Wszystkie kobiety są zainteresowane pytaniem, od jakiego wieku konieczne jest stosowanie kremów do twarzy z kolagenem. Trudno jest przywrócić utraconą już elastyczność skóry, dlatego stosowanie kremów można rozpocząć już od 25 roku życia. Dobierz je zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, gdzie producent zawsze wskazuje przedział wiekowy, rodzaj skóry i skład.

    Wadą tej metody jest to, że pory międzykomórkowe są zamknięte, w wyniku czego parowanie wilgoci przez skórę staje się problematyczne. Sam kolagen odgrywa minimalną rolę w składzie takich funduszy. Efekt w dużej mierze wynika z obecności w składzie przeciwutleniaczy, witamin, aminokwasów.

    Metoda chirurgiczna daje widoczny efekt niemal natychmiast, utrzymuje się przez długi czas, od sześciu miesięcy do roku. Do wstrzyknięć stosuje się specjalny koktajl na bazie ludzkiego kolagenu. Można stosować bydlęce żele kolagenowe i wypełniacz PMMA (wypełniacz zmarszczek). Te ostatnie substancje mogą pobudzać organizm do produkcji własnego białka.

    Zastrzyki są tymczasowe. Efekt zabiegów niestety znika, gdy nie przekłujesz kolejnego kursu.

    Stosowanie suplementów diety jest uzupełnieniem obu powyższych metod. Aby organizm otrzymał niezbędną ilość aminokwasów z pożywienia, człowiek musiałby znacznie zwiększyć dzienną ilość kalorii, co niekorzystnie wpłynie na każdego, kto nie prowadzi aktywnego trybu życia. Suplementy z kolagenem mają bardzo niski indeks kaloryczny.

    Odżywianie jest ważnym składnikiem młodości. Kolagen stanowi jedną trzecią całkowitej masy białka w organizmie. Jeśli chodzi o pożywienie, występuje w łososiu, wodorostach, indyku i zwykłej żelatynie.

    To prawda, że ​​jest mało prawdopodobne, aby przy ich pomocy byli w stanie przywrócić normalny poziom tego białka w organizmie. Dla dobrej strawności potrzebny jest kompleks witamin i mikroelementów, a jest to szeroka gama warzyw, owoców i ziół. Muszą być spożywane codziennie.

    Krem kolagenowy – co to jest i dlaczego

    Białko, które pełni rolę wiążącą we włóknach mięśniowych, tkankach i komórkach skóry, nazywane jest kolagenem. Dzięki niemu naskórek ma elastyczną strukturę i jędrność.

    Rolą kolagenu jest wchłanianie i zatrzymywanie wilgoci. Bierze również udział w odnowie komórek. Jego rolą jest przyspieszenie odnowy komórek. Z wiekiem funkcje te stopniowo ulegają spowolnieniu, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i rozciągania skóry, a także niejasnego owalu twarzy. Ponadto, wraz ze zmianami związanymi z wiekiem, jakość włókien kolagenowych jest tracona, a obszary skóry są bardziej uszkodzone. Z tego powodu pierwsze zmarszczki często pojawiają się w strefie T.

    Głównym znakiem, po którym można się dowiedzieć, czy masz problem z produkcją kolagenu, jest powstawanie bruzd nosowo-wargowych lub zmarszczek na czole.

    Sam kolagen również dzieli się na kilka podtypów:

  • Kolagen zwany zwierzęciem. Cząsteczki tego kolagenu są zbyt duże, aby wniknąć w naskórek, co oznacza, że ​​jego działanie jest zminimalizowane. W ten sposób można również uszkodzić skórę, ponieważ składnik ten zapobiega nasycaniu skóry wilgocią.
  • Kolagen zwany kolagenem roślinnym. Składnik ten otrzymywany jest z kiełków pszenicy. Doskonały składnik do nasycania skóry przydatnymi składnikami, ponieważ jest delikatnie wchłaniany przez naskórek, a penetracja w głąb skóry następuje bez problemów. Jego funkcją jest podział i wzrost komórek, które najlepiej promuje. Jest również nasycony fitoestrogenami, które przyczyniają się do produkcji żeńskiego hormonu. Ten rodzaj kolagenu wykonują tylko najlepsze firmy, które od dawna istnieją na rynku kosmetycznym.
  • Tak zwany kolagen morski. Pozyskiwany przez skórę ryb morskich. Jest prawie całkowicie identyczny z naturalnym kolagenem obecnym w ludzkiej skórze. Wchłanianie naskórka jest doskonałe.
  • Kupując krem ​​z kolagenem pochodzenia morskiego należy wziąć pod uwagę fakt, że przechodzi przez komórki. Słabo reaguje również na kwasy, co oznacza, że ​​należy go przechowywać w lodówce.

    Korzyści i szkody związane z substancją

    Przydatnym produktem jest kolagen kosmetyczny . Jednakże, jeśli białko stosowanego żelu lub kremu nie jest strukturalnie podobne do ludzkiego kolagenu, może wystąpić reakcja alergiczna.

    Najbezpieczniejszym rodzajem jest białko roślinne. Nie może powodować alergii. Jednak kremy na bazie takiego składnika ziołowego są dość drogie.

    Białko morskie jest nie mniej skuteczne. Główną wadą kosmetyków z kolagenem morskim jest to, że ich okres przydatności do spożycia jest bardzo krótki, więc zakup ich jest dość problematyczny.

    Przed zastosowaniem kremu kolagenowego należy zwrócić uwagę na datę ważności. Produkt złej jakości może prowadzić do poważnych komplikacji. Kosmetolodzy zalecają, aby nie oszczędzać na tego typu kosmetykach, ponieważ tylko wysokiej jakości krem ​​odżywi skórę na odpowiednim poziomie.

    Naukowcy udowodnili, że to wiewiórka morska w swojej budowie jest najbardziej podobna do ludzkiej. Skutecznie wygładza nawet duże zmarszczki.

    Należy unikać stosowania kosmetyków na bazie kolagenu zwierzęcego, gdyż może to być szkodliwe. Ten kolagen jest często przyczyną reakcji alergicznych, dlatego większość producentów nie stosuje tego produktu pochodzenia zwierzęcego.

    Oprócz stosowania miejscowego warto wypróbować kapsułki kolagenowe. Wśród preparatów farmaceutycznych są to przede wszystkim kapsułki Vitaskin.

    „Collagen-ultra” to suplement diety opracowany . Oprócz hydrolizatu kolagenu zawiera również witaminę C. Oprócz poprawy kondycji zewnętrznej skóry, dodatek ten pozytywnie oddziałuje na stawy i więzadła, aktywując produkcję płynu śródstawowego.

    Regularne przyjmowanie collagen-ultra zapewnia zarówno terapeutyczny, jak i doskonały efekt kosmetyczny. Oprócz zauważalnego odmłodzenia lek pozwala przywrócić strukturę włosów i paznokci.

    Starość nie jest radością

    Po 25 latach wiele kobiet zaczyna dostrzegać w sobie rozczarowujące i nieodwracalne zmiany – zmienia się kształt twarzy, rysy stają się ostrzejsze, pojawiają się pierwsze zmarszczki . Dla jednych objawia się to wolniej, dla innych wcześniej i szybciej. Jednak po jakimś czasie nie wczorajsza absolwentka uczelni patrzy na nas w refleksji, ale dorosła kobieta. Ma to oczywiście swoje zalety, ale prawie każdy chce wyglądać młodziej niż w swoim wieku i jak najdłużej.

    Kiedyś, przechodząc obok lustra w korytarzu, rzuciłem sobie przelotne spojrzenie i zdałem sobie sprawę: szyja i owal twarzy to niewiele. A jak mogłem tego nie zauważyć, bo zmiany nie pojawiły się wczoraj! Po pięciu minutach paniki przyznałam, że lata mnie nie omijają, bez względu na to, jak bardzo się im opieram i zamykam oczy. Musisz więc zaakceptować problem i zacząć działać . I oczywiście poszedłem do Internetu, aby dowiedzieć się, jak sobie pomóc teraz, gdy masz 30 lat lub trochę mniej, a młodość nie jest już czymś podstawowym i oczywistym. Teraz trzeba to osiągnąć, chronić i chronić!

    Innym sposobem na przywrócenie i odmłodzenie twarzy w domu jest stosowanie ampułek zawierających kolagen. Zawierają bardzo cenną substancję wyekstrahowaną z chrząstki ryb morskich.

    Przed użyciem ampułkę należy najpierw wstrząsnąć, a następnie zdjąć górną część. Zawartość nakłada się na dobrze oczyszczoną skórę twarzy i szyi lekkimi ruchami masującymi. Poczekaj kilka minut, aż wszystko zostanie całkowicie wchłonięte.

    Aby uzyskać pożądany efekt, musisz używać takich ampułek kilka razy w tygodniu przez miesiąc. Możesz powtarzać kursy 3-4 razy w roku. Ważne jest, aby przestrzegać następujących zasad:

  • po wchłonięciu zawartości ampułek nie myć twarzy od razu;
  • nie rozciągaj zbyt mocno i nie masuj skóry przez długi czas;
  • po wchłonięciu nałóż krem ​​nawilżający.
  • Staraj się kupować ampułki tylko w aptekach lub salonach, po konsultacji ze specjalistą. Używając ich, dokładnie zapoznaj się z instrukcją, zwracając szczególną uwagę na warunki i miejsce przechowywania (zwłaszcza po otwarciu).

    Sam kolagen jest nieszkodliwy. Ale jak każda substancja biologicznie czynna, w niektórych przypadkach nie można jej użyć. Ograniczenia zależą przede wszystkim od kształtu produktu:

  • Krem. Ma minimalne przeciwwskazania, ponieważ działa powierzchownie. Dlatego przy braku indywidualnej nietolerancji któregokolwiek ze składników narzędzie można bezpiecznie zastosować.
  • Serum. Jest bardziej aktywny i często używany podczas zabiegów w salonie sprzętowym. Alergia rzadko powoduje, ale jest przeciwwskazana u osób z tendencją do tworzenia blizn keloidowych. Trzeba też wziąć pod uwagę przeciwwskazania do sprzętowej kosmetologii.
  • Ampułka. Jeśli kolagen w ampułce jest stosowany do dowolnego rodzaju mezoterapii (z wyjątkiem ultradźwięków), trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Zabiegi takie są zabronione dla osób z chorobami onkologicznymi i autoimmunologicznymi, poważnymi zaburzeniami czynności wątroby, nerek i serca, zaburzeniami krzepnięcia krwi, aktywnymi procesami zapalnymi.
  • W okresie ciąży i laktacji wszelkie leki biologicznie czynne, w tym kolagen, należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

    Przepisy na domową maskę kolagenową

    Domowe maski kolagenowe oparte są na jadalnej żelatynie, hydrolizowanym kolagenie. Dlaczego nie skorzystać z jego właściwości?

    Jak więc zrobić maskę kolagenową w domu?

    Rozcieńczyć proszek żelatynowy w ciepłej wodzie w stosunku 1: 3.

    Pozostaw na 20 minut, aby puchnąć kryształki.

    Z jadalnej żelatyny można przygotować nie tylko galaretkę, ale także kolagenową maskę na twarz.

    Bazę tę można wzbogacić o różne dodatki typowe dla domowych maseczek:

    miód (aby rozpuścić miód, kompozycję należy trzymać w kąpieli wodnej) – aby zmiękczyć, jeśli oczywiście nie ma alergii na miód;

    owoce (banan, awokado itp.) – do celów spożywczych;

    jagody (żurawina, porzeczka, truskawki) – do złuszczania i wybielania skóry;

    Ciepłą masę nakłada się na twarz wzdłuż linii masażu (od środka twarzy do obwodu), z wyłączeniem ust i konturów oczu, palcami lub pędzelkiem. Po 20 minutach maseczkę należy namoczyć i zmyć

    Stosowanie ziołowych środków hormonalnych: kremu Tsi-Klim, preparatów hormonów wzrostu, testosteronu i estrogenu (tylko pod nadzorem specjalisty).

    Specjalne diety, które obejmują stosowanie pokarmów bogatych w minerały, witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe. Przede wszystkim zaleca się spożywanie tłustych ryb, soi, daktyli, cytrusów, roślin strączkowych, zbóż, żółtka jaja, warzyw. Ponadto te pokarmy zwiększają poziom estrogenu.

    Przegląd najlepszych kosmetyków

    Top 5 kosmetyków do twarzy z kolagenem:

    Serum Kolagenowe ze Ślimaka + Elastyna + Mangostan (Nature Republic)

    Do modelowania owalu twarzy Collagen Active 35+ (TianDe)

    Aktywator w sprayu Kwas hialuronowy i kolagen (Włochy)

    Collagen Express-lifting 3D (Medical Collagene 3D)

    Ampou All-In-One z kolagenem i kwasem hialuronowym (pobyt w gospodarstwie)

    Darawadee Thai złoty żel do skóry twarzy i powiek (Tajlandia)

    Przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie testu wrażliwości, szczególnie w przypadku stosowania maski / serum / kremu do twarzy z kolagenem morskim. Białko rybne jest najbardziej uczulające, gatunek zwierząt jest na drugim miejscu, a fikolagen ma najmniejsze prawdopodobieństwo wywołania niepożądanej reakcji.

    Plazmolifting to wstrzyknięcie osocza w celu aktywowania produkcji własnego kolagenu i kwasu hialuronowego.

    Cechy wpływu kolagenu

    Oprócz pomocy w przywracaniu zdrowo wyglądającej skóry, kolagen ma inne właściwości. Dzięki temu składnikowi możesz wzmocnić paznokcie i włosy, poprawić widzenie, zlikwidować blizny i blizny.

    Stanowi podstawę kosmetyków z serii anti-aging, działa również jako doskonały stymulant wzmacniający tkankę kostną, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń takich jak osteoporoza. Dzięki włóknom kolagenowym mięśnie zawsze będą sprężyste i elastyczne.

    Przyczyną pojawienia się wczesnych oznak starzenia się skóry u kobiet jest niewłaściwa dieta, ponieważ tworzenie związków kolagenu następuje z całego zestawu aminokwasów syntetyzowanych z białek. Gdy tylko w organizmie wystąpi niedobór aminokwasów, skóra twarzy staje się ospała, pomarszczona i zmienia kolor.

    Obecność rozdwojonych końcówek, łamliwych paznokci również wskazuje na brak kolagenu . Złe nawyki, częsta ekspozycja na światło ultrafioletowe, stres i depresja, picie złej wody, zaburzenia hormonalne mają negatywny wpływ na skład substancji.

    Jakie funkcje spełnia kolagen?

    Główne funkcje tego białka to:
    – utrzymanie siły tkanki;
    – ochrona wszystkich struktur ciała przed uszkodzeniem;
    – zapewnienie procesów regeneracji (odzysku);
    – zwiększenie właściwości sprężystych tkanki (tutaj kolagen działa razem z elastyną);
    – przyspieszenie tworzenia się błon komórkowych;
    – zapobieganie rozwojowi złośliwych procesów nowotworowych w tkankach, w tym czerniakach.
    Kolagen ma szczególne znaczenie dla skóry, gdzie występuje w dwóch typach (I, VII). Kolagen znajduje się w warstwie skórnej i stanowi około 70% wszystkich białek w tkance skóry. Wysoka zawartość kolagenu poprawia koloryt skóry, uelastycznia i ujędrnia oraz sprzyja nawilżeniu.

    Proces biosyntezy kolagenu

    Synteza kolagenu w organizmie to złożony proces biologiczny obejmujący osiem etapów. Pięć etapów zachodzi w komórkach (fibroblastach), a ostatnie trzy na poziomie zewnątrzkomórkowym.
    1. Prekursor kolagenu (preprokolagen) jest syntetyzowany na rybosomach komórek.
    2. Oddziela się odcinek łańcucha peptydowego i na siateczce endoplazmatycznej fibroblastów tworzy się prokolagen.
    3. Pod wpływem specjalnych enzymów reszty aminokwasowe ulegają utlenieniu.
    4. Glukoza i galaktoza są przenoszone do prokolagenu za pomocą specjalnych enzymów.
    5. Powstaje potrójna helisa rozpuszczalnego kolagenu – tropokolagenu.
    6. Tropokolagen jest uwalniany do środowiska międzykomórkowego, a część wiązań molekularnych zostaje zerwana.
    7. Części cząsteczek są łączone od końca do końca, tworząc nierozpuszczalny kolagen.
    8. Jego cząsteczki łączą się na boki, tworząc silne spirale.

    Proces biosyntezy zachodzi przy udziale witaminy C, glukokortykoidów i hormonów płciowych.

    Proces rozkładu kolagenu

    Włókna kolagenowe ulegają rozpadowi pod wpływem kolagenazy i niektórych innych enzymów, proces ten zachodzi nieustannie.
    Proces niszczenia kolagenu przebiega następująco:
    1. Fibroblasty wychwytują włókna kolagenowe i syntetyzują kolagenazę.
    2. Pod działaniem kolagenazy pękają wiązania molekularne we włóknach kolagenowych.
    3. Kolagen jest rozkładany i wchłaniany przez makrofagi.

    Rozpad kolagenu prowadzi do powstania aminokwasów, które biorą udział w syntezie nowego kolagenu i tworzeniu komórek. Normalnie w organizmie młodego człowieka pełny cykl rozkładu i syntezy włókien kolagenowych trwa około miesiąca, a wymiana kolagenu sięga 6 kg rocznie. Jednak wskaźniki zmieniają się wraz z wiekiem. Po 30 latach zaczynają dominować procesy próchnicowe nad syntezą, a ilość kolagenu w skórze stopniowo spada. Już w średnim wieku metabolizm kolagenu spada do 3 kg rocznie. Pogarsza się jakość włókien, stają się kruche, gromadzi się rozdrobniony kolagen. Dlatego z biegiem czasu skóra traci elastyczność, staje się obwisła, wiotka i cienka, pogarsza się jej kolor i pojawiają się nawet plamy. Ponadto białko przestaje zatrzymywać wystarczającą ilość wody. Z tego powodu skóra wysycha i pojawiają się na niej zmarszczki. Powstaje ptoza (zwiotczenie tkanki skórnej), co prowadzi do zniszczenia fibroblastów niezbędnych do syntezy kolagenu. Oznacza to, że powstaje błędne koło, a procesy starzenia się skóry ulegają przyspieszeniu.

    Skuteczność masek na bazie kolagenu

    Stosowanie takich masek jest zalecane dla dziewcząt powyżej 25 roku życia , co zapewni terminowe nasycenie skóry proteinami lub pobudzi ją do rozwoju własnej substancji. Regularne stosowanie nawilży skórę, wygładzi zmarszczki i spowolni procesy starzenia. Maski powstają na bazie kolagenu z dodatkiem olejów roślinnych, żeń-szenia, ekstraktów z alg, witamin, kwasów tłuszczowych.

    Przed nałożeniem twarz należy dobrze oczyścić, a samą maskę przechowywać przez 30 minut. Dla maksymalnego wygojenia skóry zabieg wykonuje się raz w tygodniu, a co 6 miesięcy wymagany jest kurs pogłębiony (do 20 zabiegów) 2-3 razy w tygodniu.

    Czynniki wpływające na syntezę kolagenu

    Istnieje kilka czynników, które mają negatywny wpływ na syntezę białek i przyspieszają ich rozpad. Obejmują one:
    – narażenie na promieniowanie ultrafioletowe;
    – brak wilgoci w tkankach skóry;
    – nadużywanie alkoholu, który przyczynia się do odwodnienia i powoduje stres we wszystkich strukturach organizmu;
    – palenie, które pogarsza stan naczyń krwionośnych i zaburza krążenie krwi w tkankach;
    – niezdrowa dieta, brak witamin, białek, minerałów;
    – stres, napięcie nerwowe, brak snu;
    – niektóre choroby tkanki łącznej, takie jak reumatyzm, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina skóry, toczeń rumieniowaty układowy i inne.

    Jakie pokarmy zawierają kolagen

    Spadek ilości kolagenu w organizmie negatywnie wpływa na stan nie tylko skóry, ale także stawów. Aby temu zapobiec, lekarze zalecają przede wszystkim zmianę diety, zwracając uwagę na pokarmy zawierające kolagen i bogate w białko.

    Kolagen występuje w czystej postaci w żelatynie pochodzenia zwierzęcego. W organizmie rozkłada się na aminokwasy niezbędne do powstania własnego kolagenu, a dla skóry piękna. Najważniejsze są pokarmy białkowe, a także źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i pierwiastków śladowych.

    Elastyczność to sekret!

    Odcień skóry zależy od jędrności. Do 25-35 lat jest z reguły w zestawie. Wielu z nas nie musi ciężko pracować, aby go utrzymać i utrzymać. I wydaje się, że zawsze tak będzie. Wygląda na to, że to my, to ja wyciągnąłem szczęśliwy bilet i będę na zawsze młody. Ale bez względu na to, jak to jest! Wcześniej czy później będziesz musiał walczyć o płynność. Proponuję zbadać wroga wzrokiem!

    Stan naskórka zależy od wielu czynników:

    Nie jest tajemnicą, że kobiety z południa starzeją się wcześniej, ponieważ spędzają więcej czasu na słońcu. Ponadto palacze często cierpią na wczesne zmarszczki.

    Jedzenie również wpływa na stan. Jeśli w diecie jest nadmiar słonych i tłustych potraw, pojawienie się jakiejkolwiek osoby będzie bolesne.

    Pielęgnacja szyi, dekoltu i twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji w zależności od pory roku. Kompetentnie dobrane kosmetyki w zależności od rodzaju naskórka, problemu, pogody, składu zapewnią i przedłużą elastyczność na kilka lat.

    Na naszą młodość i świeżość wpływa także sposób życia: jak często wychodzisz na zewnątrz, poruszasz się, czy odczuwasz stres, czy dobrze śpisz, co jesz.

    Ponadto, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy zdrowotne, w szczególności z hormonami , metabolizmem, wpłynie to na wygląd.

    Jak widać, istnieje wiele czynników, które mogą osłabić nasz piękny wygląd. Wszystkie te punkty są ze sobą powiązane i wpływają na produkcję kolagenu. To on odpowiada za elastyczność naskórka.

    Jeśli nie jesteś już zadowolony ze swojego wyglądu, pierwszą rzeczą, którą proponuję, jest wizyta u lekarza i sprawdzenie stanu zdrowia. Zrób testy, przejdź przez egzaminy wąskich specjalistów i dopiero wtedy podejmij działania.

    Stosowanie kosmetyków

    Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że stosowanie kolagenu do twarzy poniżej 25 roku życia jest zabronione: takie kosmetyki mogą zatrzymać syntezę własnego białka. W przedziale 25-35 lat można raz w roku korzystać z funduszy, w których kolagen jest wskazany na końcu listy składu. Dla osób powyżej 35 roku życia, a lepiej po 40 roku życia dopuszcza się okresową pielęgnację twarzy kosmeceutykami z już wysoką zawartością kolagenu. Grupa wiekowa powinna być wskazana na opakowaniach takich produktów, np. „45+”.

    W kosmetologii do twarzy stosuje się trzy rodzaje kolagenu:

  • zhydrolizowane zwierzę (otrzymane w wyniku przetwarzania żelatyny uzyskanej z tkanek bydła, świń);
  • hydrolizowane ryby morskie lub ryby (ekstrahowane z tkanki rybnej);
  • wegetariański lub fitokolagen (białko roślinne, substancję częściej pozyskuje się z kiełków pszenicy).
  • Wszystkie rodzaje substancji mogą powodować alergie skórne. Dlatego przed pierwszym użyciem wykonywany jest test wrażliwości. Jaki kolagen do skóry twarzy przyniesie więcej korzyści, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwanej szybkości wyniku.

    Produkty z kolagenu pochodzenia zwierzęcego / morskiego i domowe maski żelatynowe mogą:

  • szybko usuwają podrażnienia i łuszczenie się skóry;
  • utrzymują wilgoć w komórkach naskórka;
  • wygładzenie zmarszczek powstałych w wyniku wysuszenia naskórka;
  • Ale cząsteczki białek zwierzęcych i rybnych nie wnikają głęboko w skórę. Dlatego produkty z ich zawartością nie wpływają na tworzenie się włókien kolagenowych, nie są w stanie wygładzić związanych z wiekiem i głębokich zmarszczek mimicznych oraz usunąć inne defekty na twarzy.

    Białko roślinne jest łatwiej przyswajalne przez komórki naskórka, stymuluje syntezę własnej substancji, dzięki czemu jest w stanie wypełnić skórę kolagenem od wewnątrz. Jednak jego wpływ na warstwę wierzchnią nie jest zbyt zauważalny w porównaniu z surowcami morskimi lub zwierzęcymi. Za szybką poprawę wyglądu twarzy w produktach z fitokolagenem odpowiadają inne aktywne składniki kompozycji.

    Uwaga! Bez względu na pochodzenie kolagenu najlepiej stosować wieloskładnikowe maseczki. Preferowane są kosmetyki, które zawierają również witaminy C, E, A, koenzym Q10, kwas glikolowy i / lub hialuronowy. Substancje te łatwo wnikają w skórę i uczestniczą w syntezie własnego białka.

    Odmładzanie skóry twarzy w gabinetach kosmetycznych

    Wśród powszechnych usług gabinetów kosmetycznych wyróżniają się te, które mają na celu pobudzenie produkcji własnego kolagenu – są to mezoterapia, termage, kursy jonoforezy, ridoliza.

    Działanie mezoterapii polega na długotrwałym działaniu (około 9 miesięcy) żelu wstrzykniętego pod skórę, który prowokuje organizm do produkcji własnej substancji niezbędnej dla komórek.

    Działanie jontoforezy sprowadza się do podrażnienia receptorów skóry, na którą wcześniej nałożono maskę, prądami do szybkiego wchłonięcia naszego bohatera artykułu. Obecną terapię stosuje się również do ridolizy, tylko w tym przypadku skóra samodzielnie zaczyna produkować substancję niezbędną do odmłodzenia, bez użycia kosmetyków.

    Podczas termografii skóra jest ogrzewana falami radiowymi, co prowadzi do kompresji i zagęszczenia włókien kolagenowych w warstwie podskórnej. Ta procedura jest najpopularniejsza ze względu na minimalną liczbę przeciwwskazań.

    Zastosowanie kolagenu w kosmetologii

    Istnieje kilka zastosowań białka . Substancja może być stosowana do użytku zewnętrznego, w postaci wypełniaczy i suplementów diety.

    Najczęściej kolagen można znaleźć w kremach i maskach. Należy zaznaczyć, że kosmetyki z białkiem zwierzęcym działają tylko doraźnie, wypełniając mikropęknięcia i nierówności. Takie leki tylko nawilżają skórę. Po zastosowaniu kosmetyków z białkiem zwierzęcym na skórze tworzy się film, który zamyka pory międzykomórkowe, a co za tym idzie pojawiają się problemy z odparowywaniem płynu z naskórka.

    Pozytywne działanie kosmetyków kolagenowych na twarz polega na tym, że skóra jest odżywiona wszystkimi potrzebnymi witaminami, przeciwutleniaczami, aminokwasami i pierwiastkami śladowymi.

    Inną opcją wykorzystania kolagenu w kosmetologii są wypełniacze. Białko służy do wtryskiwania plastiku. Wstrzyknięcie kolagenu metodą iniekcji służy do korygowania ust, likwidacji zmarszczek oraz likwidacji defektów dermatologicznych. Efekt wprowadzenia takich leków widać od razu, w zależności od rodzaju zastosowanego leku, efekt może utrzymywać się od 6 miesięcy do roku. Białko można również znaleźć w postaci suplementów diety, proszków, ampułek i tabletek.

    Stosowanie kolagenu w ciąży to kwestia kontrowersyjna. Należy zauważyć, że składniki kolagenu zwierzęcego mogą prowadzić do rozwoju wysypki i silnego swędzenia. W przypadku kolagenu morskiego i roślinnego decyzja – czy go wypić, czy nie – zależy od indywidualnych cech kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że białko to pomaga zapobiegać łzom podczas porodu, ponieważ skóra staje się bardziej elastyczna. W okresie laktacji taki płynny suplement należy wyrzucić, gdyż może wywołać reakcję alergiczną u dziecka.

    Jeszcze kilka przydatnych punktów

    Na koniec chcę podzielić się kilkoma ważnymi wskazówkami, które pomogą uniknąć przedwczesnej starości i utraty tonu:

  • Nie wykluczaj białka z diety i ogólnie uważaj na każdą dietę;
  • Jedz bardziej naturalną, świeżą żywność : zboża, warzywa, owoce;
  • Nie zaniedbuj używania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi nawet zimą;
  • Odżywiają i nawilżają naskórek, szczególnie latem.
  • Opcje stymulacji neokolagenezy

    Tworzenie kolagenu można stymulować różnymi technikami. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą:

  • Metody sprzętowe. Ta opcja polega na wykonaniu peelingu ultradźwiękowego lub diamentowego. Efektywne będą również zabiegi takie jak fonoforeza ultradźwiękowa, terapia mikroprądowa, termoliza i termoliza frakcyjna.
  • Mezoterapia i tworzywa konturowe. Do takich manipulacji stosuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego i kompleksów witaminowych.
  • Microneedling. Zabieg wykonywany jest za pomocą mezoskutera. Można to przeprowadzić zarówno w salonie, jak iw domu.
  • Przyjmowanie suplementów diety i diety. Zaleca się przyjmowanie suplementów diety, które zawierają aminokwasy, minerały i białka. Dieta powinna opierać się na produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega, witaminy i minerały. Należą do nich sałatki, żółtko jaja, płatki zbożowe, rośliny strączkowe i owoce cytrusowe.
  • Przyjmowanie hormonów ziołowych. Są to leki zawierające estrogen, hormony wzrostu i testosteron.
  • Przed wyborem konkretnego rodzaju stymulacji produkcji kolagenu należy skonsultować się ze specjalistą. Każda z możliwości aktywacji neokolagenezy ma swoje przeciwwskazania, o których kosmetolog musi uprzedzić pacjenta.

    Jak prawidłowo używać kolagenowej maski na twarz

    Stosowanie masek kolagenowych nie ma szczególnych cech. Porozmawiajmy jednak o podstawowych zasadach.

    Twarz musi być czysta i całkowicie pozbawiona makijażu i kosmetyków.

    Dla zwiększenia skuteczności zabiegu można wstępnie złuszczać martwe komórki naskórka peelingiem lub gommage.

    Konieczne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji producenta, która opisuje, jak używać konkretnego produktu, jak go prawidłowo nakładać i ile trzymać.

    Nie prześwietlaj maski na twarzy – zwykle nakłada się ją nie dłużej niż 20-30 minut.

    Używając domowej maski żelatynowej, po wyschnięciu nie odrywaj jej z twarzy, tylko namocz ją wodą i spłucz.

    Jeśli używasz plecionej maski, wyrzuć ją natychmiast po użyciu.

    W jakich przypadkach jest przypisany

    Leki kolagenowe są wymagane dla pacjentów cierpiących na:

  • artroza i zapalenie stawów, w tym w obecności predyspozycji do patologii;
  • osteochondroza, niezależnie od lokalizacji;
  • przejawy procesu zapalnego w układzie mięśniowo-szkieletowym;
  • Ponieważ leki zawierające to białko mogą wpływać na źródło chorób, są często stosowane w złożonej terapii. Lekarz może również zalecić lek profilaktycznie osobom uprawiającym sport lub prowadzącym aktywny tryb życia.

    Rodzaje kremów kolagenowych do twarzy, jakie można stosować, przeciwwskazania.

  • rozpocząć procesy odnowy komórek naskórka.
  • skutecznie zapobiega powstawaniu plam starczych.
  • pomaga w utrzymaniu właściwej równowagi nawilżenia skóry.
  • Z kolagenem morskim. Służy do niwelowania zmian związanych z wiekiem, ale najczęściej powoduje reakcję alergiczną u osób o wrażliwej skórze.
  • Kolagen – 3 dni Zwalcza suchą, łuszczącą się skórę twarzy.
  • Działa odmładzająco. Napina kontur twarzy, jest w stanie znacznie wygładzić zmarszczki.
  • Z hydrolizatem. Wspomaga regenerację komórek skóry.
  • Zawiera kolagen zwierzęcy. Najlepiej nie używać tego typu kremu.
  • Zawiera kolagen z kiełków pszenicy. Doskonały do ​​stosowania na kobiecej skórze, ponieważ wspomaga produkcję żeńskiego hormonu.
  • Wiek nie mniej niż trzydzieści – trzydzieści pięć lat.
  • Po czterdziestu pięćdziesiąt procent mniej kolagenu jest produkowane.
  • Po sześćdziesiątce produkcja kolagenu ustaje.
  • Wizyta w salonie kosmetycznym to kosztowna przyjemność, a założenie zaimprowizowanego salonu kosmetycznego w domu jest dostępne dla większości. Możesz również uzupełnić kolagen na twarz w domu. Ale pamiętaj – nakładanie masek, kremów i żeli daje tylko powierzchowny efekt. Jeśli pozwalają na to finanse, odwiedź gabinet kosmetyczny. Zastrzyki przeprowadza się raz lub dwa razy w roku, ale efekt po nich jest bardziej skuteczny niż po zastosowaniu wszystkich powyższych środków łącznie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska