Kolagen – którego pokarmy są w dużej ilości

Normalnie białka kolagenowe powstają w fibroblastach na bazie aminokwasów pochodzących z pożywienia, w obecności enzymów i witamin. U młodych ludzi synteza kolagenu i elastyny ​​jest na wysokim poziomie, a po 25 latach gwałtownie spada tworzenie się białek. To właśnie w tym okresie należy pomyśleć o wykorzystaniu naturalnych źródeł – żywności pochodzenia zwierzęcego oraz produktów zawierających kolagen w dużych ilościach.

Jest inny sposób na uzupełnienie deficytu – przyjmowanie specjalnych suplementów. Firmy farmaceutyczne produkują leki biologicznie czynne do celów terapeutycznych i profilaktycznych, które zawierają różne rodzaje związków kolagenu. Oprócz czystej substancji istnieje innowacyjna formuła BioSil, która stymuluje tworzenie endogennej elastyny ​​i kolagenu. Stosując ten suplement należy pozyskać odpowiednią ilość białek ze źródeł naturalnych – produktów roślinnych lub zwierzęcych, aby kolagen był dobrze syntetyzowany.

TOP-8 naturalnych źródeł

Nasza lista zawiera pokarmy, które mają maksymalną ilość dobroczynnych białek kolagenowych. Dzięki temu pokarmowi można zapomnieć o starzeniu się skóry, pogorszeniu elastyczności więzadeł i uszkodzeniu chrząstki stawowej.

Ilość kolagenu na 100 g produktu,%

Źródła pochodzenia zwierzęcego

Pokarm zwierzęcy jest bogaty w białka kolagenu i jest jedynym źródłem naturalnych substancji, a także aminokwasów egzogennych, z których związek ten może być syntetyzowany w organizmie. W literaturze naukowej jest niewiele informacji na temat procentowej zawartości kolagenu w żywności, dlatego tabele proliny i glicyny w żywności zostaną przedstawione poniżej. Te 2 aminokwasy stanowią podstawę cząsteczek białka kolagenu.

Związki kolagenu znajdują się we wszystkich rodzajach mięsa, a dokładne stężenia substancji przedstawiono w tabeli z poprzedniego rozdziału. Bulion kostny uważany jest za przydatne i niedrogie źródło kolagenu. Kości poddane obróbce cieplnej tworzą żelatynę i hydrolizowane związki o wysokiej biodostępności.

Lekarze zalecają uzupełnienie deficytu przy pomocy mięsa z indyka i kurczaka, w którym występuje duża ilość stabilnego kolagenu i niski procent tłuszczu zwierzęcego.

Tabela 2 – Produkty mięsne o największej zawartości proliny i glicyny

Ryby, owoce morza

Tabela 3 – Ilość proliny i glicyny w produktach rybnych

Produkty mleczne

Tabela 4 – Zawartość aminokwasów Pro i Gly w produktach mlecznych

Jaja i produkty jajeczne

Tabela 5 – Produkty jajeczne bogate w prekursory kolagenu – glicynę, prolinę

Źródła pochodzenia roślinnego

W produktach roślinnych nie ma naturalnych związków kolagenu. Należy go jednak spożywać, ponieważ wspomaga syntezę białek budulcowych. Pokarmy roślinne zawierają substancje potrzebne do produkcji kolagenu i zwiększają syntezę kolagenu w skórze właściwej.

Największy wpływ na poziom kolagenu mają owoce cytrusowe i czarne porzeczki, pokarmy bogate w witaminę C. Kwas askorbinowy działa jako kofaktor podczas tworzenia proliny i hydroksyproliny. Witamina C chroni również komórki przed toksynami i ogranicza rozpad białek kolagenu przed wolnymi rodnikami. Dla osoby dorosłej wystarczy spożywać 1 owoc cytrusowy lub pół szklanki jagód dziennie.

Aby zachować kolagen w skórze, potrzebne są maliny, jeżyny i truskawki – te produkty spożywcze zapobiegają rozpadowi białek w skórze właściwej twarzy i otwartych obszarach ciała. Jagody zawierają kwas elagowy, który ma właściwości fotoprotekcyjne i przeciwutleniające.

Zielone warzywa liściaste zawierają duże ilości chlorofilu, który zapobiega rozkładowi kolagenu w organizmie. Substancja ta chroni również skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych oraz pomaga podnieść poziom prokolagenu w skórze właściwej. Aby zachować zdrowie, lekarze zalecają przyjmowanie 2-3 porcji warzyw dziennie.

W diecie muszą być obecne pomidory. Dzięki obecności likopenu pokarmy te zwiększają ilość endogennego kolagenu w organizmie.

Osoby powyżej 25 roku życia powinny spożywać pestki dyni. Ziarna te zawierają około 20% dziennej wartości cynku – pierwiastka śladowego, który bierze udział w reakcjach biochemicznych powstawania białek kolagenu i elastyny, a także poprawia jakość skóry.

Korzystne są również orzechy i nasiona chia. Nie są bogate w kolagen, ale są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 dla stawów. A oleje roślinne z orzechów zmniejszają stan zapalny, zapobiegają niszczeniu chrzęstnej tkanki łącznej.

Rośliny strączkowe i zboża

W zbożach nie ma czystego kolagenu, ale obecne są inne składniki odżywcze, które pomagają w produkcji białka. Najbardziej przydatne dla ludzi są płatki owsiane, brązowy ryż, kasza gryczana, jęczmień. Odchudzanie, które przestrzega diety, lepiej wybierać zboża pełnoziarniste. A biały ryż, kasza manna i pęczak przyczyniają się do tycia.

Aby zachować piękno i młodość, dietetycy zalecają włączenie do diety kiełkującej trawy pszenicznej. Rodzina roślin strączkowych zawiera również dużo związków białkowych, dzięki czemu produkty biorą udział w produkcji kolagenu.

Co powinni robić wegetarianie

Wegetarianie są narażeni na niedobór kolagenu, ponieważ tego naturalnego związku nie ma w pokarmach roślinnych.

Niektórzy producenci oferują „wegetariańskie” odżywki białkowe, ale jest to powszechny chwyt marketingowy. Takie produkty powstają na bazie przetworzonych białek pszenicy, które są korzystne dla organizmu, ale nie są w stanie uzupełnić braków związków kolagenu.

Optymalnym rozwiązaniem dla wegetarian jest przyjmowanie suplementów diety z efektywnym generatorem samokolagenu BioSil. Substancja ta jest biodostępnym kwasem cholinowo-ortokrzemowym, który wspomaga tworzenie cząsteczek kolagenu i elastyny ​​w fibroblastach. Leki polecane są osobom w wieku powyżej 30-35 lat na diecie wegetariańskiej.

Czy w żywności jest wystarczająca ilość kolagenu?

Na sposób wchłaniania kolagenu z pożywienia przez organizm wpływa czas trwania obróbki termicznej produktów, stan błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz obecność złych nawyków. Dlatego wiele osób nie jest w stanie zrekompensować utraty związków kolagenu poprzez swoją dietę.

Większość lekarzy uważa, że ​​niemożliwe jest uzyskanie dużej ilości białka z pożywienia, dlatego łączenie pokarmów i suplementów jest konieczne, aby zwiększyć poziom kolagenu.

Przydatne suplementy z kolagenem

W sprzedaży są preparaty z kolagenem rybnym i zwierzęcym, które stosowane są w celu zapobiegania niedoborom i spowalniania procesów starzenia. Substancja w suplementach diety występuje w postaci naturalnych hydrolizowanych peptydów – szybko wnikają w ścianę jelita i zapewniają dobry efekt kliniczny. Firmy farmaceutyczne produkują preparaty kolagenu typu 1 + 3 dla skóry młodzieńczej oraz kolagenu typu 2 na stawy i więzadła.

Leki są stosowane profilaktycznie u osób powyżej 25-30 roku życia oraz w leczeniu wielu chorób. Suplementy kolagenu zapobiegają niszczeniu chrząstki stawowej i zmniejszają stany zapalne stawów. Zwiększają również elastyczność skóry i niwelują drobne zmarszczki na twarzy. Dlatego kolagen jest przydatny dla kobiet do pozyskiwania z pożywienia i suplementów diety.

TOP-6 suplementów diety z peptydami kolagenowymi:

California Gold Nutrition, CollagenUP, Marine Hydrolyzed Collagen, … California Gold Nutrition, Cholina & Silicon Complex, Bioavailable & … Solumeve, Kolagenowe tabletki do żucia, bez żelatyny, Tropical … Solumeve, Marine Collagen Peptides + Vitamin C and Kwas hialuronowy, … Mason Natural, Krem do skóry Premium z kolagenem, 2 uncje (57 g)

Dla naszych czytelników Ayherb ma 10% zniżki na pierwsze zamówienie. Aby skorzystać z oferty rabatowej wpisz w koszyku kod promocyjny AGK4375 w polu o tej samej nazwie lub kliknij w link.

  • bogata oferta suplementów diety od producentów premium z USA i Europy;
  • ceny leków są o 30-50% niższe niż ceny aptek ze względu na brak pośredników i wysokie obroty w sklepach;
  • szybka i niezawodna dostawa do dowolnego kraju na świecie, a także istnieje możliwość bezpłatnego transportu towarów dla mieszkańcó;
  • recenzje na stronach z opisem produktów zostały napisane przez klientów z różnych krajów;

Białko kolagenowe znajduje się w mięsie, czerwonych rybach i produktach mlecznych. Dodając je do diety, można zapobiec niedoborowi tej substancji. W menu muszą znaleźć się również warzywa, owoce i zboża (kasza gryczana, ryż, pęczak), które zawierają witaminy i pierwiastki śladowe niezbędne do przyswajania białka. Jednak uzyskanie dziennej dawki kolagenu z pożywienia jest dość trudne, dlatego po 25 roku życia lepiej jest dodawać do diety suplementy diety zawierające kolagen.

Jak radzisz sobie z brakiem białek budulcowych w organizmie? Napisz w komentarzach!

Podobał Ci się artykuł? Podziel się z przyjaciółmi!


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska