Czy oliwa może się zepsuć?

Z botanicznego punktu widzenia oliwki (łac. Olea europaea ) uważane są za owoc. Owoce mają okres przydatności do spożycia, podobnie jak oliwa z oliwek. W pewnym momencie jełczeje i po prostu niezbyt smaczne.

Okres przydatności do spożycia większości oliw z oliwek wynosi 18–24 miesięcy od daty butelkowania. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest mniej przetworzona i zazwyczaj ma nieco krótszy okres przydatności do spożycia – około 12-18 miesięcy od butelkowania (1).

Poza tymi przedziałami czasowymi smak oliwy z oliwek może stać się ostry lub gorzki, co może Ci się nie podobać.

Butelki oliwy z oliwek wskazują, kiedy oliwa została butelkowana lub data ważności. Jeśli go nie widzisz, warto oznaczyć butelki datą zakupu. To pomoże ci zrozumieć, jak długo oliwa z oliwek znajduje się w twojej spiżarni.

Przechowuj oliwę w chłodnym, ciemnym miejscu, takim jak spiżarnia, szafa lub lodówka.

Należy pamiętać, że przechowywanie w lodówce może wyglądać na nieco mętne. Jest to normalna reakcja na niższe temperatury i nie oznacza, że ​​oliwa z oliwek jest zjełczała.

Zazwyczaj, jeśli butelka jest wykonana z ciemniejszego szkła, takiego jak ciemnozielone lub bursztynowe, może to również pomóc, ponieważ pomaga blokować światło sprzyjające utlenianiu. Dlatego kupując oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę na ten punkt (2).

Utlenianie to proces komórkowy, który może stymulować proces starzenia. W oliwie z oliwek może przyspieszyć rozkład cząsteczek tłuszczu. Oprócz światła oliwa z oliwek może również utleniać się pod wpływem tlenu lub ciepła (2).

Dlatego chłodne, ciemne miejsce jest idealne do przechowywania oliwy z oliwek. Ponadto po otwarciu należy upewnić się, że butelka jest prawidłowo zamknięta.

Wreszcie, jeśli twoja oliwa z oliwek znajduje się w plastikowym pojemniku z polietylenu i planujesz ją przez jakiś czas przechowywać, rozsądnie może być przeniesienie jej do pojemnika z ciemnego szkła. To byłaby najlepsza opcja (2).

Jeśli nie gotujesz często, dobrym pomysłem może być zakup mniejszych butelek, zwłaszcza jeśli wolisz smaczniejszą oliwę z oliwek.

Oliwa z oliwek jełczeje po 18-24 miesiącach lub 12-18 miesiącach, jeśli jest extra virgin. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, najlepiej w dobrze zamkniętym pojemniku z ciemnego szkła.

Jak sprawdzić, czy oliwa z oliwek jest zjełczała?

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy oliwa z oliwek jest zjełczała, jest jej spróbowanie. Nie martw się, niewielka ilość zjełczałego oleju Ci nie zaszkodzi.

Jeśli twoja oliwa z oliwek ma gorzki, kwaśny lub czerstwy, jest zjełczała. Zamiast jasnych, owocowych oliwek może również pachnieć kredą lub kitem.

Co się stanie, jeśli zjesz zjełczałą oliwę z oliwek

Zjełczała oliwa z oliwek ci nie zaszkodzi. Może jednak zepsuć danie, nadając mu dziwny smak.

Ponadto oliwa z oliwek jest często chwalona za jej liczne korzyści zdrowotne. Jednak zjełczała oliwa z oliwek nie jest już tak korzystna, ponieważ traci niektóre ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających (2).

Dzieje się tak, ponieważ ulega utlenieniu, podczas którego cząsteczki zawierające tlen wyzwalają łańcuch reakcji chemicznych, które niszczą obecne w nim przeciwutleniacze.

Chociaż zjełczała oliwa z oliwek zwykle nie zawiera takiej samej ilości składników odżywczych, nie zaszkodzi. Aby jednak uzyskać jak najwięcej przeciwutleniaczy, najlepiej spożywać świeżą oliwę z oliwek.

Możesz dowiedzieć się, czy Twoja oliwa z oliwek jest zjełczała, po prostu próbując ją. Jeśli smakuje gorzko lub nieprzyjemnie, jest zjełczały. Jeśli używałeś go w swoich posiłkach, nie doprowadzi to do rozstroju żołądka ani innych nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak smak może nie być już tak przyjemny jak świeżej oliwy z oliwek.

Oliwa z oliwek jest wytwarzana z oliwek. Zarówno oliwki, jak i wytworzona z nich oliwa mają okres przydatności do spożycia.

Okres przydatności do spożycia większości oliw z oliwek wynosi 18–24 miesięcy od momentu butelkowania, podczas gdy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może mieć nieco krótszy okres trwałości – około 12–18 miesięcy.

Po tym czasie zjełczeje. Aby tego uniknąć, przechowuj go w chłodnym, ciemnym miejscu i wyrzuć, jeśli minął termin ważności.

Możesz sprawdzić, czy Twoja oliwa z oliwek jest zjełczała, próbując jej. Może być gorzki lub kwaśny i pachnieć kredą lub kitem. Chociaż nie zaszkodzi, używanie go może zepsuć smak potrawy.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska