Przyczyny dźwięków z pionu kanalizacyjnego

Przed wygłuszeniem rur kanalizacyjnych w mieszkaniu musisz spróbować znaleźć przyczyny dźwięków z pionu. Mogłoby być:

  • szum wody;
  • szum wiatru;
  • dźwięki z fizycznego kontaktu ze ścianami budynku.

Podczas wykonywania izolacji akustycznej rur kanalizacyjnych w toalecie należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest kanał ściekowy. Tak więc produkty żeliwne często nie wymagają takiej pracy, czego nie można powiedzieć o rurach z tworzyw sztucznych.

Dlaczego żeliwny pion nie wydaje hałasu?

Izolacja akustyczna pionu wykonanego z żeliwa jest wykonywana dość rzadko, ponieważ takie systemy praktycznie nie są źródłem dźwięków. Sekret tkwi w składzie materiału. Takie rury mają ziarna, co znacznie zmniejsza wibracje. Ponadto nierówna powierzchnia wewnętrzna produktów szybko zarasta płytką nazębną, co również pomaga zredukować wibracje.

Metody izolacji akustycznej rur

Izolację akustyczną rur grzewczych lub kanalizacyjnych można wykonać na wiele sposobów, np. montując specjalne łączniki lub puszki. Jeśli konieczne jest rozwiązanie problemu na etapie instalacji systemu, możesz od razu wybrać ciche rury. Ale gdy potrzeba izolacji akustycznej pojawiła się już na etapie eksploatacji, można użyć specjalnego materiału piankowego.

Izolację akustyczną pionu kanalizacyjnego można wykonać za pomocą następujących materiałów:

  • guma piankowa;
  • sztywna pianka poliuretanowa;
  • spieniony polietylen.

Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Na przykład guma piankowa jest droga, ale ma wysoki wskaźnik izolacyjności akustycznej i dobrą gęstość. Guma piankowa jest łatwa w montażu i ma tylko 8 mm grubości.

spieniona guma

Wygłuszenie pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu można również wykonać pianką polietylenową. Wśród zalet tego materiału należy wyróżnić nie tylko nieznaczną grubość – znacznie mniejszą niż w poprzednim przypadku, ale także imponujący wskaźnik izolacyjności akustycznej. Polietylen jest tani, a dodatkowym atutem jest zdolność materiału do redukcji hałasu strukturalnego.

piankowy polietylen

Dźwiękoszczelne pudełko

Ta metoda wygłuszania pionu kanalizacyjnego własnymi rękami zapewnia zintegrowane podejście. Rury są najpierw owijane pianką polietylenową lub innym wybranym materiałem rolkowym, a następnie można przystąpić do montażu skrzynki z płyt kartonowo-gipsowych. Choć metoda ta jest skuteczna, ma jednak swoje wady w postaci tego, że projekt zajmie trochę miejsca w pomieszczeniu, w dodatku może wyglądać nieporęcznie, a prace instalacyjne trzeba będzie zlecić profesjonalistom. Przed rozpoczęciem pracy rury należy sprawdzić pod kątem wycieków, ponieważ w przypadku wystąpienia wycieku będzie dość trudno go wyeliminować.

Przygotowywane są rury kanalizacyjne, a następnie na ścianie nakładane są oznaczenia do skrzynki. Profil jest instalowany wzdłuż zaznaczonych linii za pomocą kołków i wkrętów samogwintujących. Kolejny profil jest umieszczony pionowo i łączy dwie poziome szyny. Pierwszy profil montowany jest w miejscu oznaczenia, ostatnie profile będą zlokalizowane na podłodze i suficie, jeśli chodzi o wygłuszenie rurociągu pionowego. Pudełko zapewnia obecność zworek, które muszą być oddalone od siebie o 45 cm.

rury w pudełku

Rury są pokryte płytą gipsowo-kartonową, która jest wstępnie oznakowana i przymocowana do prowadnic. Lepiej jest preferować materiał odporny na wilgoć, pozostawiając dziurę do rewizji. Gdy jedna strona konstrukcji jest gotowa, przestrzeń wewnętrzną dodatkowo pokrywa się wełną mineralną. Powinien być ułożony tak ciasno, jak to możliwe, od tego będzie zależeć skuteczność izolacji akustycznej.

Po zamknięciu wszystkich boków pudełka można przystąpić do prac wykończeniowych, wypełnić szwy, dodatkowo wzmacniając je sierpową siatką. Po wyschnięciu powierzchnię zaszpachlować, przeszlifować, pokryć podkładem, który należy pozostawić do wyschnięcia. Następnie pudełko można ozdobić zgodnie z dekoracją ścian w pokoju. Aby to zrobić, możesz użyć farby lub tapety. Odpowiedni i sztuczny kamień, a także tynk dekoracyjny, można wykorzystać do płytek ceramicznych.

Membrany dźwiękochłonne i materiały rolkowe

Zanim wykonasz izolację akustyczną pionu odpływowego, musisz wybrać materiał. Taką rolę mogą pełnić membrany dźwiękoszczelne. Mogą być oparte na filcu porowatym oraz powłoce syntetycznej, dodatkowo wzmocnionej folią aluminiową. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka elastyczność i elastyczność, a także trwałość. Materiał nie chłonie wilgoci, nie sprzyja powstawaniu form gnilnych i pleśniowych, rozciąga się o 300%.

W celu wygłuszenia rur w toalecie membraną należy je oczyścić i zmierzyć średnicę, dodając do uzyskanej wartości 5 cm, dzięki czemu powstanie zakładka. Kolejnym krokiem jest odcięcie powłoki zgodnie z uzyskanymi pomiarami, a następnie owinięcie rury materiałem tak, aby jak najściślej przylegała do powierzchni.

membrana dźwiękochłonna,

Jeżeli membrana ma powłokę filcową, należy ją owinąć do powierzchni rury i zabezpieczyć membraną plastikowymi łącznikami. Powinny być oddalone od siebie o 20 cm, powstałą zakładkę zakrywa się taśmą klejącą.

Rury z tworzyw sztucznych są często wygłuszane materiałami walcowanymi, wśród nich są:

  • Dźwiękoszczelny;
  • zatrzymać dźwięk;
  • Energoflex.

Prace montażowe polegają na owinięciu rury materiałem, który można przykleić do powierzchni. To podejście jest najbardziej wydajne. Jeśli zadaniem jest eliminacja hałasu o wysokim poziomie, można zastosować instalację materiału w kilku warstwach. W tym celu rolka jest składana na pół, a zastosowanie różnych materiałów jest rozwiązaniem alternatywnym. Na przykład rurę można pokryć polietylenem, złożyć w dwie warstwy, a następnie owinąć innym materiałem.

Skorupa wykonana z wełny mineralnej lub styropianu

Jeżeli izolacja akustyczna pionu jest wykonywana za pomocą skorupy, to przed jej zainstalowaniem konieczne jest pokrycie produktu środkiem antykorozyjnym. Dotyczy to rur metalowych, a plastik jest dalej czyszczony. Powłoka zwykle posiada zapięcia w postaci zamków, co ułatwia montaż i zwiększa efektywność materiału. Wszystkie połączenia w końcowej fazie są traktowane klejem jednoskładnikowym.

izolacja akustyczna rur

Połówki płaszcza można przymocować folią samoprzylepną, za pomocą której rura jest owinięta po obwodzie i wzdłuż złącza. W sprzedaży są również nakładki ozdobne, aw razie potrzeby istnieje możliwość zamontowania ochrony mechanicznej. To ostatnie ma znaczenie, jeśli izolacja akustyczna rury jest wykonywana w miejscu publicznym.

Zaciski z gumowymi wkładkami i podkładkami tłumiącymi

W celu wygłuszenia pionu kanalizacyjnego można dodatkowo zastosować metalowe zaciski z gumowym profilem. Dzięki niemu możesz obniżyć poziom hałasu nawet o 15 decybeli i zredukować wibracje. Montaż jest bezpieczny i łatwy dzięki śrubom kombinowanym.

zacisk rurowy

Kanalizacja musi być dodatkowo wyciszona w miejscach, gdzie rury przechodzą przez posadzki. W tym celu należy zastosować podkładki tłumiące. Jeśli są wyłączone, oscylacje i wibracje mogą powodować nieprzyjemne dźwięki. Szczelinę wokół rury powstałą przy wymianie krzyżaka można wypełnić pianką budowlaną, co jest błędem, ponieważ materiał ten nie jest ani tłumiący, ani wygłuszający.

Podkładki tłumiące można zainstalować w celu izolacji akustycznej zarówno podczas pracy, jak i podczas wymiany rur. W tym celu doskonały jest rękaw z wypełniaczem z pianki poliuretanowej. Jeśli pion jest już zamontowany, szczelinę można samodzielnie wypełnić uszczelką. Dwie połówki materiału tłumiącego można połączyć taśmą dźwiękochłonną lub taśmą konstrukcyjną.

Ciche rury

Aby nie wykonywać prac przy wygłuszaniu kanalizacji, można zainstalować system za pomocą cichych rur. Są to produkty o zwiększonej absorpcji hałasu, które zewnętrznie nie różnią się od zwykłych rur. Takie rury kanalizacyjne mają prawie taką samą masę jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Podstawą mogą być dodatki mineralne i polipropylen. Producentowi udaje się osiągnąć zwiększone pochłanianie dźwięku dzięki zastosowaniu materiału o wysokiej lepkości.

Częściowa wymiana pionu

Po częściowej wymianie pionu w stropach pozostają kawałki starego żeliwa. To nie tylko ułatwia pracę, ale także często eliminuje konieczność wykonywania prac wygłuszających. Wynika to z faktu, że hałaśliwa rura z tworzywa sztucznego jest podzielona na osobne części, połączone żeliwnymi elementami. Dzięki temu dźwięk jest stłumiony i nie są wymagane dodatkowe środki wygłuszające. Jeśli nie ma ochoty na wykonanie takiej pracy w przyszłości, możesz użyć tych samych cichych rur.

Jakich materiałów nie należy używać

Wybierając izolację akustyczną rur wentylatorów, należy zwrócić uwagę na materiały, które należy wyrzucić. W tym przypadku mówimy o piance montażowej. Niektórzy eksperci zalecają omijanie wełny mineralnej. Materiały te nie są w stanie wytłumić fal dźwiękowych i zredukować wibracji.

Jeśli mówimy o wełnie mineralnej, to wnikanie mikroskopijnych cząstek tego materiału do salonu może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Pion wentylatora powinien być wygłuszony materiałami z twardą warstwą zewnętrzną, ponieważ będzie trwały. Mówimy na przykład o materiałach foliowych. Wygłuszając rurę wentylatora, szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia. W przeciwnym razie efekt zostanie zniwelowany.

Jeśli poziom hałasu emitowanego przez system kanalizacyjny przestał być odpowiedni, należy wykonać prace wygłuszające. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał i dowiedzieć się, jak go zainstalować. Jeśli nie ma ochoty wezwać hydraulika, lepiej zaopatrzyć się w specjalne osłony wygłuszające, które posiadają złącza blokujące, co oznacza, że ​​nie trzeba dodatkowo blokować złącza i martwić się o szczelność połączenia. Wystarczy wybrać odpowiednią średnicę skorupy, zaznaczyć i wyciąć zgodnie z wymiarami, a następnie zamontować.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska