8 sposobów na bardzo zdrową kawę

Kawa to jedno z najbogatszych naturalnych źródeł kofeiny w diecie.

Kofeina to środek pobudzający, który jest jednym z głównych powodów, dla których kawa jest tak popularna. Prowadzi do wzrostu energii i pomaga zachować przytomność, gdy czujesz się zmęczony (3).

Ale jeśli pijesz kawę pod koniec dnia, może to przeszkadzać w śnie. Zły sen jest powiązany ze wszystkimi rodzajami problemów zdrowotnych (4, 5).

Z tego powodu ważne jest, aby nie pić kawy pod koniec dnia. Jeśli masz ochotę na kawę, wybierz kawę bezkofeinową lub zastąp ją filiżanką herbaty, która zawiera znacznie mniej kofeiny niż kawa (6).

Powstrzymywanie się od kawy po godzinie 14-15 jest dobrą wskazówką. Jednak nie każdy jest równie wrażliwy na kofeinę, a niektórzy ludzie potrafią spać spokojnie nawet po wypiciu kawy pod koniec dnia.

Jeśli jednak czujesz, że możesz poprawić swój sen, unikanie kawy pod koniec dnia może być skuteczną strategią.

Istnieje wiele innych sposobów na poprawę jakości snu. Możesz dowiedzieć się więcej o sposobach poprawy snu na tej stronie – Jak pozbyć się bezsenności? 14 pomocnych wskazówek.

Picie kawy pod koniec dnia może pogorszyć jakość snu. Prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zaprzestanie picia tego napoju po 14 do 15.

Chociaż sama kawa jest dobra dla zdrowia, z łatwością można ją zmienić w coś szkodliwego.

Najlepszym sposobem na to jest dodanie do niego całej masy cukru. Dodatek cukru jest prawdopodobnie jednym z najgorszych składników dzisiejszej diety (patrz: Uszkodzenia cukru dla ludzkiego ciała: 6 powodów, dla których należy unikać cukru).

Spożycie cukru wiąże się ze wszystkimi rodzajami poważnych schorzeń, takich jak otyłość i cukrzyca (7).

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez słodzika w kawie, użyj naturalnego słodzika, takiego jak stewia.

Unikaj dodawania cukru do kawy lub ograniczaj go do minimum. Jeśli regularnie zmieniasz kawę w słodki smakołyk, możesz zaniedbywać jej zdrowotne korzyści.

3. Preferuj kawę wysokiej jakości, najlepiej organiczną

Jakość kawy może się znacznie różnić w zależności od metody przetwarzania i sposobu uprawy ziaren kawy.

Ziarna kawy są zwykle spryskiwane syntetycznymi pestycydami i innymi chemikaliami, które nigdy nie były przeznaczone do spożycia przez ludzi (8).

Jednak konsekwencje zdrowotne obecności pestycydów w żywności są kontrowersyjne. Obecnie istnieją ograniczone dowody na to, że są one szkodliwe, gdy znajdują się w żywności w małych ilościach.

Jeśli jednak martwisz się zawartością pestycydów w kawie, rozważ zakup organicznych ziaren kawy. Powinny zawierać znacznie mniej syntetycznych pestycydów.

Jeśli martwisz się skażeniem swojej kawy pestycydami, wybierz wysokiej jakości produkt ekologiczny.

Podczas gdy picie kawy z umiarem jest dobre dla zdrowia, picie zbyt dużej ilości może zmniejszyć jej korzystny wpływ na organizm.

Nadmierne spożycie kofeiny może powodować różne niekorzystne skutki uboczne, chociaż indywidualna wrażliwość jest różna (5).

Generalnie Health Canada zaleca nie przekraczanie 2,5 mg na kg masy ciała dziennie (9).

Biorąc pod uwagę, że przeciętna filiżanka kawy może zawierać około 95 mg kofeiny, osoba o wadze 80 kg może wypić około dwóch filiżanek kawy dziennie zgodnie z tym zaleceniem (10).

Jednak znacznie większe ilości kofeiny (400-600 mg) dziennie (około 4-6 filiżanek) nie są związane z żadnymi niepożądanymi skutkami ubocznymi u większości ludzi (11).

Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, ile kawy możesz bezpiecznie wypić.

Picie kawy wymaga wyważenia zagrożeń i korzyści związanych z piciem kawy. Słuchaj swojego ciała i nie jedz więcej, niż możesz wygodnie znieść.

Picie zbyt dużej ilości kawy może powodować niepożądane skutki uboczne. Zależy to jednak od ilości spożytej kofeiny i indywidualnej tolerancji.

Cynamon to pyszna przyprawa, która szczególnie dobrze komponuje się z kawą.

Badania pokazują, że cynamon może obniżać poziom glukozy we krwi, cholesterolu i trójglicerydów u diabetyków (12).

Jeśli chcesz poprawić smak swojej kawy i uczynić swój napój zdrowszym, spróbuj dodać do niego trochę cynamonu.

Po prostu nie dodawaj za dużo. Chociaż małe ilości cynamonu są korzystne, zbyt dużo cynamonu może powodować pewne niepożądane skutki uboczne.

Dopraw kawę odrobiną cynamonu. To nie tylko poprawi smak napoju, ale także sprawi, że będzie zdrowszy.

6. Unikaj dodawania beztłuszczowej i sztucznej śmietanki

Komercyjne odtłuszczone i sztuczne śmietanki są zwykle wysoko przetworzone i mogą zawierać wątpliwe składniki.

Niestety przeprowadzono niewiele badań dotyczących wpływu tej żywności na zdrowie. Ich zawartość różni się w zależności od marki, a niektóre mogą być bardziej korzystne dla zdrowia niż inne.

Jednak zazwyczaj najlepszym wyborem są całe, naturalne pokarmy.

Zamiast dodawać sztuczną śmietankę, rozważ dodanie do kawy naturalnego kremu organicznego.

Badania pokazują, że produkty mleczne zawierają kilka ważnych składników odżywczych. Na przykład produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia i mogą zmniejszać ryzyko osteoporozy i złamań kości (13).

Ponadto naturalne mleko krowie zawiera witaminę K, która została również powiązana z poprawą zdrowia kości (14).

Krem syntetyczny jest wysoko przetworzony i może zawierać wątpliwe składniki. Jeśli chcesz dodać śmietankę do swojej kawy, rozważ dodanie naturalnego kremu mlecznego.

Kakao jest bogate w przeciwutleniacze, a jego spożycie wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszonym ryzykiem chorób serca (15, 16).

Spróbuj dodać trochę kakao do kawy, aby wzmocnić jej smak i aromat.

Moccachino (odmiana latte) to napój kawowy z kakao, podawany w wielu kawiarniach. Jednak moccachino jest zwykle słodzone cukrem.

Możesz łatwo zrobić własne mokasyno w domu bez dodatku cukru.

Możesz połączyć zalety kawy i gorzkiej czekolady, dodając do kawy trochę proszku kakaowego.

8. Zaparzyć kawę przez filtr papierowy

Kawa parzona zawiera cafeestol – diterpen, który może podnosić poziom cholesterolu we krwi (17, 18).

Jednak dość łatwo jest obniżyć jego poziom. Po prostu użyj filtra papierowego.

Odcedzanie parzonej kawy papierowym filtrem skutecznie zmniejsza ilość kafestolu, ale przepuszcza kofeinę i korzystne antyoksydanty (19).

Jednak cafeestol nie jest szkodliwy we wszystkich przypadkach. Ostatnie badania na myszach pokazują, że ma właściwości przeciwcukrzycowe (20).

Kawa zawiera cafeestol, związek, który może podnosić poziom cholesterolu we krwi. Możesz zmniejszyć ilość cafeestolu w swojej kawie stosując papierowy filtr.

 • Kawa to popularny napój znany ze swoich pobudzających efektów.
 • Wysokie spożycie kawy wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi. Istnieje jednak kilka sposobów, aby jeszcze bardziej zwiększyć jego zalety.
 • Co najważniejsze, nie dodawaj zbyt dużo cukru do swojej kawy. Zamiast tego możesz dodać trochę cynamonu lub kakao do swojej kawy.
 • Zastanów się również nad powstrzymaniem się od kawy w ciągu dnia i wieczorem, ponieważ picie kawy w tym czasie może pogorszyć jakość snu.
 • Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz uczynić swoją filiżankę kawy jeszcze zdrowszą.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska