Olejek eteryczny z lawendy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Olejek lawendowy pozyskuje się przede wszystkim z kwiatów lawendy metodą destylacji parowej. Kwiaty lawendy są bardzo pachnące i od wieków wykorzystywane są do tworzenia aromatycznych mieszanek, a współcześnie wykorzystuje się je również do tworzenia perfum. Olejek jest bardzo przydatny w aromaterapii, a wiele preparatów i kombinacji aromaterapeutycznych wykonanych jest z olejku lawendowego.

Dobrze komponuje się z wieloma innymi olejkami eterycznymi, takimi jak cedr, sosna, szałwia, geranium i gałka muszkatołowa. Olejek eteryczny z lawendy dodaje się do różnych produktów – mieszanek olejków aromatycznych, żeli, naparów, balsamów i mydeł.

Olejek eteryczny z lawendy i jego właściwości zdrowotne

Olejek lawendowy ma wiele różnych zalet i jest szeroko stosowany.

Zapach olejku lawendowego jest silnym środkiem odstraszającym różne owady, takie jak komary, muszki i ćmy. Nałóż olejek lawendowy na odsłoniętą skórę, aby zapobiec ukąszeniom komarów. Ale jeśli się ugryziesz, właściwości przeciwzapalne olejku lawendowego pomogą zmniejszyć podrażnienie i ból spowodowany ugryzieniem.

Olejek eteryczny z lawendy jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu bezsenności. Liczne badania z udziałem starszych pacjentów wykazały znaczną poprawę snu. Podczas eksperymentów ich tabletki nasenne zastąpiono olejkiem lawendowym, który nakładano na poduszki przed snem. Odpręża człowieka tak dobrze, że często zastępuje nawet tradycyjne tabletki nasenne.

Zapach olejku lawendowego działa kojąco, łagodzi stres i niepokój. Może być przydatny w leczeniu migren, bólów głowy, stanów depresyjnych oraz przy nadmiernym napięciu nerwowym. Zapach olejku lawendowego pozwala zniwelować zmęczenie nerwowe i niepokój, jednocześnie poprawiając sprawność umysłową. Jego wpływ na autonomiczny układ nerwowy został dobrze zbadany – jest często stosowany w leczeniu bezsenności i normalizacji rytmu serca w przypadku jego zaburzeń (arytmii). W jednym badaniu osoby biorące udział w eksperymencie znacznie zmniejszyły stres psychiczny i lęk oraz poprawiły pamięć i sprawność umysłową podczas wdychania olejku lawendowego i olejku rozmarynowego przed egzaminami.

Temat: Jak pozbyć się stresu – 10 najlepszych sposobów.

Dermatolodzy i aromaterapeuci twierdzą, że olejek lawendowy, wraz z olejkiem z drzewa herbacianego, jest jednym z najkorzystniejszych olejków w leczeniu trądziku i trądziku, który dotyka przede wszystkim młodych ludzi w okresie dojrzewania, ale może również wystąpić u dorosłych. Choroba ta charakteryzuje się czerwonym, grudkowatym stanem zapalnym skóry twarzy i ciała, będącym wynikiem nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe w okresie dojrzewania. Dochodzi do zatkania porów, przez co łój nie wypływa na powierzchnię, pogrubia się w grubości skóry i prowokuje namnażanie się bakterii chorobotwórczych odżywiających się łojem, które powodują stany zapalne, podrażnienia i widoczne owrzodzenia.

Olejek eteryczny z lawendy hamuje rozwój bakterii wywołujących pierwotną infekcję, pomaga regulować wydzielanie sebum i zmniejsza blizny potrądzikowe. Dodanie niewielkiej ilości olejku lawendowego do kremów lub maści do skóry może znacznie złagodzić stan i wyleczyć trądzik. Przeczytaj także o olejkach eterycznych na trądzik.

Olejek eteryczny z lawendy jest znany ze swoich doskonałych właściwości przeciwbólowych i jest stosowany przy bólach mięśni, chorobie Sokolsky-Buyo, skręceniach, bólach pleców i ostrym bólu krzyża. Regularny masaż olejkiem lawendowym może również złagodzić bóle stawów.

Jest stosowany w zaburzeniach układu moczowo-płciowego

Olejek eteryczny z lawendy sprawdził się w chorobach układu moczowo-płciowego. Ma działanie moczopędne, pomaga przywrócić równowagę hormonalną i przyspiesza powrót do zdrowia po zapaleniu pęcherza lub pęcherza.

Jest stosowany w chorobach układu oddechowego

Olejek lawendowy jest szeroko stosowany przy wszelkiego rodzaju chorobach zakaźnych układu oddechowego, oskrzeli, gardła i nosa, takich jak grypa, ostre infekcje dróg oddechowych, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych, astma oskrzelowa, zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, krztusiec, zapalenie krtani i migdałków. Olejek lawendowy przyjmuje się wziewnie lub nakłada na skórę szyi, klatki piersiowej i pleców. Olejek eteryczny z lawendy pomaga również rozluźnić flegmę i ułatwić przepływ śluzu w zapaleniu oskrzeli i zatok, jednocześnie przyspieszając proces regeneracji. Opary olejku lawendowego mają również właściwości antybakteryjne, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje dróg oddechowych.

Olejek eteryczny z lawendy jest wskazany przy wypadaniu włosów, zwłaszcza u pacjentów z łysieniem, chorobą autoimmunologiczną, w której organizm odrzuca własne mieszki włosowe. Szkockie badanie wykazało, że ponad 40% pacjentów z łysieniem, które wzięły udział w badaniu, doświadczyło zwiększonego wzrostu włosów przy regularnym wcieraniu olejku lawendowego w skórę głowy. Dlatego olejek lawendowy jest czasami zalecany jako środek zapobiegawczy w przypadku łysienia typu męskiego. Olejek lawendowy jest również bardzo skuteczny przeciwko wszy, jajom i gnidom. Przeczytaj także o stosowaniu olejku z kiełków pszenicy do włosów.

Przeprowadzono liczne badania nad wpływem olejku lawendowego w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi jako środka zapobiegającego rakowi piersi u myszy. Zapobiegawcze działanie olejku lawendowego przeciwko rakowi wynika z jego zdolności do zwalczania czynników rakotwórczych.

Olejek eteryczny z lawendy poprawia również krążenie krwi w organizmie. Obniża ciśnienie krwi i jest często stosowany w leczeniu nadciśnienia. Dzięki poprawie krążenia poprawia się dopływ tlenu do narządów, zwiększa się siła mięśni, poprawia się zdrowie i przyspiesza aktywność mózgu. Zmniejsza się ryzyko miażdżycy i zawałów serca, często związanych ze słabym krążeniem. U osób chorych na cukrzycę stosowanie olejku lawendowego na skórę lub wdychanie może zapobiec niektórym poważnym zagrożeniom związanym z zaburzeniem krążenia krwi, które może prowadzić do niebezpiecznych lub nawet śmiertelnych powikłań.

Olejek lawendowy jest korzystny dla układu pokarmowego, ponieważ zwiększa przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. Posiada właściwości pobudzające sok żołądkowy i żółć, dzięki czemu można go stosować w leczeniu dolegliwości żołądkowych, bólów brzucha, kolki, wzdęć, biegunki i wymiotów.

Możesz dowiedzieć się więcej o sposobach poprawy trawienia tutaj – 12 najlepszych sposobów na poprawę trawienia.

Regularne stosowanie olejku lawendowego zapewnia odporność na różne choroby. Powszechnie wiadomo, że lawenda ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do ochrony organizmu przed chorobami, takimi jak gruźlica, dur brzuszny i błonica, jak wynika z wczesnych badań XX wieku.

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze olejku lawendowego są powszechnie uznawane w medycynie, co sprawia, że ​​jest on z powodzeniem stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca i inne stany zapalne, a także w likwidacji zmarszczek. Olejek eteryczny z lawendy jest szeroko stosowany w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran, skaleczeń, oparzeń i oparzeń słonecznych. Mieszanka olejku lawendowego i olejku rumiankowego leczy egzemę. Mieszanka olejku lawendowego i olejku rumiankowego leczy wyprysk. Przeczytaj także – Olejek z kiełków pszenicy na twarz – zdrowie Twojej skóry.

Inne zastosowania olejku lawendowego i środki ostrożności

Olejek lawendowy jest również stosowany w ginekologii w leczeniu leukorrhoea. Stosowany w lampach aromatycznych może skutecznie odstraszać komary i ćmy. Olejek eteryczny z lawendy powinien być stosowany ostrożnie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią wraz z innymi olejkami eterycznymi. Ponadto pacjentom z cukrzycą zaleca się unikanie olejku lawendowego. U osób o nadwrażliwej skórze może wywołać reakcję alergiczną. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, wymioty i bóle głowy z powodu umiarkowanego lub nadmiernego stosowania olejku lawendowego.

Olejek lawendowy nigdy nie powinien być przyjmowany wewnętrznie. Nadaje się tylko do stosowania miejscowego lub inhalacji jego oparów przy użyciu lamp inhalacyjnych lub zapachowych. Po podaniu doustnym mogą wystąpić poważne skutki uboczne, takie jak niewyraźne widzenie, trudności w oddychaniu, pieczenie oczu, wymioty i biegunka.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska