Dieta zespołu jelita drażliwego (IBS) w trzech krokach

Nadal nie jest jasne, co dokładnie powoduje IBS u dorosłych, ponieważ w grę wchodzą różne czynniki. W przypadku IBS istnieją:

  • zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego
  • Wiele osób z tą chorobą twierdzi, że zmiany w diecie mogą pomóc im kontrolować i łagodzić objawy IBS, poprawiając w ten sposób jakość ich życia.

    Zmiana diety i stylu życia w leczeniu IBS

    Zarządzanie dietą i stylem życia może być stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). Szukając optymalnego leczenia objawów IBS, najlepiej jest zastosować podejście etapowe. Może to być tak proste, jak zdrowe odżywianie i zmiana czynników stylu życia, lub mogą istnieć nieco surowsze i bardziej szczegółowe sposoby kontrolowania objawów.

    Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie zacznij z dużym wyprzedzeniem prowadzić dziennik pokarmów i objawów. Może to być przydatny sposób identyfikacji żywności, która może powodować niepożądane reakcje w Twoim organizmie. Zapisz wszystkie posiłki i napoje spożyte w ciągu tygodnia i zanotuj wszelkie objawy. Spróbuj zapisać przybliżoną ilość i porę dnia. Objawy nie zawsze mogą być spowodowane jedzeniem i piciem, więc rozważ inne czynniki, które mogą powodować objawy.

    Krok pierwszy – zdrowe odżywianie i zmiany stylu życia

    Zmiana diety i stylu życia może pomóc w kontrolowaniu objawów IBS.

    Zdrowa dieta dla IBS obejmuje:

  • Dużo węglowodanów bogatych w skrobię, takich jak chleb, ryż, zboża, makaron, ziemniaki, czapati i banany.
  • Trochę mleka i produktów mlecznych (2-3 porcje dziennie). Jeśli nie tolerujesz laktozy, włącz do diety substytuty produktów mlecznych, takie jak mleko sojowe, ryż lub mleko owsiane, a także jogurty wzbogacone w wapń.
  • Niektóre pokarmy białkowe: mięso, ryby, jajka i alternatywy, takie jak fasola i inne rośliny strączkowe.
  • Ograniczona liczba produktów bogatych w tłuszcz i cukier. Ogranicz tłuszcz nasycony, który znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, ghee, ser, mięso, ciasta, ciastka i wypieki. Zastąp je nienasyconymi tłuszczami znajdującymi się w olejach roślinnych i produktach spożywczych, takich jak olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona.
  • Pij dużo płynów – co najmniej dwa litry dziennie, takich jak woda lub herbaty ziołowe.
  • Zmiana stylu życia w celu złagodzenia objawów

    Następujące zmiany stylu życia mogą pomóc złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego:

  • Jedz regularne posiłki (najlepiej w tym samym czasie).
  • Nie spiesz się podczas jedzenia i staraj się skoncentrować na jedzeniu podczas zabawy.
  • Staraj się unikać późnych posiłków (w nocy).
  • Ćwicz regularnie, na przykład chodząc, jeżdżąc na rowerze, biegając lub pływając. Jeśli trudno ci znaleźć na to czas, spróbuj zrobić to w ciągu dnia pracy. Przykładowo staraj się dotrzeć do pracy wcześnie i chociaż chwilę chodzić, zamiast windą wchodzić po schodach do mieszkania.
  • Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, stres i niepokój mogą również wywoływać objawy IBS. Istnieje wiele złożonych połączeń między mózgiem a jelitami. Czynniki psychologiczne, układ nerwowy i skurcze mięśni w jelitach oddziałują ze sobą, powodując objawy IBS. Istnieje biochemiczne połączenie między przewodem pokarmowym a ośrodkowym układem nerwowym – tzw. Oś jelito-mózg. Dlatego zarządzanie stresem może skutecznie łagodzić objawy.

  • Spróbuj praktyk relaksacyjnych, takich jak medytacja.
  • Ćwiczenia – spróbuj jogi, Taijiquan lub chodzenia.
  • Krok drugi – specjalne zmiany w diecie

    Czasami zdrowa, zbilansowana dieta i zmiana stylu życia nie wystarczą, aby złagodzić Twój stan. Być może potrzebne są bardziej szczegółowe zmiany w diecie. Wiele osób zgłasza, że ​​niektóre pokarmy, które spożywają, wpływają na ich objawy. Dlatego zmiana diety na IBS może pomóc w radzeniu sobie z objawami.

    Kofeina pobudza aktywność w okrężnicy, co może nasilać objawy, takie jak ból i biegunka. Ogranicz spożycie herbaty i kawy do trzech filiżanek dziennie (nie więcej). Kawa naturalna zawiera więcej kofeiny (140 mg) w porównaniu do kawy rozpuszczalnej (100 mg) i herbaty (75 mg). Jeśli więc w Twojej diecie znajduje się naturalna kawa, możesz ograniczyć ją do dwóch filiżanek dziennie (nie więcej). Kofeina znajduje się również w coli i niektórych innych napojach bezalkoholowych, a także w czekoladzie.

    Ogranicz alkohol i napoje gazowane

    Soda i alkohol mogą pogorszyć objawy biegunki. Ogranicz spożycie tych napojów, aby złagodzić objawy IBS. Staraj się całkowicie wyeliminować alkohol przynajmniej dwa dni w tygodniu – w pozostałe dni możesz spożywać nie więcej niż dwie jednostki alkoholu dziennie.

  • Jeden mały 125 ml kieliszek wina (11% obj. Alkoholu).
  • Zmniejsz spożycie odpornych skrobi

    Są to skrobie odporne na wchłanianie w jelicie cienkim. W ten sposób docierają do jelita grubego w stanie nienaruszonym i są tam fermentowane przez pożyteczne bakterie. Sprzyja to wytwarzaniu gazów i odpadów, prowadząc do objawów, takich jak wzdęcia, wzdęcia i biegunka. Osoby z IBS reagują na jeszcze mniejsze dawki odpornych skrobi, w przeciwieństwie do osób bez zespołu jelita drażliwego. Zmniejszenie spożycia opornych skrobi może również złagodzić objawy biegunki.

    Żywność zawierająca odporną skrobię obejmuje:

  • Żywność fabryczna, np. Chipsy ziemniaczane, pizza, ciastka i ciasta, płatki śniadaniowe, dania gotowe.
  • Całe ziarna, rośliny strączkowe, kukurydza, zielone banany i musli, które zawierają otręby.
  • Makaron (bez makaronu domowego)
  • Zawsze staraj się gotować świeże jedzenie (jak najwięcej) i spożywać je od razu. Pomoże to zmniejszyć spożycie odpornych skrobi.

    Błonnik pokarmowy (błonnik) jest bardzo korzystny dla zdrowia całego przewodu pokarmowego. Jednak nie wszystko jest takie proste dla osób z zespołem jelita drażliwego. W przypadku niektórych osób z IBS ograniczenie pokarmów bogatych w błonnik może pomóc złagodzić objawy. Dla innych wzrost błonnika może pomóc złagodzić objawy IBS. Więc to w dużej mierze zależy od ciała samej osoby. Dostosuj spożycie błonnika w diecie IBS do swoich osobistych objawów. Skorzystaj z dziennika pokarmów i objawów i śledź wszelkie zmiany w swoim stanie.

    Może to pomóc w ustaleniu, czym jest błonnik pokarmowy i jak może wpływać na objawy. Istnieją dwa rodzaje błonnika, które działają inaczej w organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, zmniejszenie ilości błonnika nierozpuszczalnego może pomóc zidentyfikować objawy, ale jeśli potrzeba więcej błonnika, najlepszym wyborem jest błonnik rozpuszczalny.

    Ten rodzaj błonnika nie rozpuszcza się w wodzie i jest bardzo trudny do rozbicia, dzięki czemu przechodzi przez układ pokarmowy w dużej mierze niezmieniony. Nierozpuszczalny błonnik absorbuje wodę, zwiększając masę i masę stolca (kał) i umożliwiając szybsze przejście produktów przemiany materii przez jelita. Zmniejszenie spożycia tego rodzaju błonnika może pomóc złagodzić objawy biegunki. Oto pokarmy, których należy jeść mniej lub całkowicie unikać:

    Ten rodzaj błonnika rozpuszcza się w wodzie i jest rozkładany przez naturalnie występujące w jelitach bakterie. To zmiękcza stołek i zwiększa jego objętość. Zwiększenie spożycia tego rodzaju błonnika może pomóc złagodzić objawy zaparcia. Pokarmy, które należy uwzględnić w diecie:

    Całe ziarna (takie jak pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i makaron pełnoziarnisty) mogą również pomóc złagodzić zaparcia. Chociaż więcej błonnika może złagodzić objawy, może również przyczyniać się do powstawania gazów i powodować ból i wzdęcia. Aby dostosować spożycie błonnika do objawów, konieczne jest monitorowanie reakcji na spożycie błonnika.

    Nagłe zwiększenie spożycia błonnika może powodować wzdęcia i wzdęcia. Stopniowo wprowadzaj pokarmy bogate w błonnik, aby jelita przyzwyczaiły się do dodatkowego błonnika. Wprowadzaj nowy pokarm co dwa do trzech dni i obserwuj, czy nie występują jakiekolwiek objawy. Na przykład zacznij jeść owsiankę na śniadanie; następnie dodaj fasolę lub warzywa dwa dni później; następnie po 2-3 dniach dodaj do diety jakiekolwiek owoce itp.

    Błonnik potrzebuje wody, więc staraj się wypijać co najmniej 8-10 szklanek wody lub innych płynów, takich jak bezcukrowe herbaty ziołowe dziennie. Osoby z biegunką muszą upewnić się, że skutecznie uzupełniają utracone płyny. Picie wody pomoże również złagodzić zaparcia.

    Włącz do diety złote nasiona lnu

    Włączenie siemienia lnianego do diety może złagodzić wzdęcia i wzdęcia, zaparcia i biegunkę. Nasiona lnu złocistego są źródłem nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Można je dodawać do zapiekanek, gulaszu, zup, owsianek, jogurtów i deserów. Zawsze używaj tylko zmielonych nasion, ponieważ nie są one dobre dla jelit, gdy są w całości. Jedz tylko jedną łyżkę siemienia lnianego dziennie – to wystarczy.

    Niektórzy ludzie uważają, że tłuste potrawy są trudne do strawienia i mogą powodować objawy biegunki. Dlatego redukcja tłuszczu w diecie może pomóc:

  • Ogranicz spożycie ciast, ciastek, czekolady i wypieków.
  • Ogranicz tłuste mięso, takie jak kiełbasy i tłuste mięso (tłusta wieprzowina, kaczka itp.).
  • Jedz niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, twarożek, mleko półtłuste.
  • Preferuj sosy na bazie pomidorów zamiast sosów kremowych – chociaż niektóre sosy pomidorowe mogą być tłuste, więc sprawdź etykietę.
  • Jedz tylko małe ilości sera (rozmiar pudełka zapałek).
  • Ogranicz spożycie niskotłuszczowego majonezu i kremów sałatkowych.
  • Staraj się preferować chude mięso.
  • Dodaj minimalną ilość masła do potraw (łyżeczka masła na porcję).
  • Wypróbuj różne metody gotowania, takie jak gotowanie na parze, gotowanie i grillowanie zamiast smażenia.
  • Fruktoza może wywoływać biegunkę u niektórych osób, zwłaszcza gdy jest spożywana w dużych ilościach. Czasami fruktoza jest słabo wchłaniana. Może odprowadzać wodę z organizmu do jelit, powodując biegunkę osmotyczną. Jeśli fruktoza jest słabo wchłaniana, fermentuje w okrężnicy, powodując gaz, który u niektórych osób z IBS powoduje wzdęcia i wzdęcia.

    Postaraj się ograniczyć spożycie owoców do nie więcej niż trzech porcji dziennie (80 gramów). Ogranicz do jednej małej szklanki (150 ml) soku owocowego dziennie. Jeśli chodzi o suszone owoce, można je spożywać nie więcej niż jedną łyżkę stołową dziennie.

    Pomocne jest również ograniczenie spożycia miodu zawierającego fruktozę. Czasami do przetworzonej żywności dodaje się syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy lub syrop kukurydziany w postaci stałej, więc staraj się unikać wszelkiego rodzaju wypieków, fast foodów itp. Zawsze sprawdzaj etykiety żywności, aby uniknąć przypadkowego spożycia niepożądanych składników.

    Sorbitol jest słabo wchłaniany i po przedostaniu się do okrężnicy ma działanie przeczyszczające, co może powodować objawy wzdęcia i biegunki. Osoby z IBS mogą być wrażliwe na mniej sorbitolu.

    Sorbitol znajduje się w sztucznych słodzikach, słodyczach o niskiej zawartości cukru, napojach, miętach i gumie i często znajduje się w żywności dla diabetyków lub środkach wspomagających odchudzanie. Sprawdź również etykiety podobnych produktów dla mannitolu i ksylitolu, które mają podobny efekt.

    Drobnoustroje zwane probiotykami mogą być pomocne w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, chociaż nie wszystkim ludziom poprawia się ich stan. Probiotyki mogą pomóc zrównoważyć bakterie jelitowe. „Dobre” bakterie probiotyków konkurują o miejsce w jelitach z „złymi” bakteriami. Oznacza to, że po prostu wypędzają „złe” bakterie, czyniąc w ten sposób zdrowe środowisko jelitowe. Może pomóc w trawieniu i zmniejszyć gazy, wzdęcia i biegunkę.

    Istnieje wiele probiotycznych produktów spożywczych, takich jak jogurty, kapusta kiszona, napoje (kombucha) i suplementy w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Oto kilka przykładów: Activia i Actimel. Probiotyki należy przyjmować codziennie w zalecanej dawce przez co najmniej cztery tygodnie. Monitorowanie objawów może pomóc w ustaleniu, czy ich przyjmowanie ma pozytywny wpływ na objawy IBS. Istnieją również inne marki zawierające różne szczepy bakterii – więc jeśli nie odczuwasz ulgi od określonego produktu, może pomóc wypróbowanie innego probiotyku.

    Niektórzy ludzie uważają, że nawet po wprowadzeniu tych zmian w diecie ich objawy nadal nie ulegają poprawie. Unikanie niektórych pokarmów lub przestrzeganie diety eliminacyjnej może przynieść pewne korzyści osobom z zespołem jelita drażliwego. Te schematy żywieniowe powinny być przestrzegane tylko z pomocą dietetyka.

    Niektóre osoby z IBS mogą mieć nietolerancje pokarmowe. Niektóre rodzaje nietolerancji pokarmowych, takie jak nietolerancja laktozy, można zdiagnozować za pomocą wodorowego testu oddechowego. Inne rodzaje nietolerancji pokarmowych można zidentyfikować, przestrzegając diety wykluczającej podejrzane pokarmy.

    Jeśli podejrzewa się, że pewne pokarmy powodują objawy, dietetyk może zalecić wyeliminowanie tych pokarmów na pewien czas. Usunięcie niektórych pokarmów z diety pozwala zobaczyć, jak organizm reaguje na ich brak i jak wpływa to na objawy. Po okresie testowym (zwykle 2-4 tygodnie) stopniowo wprowadza się pokarmy, aby sprawdzić, czy objawy powrócą. Zazwyczaj nietolerancja pokarmowa występuje w przypadku żywności, takiej jak:

  • laktoza (znajdująca się w mleku i produktach mlecznych);
  • Pszenica (występująca w pieczywie, wypiekach, zbożach i makaronach)
  • kofeina (znajdująca się w herbacie, kawie, czekoladzie lub napojach gazowanych)
  • Dieta niskowęglowodanowa o niskiej zawartości FODMAP

    Istnieje coraz więcej dowodów na to, że dieta uboga w FODMAP (krótkołańcuchowe węglowodany) skutecznie łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. FODMAP oznacza:

  • F ermentowalne O ligosacharydy (ulegające fermentacji oligosacharydy)
  • D izacharydy (disacharydy)
  • M onosacharydy (monosacharydy)
  • A ND P olyols (i) poliole
  • To grupa krótkołańcuchowych węglowodanów, które nie są dobrze wchłaniane w jelicie cienkim. Te węglowodany łatwo fermentują i powodują, że więcej płynu dostaje się do okrężnicy, co prowadzi do gazów, wzdęć i biegunki. Zmniejszenie spożycia całkowitej ilości tych cukrów fermentowalnych może pomóc złagodzić objawy IBS. Dieta o niskiej zawartości FODMAP powinna być próbowana z pomocą dietetyka.

    Pokarmy bogate w krótkołańcuchowe węglowodany to:

  • Fruktoza – owoce, miód, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy itp.
  • Laktoza – produkty mleczne lub produkty z dodatkiem laktozy.
  • Fruktany – pszenica, czosnek, cebula, inulina itp.
  • Galaktany to rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica, soja, fasola itp.
  • Poliole to słodziki zawierające izomalt, mannitol, sorbitol, ksylitol, owoce pestkowe, takie jak awokado, morele, wiśnie, nektaryny, brzoskwinie, śliwki itp.
  • Jak widzieliście, dieta z zespołem jelita drażliwego wymaga ciągłego monitorowania stanu pacjenta wraz z eksperymentami dietetycznymi (z wyłączeniem niektórych potencjalnie szkodliwych dla organizmu pokarmów, w tym zdrowych). Eksperymenty te można przeprowadzić niezależnie, ale dla uzyskania najlepszych wyników zaleca się współpracę z profesjonalnym dietetykiem.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska