Arbuz w czasie ciąży: korzyści i szkody

Arbuz to źródło węglowodanów, witamin, minerałów i dobroczynnych związków roślinnych. Zawiera również około 91% wody, dzięki czemu jest owocem szczególnie nawilżającym.

Jedna miska (150 gramów) arbuza zawiera (1):

  • Błonnik : mniej niż 1 gram
  • Witamina C : 14% zalecanego dziennego spożycia (RDI)
  • Kwas pantotenowy (witamina B5) : 7% RDI
  • Prowitamina A : 5% wskaźnika RDI
  • Arbuz jest również bogaty w luteinę i likopen, dwa przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami i chorobami (1, 2).

    Na przykład te przeciwutleniacze mogą wspierać zdrowie oczu, mózgu i serca, a także mogą potencjalnie chronić przed niektórymi typami raka (3, 4).

    Niektóre badania sugerują, że te specyficzne przeciwutleniacze mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu i innych powikłań ciąży. Jednak potrzeba więcej badań, aby można było wyciągnąć przekonujące wnioski (3).

    Arbuz jest bogaty w wodę i dostarcza organizmowi umiarkowanych ilości węglowodanów, miedzi i kwasu pantotenowego, a także witamin A i C. Jest również bogaty w luteinę i likopen, dwa przeciwutleniacze, które mogą chronić przed niektórymi powikłaniami ciąży.

    Arbuz jest bogaty w likopen, związek, który nadaje owocom i warzywom bogaty czerwony kolor.

    Jedno starsze badanie pokazuje, że przyjmowanie 4 mg likopenu dziennie – lub około 60% likopenu znajdującego się w 150 gramach arbuza – może pomóc zmniejszyć ryzyko stanu przedrzucawkowego nawet o 50% (5).

    Stan przedrzucawkowy jest powikłaniem ciąży charakteryzującym się wysokim ciśnieniem krwi, zwiększonym obrzękiem i białkomoczem (białko w moczu). Jest to poważny stan i główna przyczyna przedwczesnych porodów (6).

    Biorąc pod uwagę fakt, że suplementacja likopenem może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, arbuzy bogate w likopen są powszechnie reklamowane jako środek ochrony kobiet przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego w czasie ciąży. Jednak w dwóch nowszych badaniach nie udało się znaleźć związku między ich spożyciem a zmniejszeniem ryzyka tego schorzenia (7, 8).

    Należy zauważyć, że w badaniach tych stosowano duże dawki suplementów likopenu, a nie arbuza. Obecnie nie ma badań łączących spożycie arbuza z mniejszym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

    Konieczne są dalsze badania, zanim będzie można wyciągnąć przekonujące wnioski.

    Arbuz jest bogaty w likopen, przeciwutleniacz, który może zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z ciążą, zwanych stanem przedrzucawkowym. Jednak potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

    Może zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży

    Aby utrzymać optymalne krążenie krwi, poziom płynu owodniowego i całkowitą objętość krwi, dzienne zapotrzebowanie kobiety na płyny wzrasta w czasie ciąży. W tym samym czasie trawienie ma tendencję do spowolnienia (9).

    Połączenie tych dwóch zmian może zwiększyć ryzyko złego nawodnienia kobiety. To z kolei zwiększa ryzyko zaparć lub hemoroidów podczas ciąży (10, 11).

    Nieoptymalne nawodnienie podczas ciąży może również wiązać się ze słabym wzrostem płodu, a także z większym ryzykiem porodu przedwczesnego i wad wrodzonych (12, 13).

    Obfita zawartość wody w arbuzie może pomóc kobietom w ciąży lepiej zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na płyny, co może zmniejszyć ryzyko zaparć, hemoroidów i powikłań ciąży.

    Można to jednak powiedzieć o wszystkich bogatych w wodę owocach lub warzywach, w tym pomidorach, ogórkach, truskawkach, cukinii, a nawet brokułach. Dlatego ten korzystny efekt nie dotyczy wyłącznie arbuza (14, 15, 16, 17).

    Arbuz jest bogaty w wodę i może pomóc kobietom w ciąży zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Z kolei optymalne nawodnienie może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo zaparć, hemoroidów czy niektórych powikłań podczas ciąży.

    Picie arbuza podczas ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne.

    Jednak ten owoc jest umiarkowanie bogaty w węglowodany i ubogi w błonnik pokarmowy – kombinacja, która może podnieść poziom cukru we krwi (1).

    Dlatego kobiety z istniejącą wcześniej cukrzycą lub te, które mają wysoki poziom cukru we krwi w czasie ciąży, znany jako cukrzyca ciążowa, mogą unikać spożywania dużych porcji arbuza (18, 19, 20).

    Przed pokrojeniem arbuza należy całkowicie umyć, a następnie szybko zjeść lub schłodzić.

    Aby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego, kobiety w ciąży powinny również powstrzymać się od spożywania arbuza pozostawionego w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny (21, 22).

    Arbuz jest ogólnie bezpieczny do spożycia w czasie ciąży. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać jedzenia pokrojonego arbuza, który zbyt długo pozostawał w temperaturze pokojowej. Ponadto kobiety z cukrzycą ciążową powinny unikać spożywania dużych posiłków.

    Arbuz to nawilżający owoc bogaty w różnorodne składniki odżywcze i prozdrowotne.

    Regularne spożywanie go w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, zaparć lub hemoroidów. Wysoka zawartość wody może również pomóc zmniejszyć ryzyko słabego wzrostu płodu, przedwczesnego porodu i wad wrodzonych.

    Jednak dowody na niektóre z tych korzyści są słabe i w wielu przypadkach dotyczą wszystkich owoców, a nie tylko arbuza.

    Pomimo tego, że mówi się o korzyściach płynących z arbuza podczas ciąży, żadne z twierdzeń nie znajduje obecnie poparcia naukowego. Niemniej jednak arbuz pozostaje owocem bogatym w składniki odżywcze i jest świetnym sposobem na urozmaicenie diety kobiety w ciąży.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska