Kasza gryczana: korzyści i szkody, przepis na gotowanie w mleku i wodzie

Nawet w czasach radzieckich, pomimo braku żywności, kasza gryczana była koniecznie uwzględniana w diecie we wszystkich placówkach dziecięcych; osoby chore na cukrzycę otrzymywały grykę z kuponami. Osoby, którym zdrowie nie jest obojętne, muszą wiedzieć, jakie są korzyści i szkody związane z kaszą gryczaną, aby prawidłowo używać tego cennego produktu.Kasza gryczana: korzyści i szkody, przepis na gotowanie w mleku i wodzieSkład, wartość odżywcza i kaloryczność kaszy gryczanejGryka to produkt przyjazny dla środowiska, który nie jest poddawany działaniu trucizn przeciwko chwastom i nie został zmodyfikowany genetycznie. Obecność substancji o przydatnych właściwościach w języku greckim jest większa niż w jakimkolwiek innym zbożu.Gryka zawiera ogromny zestaw:

 • witaminy A, PP, E, B1-B6, B9;
 • pierwiastki mineralne, takie jak cynk, fosfor, wapń, mangan, żelazo, jod, krzem i inne;
 • przydatne kwasy organiczne;
 • aminokwasy.

Wartość odżywcza i kaloryczność owsianki gryczanej na 100 g produktu:

Kalorie

97,8 kcal

Białko

4,2 g

Tłuszcze

1,1 g

Węglowodany

18,6 g

Błonnik pokarmowy

3,8 g

woda

74,18 g

Jądro zajmuje pierwsze miejsce wśród innych zbóż pod względem ilości białka, którego strawność, ze względu na obecność i ilość specjalnych aminokwasów, wynosi około 80%. A zgodnie z jego właściwościami białko jest utożsamiane z białkiem roślin strączkowych.

Korzyści z kaszy gryczanej dla organizmu człowieka wynikają również z obecności węglowodanów złożonych, dużej ilości błonnika i flawonoidów:

 • rutyna;
 • orientalny;
 • kwercetyna;
 • vitexin i inne.

Wśród flawonoidów najcenniejsze dla człowieka właściwości znajdują się w rutynie i kwercetynie. W kaszy gryczanej jest ich więcej niż w innych zbożach. Dlatego gryka jest również używana do produkcji leków.

Zalety kaszy gryczanej dla mężczyzn i kobiet

Ze względu na bogaty skład codzienne stosowanie owsianki gryczanej jest korzystne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, pozwalając nie tylko na utrzymanie organizmu w zdrowiu, ale także radzenie sobie z takimi zaburzeniami jak:

 • wysoki cholesterol;
 • nadciśnienie;
 • zaparcie;
 • obrzęk;
 • chroniczne zmęczenie;
 • osteoporoza;
 • miażdżyca;
 • żużel.

Korzystne właściwości rutyny w kaszy gryczanej dla organizmu człowieka przejawiają się we wzmocnieniu ścian naczyń włosowatych, ich elastyczności i wytrzymałości. Rutyna jest niezwykle potrzebna ludzkiemu organizmowi, ale nie jest przez niego wytwarzana i można ją uzyskać jedynie z pożywienia.

Ilość białka roślinnego odgrywa ważną rolę w odnowie komórek białkowych w organizmie. Jest to szczególnie ważne dla mężczyzn, którzy potrzebują utrzymania i wzrostu masy mięśniowej.

Błonnik w owsiance gryczanej ma właściwości jelitowe. Po przejściu przez przewód pokarmowy niesie ze sobą część pożywienia, która nie została przyswojona przez układ pokarmowy. W ten sposób sprzyja oczyszczaniu.

Kasza gryczana gotowana w wodzie jest bardzo korzystna dla osób cierpiących na przewlekłą anemię. Regularne spożywanie gryki wraz z zawartością żelaza i miedzi pozwala na normalizację poziomu hemoglobiny.

Kasza gryczana: korzyści i szkody, przepis na gotowanie w mleku i wodzie

Czy kasza gryczana jest dobra dla osób starszych?

Z biegiem lat organizm człowieka zużywa się, następuje uspokojenie procesów życiowych. A osoby starsze borykają się z problemami przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego.

Rada! Odżywianie w starszym wieku wymaga szczególnej uwagi. Dieta osoby starszej powinna codziennie obejmować zboża.
Który z nich daje pierwszeństwo, musisz zdecydować o stanie swojego zdrowia. Jednak kasza gryczana może rozwiązać wiele problemów i zapewnić korzyści zdrowotne osobom starszym:
 • rutyna i kwas foliowy obniżą poziom cholesterolu i poprawią pracę wątroby;
 • żelazo i miedź pomogą poradzić sobie z anemią;
 • potas i magnez normalizują czynność serca;
 • błonnik pokarmowy złagodzi zaparcia;
 • wapń opóźni objawy osteoporozy;
 • ciężkostrawne węglowodany dostarczają energii bez podnoszenia poziomu cukru we krwi.

Ponadto niedawne badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców na temat korzyści zdrowotnych i szkodliwości gryki wykazało, że gryka zawiera substancje, które mogą powstrzymać degenerację tkanki oka związaną z wiekiem i zachować wzrok u osób starszych.

Kasza gryczana w okresie ciąży i karmienia piersią

Żywienie kobiety w okresie ciąży i laktacji ma ogromne znaczenie dla pomyślnego rodzenia, narodzin i rozwoju zdrowego dziecka, ponieważ dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne substancje za pośrednictwem matki.

Zalety owsianki gryczanej dla kobiecego ciała tkwią w jej właściwościach. Regularne spożywanie kaszy gryczanej rano i na obiad jest korzystne dla kobiety ciężarnej cierpiącej na zaparcia. Gryka pomaga przezwyciężyć depresję i zmęczenie fizyczne, a także zmniejszyć zatrucie, jeśli jest związana z określonymi rodzajami mięsa.

Nie należy jednak zakładać, że kasza gryczana, nawet z olejem i warzywami, jest na tyle przydatna, że ​​może zastąpić inne produkty. Rosnący płód w łonie matki potrzebuje wielu różnych substancji, dlatego odżywianie kobiety w czasie ciąży powinno być zróżnicowane, użyteczne i nieszkodliwe.

Kasza gryczana dla niemowląt i starszych dzieci

Matki powinny odczuwać szczególną wdzięczność gryce za cenne właściwości, które posiada. Bezglutenowa, niskoalergiczna, pożywna kasza gryczana ma ogromne zalety dla dzieci i jest polecana przez pediatrów jako pierwsza karma dla niemowląt.

Najmniejsze to gotowane puree z kaszy gryczanej, mielone w młynku do kawy. Do gotowania musisz wziąć 1 łyżeczkę na 100 g wody. proszek gryczany. W takich proporcjach owsianka okazuje się płynna, a dziecko może ją wypić z butelki przez sutek.

Kasza gryczana: korzyści i szkody, przepis na gotowanie w mleku i wodzie

Gdy dziecko ma 7 miesięcy, ilość gryki można podwoić, a dziecko można karmić łyżeczką. W tej chwili przygotowywana jest już mleczna owsianka gryczana, której korzyści tkwią również w jej wartości odżywczej.

Po roku dzieci przygotowują danie z pełnych ziaren, dodając trochę soli, cukru i masła. Dzieci lubią kaszę gryczaną z dynią , której stosowanie polega na dużej ilości witamin z grup B, A, E.

Korzyści z kaszy gryczanej na odchudzanie

Wysoka zawartość białka i niewielka ilość węglowodanów o bogatym składzie witaminowo-mineralnym sprawia, że ​​kaszka gryczana ma takie właściwości, że jest niezbędna w różnego rodzaju dietach, w tym odchudzających.

Zawartość kalorii w kaszy gryczanej jest dość wysoka – 308 kcal na 100 g produktu. Jednak dieta gryczana jest często stosowana do utraty wagi. I własnie dlatego:

 • większość węglowodanów w kaszy gryczanej jest złożona, ich przyswajanie jest powolne, zużywa energię na utrzymanie czynności życiowych i nie odkłada się w postaci tłuszczu;
 • już przygotowany produkt ma kaloryczność około 97 kcal na 100 g, a to jest niska podaż energii;
 • obecność przydatnych pierwiastków i dużej ilości błonnika poprawia metabolizm, co pozwala zrzucić zbędne kilogramy.
Uwaga! Gryka może być korzystna podczas odchudzania, a nie szkodzić, jeśli przestrzegasz pewnych zasad: nie jedz jej na obiad, jedz w małych porcjach, pij wodę w dużych ilościach.

Dieta na owsiance gryczanej

Najpopularniejsza jest mono-dieta gryczana. Polega ona na tym, że przez cały czas trwania diety spożywana jest tylko owsianka gryczana. Może być 4-5 dawek dziennie, nie więcej niż 200 g na raz.

Monodieta nie powinna trwać dłużej niż tydzień, w przeciwnym razie organizm może zostać uszkodzony z powodu braku pierwiastków, których nie ma w gryce. Przy mono-diecie na kaszy gryczanej musisz wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie.

Kasza gryczana musi być gotowana bez gotowania, wtedy jej zalety są maksymalne. Szklankę umytego zboża wlewa się do 2 łyżek. wrzącą wodę i nalegać na 2-3 godziny. Możesz dodać trochę soli lub obejść się bez soli.

Aby ugotować kaszę gryczaną na śniadanie z korzyścią i oszczędzając czas, wieczorem można zalać płatki wrzątkiem i dobrze owinąć. Ta metoda gotowania pozwala zmaksymalizować zachowanie przydatnych właściwości.

Dietetycy zalecają również dietę gryczaną z kefirem. Przy takiej diecie kefir jest spłukiwany owsianką lub płatki zbożowe wlewa się przez noc do naparu zamiast wody. Przestrzeganie wszystkich zasad diety na odchudzanie pozwala bez szkody stracić od 3 do 5 kg tygodniowo.

Kasza gryczana: korzyści i szkody, przepis na gotowanie w mleku i wodzie

Przepisy na kaszę gryczaną

Kasza gryczana to doskonały dodatek do potraw z wszelkiego rodzaju mięs, kurczaka, ryb, grzybów i warzyw. Możesz go ugotować na różne sposoby: ugotować, upiec, wstawić do piekarnika. Korzyści z kaszy gryczanej zwiększają się tylko wtedy, gdy spożywasz ją z mlekiem, suszonymi owocami, miodem, kefirem, jogurtem. Przepisów jest wiele.

Kasza gryczana na wodzie

Najpopularniejszy i najprostszy przepis nie zajmie dużo czasu, jeśli zrobisz wszystko w następujący sposób:

 1. Wlej wodę do rondla i podpal.
 2. Kaszę opłucz.
 3. Wlać do wrzącej wody i posolić.
 4. Przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 15-20 minut.
 5. Zdjąć z ognia, dodać masło, wymieszać.
 6. Garnek owinąć owsianką i gotować przez kolejne 30-40 minut.

Proporcje owsianki i wody muszą wynosić 1: 2.

Kasza gryczana z mlekiem

Od dzieciństwa znajomy smak gryki z mlekiem jest bardzo korzystny, oprócz sytości i przyjemności. Sprawdzona receptura:

 1. Wlej 2 łyżki do rondla. wodę i podpalić.
 2. Po ugotowaniu wlej 1 łyżkę. myte gryki.
 3. W razie potrzeby dodaj sól i cukier, przykryj i gotuj na wolnym ogniu do ugotowania.
 4. Do gotowego naczynia wlewa się 1 łyżkę. mleko, zagotować.
 5. Wyłącz ogień, przykryj i odstaw na 5-10 minut.

Zamiast cukru do kaszy gryczanej można dodać miód, co zwiększy jego zalety.

Kasza gryczana z grzybami

Niezwykle aromatyczną i smaczną owsiankę z grzybami można przygotować w pół godziny w następujący sposób:

 1. Pokrój cebulę i czosnek.
 2. Saute w warzywach lub ghee.
 3. Dodać drobno pokrojone pieczarki i smażyć 7-10 minut.
 4. Wlej 1 łyżkę do grzybów. myte gryki.
 5. Wlej 2 łyżki. woda, sól, pieprz do smaku.
 6. Pozostaw na małym ogniu, aż kasza gryczana będzie całkowicie ugotowana.
Komentarz! Niektórzy kucharze zalecają namaczanie kaszy gryczanej na 1-2 godziny przed gotowaniem. Następnie zwiększa swoją objętość i staje się bardziej kruchy.

Szkoda kaszy gryczanej i przeciwwskazania do stosowania

Pomimo ogromnych korzyści dla ludzkiego organizmu, kasza gryczana może wyrządzić pewne szkody, dlatego ma swoje przeciwwskazania. Nie zaleca się stosowania mono-diety dłużej niż tydzień – należy zrobić sobie przerwę. Diabetycy i osoby z niewydolnością nerek również nie powinny nadużywać gryki – ze względu na wysoką zawartość skrobi może wzrosnąć poziom cukru we krwi.

Inne przeciwwskazania, z wyjątkiem indywidualnej nietolerancji gryki, nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Wniosek

Korzyści i szkody wynikające z owsianki gryczanej powinny być z wyprzedzeniem brane pod uwagę przez osoby, które monitorują swoje zdrowie i chcą, aby ich bliscy nie chorowali. Ta wiedza pomoże Ci zorganizować właściwe odżywianie we właściwym czasie, aby zachować zdrowie. Jednocześnie nie wyrządzaj sobie krzywdy, zdając sobie sprawę, jak ważna jest zróżnicowana dieta.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska