Czy mogę pić herbatę w czasie ciąży? Zieleń, rumianek, imbir

Czarny, zielony, biały, matcha, masala i oolong otrzymywane są z liści krzewu herbacianego (łac. Camellia sinensis ). Zawierają kofeinę, naturalny stymulant, którego należy ograniczać w czasie ciąży.

Każda z nich zawiera w przybliżeniu następującą ilość kofeiny na filiżankę (240 ml) (2, 3, 4, 5, 6):

Kofeina może łatwo przenikać przez łożysko, a niedojrzała wątroba Twojego dziecka ma trudności z jej rozbiciem. Dlatego dzieci są bardziej narażone na skutki uboczne w przypadku ilości kofeiny, które w innym przypadku byłyby uważane za bezpieczne dla dorosłych.

Badania pokazują, że dzieci narażone na zbyt dużą ilość kofeiny w czasie ciąży mogą być bardziej narażone na przedwczesne porody lub z niską masą urodzeniową lub wadami wrodzonymi. Wysokie spożycie kofeiny podczas ciąży może również zwiększać ryzyko poronienia lub urodzenia martwego dziecka (7, 8, 9).

Ryzyko to wydaje się minimalne, gdy kobiety w ciąży ograniczają spożycie kofeiny do maksymalnie 300 mg dziennie (8).

Jednak genetyka niektórych kobiet może uczynić je bardziej wrażliwymi na szkodliwe działanie kofeiny. Na przykład badania pokazują, że ten niewielki odsetek kobiet ma 2,4 razy większe ryzyko poronienia przy spożywaniu 100–300 mg kofeiny dziennie (8).

Herbaty zawierające kofeinę zawierają mniej kofeiny niż kawa i są ogólnie uważane za bezpieczne do picia w czasie ciąży. Jednak ich spożycie można ograniczyć, aby uniknąć spożywania zbyt dużej ilości kofeiny dziennie (10, 11).

Herbaty czarne, zielone i białe, matcha, oolong i masala zawierają kofeinę, substancję pobudzającą, której w ciąży należy ograniczać. Chociaż są one ogólnie bezpieczne, kobiety mogą odnieść korzyści z ograniczenia dziennego spożycia tych herbat zawierających kofeinę w czasie ciąży.

Niektóre herbaty ziołowe mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne

Herbaty ziołowe są wytwarzane z suszonych owoców, kwiatów, przypraw lub ziół i dlatego nie zawierają kofeiny. Mogą jednak zawierać inne związki uznane za niebezpieczne w czasie ciąży, co może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych.

Oto lista ziół używanych do produkcji herbat, które mogą zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu (11, 12, 13, 14, 15):

Oto lista ziół używanych do produkcji herbat, które mogą stymulować lub zwiększać krwawienie miesiączkowe (12, 16, 17):

Oto lista ziół używanych do robienia herbat, które mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych (12):

Ponadto w rzadkich przypadkach herbata eukaliptusowa może powodować nudności, wymioty lub biegunkę. Co więcej, raport stwierdza, że ​​regularne spożywanie herbaty rumiankowej podczas ciąży może prowadzić do słabego krążenia krwi w sercu dziecka (1, 12).

Niektóre herbaty ziołowe mogą również zawierać związki, które oddziałują z lekami. Dlatego kobiety w ciąży powinny informować swoich lekarzy o wszelkich herbatach ziołowych, które obecnie piją lub planują spożywać w dowolnym momencie ciąży (1).

Należy pamiętać, że ze względu na ograniczoną liczbę badań nad bezpieczeństwem herbat ziołowych brak dowodów na negatywne skutki uboczne nie powinien być traktowany jako dowód na to, że herbatę można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży.

Dopóki nie będzie wiadomo więcej, najlepiej jest, aby kobiety w ciąży były ostrożne i unikały spożywania herbat, które nie zostały jeszcze uznane za bezpieczne podczas ciąży (18).

Niektóre herbaty ziołowe mogą wiązać się z większym ryzykiem niestrawności, krwawienia miesiączkowego, poronienia, wad wrodzonych lub przedwczesnego porodu. Kobiety w ciąży mogą odnieść korzyści z unikania wszystkich herbat, które nie są jeszcze uważane za bezpieczne dla ciąży.

Herbaty nie są produktami podlegającymi ścisłej kontroli. Oznacza to, że kobiety mogą przypadkowo wypić herbatę zanieczyszczoną niechcianymi związkami, takimi jak metale ciężkie (19, 20).

Na przykład w jednym badaniu przetestowano popularne herbaty, takie jak czarna, zielona, ​​biała i oolong. Stwierdzono, że 20% wszystkich próbek było zanieczyszczonych aluminium. Ponadto 73% wszystkich próbek zawierało poziomy ołowiu, które zostały uznane za niebezpieczne w czasie ciąży (21).

W innym badaniu kobiety spożywające najwięcej zielonej i ziołowej herbaty w pierwszym trymestrze ciąży miały o 6–14% wyższy poziom ołowiu we krwi niż te, które piły najmniej. Jednak wszystkie poziomy ołowiu we krwi pozostały w normalnym zakresie (20).

Ze względu na brak regulacji istnieje również ryzyko, że herbaty ziołowe mogą zawierać składniki niewymienione na etykiecie. Zwiększa to ryzyko przypadkowego picia przez kobiety w ciąży herbaty zanieczyszczonej niepożądanymi ziołami, takimi jak wymienione powyżej.

Obecnie nie ma możliwości wyeliminowania tego ryzyka. Można to jednak nieco zminimalizować, kupując tylko herbatę znanych marek.

Co więcej, prawdopodobnie najlepiej unikać kupowania herbaty luzem, ponieważ herbata ta wiąże się z większym ryzykiem zmieszania się z liśćmi herbaty, co może być przeciwwskazane w ciąży.

Produkcja herbaty nie jest regulowana. W rezultacie herbaty mogą być zanieczyszczone niepożądanymi związkami, takimi jak metale ciężkie lub zioła, które mają wpływ na złe wyniki ciąży.

Herbaty, które mogą być bezpieczne podczas ciąży

Większość rodzajów herbat zawierających kofeinę uważa się za bezpieczne do picia w czasie ciąży, o ile nie powodują one, że całkowite dzienne spożycie kofeiny przez kobietę nie przekracza 300 mg (8, 11).

Kobiety szczególnie wrażliwe na kofeinę powinny zmniejszyć maksymalną dawkę kofeiny do 100 mg dziennie (8).

Jeśli chodzi o herbatki ziołowe, niewiele jest badań dotyczących ich działania w czasie ciąży. W związku z tym większość lekarzy zaleca kobietom w ciąży unikanie spożywania jakichkolwiek ziół w ilościach przekraczających ilość znajdującą się w żywności (1, 12, 18).

Jednak według kilku badań herbaty ziołowe zawierające następujące składniki mogą być bezpieczne do spożycia w czasie ciąży:

  • Herbata z liśćmi maliny . Ta herbata jest uważana za bezpieczną i uważa się, że skraca poród i pomaga przygotować macicę do porodu. Z badań wynika, że ​​może skrócić czas trwania drugiej fazy porodu, ale tylko o około 10 minut (11, 22).
  • Herbata miętowa . Ta herbata jest uważana za bezpieczną i jest powszechnie stosowana do łagodzenia gazów, nudności, bólu brzucha lub zgagi. Jednak nie przeprowadzono badań potwierdzających te korzystne efekty (12).
  • Herbata imbirowa . Imbir jest jednym z najczęściej badanych leków stosowanych w ciąży i jest uważany za bezpieczny. Badania pokazują, że herbata imbirowa może pomóc zmniejszyć nudności i wymioty. Nie należy jednak stosować sproszkowanego imbiru w ilości przekraczającej 1 gram dziennie (1, 12).
  • Herbata z melisą . Ta herbata jest uważana za prawdopodobnie bezpieczną i jest powszechnie stosowana w celu złagodzenia niepokoju, drażliwości i bezsenności. Jednak nie znaleziono żadnych badań potwierdzających te zastosowania, a jego bezpieczeństwo nie zostało zbadane w czasie ciąży (11).
  • Chociaż ogólnie uważana za bezpieczną, malinowa herbata liściasta może pomóc skurczyć macicę, podczas gdy herbata miętowa może stymulować przepływ menstruacyjny. Stąd istnieją kontrowersje, czy te herbaty są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży (12, 23).

    Dlatego najlepiej unikać spożywania tych dwóch herbat w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

    Herbaty ziołowe, które są uważane za potencjalnie bezpieczne lub prawdopodobnie bezpieczne w czasie ciąży, obejmują herbatę malinową, miętową, imbirową i melisową. Jednak w pierwszym trymestrze ciąży najlepiej unikać herbaty malinowo-miętowej.

    Pomimo ich powszechnej popularności nie wszystkie herbaty są uważane za bezpieczne w czasie ciąży.

    Herbaty zawierające kofeinę, takie jak czarna, zielona, ​​biała, matcha i masala, są ogólnie uważane za bezpieczne. Jednak ich spożycie można ograniczyć, aby uniknąć spożywania nadmiernych ilości kofeiny.

    Należy unikać większości herbat ziołowych. Herbaty z liści maliny, mięty, imbiru i melisy są obecnie uważane za potencjalnie bezpieczne. Jednak dla kobiet pomocne może być unikanie pierwszych dwóch podczas pierwszego trymestru ciąży.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska