Filc dźwiękochłonny

filc na rolce

Izolacja filcowa wykonana jest z wełny owczej. Proces wykorzystuje technologię filcowania, w której wykorzystuje się wodę i parę. Pozwala to osiągnąć idealną wydajność. Ta izolacja akustyczna okazuje się trwała i może być prezentowana w sprzedaży w rolkach lub arkuszach, które różnią się kolorem, grubością i właściwościami technicznymi.

Nowoczesna produkcja może wiązać się z wykorzystaniem włókien syntetycznych, które działają jak analogi wełny. Filc syntetyczny charakteryzuje się trwałością, wytrzymałością, a jego zdolność do tłumienia hałasu nie jest gorsza niż naturalnego odpowiednika.

Cel i zakres

Filc akustyczny ma szerokie zastosowanie. Na przykład jest używany w konstrukcjach ramowych. Pozwala to na osiągnięcie idealnego efektu, a projekt nie pogrubia się. Różnorodność akustyczna materiału może być wykorzystana do poprawy akustyki w pomieszczeniach, w których materiał jest układany jako wykończenie. Może być stosowany do wygłuszania sufitów i ścian, a także do mocowania w obszarze dachów skośnych. Doskonale nadaje się również do wygłuszania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Charakterystyka i zalety filcu

Przed wyborem izolacji akustycznej należy wziąć pod uwagę jej cechy. Między innymi konieczne jest podkreślenie obecności lub braku warstwy samoprzylepnej. W pierwszym przypadku wygodnie jest wykorzystać materiał do poszycia drzwi, ścian lub sufitów. Jeżeli materiał ma postać arkuszy, to zwykle bazuje na grubym filcu wełnianym, którego gęstość wynosi 1500 g/m2.

Izolacja akustyczna nie jest łatwopalna, nie jest to odpowiednie środowisko dla formacji biologicznych. Dodatkowym bonusem jest hipoalergiczność. Izolacja akustyczna jest dobrze zgnieciona, dlatego wygodnie jest położyć ją w trudno dostępnych miejscach. Filc ma niewielką masę i nie pyli, jest łatwy w transporcie i układaniu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety, wśród pierwszych należy podkreślić wysoką skuteczność tłumienia hałasu, dodatkowo materiał dobrze pochłania dźwięki. Nie odpryskuje, dzięki czemu łatwo się układa, nie pali się i nie traci wydajności podczas kompresji. Możesz zastosować tę izolację akustyczną w pomieszczeniach o różnym poziomie wilgotności. Po zapaleniu materiał nie pali się, szybko gnije, palą się tylko jego krawędzie.

Rodzaje filcu

Biorąc pod uwagę filc, należy wyróżnić kilka rodzajów filcu, które różnią się przeznaczeniem, technologią produkcji oraz jakością. Tak więc do produkcji mebli używa się materiału igłowanego, a do budowy jurt używa się specjalnego filcu o dużej gęstości o tej samej nazwie.

W sprzedaży można znaleźć również odmianę sztuczną na bazie polipropylenu lub poliestru. Podobieństwo do naturalnego filcu tkwi w procesie produkcyjnym, w którym wykorzystywane są techniki tkackie.

Techniczny gruboziarnisty

Filc techniczny nazywany jest również wełną grubą i może być półgruby. Materiał produkowany jest w rolkach, których szerokość sięga 170 cm, a grubość waha się w granicach 11 mm. Produkcja przewiduje produkcję filcu półgrubego w arkuszach o wymiarach 140 x 100 cm, grubość w tym przypadku jest większa i wynosi 20 mm. Filc techniczny stosowany jest tam, gdzie przewiduje się duże obciążenia.

Akustyczny

Warstwa filcu akustycznego jest stosunkowo niewielka, a gęstość jest odwrotna. Ten rodzaj materiału jest produkowany w rolkach i służy do uszczelniania konstrukcji ramowych lub osłonowych. W niektórych przypadkach jako wykończenie stosowany jest filc akustyczny, a podstawą jest włókno poliestrowe bez kleju. Filc akustyczny doskonale nadaje się do sufitów podwieszanych i napinanych, dachów skośnych i podłóg z belkami stropowymi.

filc akustyczny

igłowany

Jest to włóknina, w której włókna są połączone technologią przekłuwania. Izolacja akustyczna oparta jest na różnych włóknach, dzięki czemu materiał nabiera własnych unikalnych właściwości. Specyfiką tego filcu jest to, że może być stosowany nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach przemysłu. Ten rodzaj izolacji akustycznej produkowany jest w 30-metrowych rolkach, których szerokość wynosi 1,5 m. Dodatkową cechą jest zdolność pochłaniania wilgoci.

Specjalny filc

Taki filc jest wykonany z włókien naturalnych i syntetycznych, które dobrze pochłaniają dźwięki i hałasy każdego rodzaju. Płótno może mieć różne kolory, co pozwala dobrać materiał do struktury naciągu. Specjalny filc stanowi podstawę podłogi pływającej, a także znajduje zastosowanie w aranżacji systemów wentylacyjnych.

Jeśli warstwa izolacji akustycznej nie musi być gruba, można zastosować filc, łącząc go z innymi materiałami. Aby pracować, musisz kupić:

  • membrana;
  • ;
  • filc akustyczny.

Wszystkie miękkie materiały w tym „ciastku” są elastyczne, co oznacza, że ​​będą łatwe w montażu. Sprzedawane są w rolkach i charakteryzują się dużą podatnością na gniecenie. Będzie można je układać w trudno dostępnych miejscach.

Powierzchnie ścian są wstępnie przygotowywane, czyszczone i sprawdzane pod kątem wilgoci. Kolejnym krokiem będzie ułożenie membrany dźwiękochłonnej. Stykające się powierzchnie smaruje się klejem, następnie membranę przykleja się do ściany i pozostawia do wyschnięcia kleju na 20 minut. Membranę należy układać na zakład.

Na wierzch kładzie się warstwę GVLV, a do mocowania należy użyć podkładek wibracyjnych, co zwiększy jakość izolacji akustycznej materiałów. Spoiny są zagruntowane i pokryte kitem. W kolejnym etapie można przystąpić do montażu filcu akustycznego. Jego mocowanie odbywa się za pomocą zszywek zszywacza budowlanego. Ostatnią warstwą będą arkusze GVLV. Spoiny należy skleić taśmą papierową i zaszpachlować.

Jeśli wymagana jest izolacja akustyczna dachu, to za pomocą filcu można zmniejszyć wibracje dźwiękowe z powłoki. Zaniedbując ten krok, właściciele nieruchomości zwiększają prawdopodobieństwo, że hałas zostanie przeniesiony na poszycie ścian przez krokwie. Doskonałym rozwiązaniem mogą być uszczelki izolacyjne, które montuje się na etapie montażu kontrkraty. Te podkładki są po prostu wykonane z filcu, ich grubość powinna być taka sama. Praca z nimi odbywa się na ostatnim etapie montażu pokrycia dachowego. Konieczne jest umieszczenie filcu między blachami a skrzynią. Zmniejszy to wibracje i zmniejszy przenikanie zimna.

Co może być lepszego do wygłuszania konstrukcji i powierzchni niż filc, który ma niewielką grubość i dużą gęstość. Stosowany w pomieszczeniach reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniu, pochłaniając ją i skutecznie usuwając. Filc jest również dobry, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, a także przystępny koszt.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska