Propolis: właściwości lecznicze, przeciwwskazania, stosowanie

Natura jest umieszczony bardzo mądrze – osoba przez długi czas może zrobić bez preparatów farmakologicznych, utrzymania i przywracania jego zdrowia wyłącznie przez co dał mu Matka Ziemia.

Wszelkiego rodzaju zioła, korzenie i inne naturalne substancje radziły sobie z najtrudniejszymi wirusami i bakteriami, łagodziły gorączkę, pomagały przy gorączce i chorobach jelit.

Jednym z takich „skarbów zdrowia” jest propolis – naturalna substancja, nie tylko bogata w witaminy i minerały wspomagające życie, ale także prawdziwie magiczne właściwości lecznicze.

Co to jest propolis? Krótki kurs nauk przyrodniczych

Naturalny produkt pszczelarski, nazywany klejem pszczelim lub propolisem, to rodzaj żywicznej lepkiej substancji, którą otrzymuje się przez zmieszanie wosku pszczelego i śliny z naturalnym sokiem z naturalnych źródeł – drzew, liści, kwiatów, pąków itp. Propolis jest używany przez owady jako rodzaj szpachli, którą wypełniają wszystkie pęknięcia i dziury w ulu, dzięki czemu jest mniej podatny na wiatry i zmiany temperatury.

Jednak ostatnie badania w dziedzinie pszczelarstwa wykazały, że pszczoły dobrze przeżywają zimę w ulach niezabezpieczonych propolisem. Dlaczego więc owady potrzebują tej życiodajnej substancji? Odpowiedź tkwi w antybakteryjnych i ochronnych właściwościach substancji:

  1. Klej pszczeli zapobiega przedostawaniu się patogenów do ula, hamuje rozwój grzybów i dezynfekuje powierzchnie.
  2. Chociaż pszczoły są wyjątkowo czyste, nie zawsze są w stanie całkowicie wyczyścić swój ul. Zwłoki małych gryzoni, przypadkowo uwięzione w ulu, są hermetycznie pakowane w rodzaj kokonu z propolisu, zapobiegając tym samym procesom gnicia. W rezultacie rozkładające się ciało jest po prostu zmumifikowane i nie stanie się przedmiotem infekcji i nieprzyjemnego zapachu w ulu.
  3. Naturalnie struktura kleju wzmacnia podstawę ula, redukuje wibracje i sprawia, że ​​jest trwalszy.
pierzga

Najczęściej propolis ma żółto-brązowy kolor, ale ta cecha może się różnić w zależności od naturalnego składnika. Jest więc klej pszczeli w odcieniach ciemnoczerwonych, czarnych, mlecznych, a nawet zielonych. Tylko jedno pozostaje niezmienne – jego wyjątkowy skład. Głównie propolis to połączenie następujących składników:

  • żywice naturalne;
  • wosk;
  • balsamy warzywne;
  • pyłek;
  • olejki eteryczne;
  • akarycyd lipofilowy.

W normalnych warunkach właściwości fizyczne propolisu pozostają niezmienione: jest to lepka lepka masa. Jednak szybko twardnieje w niskich temperaturach, po czym można go pokroić lub rozbić na małe kawałki do przechowywania.

pierzga

Właściwości propolisu. Struktura

Niezrównany lekarz, cała apteka w jednej butelce, lekarz domowy … Jak tylko ktoś zawoła pszczołę klejem! A wszystko dzięki wyjątkowemu składowi, który jest gwarantem jego leczniczych właściwości. W zależności od cech owadów i miejsca ich przebywania propolis może zawierać około 50 różnych składników, ale ilość witamin, kompleksów mineralnych i innych użytecznych składników pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie. Ten produkt leczniczy zawiera:

  • prowitamina A;
  • witaminy z grupy B, C, E;
  • mangan;
  • żelazo;
  • krzem;
  • cynk;
  • wapń;
  • fosfor;
  • magnez;
  • aminokwasy;
  • kwasy organiczne (kumarowy, kawowy, cynamonowy);
  • kwas nikotynowy;
  • kwas benzoesowy;
  • flawonoidy.

To właśnie dzięki tak zbilansowanemu naturalnemu składowi propolis ma właściwości lecznicze, które są po prostu wyjątkowe: stosowany jest jako środek immunomodulujący, przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i przeciwwirusowy, uznawany jest za jeden z najlepszych leków na wiele dolegliwości i pomaga radzić sobie z niedoborem witamin i utratą siły.

Propolis: właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości kleju pszczelego znalazły zastosowanie nie tylko w medycynie alternatywnej – substancję tę poleca wielu lekarzy klinicznych: ginekolodzy, otorynolaryngolodzy, dermatolodzy, pediatrzy itp. Taka wszechstronność i popularność tej substancji w medycynie ma proste wytłumaczenie: zdrowotne właściwości propolisu są naprawdę nieocenione. Efekt ten uzyskuje się dzięki połączeniu następujących właściwości:

  • antytoksyczny,
  • przeciwbakteryjny,
  • dermatoplastyczne,
  • przeciwzapalny,
  • gojenie się ran,
  • środek dezynfekujący,
  • immunomodulujące,
  • ochronny,
  • przeciwutleniacz.

Propolis w czystej postaci lub jako wodna nalewka ma działanie tonizujące i tonizujące. Jest w stanie złagodzić zmęczenie, pobudzić produkcję energii i niejako obudzić „drugi wiatr”. Ponadto wiele badań potwierdza, że ​​regularne stosowanie kleju pszczelego w dowolnej dostępnej postaci znacznie ogranicza pierwsze oznaki starzenia organizmu, poprawia przemianę materii i utrzymuje organizm w dobrej kondycji pomimo wieku paszportowego. Efekt ten zapewniają liczne przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym wpływem środowiska, oczyszczają organizm z toksyn i toksyn oraz pobudzają wewnętrzne rezerwy. Bogaty koktajl witaminowy uzupełnia działanie przeciwstarzeniowe.

Ponadto propolis znacznie zmniejsza nasilenie stresu, działa uspokajająco i niweluje poziom niepokoju. Dzięki temu człowiek może łatwiej znosić stresujące sytuacje, radzić sobie z nieoczekiwanymi wybuchami emocji i kontrolować swoje impulsy. A ponieważ większość chorób w taki czy inny sposób wiąże się z rozbitym układem nerwowym, efekt ten jest naprawdę cenny, szczególnie dla mieszkańców nowoczesnych megamiast, których większość życia spędza w stresie psychicznym.

Propolis, którego stosowanie jest szczególnie ważne w okresie zachorowalności, dobrze radzi sobie z niszczeniem bakterii chorobotwórczych, do których należą:

  • wirus grypy,
  • wirus opryszczki,
  • pałeczki gruźlicy,
  • Candida,
  • grzyby i drożdże,
  • wirus ospy wietrznej-półpaśca itp.

Jednocześnie, w przeciwieństwie do antybiotyków farmakologicznych, pod wpływem propolisu ulegają tylko patogenne wirusy i bakterie – nic nie zagraża mikroorganizmom, które tworzą normalną mikroflorę człowieka. Oznacza to, że po leczeniu klejem pszczelim, dysbakteriozą i innymi problemami związanymi z naruszeniem mikroflory nie jesteś zagrożony.

Pomimo tego, że skład propolisu różni się w zależności od obszaru, jego właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne pozostają na niezmiennie wysokim poziomie. Działanie to osiąga się dzięki wysokiemu procentowi flawonoidów, które są uważane za jedne z najlepszych naturalnych środków na przeziębienie i grypę. I choć propolis uważany jest za lekarstwo, to w celach profilaktycznych, szczególnie w szczycie zachorowalności, nie zaszkodzi – w ten sposób można uchronić się przed przykrymi objawami oraz zachować zdrowie i wigor.

Kto nie jest przeznaczony do leczenia klejem pszczelim? Lista przeciwwskazań

Zastanawiając się, kto i jak zażywać propolis, warto zapoznać się z listą ograniczeń dotyczących tego „lekarza domowego”. Substancja ta ma naturalną naturalną formułę, co oznacza, że ​​ma bezpieczny i nietoksyczny skład, ale są wyjątki od każdej reguły: nie pomijaj indywidualnych cech każdej osoby.

pszczoła, miód, wosk, propolis

W jakich przypadkach będziesz musiał zrezygnować z propolisu?

  1. Do reakcji alergicznych na produkty pszczele, ekstrakty z drzew iglastych, puch topoli i pyłki roślin kwitnących. W takim czy innym stężeniu wszystkie te substancje mogą być częścią kleju pszczelego, co oznacza, że ​​mogą powodować nadwrażliwość u osoby uczulonej.
  2. Przy słabym krzepnięciu krwi, a także przed operacją Propolis może spowolnić tworzenie się płytek krwi, a co za tym idzie, krzepnięcie krwi. Przy początkowo niskim wskaźniku SC lepiej nie ryzykować, zwłaszcza w przewidywaniu operacji – rozsądnie byłoby zrezygnować z propolisu, zastępując go innymi pożytecznymi produktami pochodzenia naturalnego.
  3. W okresie laktacji (jeśli dziecko jest uczulone). Jeśli dziecko jest podatne na reakcje alergiczne od urodzenia, klej pszczeli będzie musiał zostać porzucony podczas karmienia, aby nie wywołać dodatkowych zaostrzeń u dziecka.

Być może to wszystko, co należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem tego produktu leczniczego. Oceniając propolis, którego właściwości lecznicze i przeciwwskazania nie są porównywalne, możemy stwierdzić, że środek ten jest wyjątkowym uzdrowicielem, w większości przypadków przynoszącym organizmowi tylko jedną korzyść.

Propolis: aplikacja

Znając dobroczynne właściwości kleju pszczelego, łatwo założyć, że jego stosowanie jest zalecane przy wielu schorzeniach. Rzeczywiście, oprócz spodziewanych przeziębień, stosowanie propolisu jest wskazane w obecności następujących diagnoz:

  1. Nadciśnienie tętnicze. Ekstrakty składające się na ten produkt pszczelarski hamują produkcję specjalnego enzymu, a tym samym obniżają ciśnienie krwi.
  2. Wrzód żołądka. Ponieważ propolis ma działanie gojące rany i przeciwzapalne, dostając się do żołądka, działa kojąco na błonę śluzową, łagodzi nieprzyjemne objawy i wspomaga wczesne gojenie się wrzodów.
  3. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Kwas kawowy, który występuje w nadmiarze w kleju pszczelim, hamuje proces niszczenia tkanki kostnej, przywraca jej gęstość i zwiększa odporność na wpływy zewnętrzne.
  4. Reakcje alergiczne. Substancje zawarte w „lekarstwie” pszczelim działają przeciwhistaminowo, tłumiąc objawy alergii.
  5. Zatrucie pokarmowe. Propolis jest w stanie szybko i delikatnie oczyścić organizm z toksyn, które spowodowały zatrucie, złagodzić objawy zatrucia i przywrócić prawidłową mikroflorę.
  6. Wady skórne: wrzody, brodawki, oparzenia, grzyby itp. Klej pszczeli oczyszcza skórę, przywraca jej integralność i sprzyja szybkiemu gojeniu nawet najpoważniejszych urazów.
  7. Nieprawidłowości ginekologiczne: pleśniawki, opryszczka pochwy, endometrioza itp. Propolis w maściach lub czopkach jest skutecznym lekarstwem na choroby „żeńskie” o charakterze zakaźnym i zapalnym. Ponadto substancja jest bezpieczna nawet w czasie ciąży (przy braku przeciwwskazań).

Ta lista nie jest kompletna, ponieważ propolis będzie przydatny w taki czy inny sposób w przypadku prawie wszystkich chorób. Jest przepisywany jako terapia wspomagająca w cukrzycy, zapaleniu wątroby, a nawet onkologii.

korzyści płynące z propolisu, stosowanie propolisu

Jak wziąć propolis?

Możesz używać propolisu, jak chcesz – robić nalewki na wodę i olej, maści, kremy, a nawet żuć w czystej postaci, takiej jak guma do żucia. Jednak najwygodniejszą formą dla pacjentów w każdym wieku jest nadal nalewka wodna. Aby go przygotować, wystarczy niewielką ilość produktu pszczelego posiekać nożem i gotować w łaźni wodnej przez 10 minut, po dodaniu szklanki przegotowanej wody.

Przygotowanie olejku propolisowego nie jest bardziej skomplikowane. Mieląc w ten sam sposób 50 g propolisu wymieszać z 300 g roztopionego masła i lekko podgrzewając w łaźni wodnej mieszać aż wosk osiądzie na dnie. W ten sposób składniki lecznicze dostaną się do olejku, a wosk nie będzie przeszkadzał w nakładaniu na skórę. Kompozycję tę można stosować jako maść przy chorobach skóry, pęknięciach, wrzodach i egzemie, doustnie przy problemach żołądkowych i wcierać w bolesne miejsca.

Podsumujmy: korzyści płynące z propolisu dla organizmu

Propolis to substancja wyjątkowa w swoim składzie i działaniu leczniczym, która po prostu nie ma sobie równych w naturze. Stosując go jako lek lub środek profilaktyczny, możesz zachować i poprawić swoje zdrowie, odłożyć starość na drugą stronę, pozostać silnym, spokojnym i zrównoważonym w każdej stresującej sytuacji, być pełnym energii i siły nawet po męczącym dniu w pracy oraz nigdy nie poznawaj depresji. Żadna pigułka na świecie nie zastąpi pszczół tego źródła długowieczności i dobrobytu. Dlatego nie powinieneś biegać do apteki przy pierwszych oznakach choroby – wszystko, co jest niezbędne do wyzdrowienia, zostało już przekazane przez naturę, pozostaje tylko odpowiednio pozbyć się tego prezentu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska