Jak wymienić pektynę? 6 sposobów

Co może zastąpić pektynę?


Pektyna, substancja występująca w owocach, jest często używana do robienia galaretek. Pomaga zagęścić słodki płyn. Producenci produkują pektyny w postaci suchej i płynnej. Produkt jest jednak rzadko spotykany na półkach sklepów spożywczych. Powstaje pytanie – jak wymienić składnik, aby przygotować danie. Wśród naturalnych alternatyw wyróżnia się skrobia ziemniaczana i żelatyna.

Inną powszechną opcją jest skórka jabłka. Jest uważany za główne źródło pektyny i służy do wyrobu galaretki. Przede wszystkim przygotuj 10 surowych owoców. Następnie obierz jabłka. Owinąć skórkę w gazę i włożyć do rondla na dżem. Gotuj do miękkości. Gdy mieszanina zacznie gęstnieć, usuń woreczek z gazy wypełniony skórką.

Jakie pokarmy zawierają najwięcej pektyn

Głównymi źródłami pektyn są jabłka, porzeczki, żurawina, winogrona, jeżyny i agrest. Znaczna ilość tej substancji znajduje się w śliwkach. Przeprowadź eksperymenty kulinarne, łącząc wymienione owoce z żywnością zawierającą niewielki procent pektyny. Należą do nich wiśnie, truskawki, gruszki, brzoskwinie, morele. Pomoże to znacznie pogrubić dżem.

Z reguły dojrzałe owoce zawierają znacznie więcej pektyn niż przejrzałe. Jeśli do gotowania użyjesz niedojrzałych owoców, gotowe danie będzie pozbawione bogatego smaku. Pamiętaj, aby przed gotowaniem umyć owoce pod bieżącą wodą. Następnie dodaj pokrojone owoce do dżemu i zacznij gotować.

Agar agar

Agar-agar jest pochodzenia naturalnego i jest produkowany z wodorostów. Substancja doskonale nadaje się do robienia galaretki.

żelatyna

Czasami zagęszczacz zastępuje się żelatyną. Aby gotowe danie było jasne i aromatyczne, zaleca się stosowanie żelatyny smakowej.

Skórka owocowa

Najprostszym sposobem jest zastąpienie zakupionej pektyny skórką owocową. Uważany jest za naturalny zagęszczacz, wolny od szkodliwych dodatków chemicznych. Idealna jest skórka pomarańczowa, którą dodaje się do marmolady lub galaretki. Można również użyć białego środka grejpfruta – zawiera on również sporą ilość naturalnego zagęszczacza.

Jeśli chodzi o czas gotowania, zależy to od wymaganej grubości gotowego dania. Dżem gotuje się, aż zgęstnieje. Konieczne jest napełnienie patelni przygotowanymi owocami, cukrem granulowanym i wodą pitną. Ilość wymienionych składników jest podana w przepisie. Następnie – postaw patelnię na średnim ogniu i zagotuj. Nie można wymienić czasu gotowania – zależy to od dojrzałości owoców i wielu innych czynników. Musisz skupić się na oku – miksturę należy zmniejszyć o połowę. Oznacza to, że zacięcie zostało zakończone. Gorącą słodką mieszankę przelewa się do szklanych słoików.

Skrobia kukurydziana

Naturalny zagęszczacz do przygotowania pysznego dżemu lub galaretki.

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny

Aby zrobić mały rondelek z dżemem, wystarczy sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Płynna pektyna

Wielu producentów produkuje pektyny w postaci płynnej. Zazwyczaj na każde 2 łyżki płynnego zagęszczacza przypada 4 łyżeczki suchego proszku. Zaleca się poszukać szczegółowych instrukcji na opakowaniu produktu.

Rada! Powyższe produkty mają różne właściwości żelujące. Najpierw przygotuj niewielką ilość dżemu, aby eksperymentalnie ustalić wymaganą ilość zagęszczacza.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska