Czy banan to owoc, jagoda czy warzywo?

Słowo owoc jest używane do opisania słodkich, mięsistych struktur zawierających nasiona rośliny kwitnącej.

Owoc jest organem rozrodczym takich roślin, a jego główną funkcją jest rozsiewanie nasion na nowych obszarach, na których roślina może rosnąć. Owoce można podzielić na dwie główne kategorie: mięsiste lub wytrawne (1).

Suszone owoce to produkty, których zwykle nie uważamy za owoce, takie jak orzechy, rośliny strączkowe i kokosy.

Z drugiej strony jesteśmy przyzwyczajeni do mięsistych owoców – pospolitych owoców, takich jak jabłka, wiśnie i banany.

Mięsiste owoce można dalej podzielić na owoce proste, owoce złożone i owoce złożone. Jagody to podkategoria prostych mięsistych owoców (1).

Dlatego wszystkie jagody są owocami, ale nie wszystkie owoce są jagodami.

Owoce są organami rozrodczymi rośliny kwitnącej. Można je podzielić na kilka podkategorii, z których jedną to jagody.

Co zaskakujące, z botanicznego punktu widzenia banany są uważane za jagody.

Kategoria, do której należy owoc, jest określana przez część rośliny, która przekształca się w owoc. Na przykład niektóre owoce rozwijają się z kwiatów zawierających jeden jajnik, podczas gdy inne rozwijają się z kwiatów zawierających kilka (1).

Co więcej, nasiona owoców otoczone są trzema głównymi strukturami:

 • Egzocarp : Skórka lub zewnętrzna część owocu.
 • Mesocarp : miąższ lub środkowa część owocu.
 • Endocarp : wnętrze, które pokrywa nasiona lub nasiona.
 • Główne cechy tych struktur również wpływają na klasyfikację owoców (1).

  Na przykład, aby można go było uznać za jagodę, owoc musi rozwinąć się z jednego jajnika i zazwyczaj ma miękką egzokarpę i mięsisty mezokarp. Endokarp powinien być również miękki i może zawierać jedno lub więcej nasion (2).

  Banany spełniają wszystkie te wymagania. Rozwijają się z kwiatu zawierającego pojedynczy jajnik, mają miękką skórkę i mięsisty środek. Ponadto banany zawierają kilka nasion, których wiele osób nie zauważa, ponieważ są małe.

  Banany rozwijają się z kwiatu z pojedynczym jajnikiem, mają miękki i słodki środek oraz zawierają jedno lub więcej nasion. Dlatego są botanicznie dopasowane do jagód.

  Wielu jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że banany są klasyfikowane jako jagody.

  Większość ludzi myśli o jagodach jako małych owocach, które można zbierać z roślin, takich jak truskawki, maliny i jeżyny. Jednak z botanicznego punktu widzenia te owoce nie są uważane za jagody.

  Dzieje się tak, ponieważ nie rozwijają się z kwiatów z jednym jajnikiem, ale z kwiatów z kilkoma jajnikami. Dlatego często występują w skupiskach i zaliczane są do owocostanów (3).

  Z drugiej strony banany i inne owoce zaliczane do kategorii jagód rzadko zawierają w nazwie słowo „jagoda” i zwykle nie są uważane za jagody.

  Zamieszanie zaczęło się, gdy ludzie zaczęli nazywać niektóre owoce „jagodami” tysiące lat przed tym, jak botanicy wymyślili dokładną klasyfikację różnych rodzajów owoców.

  Chociaż ta klasyfikacja obecnie istnieje, większość ludzi nie jest tego świadoma. To zamieszanie dodatkowo pogłębia fakt, że botanicy również czasami nie zgadzają się co do dokładnej klasyfikacji niektórych owoców (1, 4).

  Dlatego właśnie słowo „owoc” jest używane do określenia większości owoców, w tym bananów, zamiast nazwy podkategorii, do której należą.

  Wiele owoców zostało sklasyfikowanych jako owoce tysiące lat przed stworzeniem oficjalnej klasyfikacji przez botaników. Jest to główny powód, dla którego banany nie zawierają w nazwie słowa „jagoda” i nie są za takie uważane.

  Inne niesamowite owoce, które są jednocześnie jagodami

  Banany to nie jedyne niesamowite owoce, które należą do podkategorii jagód.

  Oto inne nieoczekiwane owoce i warzywa, które z botanicznego punktu widzenia są uważane za jagody (2):

  Podobnie jak banany, wszystkie powyższe owoce i warzywa powstają z kwiatów zawierających jeden jajnik, mięsisty środek i jedno lub więcej nasion. To sprawia, że ​​z botanicznego punktu widzenia są jagodami, mimo że rzadko są za takie uważane.

  Pomidory, winogrona, kiwi, awokado, papryka, bakłażany i guawa to tylko niektóre z innych owoców, które botanicznie uważa się za jagody. Jednak, podobnie jak banany, rzadko uważa się je za jagody.

 • Jagody to podkategoria owoców rośliny kwitnącej o słodkiej, mięsistej strukturze przypominającej nasiona.
 • Banany rozwijają się z jednego kwiatu jajnika i mają miękką skórkę, mięsisty środek i małe nasiona.
 • Jako takie spełniają wszystkie wymagania botaniczne jagody i można je uznać za owoce i jagody, ale nie za warzywa.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska